Cena:

Roaming v EU končí. Co to znamená v praxi a na co si dát pozor?

V důsledku rozhodnutí Evropské unie 15. června 2017 ve všech členských státech EU, Norsku, Islandu a Lichtenštejnsku končí poplatky za roaming a přechází se na systém „Roam like at home“. To znamená, že vám operátor již nadále nebude moci účtovat vyšší ceny za služby čerpané v zahraničí. V praxi to ovšem není tak jednoduché, protože operátoři hledají všemožné skulinky a ani legislativa samotná není zcela přímočará. Tento článek se vám pokusí srozumitelně shrnout, o co se vlastně jedná. Mimochodem, T-Mobile a Vodafone roaming „zrušili“ už 11. června, O2 se přidá v polovině června.

Nepleťte si roaming a mezinárodní komunikaci

Roamingem se teoreticky rozumí jakákoliv komunikace (tedy hlasové hovory, SMS i datové přenosy) z jiné než domácí země. Pokud bude situace opačná, tedy komunikace bude probíhat z domovské země do ciziny, tak se jedná o mezinárodní komunikaci, nikoliv roaming.

A právě v tom je pověstný „zakopaný pes“. Pokud budete na dovolené například v Itálii, tak můžete domů telefonovat a psát za stejné ceny, jako kdybyste nikdy neopustili hranice ČR. To platí i pro různé výhodné tarify, volné minuty (až na volání do vlastní sítě, viz. dále) a podobně. Pokud ale budete před dovolenou chtít zavolat správci italského kempu (tedy majiteli zahraniční SIM), poplatkům za mezinárodní hovor se už nevyhnete. Volání z ČR na české číslo je ale bez poplatků vždy, nehledě na to, kde se SIM zrovna reálně nachází.

Vzniká tak poněkud paradoxní situace, kdy hovor s českou SIM z Itálie do Rumunska bude posuzován jako roaming, a tedy dle domácích poplatků, ale hovor z ČR do kterékoliv z těchto zemí už bude zpoplatněn mezinárodní sazbou.

Na co si dát pozor?

Jak již bylo zmíněno v úvodu, ne vše je tak jednoduché, jak vypadá. Jeden z hlavních problémů nastává s tolik oblíbenými „volnými minutami“ do své sítě, tedy hovory, za něž v ČR neplatíte kromě měsíční ceny tarifu nic. V zahraničí vás ovšem takovéto telefonáty budou stát jako hovor do sítě jiného operátora, protože veškeré hovory v roamingu jsou (poměrně logicky) považované za volání do cizí sítě. Neplatíte tedy sice poplatky za roaming, ale nemůžete využít volání zcela „zdarma“.

Toto omezení se ovšem týká čistě volání do stejné sítě. Pokud budete mít tarif s určitým počtem volných SMS či minut do jakékoliv sítě, tak je lze bez obav čerpat i v zahraničí.

Zmatek nastává s daty

Pravděpodobně nejméně přehledná situace panuje ohledně používání datových balíčků. Operátoři totiž sice nemůžou účtovat dražší poplatky za data jako taková, ale nejsou ani povinni nechat vás vyčerpat celý váš FUP limit platný na území ČR. Operátoři si to vykládají různě a různá jsou tak i omezení pro zákazníka. Nejtvrdší postup zvolil u svých čistě datových tarifů Vodafone (a slovenský Orange), který zcela zrušil možnost roamingu a data tak v zahraničí nelze čerpat.

U klasických „kombinovaných“ tarifů s daty pak na scénu přichází pojem EU Cap, tedy evropský FUP limit. Jedná se o minimum dat, které je vám operátor povinen poskytnut k užívání v roamingu bez příplatku. Evropský FUP si můžete vypočítat tak, že vynásobíte cenu tarifu bez DPH deseti. Získané číslo tvoří bez poplatků dostupný objem dat v MB, cokoliv navíc již může operátor zpoplatnit. U malých balíčků v řádech nižších stovek MB toto omezení většinou nezaznamenáte, metodika výpočtu omezuje hlavně „bohatší“ tarify.

Jak to funguje v praxi si můžeme ukázat na modelovém tarifu 5 GB dat za 399 Kč. 399 Kč bez DPH se rovná 315,21 Kč, z nichž nám po vynásobení deseti vyjde 3 152 MB dat. Na dovolené tak budete moci bez obav z poplatků vyčerpat pouze tento objem dat, ačkoliv váš domácí FUP nabízí ještě téměř další 2 GB.

V současné době z dosavadních vyjádření operátorů vyplývá, že toto právo na zpoplatnění alespoň zpočátku využívat neplánují. První měsíce chtějí analyzovat dopad evropské regulace na jejich tržní výsledky a v závislosti na tom případně upraví ceny tarifů a zavedou nadlimitní poplatky. Ačkoliv tedy nyní teoreticky můžete v roamingu čerpat celý svůj domácí FUP, není to něco, na co byste se měli spoléhat. Operátorům nic nebrání tento poplatek začít kdykoliv účtovat, takže v zahraničí radši buďte s daty opatrní.

Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.