Domů » Bleskovky » Roaming v Evropské unii zlevnil. Příští rok přestane platit úplně. Jaké jsou ceny?

Roaming v Evropské unii zlevnil. Příští rok přestane platit úplně. Jaké jsou ceny?

Evropská unie se konečně odhodlala a učinila řadu kroků pro to, aby definitivně zbourala pomyslné roamingové bariéry. Všechno chce však svůj čas a od května letošního roku dojde prozatím alespoň ke snížení poplatků za roaming.

Novela evropského nařízení stanovila maximální přirážky za volání, posílání SMS a využívání datových balíčků v zahraničí. Za minutu odchozího hovoru nebo za stažení jednoho megabytu vám tak bude moci váš operátor naúčtovat maximálně 5 centů navíc. Za odeslanou SMS zaplatíte maximálně o 2 centy navíc. Více vám napoví následující tabulka.

1. července 2014 30. dubna 2016 15. června 2017**
Odchozí hovory (za minutu) 0,19 EUR Sazby budou stejné jako ty vnitrostátní + do 0,05 EUR

Žádné zvláštní poplatky za roaming. Sazby budou stejné jako ty vnitrostátní.

Příchozí hovory (za minutu) 0,05 EUR Sazby budou stejné jako ty vnitrostátní + do 0,0114 EUR
Odchozí zprávy (cena za 1 SMS) 0,06 EUR Sazby budou stejné jako ty vnitrostátní + do 0,02 EUR
Internet (stahování dat, cena za 1 MB*) 0,20 EUR Sazby budou stejné jako ty vnitrostátní + do 0,05 EUR

* Horní limit je uveden za 1 MB, při vyúčtování se však počítají využité kB.
Ceny jsou uvedeny bez DPH.
** Za roaming nebudete platit za předpokladu, že mobilní telefon v zahraničí používáte pouze dočasně. Pokud SIM kartu používáte v jiné zemi trvale, mohou si poskytovatelé služeb i nadále účtovat příslušný poplatek.

Toto nařízení má být platné do června roku 2017 jelikož se počítá s tím, že v tomto měsíci Evropská unie všechny poplatky kompletně zruší, a ceny tak budou identické s těmi vnitrostátními.

Povinnost oznamování cen

Další zajímavostí je, že nově mají operátoři povinnost informovat spotřebitele o ceně poplatků za roaming ve chvíli, kdy překročíte hranici svého domovského státu. Váš operátor vám proto musí zaslat textovou zprávu, ve které naleznete upravené ceny dané země, ve které se právě nacházíte. Dozvědět se musíte cenu za příchozí a odchozí hovory, SMS a připojení k internetu.

Ochrana proti velkému účtu

Ve prospěch spotřebitele hraje nadále i fakt, že nově vám musí operátor zablokovat stahování dat v případě, že překročíte limitní hranici 50 euro (popř. v přepočtu na jinou měnu) za mezinárodní internet. Omezení poté musíte zrušit vy sami vaším souhlasem s obnovením internetu. Navíc musíte dostat upozornění v okamžiku, kdy budete mít vyčerpáno na 80 % tohoto limitu. Toto opatření vás má chránit před nečekaně velkým účtem.

Internetová neutralita aneb Konec omezování rychlosti internetu

Posledním překvapením je znění nového telekomunikačního předpisu, který zavádí tzv. internetovou neutralitu, což znamená, že veškerá data jsou si rovnocenná a váš operátor nebo poskytovatel internetového připojení vám nesmí jakkoliv omezit rychlost stahování. Nesmí vám dokonce ani zablokovat přístup k různým stránkám nebo aplikacím.

Na nové možnosti v telefonování v rámci EU zareagoval mobilní operátor Vodafone ve své tiskové zprávě. Nikde se však nezmiňuje, že za touto změnou stojí nové nařízení Evropské unie a nikoliv dobrá vůle operátora. Před nedávném své datové balíčky pro zahraničí aktualizoval také T-Mobile (informovali jsme zde).

Od 1. května 2016 přidává Vodafone do svého tarifu Red LTE Premium službu Vodafone Roaming na den na celý měsíc. Svůj neomezený tarif si tak mohou zákazníci užívat v zahraničí stejně jako doma každý den, kdykoliv v měsíci.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

3 komentářů

 1. pet (neregistrovaný)

  zatim stale zlodejna. ceny za 1 mb okolo 1,6 kc + jeste odecitani dat z fup jsou fraska kdyz slovenska 4ka ma 1 mb za 1 kc bez fup po cele evrope

  snad to pristi rok nebude taky masakr a nezmeni operatori pausaly a hlavne data. mam neomezene volani, sms a 30 gb dat a ocekavam ze to za stejne penize budu mit po cele evrope

  • Martin P. (neregistrovaný)

   4ka by musela mít smlouvy s operatory po celé Evropě aby ty ceny opravdu měla.

   Cenu totiž netvoří jen jeden operátor, ale je to součet. Pokud druhá strana nenabídne dobrou cenu těžko pak 4ka.

   Jinak ne každej chce predplacenku….. :-/

 2. Standa (neregistrovaný)

  Bůhví jak to bude. Jestli nastaví ten FUP co jsem četl, 20 minut volání a SMS a k tomu 80 MB dat na rok tak to bude výsměch. Dál se bude stejně připlácet. A pro někoho kdo je v zahraničí pracovně celý a každý týden v je to celý k ničemu

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).