Domů » Recenze » Recenze Samsung Galaxy S5: Ve službách drahého profesionála

Recenze Samsung Galaxy S5: Ve službách drahého profesionála

Větší tělo, výkonnější hardware, upravený design, čtečka otisků prstů a funkce pro sportovně založené nadšence. Dokážou tyto inovaci vyvážit sebevědomou cenu, se kterou Galaxy S5 přišel na trh?

Vlajkovým modelům všech předních výrobců je věnována obrovská pozornost už dlouhou dobu před jejich oficiálním představením. Jinak tomu nebylo ani v případě Samsungu a jeho nového přírůstku v podobě modelu Galaxy S5, který dospěl ve všech směrech, a i když se to na první pohled nemusí zdát, oproti předchozí generaci přináší řadu zajímavých inovací.


Dvě nejvýraznější barevné varianty: tyrkysová…

Otázkou ale je, zda uživatelé tyto novinky dokážou přijmout a především, zda za ně budou chtít zaplatit. Právě cena totiž pro mnohé bude důvodem proč sáhnout po konkurenčním zařízení a oproti loňskému roku, kdy vlajkovým modelům celkem jednoznačně kraloval Galaxy S4, není letos situace pro Samsung tak jednoduchá. 


…a zlatá, která má v reálu mírný nádech do hněda a příliš dobrý dojem na nás neudělala

HTC má na trhu novou generaci smartphonu One (M8), který je levnější, má hliníkové tělo, zábavný kryt a dokonce i lépe odladěné uživatelské prostředí (zobrazit recenzi). V průběhu května se o přízeň uživatelů začne ucházet nabušená Xperia Z2 od Sony a zkrátka nechce přijít ani LG, které chystá novinku v podobě modelu G3. A rušno bude také u platformy Windows Phone, který bude od června reprezentoval elegantní a výkonná Lumia 930.


Všechny barevné varianty Samsungu Galaxy S5 pohromadě (včetně náramku Gear Fit)

Pak tu máme Samsung Galaxy S4, Xiaomi Mi3, LG G2, iPhone 5s či loňský HTC One, které už sice nepatří mezi top novinky, ale stále nabízejí velmi slušný výkon i pro náročnější uživatele, navíc za podstatně příjemnější cenu. Galaxy S5 to s cenou okolo 18 490 Kč včetně DPH tedy nebude mít vůbec jednoduché a i když jsme se dočkali celé řady nových funkcí, bohužel přetrvávají i některé dětské nemoci jako například horší optimalizace uživatelského prostředí TouchWiz.

Chcete ušetřit? Mrkněte se, kde Galaxy S5 koupíte nejlevněji?

Klady (+)

 • hardwarová výbava a výkon
 • velký a jemný displej se skvělou čitelností
 • čtečka otisků prstů, měření tepu a další senzory
 • infraport, dálkové ovládání a podpora USB Host, USB OTG
 • dílenské zpracování, voděodolné tělo
 • Android 4.4 KitKat
 • bonusové funkce spojené s TouchWiz prostředím
 • kvalita fotografií a záznamu videa
 • výdrž baterie, úsporné režimy
 • slot na paměťovou kartu

Zápory (-)

 • vysoká cena
 • kvalita fotografií v horších světelných podmínkách
 • absence optické stabilizace obrazu
 • optimalizace prostředí TouchWiz
 • stabilita systému a aplikací
 • některé funkce nevyužijete

Obsah balení

Pro zařízení od Samsungu je už dlouhou dobu typická kartonová krabička s imitací dřeva o rozměrech 150 x 83 x 55 mm. Na první pohled byste ji nerozeznali od té, se kterou dorazil Galaxy S4, i když výrazná pětka na přebalu poskytuje malou nápovědu.

- - -

Kromě telefonu v balení najdete akumulátor, USB 2.0/microUSB kabel s délkou 1 metr pro dobíjení a přenos dat, adaptér nabíječky s USB výstupem, uživatelskou příručku a záruční list. Příjemným překvapením pro mě byla špuntová sluchátka v bílé barvě, která hrají opravdu výborně a na své si přijdou i náročnější uživatelé. V uších mi seděla dobře i při běhání a pokud by vám náhodou velikost špuntů nevyhovovala, najdete v balení ještě další dva rozměry. Kabel je plochý, takže se nezamotává a najdete na něm i malé ovládací centrum s mikrofonem a tlačítky pro regulaci hlasitosti a přijetí hovoru.

-
V balení u Galaxy note 3 USB 3.0 Micro B kabel najdeme, u Galaxy S5 je jen klasický USB 2.0/microUSB

Příliš nerozumím tomu, proč Samsung do balení přidal ubyčený USB 2.0 kabel, když na těle Galaxy S5 najdeme USB 3.0 Micro B konektor zpětně kompatibilní s microUSB 2.0. U Galaxy Note 3 se nachází stejný konektor a v balení je k dispozici nový kabel, tady se ale šetřilo a nenapadá mě jediný důvod, proč by zde nemohl být USB 3.0 kabel. Pokud po něm zatoužíte, budete si jej muset dokoupit za své.

Design a dílenské zpracování: Konečně se nebojí vody

 Kdo s příchodem Galaxy S5 čekal výrazné změny v designu, bude zklamán. Novinka staví na stejném vzhledu jako předchozí generce, přesto zde drobné rozdíly najdeme. Díky většímu displeji pochopitelně narostly rozměry a hmotnost (Galaxy S4 měl 136,6 × 69,8 × 7,9 mm a 130 gramů, Galaxy S5 měří 142,0 × 72,5 × 8,1 mm a váží 145 gramů). Zatímco Galaxy S4 na první pohled působí jako oblázek, Galaxy S5 má o něco ostřejší tvary.

-

Na bocích stále najdeme stříbrnou plastovou linku, záda nově tvoří odnímatelný kryt s jemnou perforací a soft touch úpravou, díky které je příjemný na dotek a dobře se drží. U Galaxy S5 najdeme nepatrně větší okraje okolo displeje a i přes větší rozměry se telefon v ruce drží pohodlně, při přenášení v kapse o něm ale budete vědět. Nad zadní stranu nepatrně vystupuje čočka 16Mpx fotoaparátu, pod kterou je v drobném důlku umístěna přisvětlovací dioda a senzor pro měření tepu.

- - -

Ve spodní části najdeme primární systémový reproduktor, ke kterému nemám sebemenší výhrady – je hlasitý a zvuk z něj je čistý i s mírným basovým základem. Při porovnání kvality reprodukce zvuku s HTC One (M8) je hliníkový konkurent jasným vítězem, jelikož disponuje dvojicí stereo reproduktorů a celková kvalita podání je lepší, nicméně Galaxy S5 se také nenechá zahanbit. Jen pozor na to, když telefon vykoupete – pak bude reproduktor nějaký čas trochu chrčet, než se z něj opět dostane voda.

- - -

Nad displejem najdeme klasiku v podobě telefonní repráčku, světelného čidla, proximity senzoru, kamerky pro videohovory a chybět nesmí ani signalizační dioda. Pod zobrazovacím panelem má své místo středové tlačítko, kterým se dostanete na hlavní obrazovku a při delším stisku do chytrých karet Google Now. Dvojitým stisknutím se spouští hlasová asistentka S-Voice.

- - -

Pro potřeby testování jsme měli k dispozici dva kusy Samsungu Galaxy S5. První byl z předprodukční série a stěžoval jsem si u něj na nepřirozenou tuhost středového tlačítka, nicméně jakmile nám do redakce dorazil druhý, prodejní kus, mé obavy opadly, jelikož u něj už bylo vše v pořádku a jak jsem měl možnost se v uplynulých dnech přesvědčit, tento neduh se naštěstí projevoval jen u předprodukčního kusu; to jen pro upřesnění.

- - -

Přímo ve středovém tlačítku je také sabudována čtečka otisků prstů, kterou lze využít například pro odemykání telefonu. Na pravé a levé straně mají své místo dvě senzorové klávesy. Ta nalevo zobrazuje seznam naposledy spuštěných aplikací a delší stisk simuluje klávesu Menu, pravá slouží pouze jako tlačítko Zpět.

- - -

Ve spodní hraně najdeme konektor pro připojení napájecího kabelu, který je krytý plastovou záslepkou s gumovým těsněním. Asi už tušíte, z jakého důvodu zde je. Galaxy S5 se pyšní stupněm krytí IP67, což v praxi znamená, že je kompletně odolný vůči vniknutí prachu a dále odolný vůči vniknutí vody do hloubky 1 metru až po dobu 30 minut (více informací). Krytká má za úkol chránit tělo telefonu před tím, aby se dovnitř nedostala žádná kapalina. Svůj účel plní dobře, ale jestli je u Galaxy S5 něco opravdu otravného, tak je to nezbytnost krytku odstraňovat každý den, když telefon chcete připojit na nabíječku. Řešením v tomto případě může být nákup speciálního krytu pro bezdrátové nabíjení, ale to není zrovna levná investice.

- - -

Na levém boku má své místo dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti, které při focení lze využít také jako spoušť, na pravém nechybí tlačítko Power. Obě jsou vystouplá tak akorát a nikdy jsem neměl problém s jejich okamžitým nahmatáním. Horní hranu vyplňuje výstup na sluchátka, sekundární mikrofon a infračervený port, jehož využijete pro ovládání domácích spotřebičů.

-
Srovnání se Samsungem Galaxy S4

- - -

Když sundáte zadní kryt, získáte přístup k vyměnitelnému akumulátoru, slotu na microSIM kartu a microSDXC kartu. Z druhé strany krytu na vás bude koukat gumová membrána, která zabraňuje vniknutí kapaliny do choulostivých částí. Výstup na sluchátka ani systémový reproduktor toto těsnění nezakrývá, což ani není třeba, jelikož tyto součástky jsou odolné vůči vodě sami o sobě.

  

Galaxy S5 jsme nechali položený ve vaně v hloubce zhruba 20 cm po dobu 30 minut a nic se mu nestalo. Nevadí mu ani stříkající voda (déšť, sprcha) nebo prach a písek. Jen si vždy zkontrolujte, zda máte správně zaaretovaný kryt na zádech a spodní krytku konektoru, jinak by to nemuselo dopadnout dobře.


Pro focení a natáčení pod vodou lze využívat tlačítek pro regulaci hlasitosti

Hardwarová výbava

Galaxy S5 vsadil na nejnovější quad-core čip Snapdragon 801 od Qualcommu (MSM8974AC) s taktem 2,5 GHz pro každé jádro. Grafickou akceleraci zajišťuje výkonné Adreno 330, které doplňují 2 GB RAM a 16GB interní úložiště, ze kterého je po prvním zapnutí uživatelsky přístupných 10,8 GB. Specifikace dává tušit, že tenhle telefon nebude mít problémy ani s těmi nejnáročnějšími aplikacemi a hrami, jeho největším nepřítelem tak paradoxně je hůře optimalizované prostředí TouchWiz, o tom ale až později.

V AnTuTu benchmarku jsme naměřili 32 407 bodů, v 3D Marku (Ice Storm Unlimited) 17 939 bodů a v Quadrant benchmarku 24 888 bodů.

Početná rodinka senzorů, tepoměr a čtečka otisků prstů

Většina dnešních smartphonů je vybavena světelným čidlem, akcelerometrem, gyroskopem a proximity senzorem. Jinak tomu není ani u Galaxy S5, nicméně zde ještě navíc najdeme barometr, RGB senzor, měřič tepu a čtečtku otisků prstů.

 

Jak jsem zmínil na začátku této kapitoly, čtečka je umístěna ve středovém tlačítku a využívat ji lze nejen pro odemknutí zařízení, ale také pro přihlášení do Samsung účtu či privátního režimu. Vývojáři mohou díky uvolněnému API integrovat ověřování skrze čtečku také do svých aplikací, podporu už v minulosti přislíbil například PayPal.

Uložit si lze celkem tři otisky prstů, přičemž při ukládání otisku je nutné prstem přejet celkem osmkrát a následně jste ještě vyzváni k zadání hesla pro případ, že by v budoucnu ověřování skrze otisk selhalo. Při ukládání otisku prstem přejíždíte odshora dolů a míra rozpoznání při následném odemykání se u mě pohybovala okolo hranice 90 %, což můžeme považovat za úspěch. Při srovnání se čtečkou u iPhone 5s mi rozhraní a využití v iOS přijde o něco intuitivnější a především, po pár dnech používání jsem odemykání telefonu přes otisk stejně zrušil, protože je to zkrátka zbytečně zdlouhavé.

Měříme tep

Na zadní straně pod fotoaparátem najdeme senzor pro měření tepové frekvence. Měření probíhá skrze aplikaci S Health, do které se údaje zároveň ukládají. Hodnoty, které čidlo při prosvícení infračervenou diodou vyhodnotí, jsou často velmi rozdílné. Aplikace vás před měřením upozorní, že musíte být v klidu a nemluvit, zapomeňte tedy na to, že byste získali přesnější hodnoty třeba při běhání, pro takové potřeby si budete muset pořídit třeba náramek Gear Fit, který to umí. S Galaxy S5 lze ale měřit pouze v klidu.

 

Měřič tepu na Galaxy S5 jsem porovnával právě s Gear Fitem a hodinkami od Sigmy. Někdy byly výsledky velice podobné a odchylka byla v řádech jednotek, což by bylo v normě. Jindy ale Galaxy S5 ukázal klidně i o 20 tepů za minutu jinak (+ nebo -). Zřejmě to mohlo být zapříčiněno tím, že jsem se pohnul, ale ve výsledku mám z tohoto senzoru trochu rozporuplné dojmy a otázkou také zůstává, jak často tuhle funkci doopravdy budete využívat. Pro někoho je čtečka otisků prstů a měřič tepové frekvence určitě zajímavou funkcí, mě ale subjektivně až tolik nepřesvědčily, abych je doopravdy používal.

Displej: Větší plocha s výrazným jasem

Samsung Galaxy S5 disponuje velkým panelem o úhlopříčce 5,1″. Zobrazovací plocha je tedy o něco větší než u předchozí generace, technologie Super AMOLED zůstala zachována a barvy jsou opět celkem dost výrazné, ale rozhodně nepůsobí nepřirozeným dojmem. V nastavení najdete několik barevných profilů, takže si zobrazení snadno přizpůsobíte podle svých představ.

  

Rozlišení zůstalo stejné jako u Galaxy S4, tedy 1080 x 1920 px (432 ppi). Díky mnohem vyšší svítivosti je displej velmi slušně čitelný i na přímém sluníčku. Výborné jsou také pozorovací úhly, odolnost vůči poškrábání pak zajišťuje Gorilla Glass 3 generace a během zhruba měsíčního testování můžeme potvrdit, že jeho ochrana funguje spolehlivě. Displej se tedy Samsungu opět povedl a je jedním z hlavních lákadel modelu Galaxy S5.

Baterie a výdrž

Zlepšení „es-pětka“ doznala také v oblasti výdrže. Vyměnitelný li-ion akumulátor disponuje kapacitou 2 800 mAh, což je o 200 mAh více než u „es-čtyřky“, nicméně zde musíme brát v potaz, že novinka má o něco výkonnější hardware. Galaxy S4 byla v zásadě jednodenní smartphone a pokud Galaxy S5 budete dávat hodně zabrat, můžete mu tohle označení nechat také. Při mém běžném používání, kdy jsem byl S4ku schopný vybít zhruba do 18. hodiny večer (shodou okolností jsem ji přes testováním Galaxy S5 používal jako primární telefon), mi Galaxy S5 bez problémů vydržela až do druhého dne zhruba do 10:00, pak už jsem opravdu nabíječku musel připojit.

 

Při přehrávání videa v HD rozlišení a nastavenou maximální úrovní jasu (zvuk do sluchátek na 50 % hlasitost + připojení na Wi-Fi), se telefon přihlásil o nabití po 9  hodinách a 27 minutách – to považuji za velmi dobrý výsledek. V případě cyklického načítání webové stránky (opět maximální jas a připojení přes Wi-Fi) došlo k vybití za 10 hodin a 16 minut. Z „nuly na sto“ telefon nabijete bez tří minut za dvě hodiny.


Galaxy S5 umí šetřit energii i během navigace v Google Mapách. Jednoduše vám nabídne vypnutí displeje v případě, že vás delší dobu nečeká žádné odbočení. A jakmile se změna směru přiblíží, displej se opět aktivuje (hlasová navigace funguje neustále).

Úsporný a Ultra-úsporný režim

V případě, že je zdroj energie v nedohlednu, poslouží jako výborný pomocník Úsporný režim. Ten nejen že omezení frekvenci procesoru (výkon), sníží frekvenci překlesování displeje a jas + vypne podsvícení tlačítek a GPS, ale zablokuje přenos dat na pozadí, což se na výdrži pozitivně projeví (jednotlivé jmenované položky v úsporném režimu lze aktivovat/deaktivovat nezávisle na sobě, což je praktické). Přiznám se, že když jsem věděl, že potřebuji s telefonem bez zdroje vydržet o něco déle, rovnou jsem si přes den nechal zapnutý Úsporný režim (s omezením výkonu a překreslování/jasu displeje, data jsem nevypínal). Občas sice byly reakce telefonu o něco pomalejší, ale nebylo to nic, kvůli čemu bych si musel trhat vlasy a pomaleji ubývající ukazatel stavu baterie pro mě byl dostatečnou odměnou.

Ultra úsporný režim jde ještě více do hloubky, nicméně pak už se z vašeho smartphonu stává celkem obyčejný telefon s minimem funkcí. Po aktivaci displej zobrazuje černobíle, omezí se většina systémových aplikací (dostupné jsou pouze zprávy, telefon, internet, kalkulačka, hodiny, poznámky, záznamník, Twitter, Facebook a ChatOn), a aktivuje se velmi zjednodušené prostředí s šesticí zástupců na hlavní obrazovce.

-
Ultra-úsporný režim v praxi

V tomto režimu dokonce ani nelze pořizovat screenhoty, ale i při zbývajících 10 procentech baterie vám telefon v pohotovostním stavu vydrží ještě jeden a půl dne. Pokud tedy máte k nabíječce daleko a zbývá vám posledních pár procent baterie, určitě si tento režim aktivujte a máte jistotu, že ještě minimálně den vydržíte na příjmu.

Fotoaparát a záznam videa: Král mezi Androidy

Samsung Galaxy S5 disponuje 16Mpx snímačem s velmi rychlým autofocusem a možností selektivního ostření. Kromě toho zvládne nahrávat video v rozlišení 4K, většina z nás ale pro běžné používání stejně bude využívat dostačující Full HD. Optická stabilizace chybí, k dispozici je pouze ta softwarová.

-

- - -

Snímky lze pořizovat v maximálním rozlišení 5 312 x 2 988 pixelů v poměru stran 16:9, případně se nabízejí rozlišení nižší: 12 Mpx, 3 984 x 2 988 px, 4:3; čtvercových 9 Mpx, 2 976 x 2 976 px (1:1) a nizší (8, 6 a 2,4 Mpx). Troufám si tvrdit, že v 99 % případů budete fotit na automatický režim, při kterém dochází k detekci scény a nastavení odpovídajících podmínek pro focení. I já jsem se na automatiku spoléhal a ve většině případů jsem byl s výsledkem spokojený.

- - -
Další fotografie včetně odkazu pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

Za dobrých světelných podmínek fotí Galaxy S5 opravdu výborně a snese srovnání i s Lumií 1020, kterou sám dlouhodobě používám. Výsledné fotografie jsou pěkně ostré, mají dobrou kresbu, reálné barvy a ve výsledku vypadají dobře. Pozor snad jen na fotografování v protisvětle, kdy automatika občas scénu nevyhodnotí úplně správně a snímek pak moc dobře nevypadá.

-

- - -

V šeru a za horších světelných podmínek už jde kvalita dolů, mírně se vytrácí ostrost a objevuje se digitální šum. I v tomto případě se ale Galaxy S5 řadí do lepšího nadprůměru. Problém nastává až při focení v noci. Pokud chcete například vyfotit nějaký vzdálenější (osvětlený) objekt (budova, most…) v domnění, že vytvoříte nějakou pěknou fotku, „es-pětka“ vás zklame a s takovými scénami si moc dobře neporadí. Výsledkem pak bude rozmazaná fotografie s nevýraznou kresbou. S telefonem jsem zkusil pořídit pár fotografií i na koncertech a párty, kde zrovna ideální světelné podmínky nepanují. Lumia 1020 v podobných situacích podávala velmi dobré výsledky, Galaxy S5 nikoliv.

- - -
Další fotografie včetně odkazu pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

V případě, že budete chtít fotit objekty v blízkosti dosahu přisvětlovací diody (zhruba 2 – 3 metry), poslouží optika celkem obstojně. Jen pozor, aby se objekty nedaly do pohybu – v horších světelných podmínkách automatika ostří o něco déle a nastavuje delší čas, takže by pak výsledný snímek mohl být rozmazaný. Galaxy S5 nedisponuje samostatnou hardwarovou spouští fotoaparátu, ničemu to ale nevadí. Pro focení totiž lze využívat kteroukoliv z kláves pro regulaci hlasitosti.

Nastavení a režimy focení

Ikonka s ozubeným kolečkem vás přepne do detailního nastavení. Kromě změny rozlišení lze aktivovat třeba softwarovou stabilizaci obrazu (pro foto a video), detekci obličeje, sériové snímání, zesílení zvuků (u videa), blesk, samospoušť či HDR režim. K dispozici je také několik efektů (viněta, sépie, stupně šedi…), což už ale asi nikoho nepřekvapí.

Stejně tak se odsud dostanete do konfigurace ISO citlivosti, vyvážení bílé barvy nebo expozice. V případě potřeby lze aktivovat vodící čáry či režim ovládání spouště hlasovým příkazem (smile, cheese, capture, shoot) – v praxi to mimochodem funguje velmi dobře.

Mnohem zajímavější je fakt, že jednotlivé položky z této matice lze po přidržení přetáhnout do bočního panelu (maximálně 3), takže ty nejčastěji používané volby můžete mít neustále na očích. Fotit a natáčet lze také skze přední 2Mpx kamerku a vhod přijde i režim duálního snímání. V případě, že chcete vyfotit hromadnou fotografii s přáteli (na které byste vy normálně chyběli), aktivujete si duální snímání, kdy hlavní fotoaparát pořídí snímek skupiny a přední snímek váš a vše pak sloučí do jednoho snímku.


Snímek pořízený v režimu duálního snímání

V základu Galaxy S5 nabízí režimy automatika, překrásná tvář, panorama, virtuální prohlídka a duální snímání. Kromě virtuální prohlídky, ve které si lze vytvořit třeba animaci průchodu vaším domem, všechny ostatní režimy známe už z Galaxy S4. Zklamáním pro mě byl fakt, že se v základu nenachází sportovní režim. Ten si totiž můsíte stáhnout z obchodu Samsung Apps. To by nebylo nic tak hrozného, kdybych to nezjístil v roamingu, kdy jsem sportovní režim zrovna potřeboval používat, ale cenné megabajty se mi za stažení opravdu čerpat nechtělo. Ze Samsung Apps si dále lze stáhnout režimy pro tvorbu animovaných fotografií, prostorového obrazu a snímků opatřených zvukovou nahrávkou.


Režimy focení

Změna hloubky ostrosti

Galaxy S5 přichází s funkcí selektivního fokusu, kdy máte možnost kdykoliv po vyfocení (a uložení) změnit hloubku ostrosti, tzn. přeostřit na blízko, na dálku nebo využít „panoramatické zaostření“. U snímků pořízených v tomto režimu uvidíte v galerii speciální ikonku, která vás upozorňuje na to, že zde máte možnost pracovat s hloubkou ostrosti.

 
Změna hloubky ostrosti u pořízené fotografie. První snímek v plném rozlišení naleznete zde, druhý zde. Pro stažení do počítače klikněte na ikonku se třemi tečkami v pravém dolním rohu.

Přeostření na blízko se hodí třeba u makro fotografií, kterým díky rozostření pozadí dodá patřičný šmrnc. S focením makra si mimochodem optika skvěle poradí i na automatiku, ostřit lze zhruba od 7 centimetrů. Ne vždy software zvládne přeostření na jedničku, ale ve většině případů jsou výsledky více než dobré, a to nejen na displeji telefonu, ale i v plné velikosti na monitoru počítače.

-
Další fotografie včetně odkazu pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Abych pravdu řekl, selektivní fokus u Galaxy S5 na mě udělat mnohem větší dojem než obdobná funkce na HTC One (M8), které má pro tyto potřeby dokonce dva objektivy. U HTC One lze přeostřit na libovolné místo a na displeji telefonu výsledky vypadají celkem obstojně, při prohlížení na počítači je ale kvalita mnohem horší než už Samsungu.

- - -

V případě uložení fotografie v režimu selektivního fokusu se připravte na to, že jeden soubor bude mít v průměru okolo 22 MB, zatímco běžný snímek v plném rozlišení 16 Mpx má zhruba 5 MB.

Fotoaparát se Samsungu rozhodně povedl a za dobrého světla fotí opravdu naprůměrně a minimálně o dva řády lépe, než předchozí generace. Skvělé je také makro či režim selektivního fokusu, trochu horší už to ale je při focení v šeru nebo ve tmě. Zde jsem čekal o něco lepší výsledky, ale celkově je snímač u Galaxy S5 povedený a vůbec bych se nebál s telefonem fotit třeba dovolenou, kde hravě zastoupí i kompaktní fotoaparát.

Záznam videa: Nebojí se ani Ultra HD

Chválil jsem fotoaparát a chválit budu také záznam videa. Většina z vás bude nejčastěji nahrávat ve Full HD (30 nebo 60 FPS) či HD rozlišení (30, 60 a 120 FPS). Kvalita záznamu je výborná, jen škoda zmiňované optické stabilizace, která by v některých situacích rozhodně pomohla. Video je plynulé, ostré, barvy reálné a stejně jako u focení, i zde optika velmi rychle přeostřuje. Pozor jen na záznam v horším světle nebo ve tmě, tam už to tak slavné není.

Samsung Galaxy S5: Camera demo (Full HD)
Ukázka záznamu videa ve Full HD rozlišení

Zvuk se nahrává stereo a jeho kvalita je výborná. S Lumií 1020 jsem byl zvyklý nahrávat na koncertech a párties, skvěle si totiž dokázala poradit i s velmi hlasitou hudbou s výraznými basy (ukázky najdete zde). Galaxy S5 v tomto směru už tak dobrý není, jak se můžete podívat z přiložené ukázky.

Samsung Galaxy S5: Camera demo (Full HD, massive bass test)
Galaxy S5 & záznam videa v prostředí s hlasitou hudbou a výraznými basy (Time Warp 2014, Mannheim)

Specialitou Samsungu Galaxy S5 je nahrávání videa v Ultra HD rozlišení, tedy 3 840 x 2 160 pixelů při 29 FPS. Většina z nás pravděpodobně nebude mít pro zpracování obrazu v takto vysokém rozlišení odpovídající zařízení a velmi rychle vám bude ubývat volná paměť (1 minuta videa = cca 380 MB).

Samsung Galaxy S5: Camera demo (Ultra HD)
Ukázka záznamu videa v Ultra HD rozlišení

Rozhodně se ale jedná o zajímavou demostraci výkonu a schopností, které dnes chytrý telefon je schopný poskytnout. Během nahrávání v UHD nelze aktivovat HDR režim, vzdálený hledáček a ani pořizovat fotografie, u Full HD a nižších to samozřejmě možné je.

Operační systém a uživatelské prostředí TouchWiz

S novým Galaxy S5, který běží na Androidu 4.4.2, přišla také vylepšená verze uživatelského prostředí TouchWiz. Ta se nově nese v duchu flat designu, který nevypadá vůbec špatně a oproti starší generaci vypadá nové prostředí o poznání dospěleji. Bohužel si s sebou nese i starý známý problém s horší optimalizací, a vzhledem k tomu, jak výkonný hardware telefon nabízí, je to škoda.

 
Hlavní obrazovka a konfigurace jednotlivých ploch

Ve většině případů jsou reakce v prostředí TouchWiz okamžité, ale čas od času se systém mírně zapřemýšlí a někdy při přechodu mezi jednotlivými plochami na hlavní obrazovce dojde k mírnému zaseknutí. Samsung zhruba před týdnem vydal první aktualizaci, která slibovala zvýšení výkonu a mohu potvrdit, že se update pozitivně podepsal i na zrychlení přechodů.

 
Nabídka s programy

Galaxy S5 rozhodně není pomalý telefon, ale souběžně s ním jsme testovali i nový HTC One (M8), který má stejný procesor a uživatelské prostředí HTC Sense běhá ve srovnání s TouchWiz od Samsungu o něco svižněji. Někdy také o něco déle trvá vyvolání nabídky s naposledy spuštěnými aplikacemi nebo načtení nabídky „Můj časopis“, ve které se zobrazují články ze zahraničních webů (české zdroje zatím nelze přidávat).

 

Naštěstí jde obrazovku „Můj časopis“ v nastavení hlavní obrazovky vypnout. Samsung touto službou zřejmě chtěl konkurovat řešení BlinkFeed od HTC, ve kterém se už české zdroje (včetně našeho serveru) nacházejí, ale zatím se mu to, alespoň na naší lokální úrovni moc nepovedlo.

 
Obrazovka uzamčeného zařízení se zobrazením informací o počasí a dálkovým ovladačem

Překvapilo mě, že na obrazovku uzamčeného zařízení nelze umísťovat stránky s widgety, spolehnout se tak musíte jen s konfigurací animace pro odemčení a rychlým zástupem pro spuštění fotoaparátu. V horní části se ještě zobrazují informace o datu a času, počasí a případně počtu nachozených kroků v aplikaci S Health.

  

Na hlavní obrazovce lze mít až sedm ploch se zástupci aplikací, složkami a widgety. Tahem dvěma prsty k sobě se dostanete do správce, ve kterém lze měnit pozadí, widgety a případně přejít do rozšířeného nastavení, kde se dá navolit přechodový efekt či vypnout/zapnout výše zmíněnou funkci „Můj časopis“. V případě, že je „Můj časopis“ aktivní, nelze mezi plochami skrolovat do nekonečna. Pokud jej vypnete, rázem nekonečně posouvání ploch funguje.

Notifikační nabídka a rychlé přepínače

Notifikační oblast kromě informací o datu a času nabízí desítku přepínačů, jejichž pořadí si můžete sami nadefinovat. Skrze přepínač v pravém horním rohu se dostanete do kompletního správce, ve kterém najdete celkem 22 rychlých zástupců (Wi-Fi, mobilní data, Bluetooth, GPS, internet, úsporný režim, NFC, synchronizace, zvuk, letadlo, více oken…). Do nabídky se všemi přepínači se rovněž lze dostat tahem dvěma prsty shora dolů.

 

V notifikační nabídce dále najdete zástupce pro S vyhledávač, který vyhledává obsah napříč celým telefonem (aplikace, zprávy, kontakty, Chrome, webová historie, kalendář, hudba, nastavení, video, poznámky, S Note, soubory…), a volbu Rychlé připojení pro snadné připojení k okolním zařízením. Praktický je rovněž posuvník pro regulaci jasu, stejně tak tuto funkci můžete svěřit světelnému čidlu, které bude nastavovat optimální podmínky podsvícení displeje podle okolního světla. Větší polovinu notifikační nabídky zabírá prostor pro samotné notifikace, které se mimo jiné zobrazují i na obrazovce uzamčeného zařízení.

Nepřehledná nabídka Nastavení

U starší generace TouchWiz jsem chválil přehlednější rozdělení do několika kategorií, ve kterých byly jednotlivé nabídky uspořádány. Tady se ale Samsung vydal cestou totálního chaosu – jinak výchozí vzhled nabídky Nastavení nedokážu pojmenovat.

 
Základní zobrazení ikon v nabídce Nastavení

Drobnou útěchou budiž stránka Rychlé nastavení, která se zobrazuje na první pozici a ve které je místo pro 12 zástupců, jež si sami můžete nadefinovat. Následují samostatné tabulky s tématicky asociovanými zástupci (Síťová připojení, Připojit a sdílet, Zvuk a zobrazení, Personalizace, Pohyb, Uživatel a záloha, Systém a Aplikace). V každé z těchto sekcí se nachází několik dalších zástupců a pokud dobře počítám, celkem nabídka nastavení čítá 63 (!) položek.

 
Další dva režimy zobrazení, ve kterých se ale také příliš snadno nezorientujete

Kromě výchozího „tabulkového“ zobrazení, kdy jednotlivé kategorie se zástupci vidíte v pásu, ve kterém se lze vertikálně posouvat, se nabízejí ještě možnosti zobrazení „seznamu“ (všechny nabídky pod sebou) a „karet“, což je zobrazení podobné tomu, které známe ze starší verze TouchWiz, nicméně s několikanásobně větším počtem položek.


Vyhledávání napříč položkami v Nastavení

Nejčastěji používané volby jsem si přidal do nabídky Rychlá nastavení, ale jakmile jsem hledal něco méně častého, už jsem v nabídce Nastavení tápal a chvíli mi zabralo, než jsem požadovanou volbu našel. Je zde sice tlačítko s lupou, které otevírá vyhledávací pole, ale na můj vkus je zkrátka v nabídce Nastavení položek opravdu mnoho.

Samsung Galaxy S5 staví na množství funkcí, které uživateli nabízí. Tolik bonusových nástrojů, služeb, funkcí a dalších fičur snad žádný jiný výrobce v základu nenabízí. Přesto by nebylo od věci Nastavení o něco více zpřehlednit, aby v něm uživatel nemusel tak hekticky tápat.

Rychlejší stahování dat při kombinaci Wi-Fi a LTE

Galaxy S5 dostal poměrně zajímavou funkci, se kterou lze stahovat soubory větší než 30 MB skrze Wi-Fi a LTE zároveň. 3G sítě využívat nelze, takže si tohoto vylepšení, vzhledem k současnému pokrytí LTE, na většině míst neužijeme, ale pokud máte větší datový limit a nacházíte se v místech pokrytých sítěmi čtvrté generace, určitě duální stahování oceníte.

Funkce není dostupná napříč celým systémem, ale pouze ve vybraných aplikacích (Obchod Play, Samsung Apps, Filpy, hry Play a YouTube). Při stahování v tomto režimu se vám v notifikační oblasti zobrazuje speciální box, ve kterém vidíte aktuální rychlost přenosu přes Wi-Fi a LTE. S kvalitou hovorů je na tom Galaxy S5 velmi dobře – zvuk je dostatečně hlasitý a čistý a problémy neměla ani druhá strana. V případě potřeby lze k telefonování využít dodávaná sluchátka s mikrofonem, nebo se přepnout do režimu hlasitého handsfree, kdy zvuk bude vycházet z hlavního systémového reproduktoru.

 

Více oken a ovládání jednou rukou

Stejně jako starší modely, i Galaxy S5 disponuje režimem multi-window, ve kterém lze na displeji mít otevřená dvě okna podporovaných aplikací. Mezi ně patří například ChatOn, E-mail, Galerie, Hudba, Internet, Moje soubory, S vyhledávač, Video, Zprávy, Chrome, Gmail, Hangouts, Mapy a YouTube).

 
Zobrazení dvou oken; přetahování obrázku ze Správce souborů do editoru zpráv (MMS)

Některé aplikace dokonce mohou mít otevřené rovnou dvě instance. V případě Galerie a E-mailu (nikoliv však Gmail aplikace) lze dokonce obrázky rovnou přetahovat do těla rozepsaného textu. Velikost okna lze upravovat skrze šoupátko na oddělovací čáře.

 
Zmenšení obrazovky v režimu ovládání jednou rukou

Režim ovládání jednou rukou přijde vhod tehdy, nemůžete-li palcem obsloužit celou plochu prostorného displeje. Speciálním gestem (posun prstu od levého okraje doprava a zpět) vyvoláte tento režim, ve kterém se displej „zmenší“ na vámi požadovanou velikost a přichytí se k levému nebo pravému okraji. Ve spodní části vidíte systémová tlačítka (multitasking, domů, zpět, hlasitost), na okraji pak několik zástupců oblíbených aplikací nebo kontakty.

Snadný a soukromý režim

Méně náročným uživatelům může dobře posloužit tento speciální režim, který na domovské obrazovce zobrazí podstatně větší ikony, taktéž nabídne prostor pro rychlé zástupce kontaktů a oblíbených aplikací a zjednodušené nastavení.

 
Zobrazení hlavní obrazovky ve snadném režimu

Soukromý režim využijete tehdy, chcete-li před zraky zvídavých kamarádů skrýt nějaký obsah. Typicky to mohou být soubory, fotografie a videa z galerie. Tento obsah se v soukromém režimu uloží na privátní úložiště, do kterého máte přístup jen vy, a to na základě hesla nebo otisku prstu. Po přepnutí do normálního režimu zůstanou takto označené soubory nepřístupné a uvidíte je pouze po přihlášení do režimu soukromého.

S Health: Váš osobní trenér

Aplikaci S Health jsem zmiňoval už v druhé kapitole v souvislosti s čidlem pro měření tepu. Umí toho ale mnohem více a perfektně zvládne monitorovat vaší aktivitu. Když aplikaci poprvé spustíte, budete vyzváni k zadání vašich údajů (věk, výška, pohlaví, hmotnost) – tím si v aplikaci vytvoříte svůj osobní profil.

 

Kromě základního krokoměru, který počítá, kolik jste toho za den nachodili, S Health také zobrazí, kolik kilokalorií jste spálili a pokud si budete vyplňovat jídelníček, tak také kolik jste přijali. Změřit si lze srdeční tep a zajímavě vypadají i režimy cvičení (běh, chůze, cyklistika a turistika). Při sportování si můžete pustit hudbu na pozadí a aktivovat hlasového průvodce, který vám řekne, zda máte přidat nebo ubrat na tempu.

  

Při cvičení se do mapy ukládá vaše poloha, takže se v historii můžete kdykoliv podívat, kde jste se pohybovali a jak aktivní jste byli. V případě, že používáte fitness náramek Gear Fit nebo hodinky Gear 2/Gear 2 Neo, synchronizují se vám statistiky aktivity do aplikace S Health.

  

Bonusové aplikace: Tady se nešetřilo

Samsung se v tiskové zprávě k uvedení Galaxy S5 na trh chlubil tím, že bonusové aplikace v Galaxy S5 mají dohromady hodnotu téměř 16 500 Kč, a když se na seznam podíváme podrobněji, zjistíme, že tomu tak doopravdy je. Některé z připravených nástrojů a služeb pravděpodobně příliš často nevyužijete, přesto je v nabídce spousta zvučných titulů, za které Samsung rozhodně chválíme a které přijdou vhod. Kompletní seznam aplikací v rámci akce „Galaxy Gifts“ najdete na webu výrobce.

 • Reflex – pro majitele Galaxy S5 je k dispozici půlroční předplatné elektronické verze týdeníku Reflex v hodnotě 798 Kč. Na čtení do metra ideální.
 • Sport – roční předplatné deníku Sport v ceně 3 015 Kč určitě potěší všechny sportovně založené uživatele.
 • Blesk – máte rádi bulvár? Pak vás potěší roční předplatné deníku Blesk v hodnotě 2 745 Kč.

 

 • Endomondo – pro všechny sportovce je připraven roční Premium účet v hodnotě 595 Kč na jeden rok zdarma.
 • LinkedIn – používáte tuto profesní sociální síť? Pak nepohrdnete tříměsíčním Premium účtem v hodnotě 1 490 Kč. Při aktivaci tříměsíčního Premium účtu však budete muset zadat údaje o kreditní kartě.
 • Bloomberg Businessweek + – roční přístup ke zprávám ze světa obchodu v hodnotě 595 Kč.
 • Bitcasa – služba pro ukládání, sdílení a zálohování dat v zabezpečeném cloudu, ve které s Galaxy S5 získáte tříměsíční premium účet s úložištěm o velikosti 1 TB v hodnotě 595 Kč zdarma.
 • Box – další cloudové úložiště, ve kterém získáte 50 GB na 6 měsíců zdarma.
 • Dropbox – do třetice tu máme cloudové úložiště Dropbox a 50 GB prostoru navíc na 2 roky.
 • Evernote – premium účet na 3 měsíce v hodnotě 300 Kč určitě potěší fanoušky této aplikace.
 • Blurb – používáte-li k publikování vlastního obsahu Blurb, potěší vás kupón v hodnotě 100 Kč zdarma.
 • Cut the Rope 2 – máte rádi tuhle chytlavou hru s příšerkou, která ráda sladké? Pak vás určitě potěší kredit do hry ve výši 200 Kč.
 • EasilyDo Pro – zdarma můžete získat také aplikaci pro organizaci vlastního času v hodnotě 100 Kč.
 • MapMyRun/MapMyRide – premium účet na 6 měsíců v hodnotě 715 Kč určitě ocení všichni sportovci (běžci, chodci, jezdci na kole…). Celkem lze skrze tyto nástroje monitorovat více než 600 aktivit.
 • RunKeeper – další nástroj pro sportovce, který můžete v premium verzi používat 1 rok zdarma (hodnota 400 Kč).
 • Flick Dat – snadná tvorba vizitek přímo v telefonu, kde získáte kredit v hodnotě 40 Kč zdarma.
 • Lark – osobní asistent pro zdravý životní styl, který můžete 1 rok používat v premium verzi zdarma.
 • Wall Street Journal – bezplatné šestiměsíční předplatné zpráv nejen ze světa financí.
 • Skimble – multimediální tréninky pod vedením odborných trenérů (půlroční premium účet v hodnotě 835 Kč zdarma).
 • Prima – přístup do online archivu kanálů FTV Prima přímo ze Samsungu Galaxy S5.

Kromě těchto nástrojů v systému najdeme zdařilého správce souborů a nechybí ani čtečka Flipboard. V případě, že máte v blízkosti více zařízení řady Galaxy, můžete využít nástroje Group Play, který umí sdílet hudbu, dokumenty a obrázky mezi maximálně pěti připojenými modely. V praxi to vypadá tak, že na hlavním zařízení se pustí přehrávání hudby a zvuk se line z reproduktorů dalších připojených zařízení. Z obchodu Samsung Apps si navíc lze stáhnout Group Play hry, které pak můžete hrát společně s přáteli. Spojení lze inicializovat skrze NFC, samotná komunikace pak probíhá přes Wi-Fi Direct.

 

Zajímavě v nabídce Group Play působí funkce Sdílená kamera, kdy se jedno ze zařízení ujme role režiséra. Na displeji pak vidíte nejen záznam z vašeho hledáčku, ale i z dalších tří připojených zařízení – výsledné klipy pak lze sloučit do jednoho videa (včetně vlastního střihu). Zatímco výše zmíněné funkce podporují i starší zařízení s Group Play aplikací, Sdílená kamera je zatím dostupná jen pro Galaxy S5 a Galaxy K Zoom.

 
Group Play a přehrávání skladby na dvou zařízeních současně

Tradičně nesmí chybět hlasová asistentka S Voice, která ale komunikuje jen v angličtině, němčině, španělštině, italštině, francouzšitě, portugalištině, ruštině a korejštině. Čeština chybí.

Infraport na horní hraně skvěle využijete s aplikací Smart Remote, která v rámci České republiky umí zobrazovat aktuální program od Skylinku a UPC. na Slovensku pak tuto dvojici doplňuje ještě DigiTV a Magiosat.

  

Kromě aktuální programové nabídky nabízí přístup k virtuálnímu dálkovému ovladači, skrze který lze ovládat domácí elektroniku celé řady výrobců. A pokud by náhodou nějaká značka v seznamu chyběla, lze aplikaci přepnout do režimu učení a vyzkoušet ovládání přes univerzální příkazy.

 
Rozpoznání a převod textu

Optická čtečka umí scanovat QR kódy a především převádět text pořízený fotoaparátem. Potěšující je fakt, že zde nechybí podpora českého jazyka. Samotný přepis textu z dokumentů vyfocených fotoaparátem funguje překvapivě dobře. Na screenshotech najdete ukázku oscanovaného textu s velikostí písma 6, kde už si software s přepisem do textové podoby neporadil na sto procent, ale podotýkám, že v tomto případě šlo skutečně o velmi titěrné písmo a s větším textem si Optická čtečka poradí na výbornou.

 
Rozpoznání a převod textu podruhé, tentokrát s písmem o velikosti 6

Zkusil jsem skrze aplikaci vyfotit recept z televize a světe div se, i v tomto případě jsem až na pár překlepů uspěl. Rozpoznaný text lze upravit a následně samostatně nebo společně s fotografií uložit do poznámek, aplikace S Note, případně odeslat e-mailem či sdílet na sociální sítě. Převedený text lze rovněž nechatat přečíst českým hlasem.

 
Převedení receptu zachyceného v televizi do textové poznámky

Pro rychlé ukládání textových poznámek slouží nástroj  Poznámka. Mnohem komplexnější je aplikace S Note, ve které lze vytvářet kreslené i psané poznámky – na výběr máte z 11 předdefinovaných šablon. Ručně napsaný text/čísla dokonce S Note umí převést na text a poradí si také s matematickými vzorečky. Data z aplikací Poznámka a S Note lze synchronizovat skrze Samsung účet na další zařízení, u S Note navíc nechybí ani provázání s Evernote účtem.

  

Šikovně vypadá také S překladač, který umí překládat psaný a mluvený text do podporovaných jazyků. Stejně jako v případě S Voice, i zde chybí podpora češtiny, což je veliká škoda. Zkusmo jsem otestoval překlady různých frází ze španělštiny do angličtiny a ve většině případů byla interpretace správná. V nabídce pro každý jazyk najdete také nejrůznější fráze rozdělené do několika kategorií (doprava, hotely, jídlo, letiště, nemocnice, nakupování, sport a další…). Budiž nám alespoň útěchou, že si v obchodě Play můžeme zdarma stáhnout podobnou aplikaci přímo od Googlu.

 

Pro prohlížení webových stránek můžete využít klasický prohlížeč z Androidu nebo Google Chrome. Já jsem po dobu testování používal druhý jmenovaný, který fungoval naprosto bez problémů a svižný byl i v případě vykreslování náročných stránek. Vzhledem k přítomnosti Androidu 4.4 nečekejme podporu pro Adobe Flash.

Galaxy S5 dobře poslouží také pro navigaci. Zde se budete muset spolehnout na předinstalované Google Mapy, které mě vždy spolehlivě dovedly k cíli, případně si z Google Play můžete stáhnout nějaký pokročily navigační software. Citlivost GPSky je výborná, fixace pozice je i v husté městské zástavbě otázkou několika málo vteřin. Základní přehrávač videa si poradí s celou řadou formátů a nejrůznějšími kodeky. Při testování jsem nenarazil na video, které by nezvládl přehrát a potíže nemá ani s titulky. V případě, že potřebujete s telefonem pracovat a zároveň se u toho chcete dívat na video, lze přehrávaný obraz umístit do plovoucího okna.

  

Výčet základních aplikací uzavírá přehrávač hudby, Záznamník, Kalkulačka, YouTube, Google+, DropBox a S Plánovač, což je velmi zdařilá náhrada systémového kalendáře. Po provázání s Facebookem umí zobrazovat narozeniny vašich přátel a události, u kterých jste potvrdili účast. U denního náhledu nechybí ani informace o počasí. Pro každý synchronizovaný účet v kalendáři lze pro lepší přehlednost nastavit odlišnou barvu.

 

Skrze nabídku Galaxy Essentials, kterou najdete v aplikaci Samsung Apps, si dále lze stáhnout plnou verzi kancelářského balíku Polaris Office 5 s možností vytváření a editace dokumentů, editor videa, Scrapbook, SideSync 3.0 či Story Album.

Konkurenční modely

Největším soupeřem je aktuálně nové HTC One (M8), jehož recenzi jsme vám přinesli na začátku tohoto měsíce. HTC láká na nižší cenu, lépe odladěný software a zdařilejší design zabalený do hliníkového těla. Vzhled je sice vždy subjektivní záležitostí, ale plast se zkrátka s hliníkem nemůže rovnat. Samsung nad HTC vede v množstvím funkcí a vychytávek (čtečka otisků prstů, měření tepu) a samozřejmě i v softwarové výbavě, která jednoduše nemá konkurenci.


HTC One (M8)

LG G2 (recenze) patří mezi aktuální top modely a i když jej brzy nahradí nástupce v podobě smartphonu LG G3, stále má co nabídnout. Kromě špičkového displeje a tlačítek na zadní straně je to i nízká cena, které Galaxy S5 jednoduše nemůže konkurovat.

-LG G2

Majitelé Samsungu Galaxy S4 (recenze) zřejmě nebudou mít důvod na Galaxy S5 přecházet, respektive by to nebyla zrovna levná investice. Galaxy S4 je stále rozumnou volbou zejména v případě, že chcete ušetřit a vyžadujete o něco menší rozměry. Loňský top model Samsungu stále nabízí velmi dobré hardwarové parametry, dobře optimalizovaný systém a slušný fotoaparát.


Samsung Galaxy S5 (vlevo) a Galaxy S4

V březnu letošního roku jsme testovali čínského rychlíka Xiaomi Mi3 (recenze) ve variantě s procesorem Snapdragon 800, který nabízel hodně muziky za málo peněz. Kromě výborného displeje s Full HD rozlišením nabízí i skvěle odladěný systém postavený na modifikaci MIUI.


Xiaomi Mi3

Mezi telefony se systémem Windows Phone zatím Galaxy S5 žádného výraznějšího konkurenta nemá. To se ale změní v průběhu června, kdy se na českém trhu začne prodávat Nokia Lumia 930. Ta nás zaujala povedeným designem a výrazně zbarvenou zadní stranou, 20Mpx PureView fotoaparátem a pětipalcovým displejem s Full HD rozlišením. Oficiální cena zatím stanovena nebyla, ale v redakci tipujeme, že se bude pohybovat okolo hranice 15 000 Kč a pro fanoušky mobilních Windows rozhodně půjde o zajímavou alternativu.


Nokia Lumia 930

Závěrečné hodnocení

Pozice Samsungu Galaxy S5 se může zdát jako celkem neohrožená, opak je ale pravdou. Pokud si situaci srovnáme s loňským rokem, kdy model Galaxy S4 neměl tak výraznou konkurenci, letos je tomu zcela jinak. Samsungu jde po krku HTC s hliníkovým One (M8), brzy se objeví také Xperia Z2 od Sony a zapomenout nesmíme ani na chystaný LG G3 či Lumii 930. Soupeřem pro Galaxy S5 je také loňský LG G2 či Xiaomi Mi3 s výborným poměrem ceny a výkonu.

To rozhodně nelze říct o Samsungu – Galaxy S5 sice nabízí výkonný hardware a obrovské množství bonusových funkcí, výrobce si za ně ale nechá velmi slušně zaplatit. V minulosti bylo jihokorejskému výrobci často vytýkána nenažranost uživatelského prostředí a bonusových aplikací na volné místo (u 16GB varianty Galaxy S4 bylo pro uživatele dostupných lehce přes 8 GB prostoru). U Galaxy S5 se situace mírně zlepšila a po prvním spuštění má uživatel k dispozici zhruba 10,8 GB prostoru. Samsung ale trochu lišácky šetří místo tím, že některé funkce nabízí ke stažení dodatečně (režimy u fotoaparátu, rozšiřující funkce pro S Health…). Naštěstí lze aplikace přesouvat na paměťovou kartu, takže s nedostatkem volného místa rozhodně bojovat nebudete.

Chcete ušetřit? Mrkněte se, kde Galaxy S5 koupíte nejlevněji?

Galaxy S5 se povedl, o tom není teba pochybovat. Nabízí výkonný hardware, skvělý displej, slušný fotoaparát, dobrou výdrž a voděodolné tělo. To jsou vlastnosti, které náročného uživatele dokážou zaujmout. Od „es-pětky“ se možná čekala revoluce, ale i tentokrát se jedná o důstojnou evoluci. Síla Samsungu není jen v použitém hardware, ale především v množství bonusů, které zákazník společně s telefonem získá. Ať už jde o předplatné vybraných periodik, placené aplikace či chytré funkce, kterými je systém doslova prošpikován a které dokáží usnadnit používání. Škoda zbytečně vysoké ceny, která dává prostor konkurenci, a pak také o něco horší softwarové optimalizaci, která se občas projeví pádem aplikace či mírným zpomalením uživatelského prostředí.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

62 komentářů

 1. Pěkná recenze, Jirko…

  Ten výčet bonusových aplikací mně překvapil, našel bych si v něm určitě něco, co bych využil, ale jinak je pro mně Samsung S5 zklamáním… S mobilních telefonů, tím největším… Víc psát nebudu, nechci rozjet flame…

  • stejně co nevidět bude :D

  • Milennium: Díky za pochvalu. Těch bonusových aplikací je vážně spousta, některé teda nevyužiju, ale předplatné Reflexu, Bloombergu a WSJ využiju při cestování metrem :)

   Pipa: Zatím je v diskuzi docela klid :)

 2. Lubo (neregistrovaný)

  Moc pěkný test. Sice není první, ale mám pocit že pan Hrma píše jedny z nejlepších recenzí na české scéně. Pěkný a čtivý text, vypíchnuté důležité informace a žádné zbytečné kecy okolo. Patřím mezi spokojené majitele S4ky a na pětku bych nepřecházel. Možná kvůli displeji a zmiňované výdrži, ale za ty prachy to asi nemá smysl, leda pár měsíců počkat až trochu spadne cena.

  • Manny (neregistrovaný)

   Původně jsem chtěl nadávat a napsat hejt koment že recka přišla docela pozdě. Potom jsem si přečet text a musím uznat že Jirka šel fakt do hloubky a je skvěle napsaná. Btw co Xperia Z2, kdy ji budete testovat?

  • Dobrý večer, díky za komentáře. Vydání recenze se (moji vinou) trochu protáhlo, ale jsem rád, že je i přesto o ni zájem (alespoň podle návštěvnosti). Xperii Z2 testovat budeme a doufám, že hned v první vlně, ale aktuálně má Sony nějaké problémy a samply pro novináře ještě jednoduše nejsou.

 3. Mrkos (neregistrovaný)

  Galaxy s5 jsem koupil minulý týden u vodafonu a s recenzí souhlasím a přidám vlastní postřeh. telefon používám hlavně s aktivním úsporným režimem, pak v pohodě dám i dva dny a nestarám se o to kde je nabíječka. těch blbin je v systému hrozně moc a je docela těžký je všechny objevit a umět používat. docela se bojím funkcí co bude umět takovej galaxy s7, to snad bude mít aj vodotrysk.

  • Úsporný režim je fajn a taky jej využívám, když potřebuju s telefonem vydržet do večera a nabíječka není po ruce :)

  • Asi takhle, vzit solidni HW (S4/S5 např.), dat tam odladenou cistou ROM, doplnit vyhovujicim SW a druhou aku do kapsy, neni co resit a plne to konkuruje jakémukoli odladenejsimu OS a founu s mega aku.

 4. Artaman (neregistrovaný)

  Dobrá recenze. Díky.

  Cena S5 je šílená, tak vůbec nemá smyl o podobném telefonu uvažovat.

  Má dobrý hardware, ale vyjímečný nijak není. Za ty peníze je to „hloupá“ koupě i pro ty, kteří na to s přehledem mají. To OnePlus One je jiné kafe. Snad se dostane i do naší české vesnice. S5 bych vyčetl snad jen ty 2GB RAM a pochybnou vodotěsnost. Ostatně, kdo se s telefonem koupe, je u mne blázen. Prostě papír snese vše. Mám S3 a celkem spokojenost. Pro mne je v současnosti asi nejlepší volbou S4 nebo Sony Z série. Ani LG G není špatné. Ale ty ceny pánové. Dovedu si za ty peníze představit lepší investici.

  • Cena SGS5 je hodně sebevědomá, o tom žádná. Voděodolnost má u mě celkem smysl – jezdím na vodu, létám na flyboardu (tím neříkám, že tam mám telefon s sebou, ale u vody jsem poměrně často), takže jsem rád, že mu voda nevadí.

  • oliver (neregistrovaný)

   OnePlus One neboli Oppo je jiné kafe? Bez podpory LTE? Děláš si legraci, viď?!

  • Artaman (neregistrovaný)

   Az bude LTE po celém území a v plném a stabilním provozu, tak to bude (protože žijeme v ČR) hodně dlouho trvat. Zatím je Oppo za tu cenu telefon snu (aspoň papirove)

  • lte (neregistrovaný)

   Kdo vlastní telefon s plnou podporou LTE, aktuálně může používat LTE připojení na většině území Čech a do konce tohoto se LTE rozšíří na zbytek území ČR.

  • Artaman (neregistrovaný)

   Nepotřebuji LTE. Internet v mobilu využívám jen na ppočasí

   nebo jízdní rady. Filmy a hudbu si v klidu stahuji doma na si/ WiFi. Rychlej NET pres LTE prostě nevyuziju. Oppo je pro mne dostatečně.

 5. Civin (neregistrovaný)

  Hodně detailní recenze, ze který jsem se dozvěděl spoustu novinek a konečně taky někdo otestoval telefon pod vodou. Na konkurenčních webech se ponoření telefon trochu báli :)

  • Já se koupání ve vodě taky bál, protože co jsem viděl zahraniční videa, dost SGS5 to nepřežilo. Náš testovací kus ale ano, sice mu chvíli chrchlal repráček, ale cca po hodině už byl klid a vše fungovalo jako předtím.

 6. Nejlepsi recenze na internetu, opravdu objektivni a skvele se cetla dekuju, budu si kupovat Samusng S5 :)

  • Dobrý večer, díky za pozitivní komentář. Jsem rád, že vám recenze (doufám) pomohla v rozhodování a ať telefon dobře slouží! :)

 7. ... (neregistrovaný)

  porovnanie fotografii v PLNOM DOSTUPNOM ROZLÍŠENÍ

  s 1020 nebude -_-„?

  • Dobrý večer. I to je jeden z důvodů, proč se nám protáhlo vydání recenze, nicméně redakční Lumie 1020 je stále v servise a v době pořizování snímků jsem ji neměl k dispozici, takže prozatím je to bez srovnávání. Díky za pochopení.

  • ... (neregistrovaný)

   Ďakujem za odpoveď a dúfam že sa niako posnažíte

   uroviť aspoň malé množstvo :-)

  • Dobrý den, určitě ano – samotného mě tohle srovnání zajímá, tak snad oprava servisu nebude příliš dlouho trvat.

 8. Lumik (neregistrovaný)

  Mam S5, tak trosku postrehu, ktere snad pomuzou v rozhodovani pri koupi. TouchWiz je opravdu nedoladeny a sekání telefonu je velmi nepříjemné. Zde to Samsung opravdu nevymyslel. Jak je vidět, tak dobrý hardware není vše. Osobně mi to hodně vadi a kdybych to tušil, tak telefon nekoupim. Čtečka otisku prstu je taková blbustka, která někdy funguje a někdy ne. Záleží jak po displeji prejedete. Bonusové aplikace jsem nevyužil. Displej je ale super. Měření tepu jsem vyzkoušel jednou. Dobrý, ale využiti nulové. Filmy a hudba skvěle. Celkove za ty peníze bych do toho znova nešel.

  • Já si říkám, že Samsung prostě do TouchWiz napasoval tolik vylepšení a funkcí, že se to na rychlosti muselo (negativně) projevit. Senzor otisků prstů také nepoužívám, měření tepu někdy pro zábavu. Displej je výborný, ale souhlasím, že ta cena by měla být nižší. Uvidíme za pár měsíců o kolik půjde dolů.

 9. Ahoj Jirko, díky za recenzi, jen chybí pro mě jedna dost podstatná věc…a to hodnocení systémového reproduktoru, jelikož mám HTC M7, tak jsem si na to hodne navyknul, občas telefon používám místo klasického rádia při práci (malování a další kraviny kolem baráku, a nechce se mi tahat rádio)…

  Stejně tak by mě zajímal hlasitý výstup u Xperie Z2 (samozřejmě až bude…)

  V.

  • Ahoj, díky za komentář. O reproduktoru jsem něco málo psal v druhé kapitole, nicméně srovnání s HTC One (M8) se přímo nabízí, takže jsem tam ještě pár řádků textu dopsal. Jakmile budu mít Xperii Z2, kvalitu repráčku také srovnám.

 10. Velda (neregistrovaný)

  Proboha, co má za smysl černobílý úsporný režim u AMOLED displeje! :o) Tohle může napadnout lidi jen u Samsungu :-)

 11. miror (neregistrovaný)

  Ahoj. naozaj vyborná recenzia, mám S5 druhý týždeň a musím so všetkým súhlasiť. Mám aj prosbu, možno hlúpa otázka ale aký je rozdiel medzi zaostrením na stred a maticovým zaostrením prípadne tým tretím. ( nechcem zapínať mobil a neviem ako sa to tretie volá). a ešte aj by si vedel zhodnotiť nastavenie iso. ak dám 100 alebo 800 výslebok je totožný. je to závada ?

  ďakujem. miro

  • Spot ostří a nastavuje expozici z objektu za tímto bodem zatímco maticový mód dělá jakýsi průměr pro celou scénu z více bodů (což je vhodnější pro rovnoměrně osvětlené scény).

   ISO = citlivost neboli velikost zesílení signálu – obecně vyšší ISO zsiluje světlo ze senzoru víc a je vhodné pro horší světelné podmínky. Při zesilování signálu se zesiluje i šum a to je na fotce vidět. Při dobrém světle není ten rozdíl tak znát a na zporcesovaném JPEGu to bývá zamaskované.

 12. petr (neregistrovaný)

  mam týden s5 a uz leží v supliku..musel jsem se vrátit k původnímu telefonu telefon často i několikrát za den když třeba přišla zprava a hned po te co zhasl displej a ja ho chtěl odemknout-probudit neslo to musel jsem cekat několik sekund tak 5-10 nez to slo stává se to když telefon zhasne po nějaké činnosti a hned záhy ho potřebujete odemknout, vzhledem k tomu ze telefon používám při praci často a stava se to i deset i více krat za den je nepoužitelný..a to v nem nemam jedinou hru a skoro žádnou muziku jen fotky..

  • Desetisekundové odemykání je u Eska standard už od trojky. No nic, na WP zase nejsou vůbec, ale vůbec žádné aplikace :)

 13. Samsungy resp. Galaxy Sx jsou defakto nejdražší přístroje na trhu. Nejde jen o cenu nového přístroje, ale také o doslova raketovou ztrátu hodnoty již vlastněného. Za kolik mohu prodat předešlou generaci? Ani ne za 50% původní ceny, to je ten pravý masakr cen…. Když k tomu připočtu „náhodné“ neudržení kompatibility zpětně (battery pack, cover, držáky…) tak opravdu nelze smysluplně obhájit investici do nového přístroje, který přinese o procenta vyšší jas, o procenta rychlejší SoC a o procenta rychlejší WiFi, parodii na iTouch a měřič tepu fakt nezahrnujme.

  • Tak si kup konečně ten iPhone a nefňukej pořád.

  • Díky za radu, o iPhone vím, kdyby jsi mi radši poradil něco s QWERTZ a nebyl to low-end… o takovém! přístroji nevím…:(

  • Bohuzel musim souhlasit. S5 je jeste nesmyslnejsi telefon nez S4. Naprosto nudny, nezajimavy a poutovy design spojeny s naprosto ohavnym plastovym zpracovanim. Proti plastu nic nemam, ale muzete ho mit jako treba na Lumii 1020, nebo Blackberry Z30 a pak je to v pohode. Tohle ovsem ne. Do toho lagujici touchwiz, ktery zretelne okopiroval opet posledni iOS (tedy nevkusne zarive barvy), naprosto chaoticky pojmute menu nastaveni. Dorazili to naprosto silenou cenou za pouze 16GB verzi, to uz mi hlava nebere. Opravdu nechapu, proc si koupit S5 a ne misto toho One M8, nebo Z2 (a konecne i Z1, pokud chci vodotesnost). Kvuli te trose software balastu? Merici tepu? Dekuji, tohle ale vazne ne a verim, ze s tim Samsung narazi.

 14. klingon (neregistrovaný)

  Zas trochu s křížkem po funuse s recenzí, ne? Nechápu, proč tady pořád všechno tak trvá..

  • Tim Prdelník (neregistrovaný)

   Na kvalitu se vyplatí počkat.

  • Klingon: Dobrý den, jak jsem psal výše, zpoždění vydání recenze na SGS5 je moje chyba, ale ne vždy jdou věci tak, jak by si člověk představoval. Snažil jsem se alespoň, aby recenze byla co nejvíce obsáhlá a do budoucna se na tom budeme snažit zapracovat.

   Tim: díky :)

 15. SG5 (neregistrovaný)

  Především pochvala za fakt výbornou recenzi,za druhé mám s5 druhý týden a ty bláboli typu že zbytečné kupovat a porovnávat s Htc one M8 je zbytečné měl jsem totiž oba a Htc jsem dal okamžitě pryč systém je sice rychlejší ale tím končí repertoar,vyhovují mi vychytávky od samsungu co se týká probouzení reaguje okamžitě takže ty trumberové co neumějí ani foun nastavit nekupujte si tenhle přístroj,čtečka funguje na 100 procent opět podotýkám že je to otázka šikovnosti displej nejlepší co kdy sem viděl čitelný na přímém slunci,a třeštničkou je foták za světla strčí nokie s přehledem do kapsy pořídil jsem jej za 9000kč prodej S4 plus odepsání Dph takže jsem spokoje a doporučuji všem vyzkoušet a nekritizovat dokud jsem ho neměl v ruce.

  • brunilda (neregistrovaný)

   Souhlasím se vším! jen by mě zajímal ten zdroj S5? Díky

  • Pepa (neregistrovaný)

   Ale fuj, to je zaujatý až hrůza, tobě za to zaplatili??

 16. Děkuji Jirkovi za recenzi. Bohužel se nemohu ubránit opětovnému zklamání z obsahu (toto je bohužel ale nešvar všech recenzí na všech webech). Je super vědět jak telefon fotí nebo jak přehraje film. 70% celé recenze je právě o tomto a zbytek pak s trochou štěstí o designu a baterii.

  Já ale telefony používám na práci a sekundárně až na zábavu. Takže mě zajímají pracovní věci typu – kalendář (umí se synchronizovat i s jiným než Google účtem, umí poslat plnohodnotnou pozvánku na schůzku i s jiným účtem než Google, umí např. již odeslané pozvánky zpětně editovat a poslat aktualizace?), mailový klient (co umí nebo neumí – opět mimo klasický Gmail) a spoustu dalších důležitých pracovních věcí. Některé jde samozřejmě obejít jinou aplikací, ale většina jako funkčnost kalendáře, mailu atd. bohužel ne. Kdo využívá funkcionality MS Exchange ví o čem mluvím.

  Již jsem měl v ruce řadu Androidů, ale vždy jsem narazil na nějaký problém. Některé neumí poslat pozvánky vůbec, některé se tváří, že ano ale žádnou neodešlou a jiný zase neumí tyto schůzky zpětně editovat. Pracovní funkce zvládá jak iPhone s iOS tak i Nokia s WP8/8.1..

  Proto by mě tyto funkce zajímali i v recenzích abych nemusel telefon, který se mi dle recenze líbí zase prodejci hned vracet z důvodu, že tyto základní pracovní věci tam prostě nejdou.

 17. Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zdali ony bonusové aplikace jsou i pro S5 pro EU distribuci?

  • Dobrý den, tuhle informaci bohužel nemám ověřenou, ale myslím si, že Reflex, Blesk a Sport budou určené pouze pro telefony z oficiální české distribuce, ale třeba se pletu. Zkusím se zeptat přímo v Samsungu, zda mi k tomu nedají nějaký komentář.

 18. lumik (neregistrovaný)

  Musím se prostě některým názorům usmivat. Jak už jsem psal výše, tak S5 vlastním a bohužel musím říci, ze jsem pouze podlehl internetovemu marketingu. Zbytečně jsem zaplatil za předrazazeny telefon, který určité špatný není, ale za 18000 prostě nestojí. Ted jasné vidím, ze je to pouze hardwarove vylepsena S4. S cenou kolem 12000 bych telefon mohl doporučit, ale jinak Vám radim, jsou opravdu lepší koupe. Zapomente na blbustky typu senzor otisku nebo měření tepu. Senzor otisku funguje klidně i 10x za sebou, ale v momentě, kdy budete v provozu nutné potřebovat volat a chvatate, tak Vas zklame. Víte kam mirim? A měření tepu? Řeknu Vám to takhle, pod schody ho budete míti nizky a po výstupu vysoký. Prostě neuzitecna blbustka, kterou mají míti naramky nebo hodinky kolekce Fit. Samotný TouchWiz se seká. Ano, mobil za 18000 se seká. Malo, ale když se nás to zamerite, tak to prostě uvidíte častěji než je zdravo. Vzhled mobilu neresim, ale ta podoba se starší S3 nebo S4 rozhodne pozitivní není. S5 není špatná za 13000, ale jinak doporučuj zdrženlivost při nákupu, protože jestli chcete dat za mobil tak vysokou částku (jako blbec já), tak si opakujte, ze to musí byti za něco výjimečného. S5 výjimečná není. Je to nafouknuta bublina.

  • Dobrý den, i přesto všechno jste si jej koupil, teď když víte že telefon není podle Vaších představ nechcete jej prodat? Mě se líbí a je to přesně jako se vším….někdo je unesen, jiný zase zklamán. Cena vysoká a spoustu lidí bude čekat…ostatně plastový HTC One M8, který se chystá nám všem pomůže.

 19. LUMIK (neregistrovaný)

  Díky za nabídku. Také už jsem o prodeji uvažoval, ale jednou už jsem tu hloupost udělal, tak nechci zase prodělat. Jen Vas chci informovat, ze se asi chystá Google edice S5 s čistým androidem nebo Nexus 6.Ještě jednou díky za nabídku a jestli mohu, tak pockejte na jiný stroj.

 20. sgs5 (neregistrovaný)

  LUMIK no já si dovoluji nesouhlasit měl jsem s4 a vyměnil jsem za S5 je jako přesednout ze škodovky do bavoráku,pravděpodobně jsou pro vás samsungy moc složité,já ho používám čtrnáct dnů a dávám mu co proto čtečka funguje 100 procentně je to otázka cviku,displej je 50 procent lepší než u S4 nemám problém ani na přímém slunci,za celou dobu jediný zasek jsem nezaznamenal,spíše bych řekl že S4 ta byla pořádně zabugovaná,fotak se vůbec nedá srovnat s5 pošle ve dne i nokie do kopru.A ostatní vychytávky jsou boží,Htc One M8 jsem měl doma jeden den a už mi lezl na nervy senze mě prostě nesedí.Souhlasím jen s tím že cena měla být nejvíce 16500 kč ale ona spadne jinak jistě víte že i za tuhle cenu se kupuje narozdíl od Htc.

 21. Jirka (neregistrovaný)

  Moc pěkný recenze,ale některé komentáře mě od koupi odrazují :-( Takže za těch16tisíc je lepší pořídit třeba Iphone 5s?

 22. LUMIK (neregistrovaný)

  JIRKA: Počkej si na Nexus 6, Z2 nebo G3. Když S5, tak jedine Google edition. Věr mi, ze za ty peníze S5 nestojí.

  • Nexus 5 ma pekne zpracovani,snad jen co se da vytknout horsi/tiche sluchatko a horsi fotoaparat.Jinak pekny design i zpracovani.Staci, aby Nexus 6 vylepsil tyto dve věci.Plus na vyber i třeba 64GB varianta.

 23. SG5 (neregistrovaný)

  LUMIK nechápu proč jsi S5 kupoval když děláš reklamu jiným mobilům vypadá to že jsi nadčenec Nokie,Htc měl jsi si tedy koupit je a neplácat zde ptákoviny.

 24. Ok, stejně si ji koupím….jen bych chtěl i poradit kde je za super peníze, ovšem nerad bych v případě problému musel tahat prodejce za límec ;-) Děkuji za rady

 25. LUMIK (neregistrovaný)

  BRUNILDA:

  Nejsem žádný nadšenec a říkám zde pouze svůj názor. Pro tebe jsou to ptákoviny, ale pro jiné možná něco na zamyšlení. Jak už jsem psal výše (kdyby jsi dobře četl), tak jsem podlehl internetové masáži (marketingu) a trošku bezhlavě provedl nákup. S5 za ty peníze nestojí. Je to dobrý telefon (to už jsem také psal), ale vyhodit, ano vyhodit 18000 za něco, čím se prostě neblýskneš je o ničem. Na S5 jsou tak rozporuplné reakce, že bych prostě počkal na něco, co si tu cenu zaslouží. S5 to rozhodně není.

  BRUNILDA: Nevím kam spěcháš? Počkej si až cena klesne nebo vyjdou další vlajkové lodě (už brzy) a potom porovnej. A ohledně té vodotěsnosti. Někde to S5 přežije, ale jinde totálně propadne. Rozhodně to není 100% outdoor. Jestliže je SG5 spokojený, tak je to dobře. Já SG5 mám a jsem také celkem spokojený, ale vím, že to nebyl zrovna nejlepší kup. Znovu bych ho už nekoupil. Prostě za ty peníze to nestojí. Nehledě na to, že telefony hodně ztrácejí na své hodnotě. Tak neblbni a počkej. Když bude SG5 nejlepší, tak ji kup, když brzy vyjde něco lepšího, tak si nebudeš trhat vlasy. Věř mi.

  • LUMIK (neregistrovaný)

   Oprava: První příspěvěk měl býti určen pro SG5 a ten druhý pro BRUNILDU.

 26. Martin (neregistrovaný)

  Jirka – velmi pekna a hlavne OBJEKTIVNA recenzia.. nedavno som mal isty pocit neoobjektivity, no tato recenzia napravila reputaciu.. super, len tak dalej, drzim palce :-)

 27. Jája (neregistrovaný)

  LTE, zdar, jaká je podpora tohoto mobilu na LTE v ČR? V čr byl přiděleno pásmo 800 a 2600 MHz, ale tenhle mobil má 850 a 2100, bude tedy lte v čr fungovat?

  • Dobrý večer, u nás prodávaná verze s označením SM-G900F podporuje pásma 800, 850, 900, 1800, 1900, 2100 a 2600 MHz, takže se není čeho obávat. LTE pojede jako po másle, místy i rychleji :)

 28. Michal (neregistrovaný)

  Dobrý den,chtěl bych se zeptat,zda mi můžete poradit jaký tel.pořídit,nyní mám svou S4 po čtvrté na reklamaci,a podal jsem odstoupení od smlouvy tak čekám,že vrátí peníze,holt sem chytl špatnej kus,stane se…Jakej telefon pořídit?? cca do 17000 kč??Přemýšlel sem nad S5 – hlavně za tu cenu teď…, ale pokud se seká jak sem se dočetl na různých forech,nebo že se hodně reklamuje,tak to bych si moc nepomohl.

  Co hlavně využiju-dobrý foťák,internet,max 5,2 palc.kvalitní display,rychlost,a samozřejmě volání a sms.

  S5-ka mě zaujala,ale rád bych si nechal poradit od odborníka.

  Děkuju

 29. Vavřinec Charvát (neregistrovaný)

  Hezký den, již delší dobu sleduji u přístroje SAMSUNG S5 MINI horší příjem signálu ve srovnání s jiným typem přístroje. Signál je od O2. Nevím, jestli je to nastavením v přístroji, vadou přístroje, konstrukčním řešením přístroje nebo jinou příčinou.
  Díky za info

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).