TOPlist

Robot od Boston Dynamics zvládne otevřít a přidržet dveře

Společnost Boston Dynamics je ve světě jednou ze společností, které dosahují výrazných pokroků ve světě robotiky. Kromě robotů, kteří umí dát špinavé nádobí do myčky, chodit po schodech či reagovat na vychýlení z osy tak rychle, že ani nespadnou, a pokud ano, dokáží se relativně rychle opět postavit, se firma věnuje i mnoha dalším oblastem, kde by mohli být roboti využíváni.

Na nedávno uveřejněném videu se objevují dva žlutí roboti podobající se spíše psovi, než člověku, nazvaní SpotMini. První z nich přijde ke dveřím, se kterými si neví rady, a tak si na pomoc zavolá kamaráda s robotickou rukou. Ten sice ne příliš elegantně, ale přece jen dokáže chytit kliku, stisknout ji, dveře pootevřít, zaklínit „nohou,“ aby je mohl nakonec otevřít úplně a podržet, aby mohl projít kolega, a poté sám a zmizet ze záběru.

Z videa není úplně jasné, zda robot tuto úlohu zvládl úplně sám, či zda mu mimo obraz pomáhal někdo z jeho vývojářů. V případě, že si robot poradil s dveřmi sám pouze s pomocí svých senzorů a kamer, což je pravděpodobnější varianta, se jedná o působivý pokrok ve schopnostech naprogramovat podobná zařízení, ať již z hlediska jejich stability při vykonávání pro člověka jednoduchých úkolů, či z hlediska počtu úkonů, které musí stroj udělat. Pomalu se blíží doba, kdy kolem nás bude nespočet robotů, otázkou je, zda je tato budoucnost více děsivá, nebo vzrušující?

Autor článku David Preiss
David Preiss

Kapitoly článku