TOPlist

Boston Dynamics uvedlo do prodeje prvního robota. Vypadá jako pes a stojí jako luxusní auto

spot dog robot

Robotický pes Spot společnosti Boston Dynamics míří k prvním majitelům. Při té příležitosti vyšla upoutávka, která vychvaluje jeho funkce a obratnost v terénu. „Spot je obratný mobilní robot, který si poradí s celou řadou úkolů,“ slibuje video. Zdatně se vyhýbá překážkám, pyšní se navigačními schopnostmi, možností dálkového ovládání i pokročilou anatomií.

Kamarád do nepohody

Spot byl navržený, aby se hodil téměř do každé situace. Umí trsat do rytmu písníček od zpěváka Bruna Marse či ve smečce tahat terénní auto po parkovišti. Kromě toho má ale také praktické využití. Monitoruje staveniště nebo skrze dálkové ovládání provádí inspekce plynových, ropných či energetických zařízení, které by mohly pro člověka představovat bezpečnostní riziko.

„Malej, ale šikovnej“

Malý a mrštný stroj se čtyřma nohama dokáže manipulovat s objekty pomocí senzorů a speciální paže připomínající dráp. Jedná se o dosud nejtiššího robota z produkce Boston Dynamics, který však unese náklad o hmotnosti téměř 14 kilogramů a na jedno nabití výdrží až 90 minut. Pořizovací cenu výrobce dosud nezveřejnil, ale podle zákulisních informací by se mohla pohybovat na úrovni luxusního auta.

Nepřehlédněte: Takhle vypadá robot, který umí pracovat v lidském mozku

I proto se Spot v současné chvíli nachází v programu předběžného přístupu, který je primárně určený pro korporátní trh, konkrétně pro klienty ve vybraných odvětvích (stavebnictví, bezpečnost či doručovací a asistenční služby), kde by robotický pes našel praktické uplatnění.

V Boston Dynamics pracují na mnoha dalších projektech. Jedním z nich je například flexibilní robot Atlas, který si hravě poradí s kdejakým gymnastickým cvikem.

Autor článku Marek Bartík
Marek Bartík
Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

Kapitoly článku