Domů » Recenze » Recenze Robomow RS Royal 615u: chytré sekání bez námahy

Recenze Robomow RS Royal 615u: chytré sekání bez námahy

Robotické sekačky jsou na trhu již řadu let, vyrábí je mnoho výrobců zahradní techniky a v nabídce jich nejdeme nepřeberné množství. Postupem času a vývoje se začínají objevovat samochodné sekačky, které nejen dobře sekají, ale především to chtějí dělat chytře a ušetřit ještě více sil jejich majitelům. Proto jsme se rozhodli, že je čas otestovat, jak moc jsou tyto sekačky chytré. Dokáže být sekání trávy v dnešní době opravdu bez námahy?

Na test jsme si vybrali základní model 615u z nejvyšší řady RS Royal od renomovaného výrobce Robomow, který se zabývá pouze produkcí robotických sekaček. Mezi největší přednosti tohoto pomocníka patří možnost propojení s chytrým telefonem, šířka seče 56 cm, vysoký výkon, dlouhá výdrž na baterii a kvalita sečení. Model RS Royal 615u se prodává za bezmála 52 tisíc korun. Vyplatí se jeho investice? To a mnohem víc vám prozradí naše recenze.

Robomow RS Royal 615u: obsah balení

V obrovské krabici se nachází samotná sekačka Robomow RS 615u, základní stanice, napájecí zdroj, 20m nízkonapěťový prodlužovací kabel pro připojení dokovací stanice ke zdroji, nástroj pro odstranění secích nožů a také nezbytná pojistka.

Mezi další prvky balení, potřebné k instalaci, patří 200 metrů obvodového drátu pro vymezení pracovní oblasti, náhradní konektor a spojka obvodového drátu, velká sada kolíků pro upevnění drátu k zemi, 6 ks kovových kolíků pro zajištění nabíjecí základny a pravítko RoboRuler pro měření vzdálenosti obvodu od okraje trávníku.

Kompletní obsah balení robotické sekačky Robomow RS 615u
Kompletní obsah balení robotické sekačky Robomow RS 615u

Balení obsahuje i velmi podrobný manuál v českém jazyce, který vás provede bezpečnostními pokyny, instalací i ovládáním sekačky. Návod je srozumitelný, obsahuje několik tipů, rad s technickými problémy a díky názorným obrázkům nebude mít s ovládáním nebo instalací problém ani úplný laik.

Konstrukce a hardwarová výbava

Než se pustíme do instalace obvodového drátu, pojďme se podrobněji seznámit se samotnou sekačkou. Model RS 615u má pro sekání doporučenou plochu trávníku 1600 m2, ale při rovném terénu bez větších překážek a střední rychlosti růstu trávy s ní lze posekat až 3 tisíce metrů čtverečních. Toho lze dosáhnout především díky šířce sečení, která je úctyhodných 56 cm.

S tím jsou samozřejmě spojeny i nemalé rozměry sekačky (73,5 x 66 x 31 cm) a především hmotnost, která činí 20 kg, takže přenášení není úplně pohodlné. „Želví“ design vás asi příliš nepřekvapí. Velkým plusem je hladký povrch, takže sekačka by neměla očesávat rostlinnou chloubu zahrady.

Robot má zadní hnací nápravu, která dává do pohybu velká terénní kola (dostupná jsou i vylepšená kola). Vpředu se pod masivním pohyblivým nárazníkem nachází otočné kolečko. Co mě mile překvapilo je schopnost sekačky se otočit kolem dokola. Přímo v dotykovém nárazníku je zabudované i signalizační světlo, které bliká, když je sekačka v provozu.

Výkon sekačky je výborných 400 W. O sečení se starají dva trojúhelníkové nože, které se točí stejným směrem a jejich výkon se zapíná dle aktuální potřeby. Maximální sklon, který je robot schopen posekat, činí 36 % (20°). Výrobce udává hlučnost až 74 dB při maximálním výkonu (v režimu ECO je dáno 66 dB).

Maskovaný vzhled sekačky narušuje velké mechanické tlačítko STOP, za které lez po vytáhnutí sekačku přenášet. Nad ním se nachází víko skrývající hlavní vypínač, otočný regulátor výšky sečení a ukazatel nastavené výšky. Tu si můžete nastavit od 20 do 80 mm. Na zádi se ukrývá ovládací část s displejem, ale o tom až později.

Kapacita baterie a doba sečení

Uvnitř modelu 615u se nachází 26V lithiová baterie s kapacitou 4,5 Ah. Ta zaručuje dobu sečení v rozmezí od 55 do 70 minut, což je závislé na náročnosti terénu a výšce trávy. Poté, co sekačce začne docházet energie, se automaticky vrátí do dokovací základny.

Nabíjení ze stanice trvá zhruba 100 minut a po nabití se sekačka vrátí k předešlé úloze, nebo zůstane zaparkovaná. Na závěr doplním, že výrobce udává spotřebu 22 kWh energie za měsíc. Na vrchu základní stanice je umístěna LED dioda, která svou barvou a intenzitou blikání dává uživateli patřičně vědět o signálu obvodového drátu.

Instalaci zvládne opravdu každý, jen trvá déle

Než začnete se samotnou instalací, doporučuji pečlivě si přečíst uživatelský manuál. Instalace je v návodu prvním a asi nejdůležitějším krokem. Pozice drátu se dá sice později změnit, ale už to bude o hodně náročnější, než na začátku (napojování drátu apod.).

Jako první věc je potřeba si uvědomit, jaký typ trávníku máte (základní, s podzónou, s oddělenou zónou nebo kombinaci předchozích). Sekačka dokáže zmapovat až 4 podzóny, které jsou se základní zónou spojeny úzkými průchody, jimiž může sekačka projet. Pro oddělené zóny je potřeba využít obvodový spínač.

Po vypuštění sekačky na trávník, už tak rozměrně nevypadá.

Základní stanici musíte umístit nejdále 20 metrů od síťové zásuvky a nejlépe na stinném místě (koupit lze i domeček). Poté se můžete vrhnout na instalaci obvodového drátu, na kterou bude potřebovat šroubováky, kladívko a kombinační kleště.

Překážky na trávníku se dělí na pevné (stromy, sloupy apod.), které se nemusí z trávníku vymezovat, a měkké (keře, jezírka apod.), které musíte obepnout drátem.

Pozor si musíte dát i na svahy, které se nachází na okraji trávníku. Pokud mají větší sklon jak 15 %, tak je sekačka nemůže sekat, jinak by hrozilo její sklouznutí mimo vytyčenou oblast sečení.

Před upevněním obvodového drátu vám doporučuji si vaši zahradu pečlivě projít a seznámit se se všemi překážkami. Drát si nejprve natáhněte jen přibližně, abyste měli představu, jak vám to vystačí. Obvodový drát se umisťuje přesnou vzdálenost od okraje zahrady, respektive od překážek.

K tomu se využívá speciálního pravítka RoboRuler, který se nachází přímo v balení. Po zkušenosti bych doporučenou vzdálenost volil o něco málo kratší, aby sekačka bez problému posekala i okraje. Vše ale záleží na vaší zahradě, jak ji k tomu máte uzpůsobenou.

Zatáčky se doporučují vytvářet pod úhlem 45°, ale sekačka si dokáže poradit i s ostřejšími zatáčkami, jelikož si sama couvne, kdyby to náhodou nezvládla projet najednou.

Drát lze k zemi přichytit plastovými kolíky (součástí balení) nebo jej můžete umístit maximálně 5 cm pod povrch. Druhá možnost mi přijde asi elegantnější, není o mnoho pracnější a nemusíte řešit, jestli vám kolíky budou stačit. Ty lze samozřejmě, stejně jako obvodový drát, dokoupit.

Ilustrační obrázek zahrady s obvodovým drátem a základnou Robomow.

V samém závěru instalace si sekačka projede celý obvodový drát, aby zjistila, jestli máte drát dobře napnutý a usazený. Poté nastavíte rozměry základní zóny trávníku, popřípadě i podzón/oddělených zón. Sekačka si sama dokáže najít na své trase podzónu a podle plánu ji posekat.

Ovládání a funkce

Pro veškeré nastavení a ovládání sekačky slouží ovládací panel na zadní straně. Ten se skládá z nedotykového LCD displeje, tlačítka zpět (také ke zrušení výběru), směrových šipek a tlačítko GO, které slouží pro potvrzování voleb. Celé prostředí LCD panelu je v češtině, což nebývá samozřejmostí.

Displej nepřetržitě zobrazuje výchozí obrazovku. Na ní je zobrazen aktuální den a čas, jestli má sekačka zapnuté/vypnuté plánování sečení nebo jestli je v režimu zimního nabíjení.

V pravé části obrazovky se ukazuje nabíjení baterie, vyvažování článků akumulátoru, „Připraveno“ (v plně nabitém stavu) nebo čas příštího sečení. A pokud máte nastaveno zabezpečení proti krádeži, je zde zobrazen i zámeček.

Displej právě zobrazuje den, čas, zapnutý plánovač sečení a vyvažování článků baterie.

Robomow RS 615u disponuje pokročilým automatickým režimem. Podle nastavení plochy každé zóny se stanový potřebný čas pro její posečení. Pro určité zóny si lze automatický režim vypnout.

K dispozici je i manuální režim, který můžete aktivovat v libovolném čase. Stačí na ovládacím panelu stisknout tlačítko GO a vybrat, jestli má sekačka vzít nejprve celý okraj nebo stačí jen vnitřní prostor.

Manuální spuštění sekání hlavní zóny.

V nastavení sekačky si můžete zapnout dešťový snímač, který automaticky zastaví sečení v deštivých nebo vlhkých podmínkách. Nechybí ani nastavení neaktivní doby (čas nebo den nesečení), TurboMow (turbo sečení je vhodné především pro první seč sezóny), přidávání/mazání zón, zapínání/vypínaní ostrůvků nebo SmartMow (chytré sečení, které zlepšuje účinnost).

Sekačce lze nastavit, jak často má sekat. Frekvence může být nízká (1x týdně), střední (2x týdně) nebo vysoká, kdy bude trávník sekán každý den. Pokud výsledky sečení nejsou uspokojivé, možnost „Čas sečení“ umožňuje procentuálně upravit délku trvání cyklu sečení.

Propojení s telefonem

Co by to bylo za chytré zařízení, kdyby neumožňovalo propojení se smartphonem. Párování funguje skrze aplikaci Robomow. Ta je kompatibilní se všemi nejnovějšími chytrými telefony a tablety, které plně podporují standard Bluetooth 4.0.

Úvodní stránka aplikace Robomow

A co víc, k modelu RS 615u lze dokoupit GSM modul s 36měsíčním datovým tarifem a vy tak máte možnost ovládat sekačku nebo přijímat upozornění z jakéhokoli místa na světě (webová aplikace).

Díky notifikacím a každodennímu přehledu dostáváte rychlý přehled o stavu sekačky, výsledcích sekání a plánu dalších činností. Mile mě potěšila i online podpora Robomow. Na dálku získáte okamžitou asistenci, online diagnostiku a technické opravy.

Ovládání sekačky pomocí virtuálního joysticku, včetně sečení.

Ovládání Robomow telefonem je opravdu snadné. V aplikaci je možné nastavit proporce/vlastnosti trávníku i zapnout/vypnout funkce sekačky. Jediným kliknutím můžete snadno a rychle dávat pokyny pro spuštění činnosti sekání nebo návratu do stanice. V aplikaci je mnohem pohodlnější i „programování“ plánu sečení.

Nechybí ani manuální dálkové ovládání, takže můžete sekačku ovládat jako autíčko na dálkové ovládání. Nese to s sebou několik výhod (posečete vynechaná místa, zajedete si s ní, kam potřebujete apod.), ale i nevýhod (spojení je přes Bluetooth, omezující rychlost sekačky).

Aplikaci si lze stáhnout v obchodě Google Play nebo z Apple App Store.

Robomow App
Robomow App
Cena: zdarma
‎Robomow App.
‎Robomow App.
Autor: Robomow
Cena: zdarma

Bezpečnost především

Sekačka určitě není vhodná pro děti, proto se hodí Dětská pojistka, která uzamkne ovládací tlačítka. Chcete-li zámek tlačítek dočasně uvolnit, stačí stisknout šipku nahoru a poté tlačítko Zpět. Pokud neprovedete po dobu 30 minut žádnou akci, tlačítka se znovu uzamknou.

Vhod přijde i zabezpečení proti krádeži / blokování zařízení. Jedná se v podstatě o 4místný PIN, který je nutné zadat před každou manipulací se sekačkou. V případě neúmyslného přesunutí sekačky z jejího vyhrazeného prostoru se spustí alarm.

Robomow RS 615u má stále aktivní detekci zvednutí ze země a senzor náklonu. Když se tak stane, robot ihned přestane pracovat. K tomu samému dojde i po ztrátě signálu obvodového drátu. V případě nárazu se zastaví sekací nože a sekačka pokračuje jiným směrem.

Závěrečné hodnocení Robomow RS 615u recenze

Určitě vás zajímá, jak si sekačka vedla v činnosti sekání. Pro účely testování jsem měl k dispozici zahradu o celkové ploše 3000 m2. V ideálních případech by měl 200m drát stačit, ale kvůli členitosti a terénu zahrady jsem byl nucen základní zónu zmenšit na zhruba 600 m2.

Přidal jsem i podzónu s plochou okolo 150 m2, která byla s hlavní částí spojena úzkým průjezdem okolo jednoho metru. Takže mi ve výsledku zbylo asi 15 metrů obvodového drátu. Rozhodl jsem se pro upevnění drátu pomocí přiložených kolíků. Celá instalace mi trvala necelé dvě hodiny.

Instalace drátu a nastavení sekačky bylo poměrně jednoduché a nepotýkal jsem se s žádnými problémy. Pokud byste si ale s instalací nevěděly rady, existují i specializované firmy, které vše udělají za vás.

Sekání se sekačkou Robomow mi přišlo velice pohodlné. Nemusíte řešit, kam vozit posekanou trávu, protože robot ji pouze mulčuje, což váš trávník zušlechťuje. Nestaráte se ani o její nabíjení a díky plánu sečení a automatickému režimu nemusíte dělat nic. Sekačka je velice bezpečná a díky alarmu vám ji nikdo neukradne.

Když se vrátíte z práce domů a máte dokonale posekanou zahradu,  je to skvělé. Sekačka dokáže posekat vyšší i vlhkou trávu. Díky sečení cikcak bude zahrada nejen posekaná celá, ale bez vyjetých kolejí.

Mezi největší přednosti sekačky Robomow RS 615u bych zařadil kvalitu sečení, snadné nastavení výšky, automatické (bezobslužné) sečení a pomocnou aplikaci. Dalšími plusy jsou snadná instalace, podrobný manuál v českém jazyce, nízká hlučnost, nenápadnost a optimální výdrž.

Pokud přimhouříte oči nad většími rozměry a vyšší hmotností, nebudete z její investice zklamáni, protože se jedná o spolehlivého společníka na každou zahradu. Pokud vlastníte menší plochu trávníku, poohlédněte se po menších, ale stejně kvalitních, robotických sekačkách tohoto výrobce.

Petr Uhlíř

Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal.
Subscribe
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments