Domů » Recenze » Recenze Samsung Galaxy J5: Vytrvalec s dobrým fotoaparátem (nejen) pro mladé

Recenze Samsung Galaxy J5: Vytrvalec s dobrým fotoaparátem (nejen) pro mladé

Nižší střední třída patří mezi smartphony k nejnabitějším na trhu. Aby mohli výrobci se svými modely uspět, musejí vymýšlet stále lepší lákadla a nabízet zařízení s co nejlepším poměrem cena & výkon. Samsung si zde bude chtít získat místo s novinkou Galaxy J5, který na první pohled působí nenápadně, ale ve výsledku nabídne poměrně hodně muziky.

Smartphony v cenové hladině kolem 5 000 Kč patří k jedněm z nejprodávanějších. Není proto divu, že o tuto skupinu má poměrně velký zájem většina výrobců. Ještě před nedávnem platilo, že se za tuto částku nedá pořídit slušný telefon pro každodenní používání, který by netrpěl častými záseky systému, nedostatečným výkonem, špatným displejem, či jinými neduhy. S rozšířením méně známých čínských značek do celého světa se ovšem vzchopily i velcí hráči a troufnu si říci, že i za 5 000 Kč lze dnes pořídit velmi schopný telefon.

 

Galaxy J5 představený letos v červnu se na našem trhu začal prodávat v ověřených obchodech během srpna za doporučenou cenu 5 490 Kč. Některé obchody, které dovážejí telefony ze zahraničí, jej ovšem nabízejí i za částky pod 5 tisíci korunami, což zní poměrně lákavě. Výbava tohoto modelu vypadá na první pohled slibně – procesor Snapdragon 410 doplněný o 1,5 GB operační paměti, 5 palcový HD displej, 13Mpx hlavní fotoaparát a čelní kamera s 5Mpx senzorem a přisvětlující LED.

Nabízí se otázka, zda se vyplatí zvolit telefon od osvědčeného výrobce, kterým Samsung nepochybně je, nebo zda zariskovat a porozhlédnout se po méně známých čínských značkách. Konkurence je opravdu velmi silná, ale Samsung má několik předností, díky kterým má s modelem Galaxy J5 našlápnuto správným směrem.

Obsah balení

Telefon dorazil v poměrně malé krabičce s oranžovým přebalem. Vpředu je natištěno pouze logo výrobce a označení modelu, na zadní straně se dočtete největší přednosti. Po otevření spatříte samotný smartphone, který je usazen na vrchu krabičky. Po jeho vyjmutí se dostanete k dodávanému příslušenství.

  

Kromě telefonu a obligátních uživatelských příruček najdete v balení ještě datový kabel s microUSB koncovkou a 1A napájecí adaptér. K nám dorazil bohužel telefon bez nabíječky; ta se zřejmě ztratila během putování po ostatních redakcích. Je škoda, že se Samsung nerozhodl přibalit i sluchátka. Galaxy J5 míří především na mladé uživatele, kteří by jistě sluchátka ocenili. Na druhou stranu musíme vzít ohled na to, že se jedná o telefon s cenou kolem 5 000 Kč a cokoliv navíc by prodejní cenu mohlo nepříznivě navýšit.

Konstrukce a design: Pevný plasťák

Samsung Galaxy J5 měří 142 × 72 × 7,9 mm a váží 146 gramů. Displej s úhlopříčkou 5 palců zabírá 67,5 % místa na čelní straně, což je celkem průměrná hodnota. Musím ale říci, že i přes lehce větší rozměry se telefon velmi dobře drží, za což vděčí především zakulaceným bočním hranám.

Lehce vyšší hmotnost by mohla značit kovovou konstrukci, ale bohužel vás musíme zklamat – celé tělo je kompletně vyrobeno z plastu. Nemusíte se ovšem toho, že by byla konstrukce špatná; celý smartphone je výborně zpracovaný a především pevný.

  

Pod zobrazovacím panelem se nachází obvyklá trojice tlačítek – Přepínač spuštěných aplikací, Zpět a Domů. První dvě zmíněná jsou provedena jako dotyková, klávesa Domů je klasické hardwarové tlačítko. Na opačném konci je osazena úzká mřížka reproduktoru, proximity senzor, čelní kamera a přisvětlující LED. Právě ta je jednou z hlavních předností testovaného modelu. Pořizování oblíbených selfie i v naprosté tmě nečiní Galaxy J5 žádný problém. Celý předek je krytý sklem odolným vůči poškrábání.

  

Pravý bok je domovem tlačítka Power. Jeho umístění v horní třetině výšky je ideální pro jeho snadné využití. Kolébka hlasitosti se poněkud netradičně přesunula na druhý bok přístroje. Na toto rozmístění jsem si musel poměrně dlouho zvykat a raději bych uvítal, aby byla kolébka hlasitosti umístěna nad tlačítkem Power. Hardwarovou spoušť fotoaparátu budete bohužel hledat marně.

 

Horní a spodní hrana telefonu je zploštělá. Na spodní je kromě obvyklého datového konektor microUSB, osazen také 3,5mm jack pro připojení sluchátek. V jeho blízkosti je rovněž otvor, pod kterým se ukrývá mikrofon. Horní hrana zůstala bez využití.

  

Pod odnímatelným zadním krytem se ukrývá akumulátor, slot na kartu microSIM a také na paměťovou kartu microSD. Také kryt je vyroben z plastu a kousek, který k nám dorazil na testování, již byl v dolní části značně odřený. Myslím si, že s podobnými škrábanci se dříve nebo později dočkají všichni majitelé Galaxy J5. Nepotěší ani lesklá povrchová úprava, která je bohužel magnetem na otisky prstů. Jediné za co Samsung chválíme, jsou dobré plastové západky, které drží kryt na svém místě opravdu velmi pevně.

 

Čočka hlavního 13megapixelového fotoaparátu je umístěna uprostřed horní části zad. Fotoaparát je pochopitelně doplněn o přisvětlující LED. V blízkosti čočky se také nachází mřížka, pod kterou je osazen hlasitý reproduktor.

Celkově hodnotím konstrukci jako povedenou. I přes to, že se výrobce spolehl výhradně na plasty, je pevnost velmi dobrá. Jinak vcelku nudný vzhled oživuje lesklý boční rámeček, který působí elegantně. Zadní kryt ovšem působí na první pohled lehce lacinějším dojmem a výrobce mohl zvolit jiný způsob provedení.

Displej: Zářivé barvy bez automatické regulace jasu

Displej se zmíněnou úhlopříčkou 5 palců nabídne HD rozlišení (720 × 1280 px), což znamená výslednou jemnost 294 ppi. Samsung do většiny svých smartphonů osazuje panely typu Super AMOLED a ani Galaxy J5 není výjimkou. Dříve používané displeje se vyznačovaly nepřesným barevným podáním. Barvy byly příliš přesaturované, což jedni milovali, druzí odsuzovali. U testovaného modelu je podle mého názoru barevné podání dobré a je vidět, že si Samsung dává záležet na nastavení.

Technologie Super AMOLED se vyznačuje velmi dobrou čitelností na přímém slunečním světle. Během testování jsem měl možnost tuto skutečnost několikrát vyzkoušet a mohu potvrdit, že s čitelností není sebemenší problém.

Kamenem úrazu je regulace jasu. Ta sice nabízí široký rozsah, ale z nepochopitelných důvodů zde schází automatická regulace jasu podle intenzity okolního osvětlení. Přidání jednoho senzoru navíc by se na výsledné ceně projevilo opravdu minimálně a užitek by byl obrovský. Telefon alespoň nabízí v notifikační liště aktivaci tzv. režimu Venku, kdy se jas displeje na 15 minut zvýší a poté se opět sníží na nastavenou hodnotu.

Hardwarová výbava: Experimenty stranou

Co se týče volby čipsetu, nepouštěl se Samsung do žádných experimentů a zvolil osvědčený Snapdragon 410 z produkce Qualcommu. Tento čip je vybaven čtyřmi procesorovými jádry Cortex A53 s maximálním taktem 1,2 GHz. Grafické výpočty obstará čip Adreno 306. Při běžném provozu si pravděpodobně nebudete na nedostatek výkonu stěžovat, problém nastane při spuštění náročnějších her. Real Racing 3 sice běžel bez záseků, ale grafika hry byla opravdu velmi znatelně osekaná.

 • AnTuTu benchmark: 21 668 bodů
 • 3Dmark Ice Storm Unlimited: 4299 bodů
 • Basemark OS II: 555 bodů

Velkým problémem levnějších telefonů bývá nedostatečná kapacita operační paměti. 1 GB RAM je zkrátka pro pohodlné používání málo. Výrobce se tedy rozhodl osadit paměť s nestandardní kapacitou 1,5 GB, což se ukázalo jako velmi dobrý krok. Při běžném používání zůstává volných zhruba 400 MB.

 

Zklamáním je kapacita vnitřního úložiště. Telefon se prodává pouze v jedné verzi s 8 GB vnitřní paměti, což je na dnešní dobu zoufale málo. Při prvním spuštění zůstane pro uživatele volných zhruba 4,3 GB. Jedinou útěchou je slot na paměťovou kartu microSD, na kterou lze přesunout i aplikace a především 100 GB prostoru v cloudovém úložišti OneDrive na 2 roky zdarma.

Přítomnost čipsetu Qualcomm naznačuje velmi rychlé určení polohy telefonu prostřednictvím GPS a ani tento kousek není výjimkou. Kromě GPS podporuje telefon i geolokační systémy GLONASS a Beidou.

Konektivita: Překvapivě bohatá

Kde se většinou šetří u levnějších telefonů, je konektivita. To ovšem není případ Samsungu Galaxy J5. WiFi sice podporuje pouze standardy 802.11 b/g/n, ale to není v dané kategorii nic neobvyklého. Podporu LTE na frekvencích 800, 850, 900, 1800, 2100 a 2600 MHz nemůžeme označit jinak, než jako prvotřídní. Přítomná je dokonce technologii NFC, která začíná nabývat na významu. Podpora technologie Bluetooth ve verzi 4.1 je již samozřejmostí.

Zvuk

Kvalita zvukového přednesu integrovaného reproduktoru není bohužel příliš dobrá. Chybí především basová složka, která činí problém většině telefonů. Některé kousku se o její zastoupení alespoň pokouší a výsledek bývá leckdy opravdu dobrý.

Výrobce bohužel k telefonu nedodává žádná sluchátka, takže nemůžeme zhodnotit jejich kvalitu. Kvalita sluchátkového výstupu se řadí mezi průměr – nezklame, ale zároveň ničím neoslní. V nastavení je dostupná funkce Adapt Sound, která přizpůsobí zvukový přednes na míru uživateli a používaných sluchátkům.

Baterie a výdrž: Dva dny s prstem v nose

Smartphone je vybaven akumulátorem s kapacitou 2600 mAh. Na dnešní dobu se jedná o lehce nadprůměrnou hodnotu, ale ve spojení s energeticky nenáročným čipsetem by se mohlo jednat o skvělý recept na dlouhou výdrž. A naše předpoklady se vyplnily do puntíku. Při běžném používání jsem nabíjel telefon jednou za dva dny. I při velmi náročném používání zahrnující záznam trasy pomocí GPS, telefonování, datová komunikace a fotografování vydržel Galaxy J5 fungovat bez potíží celý den a ještě mu zbyla slušná rezerva do dne dalšího.

 

Slušná je také výdrž při přehrávání HD videa. Při polovičním jasu displeje a poloviční hlasitosti integrovaného reproduktoru se telefon vypnul až po více než 8 hodinách přehrávání. Jak jsem se již zmiňoval dříve, v balení bohužel nebyl napájecí adaptér. Nabíjení kompatibilním 1A adaptérem bylo lehce delší – z prázdného stavu do 100 % zhruba za 2,5 hodiny.

Systém a prostředí: Lollipop s odlehčeným TouchWizem

Samsung Galaxy J5 běží na operačním systému Android ve verzi 5.1.1 Lollipop. Jak je již u výrobce zvykem, je systém doplněn o nástavbu TouchWiz, která byla v minulosti terčem velké kritiky. Model Samsung Galaxy S6 (edge) ovšem přišel na trh s výrazně odlehčenou verzí původního TouchWizu a uživatelé si jej poměrně chválili. Se stejně odlehčeným prostředím přichází i testovaný Galaxy J5.

 

Ve spodní liště je pětice stálých ikon. Zástupci jednotlivých aplikací nejsou rozmístěny na jednotlivých plochách, ale jsou ukryty v otevíracím menu. Ikony můžete samozřejmě dále třídit do složek. Notifikační nabídka se otevírá obvyklým tažení prstu od horní hrany displeje směrem dolů. Kromě přehledu posledních notifikací jsou zde obsaženy rovněž přepínače nejčastěji využívaných funkcí. Nechybí ani posuvník pro ovládání jasu displeje, který budete kvůli absenci automatické regulace využívat velmi často.

 

Celé prostředí se od čistého systému velmi liší, což je vidět nejen v prostředí launcheru, ale i v nabídkách. Řazení položek v nastavení se od klasického příliš neliší. Úplně na vrchu je přehled posledně používaných možností, ke kterým máte rychlý přístup. V nastavení si také můžete přečíst plnohodnotnou uživatelskou příručku, v balení je totiž pouze její velmi zkrácená verze sloužící k prvotnímu nastavení telefonu.

Celkově musím hodnotit operační systém a celé uživatelské prostředí jako povedené. Během testování jsem se bohužel setkal s občasnými delšími reakcemi, ale nejedná se o nic hrozného. Navíc chvíli před odesláním telefonu zpět dorazila aktualizace systému, která měla přinést lepší optimalizaci. Podle krátkých zkušeností musí uznat, že k mírnému zlepšení opravdu došlo, ale v některých situacích jsem se stále setkával s delšími prodlevami.

Bonusové aplikace: Ve znamení čistoty

Dieta TouchWizu se dotkla především bonusových aplikací, kterých bylo dříve u Samsungů opravdu plno. Galaxy J5 dostal v podstatě jen základní programové vybavení, se kterým se setkáte u všech jiných telefonů. V podstatě jedinou „bonusovou“ aplikací je Smart Manager.

 

Pod tímto označením se ukrývá komplexní nástroj pro správu telefonu. V prostředí aplikace můžete zjistit aktuální stav akumulátoru a případně aktivovat úsporný režim, který jeho výdrž znatelně prodlouží. Nechybí ani údaje o kapacitě vnitřního úložiště, či využití operační paměti.

Nejzajímavější položkou je záložka Zabezpečení, kde je možné aktivovat funkci Samsung Knox. V tomto režimu se v telefonu vytvoří složka, do které lze zařadit vybrané aplikace, k jejichž spuštění bude nejprve nutná zadat předem zvolené gesto, pin nebo heslo. Jedná se tak o skvělou ochranu například před dětmi, které by mohly neopatrným zacházením odstranit důležitá data.

 

Dalšími lehce nestandardními aplikacemi je balík programů od Microsoftu – OneDrive, OneNote, Skype, Word, Excel a Powerpoint. Všechny tyto programy lze samozřejmě stáhnout bezplatně z Google Play i do jiných telefonů.

Telefonování, zprávy a organizace

Aplikace pro telefonní hovory má klasické rozvržení. První záložka s názvem Protokol obsahuje historii uskutečněných hovorů. Pro často volaná čísla je vyhrazena karta Oblíbené. Nesmí samozřejmě chybět ani obvyklý seznam kontaktů s vyhledáváním. V podobném duchu se nese i aplikace pro psaní zpráv, která je rovněž jednoduchá a intuitivní.

 

Součástí systému v Galaxy J5 je pochopitelně i jednoduchá galerie fotografií, přehrávač videí, který si poradí s nejčastěji užívanými videoformáty, či FM rádio. Nechybí ani jednoduchý správce souborů. Dá se říci, že se standardním programovým vybavením si vystačíte ve většině případů. Pokud vám některá z aplikací nevyhovuje, můžete si pochopitelně nahradit jinou.

Osobně oceňuji, že veškeré programy mají rozvržení i vzhled podobný standardním aplikacím od Googlu, se kterými se lidé setkávají zřejmě nejčastěji. Jediným vcelku nepochopitelným nedostatkem je absence hudebního přehrávače. U telefonu mířícího na mladé uživatele jsme něco podobného nečekali.

Fotoaparát a záznam videa: Překvapivě dobré výsledky

Hlavní fotoaparát umístěný na zádech přístroje nabídne rozlišení 13 megapixelů. Společně s objektivem se světelností f/1.9 se jedná o recept na slušné snímky. Čočka fotoaparátu je pochopitelně doplněná o přisvětlovací diodu. Optická stabilizace obrazu chybí, ale v dané cenové kategorii jsme ani nic jiného neočekávali.

Aplikace fotoaparátu se dočkala společně s prostředím TouchWiz odlehčení, takže je velmi jednoduchá. V základu nabízí 7 snímacích režimů – Automaticky, Pro, Panoráma, Sériový snímek, Překrásná tvář, Zvuk a foto a Sport. V nastavení si můžete zvolit rozlišení fotografií a videa, aktivovat přidávání GPS tagů k fotografiím a další.

 

Pokud chcete pořizovat opravdu kvalitní snímky a vyznáte se ve focení, doporučujeme vám používat Profesionální režim. Jedná se v podstatě o poloautomatický režim, kdy je možná si ručně navolit vyvážení bílé, hodnotu ISO a expozici. Je škoda, že chybí možnost nastavení času závěrky, které by vytvořilo prostor pro pořizování nočních fotografií. Pro méně znalé uživatele je určený automatický režim, který pracuje velmi dobře. Jen při horším světle nastavuje vyšší hodnotu ISO, než by bylo nutné.

-

- - -

-

- - -

- - -
Další snímky včetně odkazu pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

Výsledná kvalita fotografií je velmi dobrá a ve své třídě novinka rozhodně fotí nadprůměrně, a to i v horších světelných podmínkách. Pochválit musíme dobrou kresbu, barevné podání, ostrost i dynamický kontrast. Díky slušné světelnosti objektivu si telefon poradí i v horších světelných podmínkách. Samozřejmě s ubývající světlem se začíná objevovat šum a detaily ztrácí na ostrosti, ale rozhodně se nejedná o nic hrozného.

- -

Trochu mě zamrzela absence HDR režimu, kterým je v dnešní době vybavena většina telefonů. Také je škoda, že výrobce neumožňuje plný manuální režim, se kterým by dokázal telefon pořídit ještě lepší snímky.

- - -

Podobně jako u fotografií si vede telefon i při záznamu videa. Maximální podporované rozlišení je 1920 × 1080 pixelů (Full HD) při frekvenci 30 snímků za sekundu. Pochválit musíme dobré ostření i v průběhu záznamu, s čímž mají často problémy i výrazně dražší telefony.

Galaxy J5 disponuje i předním fotoaparátem, což je v celku běžná věc. Co už ale úplně standardní není (v pozitivním slova smyslu), je přítomnost přisvětlovací diody na přední straně. Čelní senzor nabídne maximální rozlišení 5 megapixelů.

Za ideálních světelných podmínek jsou pořízené snímky kvalitní, ovšem v interiéru, kde je méně světla, se velmi rychle objevuje šum a snímky ztrácí ostrost i barevné podání. Přední dioda se aktivuje ručně a svítí po celou dobu. Nefunguje teda jako klasický blesk, ale opravdu se jedná o přisvětlení. Od telefonu pro mladé uživatele, kteří často pořizují oblíbené selfies, jsme v tomto směru čekali nepatrně lepší kvalitu.

Konkurence

V úvodu jsem psal, že v cenové hladině kolem 5 000 Kč panuje opravdu silná konkurence a Samsung Galaxy J5 bude mít tak velmi těžkou pozici. Aktuálně nejvýhodnější telefon v dané kategorii je zřejmě Vodafone Smart ultra 6 (recenze), který se aktuálně prodává za 4 977 Kč. Čipset Qualcomm Snapdragon 615 doplněný o 2 GB operační paměti nabídne vyšší výkon. Kvalita fotoaparátů, či výdrž je se Samsungem srovnatelná. Vodafone boduje s čistou verzí Androidu Lollipop, která je opravdu velmi svižná. Při koupi je ovšem potřeba počítat s většími rozměry, které zapříčiňuje 5,5 palcový FullHD displej.

Za 5 000 Kč se také prodává menší Alcatel OneTouch Idol 3 (recenze), který nabídne v podstatě totožnou výbavu. Idol má lehce navrch v designu a v možnosti oboustranného použití. Samsung má podle našeho názoru lepší systém.

Ze stáje telefonů se systémem Windows Phone přichází v úvahu zhruba rok stará Lumia 735 (recenze). Tento kvalitně zpracovaný smartphone je rovněž zaměřen na mladé zákazníky. Hardwarová výbava je slušná a ve spojení s optimalizovaným systémem se nemusíte obávat záseků. Velmi dobře si vede i fotoaparát, který patří k nadprůměru. Někoho může zlákat také podpora bezdrátového nabíjení.

Závěrečné hodnocení

Samsung Galaxy J5 mě mile překvapil ve všech ohledech a rozhodně se jedná o model, který si své místo na trhu zaslouží. Kladně hodnotím systém, který je po odlehčení poměrně svižný a přehledný, jen občas se objeví drobné zpomalení. Výrobce zapracoval i na displeji. Přestože využívá technologii Super AMOLED, nejsou barvy nijak extra přesaturované. Asi největší výtka k celému telefonu se týká absence automatického jasu displeje. Tato funkce by podle našeho názoru neměla chybět ani u low-endových modelů.

Velkým překvapením byl hlavní fotoaparát. Jeho kvalita je na danou kategorii opravdu nadprůměrná. Horší je to s čelní selfie kamerou, i když za dobrého světla dokáže poskytnou uspokojivé výsledky. Přisvětlovací dioda na přední straně ale žádná kouzla při focení v šeru nezaručí, přesto v některých situacích může přijít vhod.

Co se týče designu, mohl si Samsung dovolit větší experimentování. Nelze říci, že by byl Galaxy J5 vzhledově nudný telefon, ale prostor pro zlepšení určitě je. V cenové hladině 5 000 Kč panuje opravdu velmi silná konkurence, takže jakékoliv lákadlo navíc se vyplácí. Celkově nový model od jihokorejského giganta hodnotímě velmi pozitivně a jeho koupi vám s klidným svědomím můžeme doporučit.

Samsung Galaxy J5

6.8

Design a zpracování

6.5/10

Výkon a optimalizace

7.0/10

Hardwarová výbava

6.5/10

Kvalita fotografií a videa

7.0/10

Výdrž baterie

7.0/10

Klady (+)

 • kvalitní dílenské zpracování
 • povedený displej
 • slušná výdrž na jedno nabití
 • ve své třídě slušný výkon
 • kvalita fotografií a videa
 • přední selfie kamera s přisvětlovací diodou
 • přijatelná cena

Zápory (–)

 • zadní kryt se snadno ošoupe
 • občasné pomalejší reakce systému
 • chybějící automatická regulace jasu displeje
 • horší kvalita přední selfie kamery
 • malá kapacita vnitřního úložiště

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
43 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments