Cena:

Roztomilá revoluce: čínská solární elektrárna má podobu pandy

Čistá energie, zvláště ta solární, to mnohdy nemá jednoduché jak ve světě, tak i u nás. V Číně se rozhodli nudná pole fotovoltaických elektráren trochu vylepšit – dali jim podobu pandy. Solární elektrárna je součástí projektu Organizace spojených národů a má za úkol rozšířit povědomí o udržitelné energii mezi mladými Číňany. „Návrh elektrárny ve tvaru pandy může inspirovat mladé lidi a podnítit jejich zájem o solární energii,“ pronesl Li Yuan, generální ředitel projektu.

Projekt s názvem Panda Green Energy má aktuální výkon 50 MW, což by zvládlo zásobit elektřinou na 8 000 amerických domácností. Plánovaný výkon po dokončení je 100 MW, přičemž během 25 let by měla elektrárna vyprodukovat 3,2 miliardy kWh čisté energie. Elektrárna se nachází poblíž města Ta-tchung v severočínské provincii Šan-si.

Čínský pandí projekt není jediný. Panda Green Energy plánuje expandovat v rámci regionu do států jako Fidži nebo Filipíny. Během pěti let chce vybudovat přes sto pandích elektráren. Ty nicméně nebudou vždy ve tvaru pandy, ale budou respektovat místní faunu. Dočkat se tak můžeme například koaly nebo nosorožce. „Věřím, že se pandí elektrárny stanou turistickou atrakcí. V budoucnu bychom rádi budovali tyto elektrárny po celém světě,“ dodal Li Yuan.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.