Cena:

Roboti útočí. Na Novém Zélandu jeden takový hlídá stádo ovcí

ovce zeland

Robotický pes Spot, za jehož výrobou stojí společnost Boston Dynamics, se činil i během řádění koronaviru, kdy doktorům zprostředkovával hovory s pacienty nebo pomáhal udržovat bezpečné rozestupy. Nyní vyrazil za další výzvou až na daleký Nový Zéland, kde bude dohlížet na farmaření.

Mazlíček na dálkové ovládání

Společnost Boston Dynamics totiž navázala spolupráci s tamní robotickou firmou Rocos, která se specializuje na dálkové ovládání robotů. Společně se pokusí rozšířit schopnosti robotického psa s pomocí lidských operátorů, kteří jej mohou ovládat i na velmi velké vzdálenosti.

Tip: Boston Dynamics uvedlo do prodeje prvního robota. Vypadá jako pes a stojí jako luxusní auto

Na přiloženém videu si můžete prohlédnout robotického psa Spota, jak prozkoumává nerovný terén, kontroluje stav plodin a pomáhá s pasením ovcí. To vše by mělo sloužit jako ukázka různých způsobů, jak lze dálkově ovládaného robota využít ve skutečných situacích, nikoliv pouze v testovacím prostředí.

Autonomous farm work - enter the robots

S navigací ve členitém prostředí Spotovi pomáhá hned několik senzorů, které mu umožňují detekovat teplotu či měřit vzdálenost na základě výpočtu doby šíření pulsu laserového paprsku (metoda LIDAR). Ve výbavě mu nechybí ani kamera s vysokým rozlišením, díky níž má operátor okamžitý přehled o okolním dění. Veškerá sesbíraná data se totiž odesílají v reálném čase, takže s nimi lze prakticky okamžitě pracovat.

Efektivnější podnikání

Spot například dokáže detekovat energetické anomálie a v reálném čase je porovnat s dřívějšími záznamy v digitální databázi. Využití však nalézá také v zemědělství. Díky Spotovi získají farmáři přístup k informacím, na jejichž základě mohou přesněji odhadovat výnosy. „Výsledkem této činnosti by mohl být zrod zcela nové úrovně automatizace, stejně tak jako bezpečnějšího a efektivnějšího podnikání,“ uvádí společnost Rocos v tiskové zprávě.

Autor článku
Marek Bartík
Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.