Rozborka iPhonu 13 Pro: jak se změnila čelní kamerka a kolik stojí výroba celého telefonu?

iphone

Apple začal nedávno prodávat novou generaci svých telefonů a internet se začal plnit recenzemi, testy odolnosti a také rozborkami. Jednu z nich provedl i server Tech Insights, který se zároveň pokusil spočítat, na kolik přijdou součástky na výrobu iPhonu 13 Pro (ve variantě s 256GB pamětí).

iPhone 13 Pro v detailní rozborce

Při pohledu na jednotlivé součástky iPhonu 13 Pro lze zjistit spoustu zajímavých věcí, například se můžeme podívat na to, jak se Applu podařilo „nacpat“ čelní kameru do užšího výřezu. Kamera se stále skládá ze tří stěžejních dílů, tedy klasické kamery, infračervené kamery a infračerveného projektoru. Pořadí těchto součástek bylo změněno, stejně tak se vytratil prostor pro hovorový reproduktor, který se nově nachází mimo výřez v horním rámečku.

iphone 13 2

Redakce Tech Insights rozebrala i základní iPhone 13, aby provedla porovnání čipsetu Apple A15 Bionic v obou telefonech. Zjištění není nijak překvapivé – v obou zařízeních tepe čip se stejným označením, totožnou fyzickou velikostí a shodným rozložením komponent. Jediným rozdílem je tak vypnutí jednoho grafického jádra u základního iPhonu 13, což je stejný případ jako v minulosti u procesorů Apple A12Z a A12X.

Redaktoři Tech Insight se také pokusili vyčíslit, na kolik přijde vyrobení jednoho iPhonu 13 Pro, a dostali se k částce 570 USD (asi 12 500 korun). Novinka tak oproti loňsku podražila, výroba iPhonu 12 Pro údajně stála 548,50 USD, konkurenční Galaxy S21+ pak přijde Samsung na 508 USD.

iphone 13 1

Rozborku iPhonu 13 Pro provedl i server iFixit, který jablečné novince udělil skóre opravitelnosti 5 z 10. Kladné body telefon nasbíral za vcelku pohodlnou výměnu displeje a baterie, stejně tak web ocenil fakt, že většina komponent je modulárních. Naopak mezi zápory patří obtížná výměna zadního skla a párování komponent se softwarem, tudíž domácí výměna s pomocí neoriginálních nástrojů a dílů nemusí vést k dobrému výsledku.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku