Domů » Články » Ředitel FBI: Šifrování dat v iOS a Androidu značně zkomplikuje vyšetřování zločinů

Ředitel FBI: Šifrování dat v iOS a Androidu značně zkomplikuje vyšetřování zločinů

Šifrování dat v mobilních zařízeních zvyšuje jejich nedobytnost pro nezvané návštěvy, na druhou stranu může v budoucnu znesnadnit vyšetřování závažných zločinů. A to se pochopitelně nelíbí řediteli FBI.

Bezpečný a neprolomitelný operační systém je to, po čem každý běžný uživatel chytrého zařízení touží, existují však strany, pro které je neprolomitelnost operačního systému trnem v oku. Kromě fotografií z dovolené, hudebních sbírek či osobních dokumentů se v některých smartphonech také nachází kompromitující materiál, který může pomoci bezpečnostním složkám usvědčit majitele zařízení ze spáchání nebo podílu na trestné činnosti. A právě přístup mimo jiné i k těmto datům má být v budoucnu třetím stranám zapovězen.

    

Na tento krok poukázal i ředitel FBI James B. Comey, který se pustil do ostré kritiky Google a Apple kvůli šifrování telefonů a tabletů s operačními systémy Android a iOS. U Androidu bylo dosud používání šifrování dat volitelné, od příští verze „L“ má však být nastaveno implicitně, a tak se FBI zavřou zadní vrátka, skrze která byly dosud v hojném množství odhalovány vraždy, násilná činnost, pokusy o teroristické útoky či uchovávání dětské pornografie. Zákony v USA jsou nastaveny tak, že pokud si FBI vyžádá u Apple nebo Google některá uživatelská data, musí společnosti vyhovět, v případě aktivovaného šifrování dat je však tato možnost prakticky nemožná.

  
Ředitel FBI James B. Comey

Comey ve své kritice společností Apple a Google uvedl, že nechápe, proč tyto podniky uvádí na trh něco, co výslovně umožňuje lidem pohybovat se za hranicemi zákona. FBI již zahájila první kolo jednání se zmíněnými společnostmi, jeho výsledky jsou však zatím neznámé. Apple i Google se brání tím, že šifrování slouží primárně ke zvýšení bezpečnosti a nikoliv jako nástroj pro zločince. 

  

Přitom pro rekonstrukci případu je chytrý telefon naprosto ideální zařízení, funkce jako protokol hovorů, historie zpráv, informace o poloze uložené ve fotografii apod. jsou pro tyto účely přímo vhodné, zvláště pak, když moderní čipsety umožňují sbírat kompletní historii pohybu uživatele pro „fitness účely“. Policejní detektiv z Los Angeles Brian Collins například každý měsíc zkontroluje 30 smartphonů při usvědčování gangů a prodejců narkotik.

   

Šifrování uživatelských dat je po aféře s Národní bezpečnostní agenturou (NSA), kterou rozpoutal na konci loňského roku Edward Snowden, vcelku logický krok, i když rozhořčení FBI je pochopitelné. Útěchou pro vyšetřovací složky může být fakt, že velká část provozu v mobilním telefonu je v dnešní době synchronizována s cloudem nebo počítačem, z nichž je možné získat data navzdory jakémukoliv šifrování v samotném telefonu. Stejně tak lze po domluvě s operátorem odposlouchávat a zaznamenávat hovory či textové zprávy, v krajním případě existuje možnost nainstalovat na zařízení podezřelého škodlivý software, který bude uživatele a jeho kroky s mobilním telefonem sledovat.

 

To jsou ale kroky, které budou moci využít pouze patřičné bezpečnostní orgány, běžní smrtelníci budou mít při pokusu zmocnit se dat z cizího zařízení smůlu. Forenzní expert Jonathan Zdziarski na svém blogu uvedl, že ani šifrovací systém Apple nezastaví policii dostat se k údajům uloženým v iPhone pachatele, například díky záložní kopii dešifrovacího klíče, který se ukládá při synchronizaci telefonu s počítačem. Podle jeho slov by však neměly být ve vyšetřování zločinů využívány slabosti systému, který má být bezpečný a odolný vůči hackerům jak je to jen možné.

  

Kroky NSA nebo FBI se pochopitelně nelíbí aktivistům bojujícím za občanskou svobodu, podle nichž mají vyšetřovatelé spoustu dalších možností pachatele usvědčit, přičemž k tomu není zapotřebí zkoumat používaná zařízení běžných občanů. Na kterou stranu barikády se stavíte vy? Mají mít bezpečnostní složky v případě objasňování zločinu přístup do libovolného zařízení nebo má být mobilní telefon nedobytná pevnost svého majitele?

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

22 komentářů

 1. Větší bezpečnost jde ruku v ruce s omezováním svobody. Orgány činné v trestním řízení si doposud vždy poradili i bez zkoumání obsahu smartphonů běžných uživatelů, nevidím důvod proč na tom něco měnit.

  • No mas pravdu, se vsim si poradili. Proto je na celem svete neskutecny bordel a kazdy si dela co chce :-D

  • Nikde sem nepsal, že si poradili se vším. Zkoumání obsahu by samozřejmě pomohlo, ale potom se blížíme vizi 1984. A každý si rozhodně nedělá co chce.

  • Zdeněk (neregistrovaný)

   Cože? A proč by si každý nemohl dělat co chce? :( Kdo bude rozhodovat o tom, kdo co může dělat? Si snad děláte srandu. Každý snad chápe základní pravidlo, že má svoboda a nároky na vlastnictví končí tam, kde začnu omezovat svobodu někoho jiného nebo nároky na jeho vlastnictví … Každej si podle toho dokáže jasně udělat představu o tom, kdy páchá něco špatného.

  • Vazne? No ty uz to nehul :-D

  • Každý si dělá co chce v rámci platných zákonů, to je snad jasné, nevěděl sem, že musím všechno vysvětlovat. Dělat si co chcete neznamená svobodu.

   „Svoboda a nároky na vlastnictví končí tam, kde začnu omezovat svobodu někoho jiného nebo nároky na jeho vlastnictví“ je definice kruhem – tj. argumentační klam. Tuto „definici“ často slýchávám od lidí, kteří se nad tím ani trochu nezamysleli.

 2. HonzaV (neregistrovaný)

  Zase jen typický americký žvásty. Které se snaží skrýt něco mnohem horšího. Svobodná amerika, náš vzor…. Svobodná, možná tak za George Washingtona….

 3. geronimo_cz (neregistrovaný)

  No pokud tam muzou na dalku instalovat aplikaci na sledovani, muze taky nekdo zmenit polohu pohybu atd.. tudiz si to upravi podle toho, co se mu pro vysetrovani hodi.. sem rozhodne pro a MT je soukroma vec a nikdo by tam nemel mit pristup.. stejne tak vam jen tak nevlezou do bytu bez soudniho prikazu

 4. Zdenek (neregistrovaný)

  Všude se píše jen o šifrování iOS a Androidu. Nevíte, jak je to u WP? Tam je to asi šifrovaný rovnou, nebo ne?

  Jinak jsem pro šifrování. Nikdo, ani policie a stát nemají právo narušovat soukromí bez obvinění z trestného činu. Tyhle gestapácké manýry mi vadí. Kolik těch zločinů se díky mobilu vyřeší a díky tomu nebudou Všichni ostatní nevinní moci chránit své soukromí? Policie by měla více pracovat. To je jako s kamerovým systémem ve městech. Dneska většinou všechno řeší podle záznamů z kamer. Co tam nemaj, nevyřeší. To at tedy policii, hlavně tu městskou, zruší a dají přístup do kemeroveho systému lidem, kteří si ho stejně zaplatili a já si pak budu na zaznamech hledat sám, kdo mě večer na ulici okradl.

  • Ve WP to není šifrované defaultně, ale možnost tam je. Ale popravdě ani nevím, jak se zapíná :)

  • Prej se to zapíná tím, že se přidá pracovní účet. Tím se aktivuje šifrování BitLocker.

 5. Upřímně, proč by obyčejný člověk musel něco šifrovat?

  Určitě je to dobré pro firemní zařízení, různé celebrity a VIP a samozřejmě právě zločince. Každá platforma má možnost si šifrování zapnout a pokud někdo patří do prvních dvou skupin, tak by měl mít dostatek rozumu (nebo profesionálů kolem sebe), kteří jim telefon zabezpečí.

  Naopak zločinci bývají hloupí a navíc pro usvědčení může pomoci zařízení někoho jiného než přímo zločince. Pokud vše bude nedostupné, tak největší benefit z toho opravdu budou mít právě zločinci.

  Na druhou stranu si myslím, že i když je to pro polici zbytečná komplikace, tak ti dobří policisté se naučí efektivně pracovat i bez toho.

  • Zdeněk (neregistrovaný)

   Proč? Protože třeba jen že chci? Tvá otázka je klasická demagogie, kterou používají právě ti, kteří chtějí nad svobodou utahovat šrouby. Proč nechcete kamerové systému všude ve městech (jednou i třeba u tebe doma), vždyť slušný člověk nemá co skrývat. A určitě tím zajistíme spoustu pedofilů, přeci nechcete, aby vaše děti …. atd. Tohle když slyším, tak mi jde mráz po zádech. Nikdy, nikdy, nikdy nebudu pro šmírování, dohled a upírání již tak ořezaných svobod člověka. Už jen to, že se začíná rozmáhat, že ten kdo používá VPN či šifrování, tak je automaticky zařazen jako podezřelí. Jděte s tím někam :(

  • Hawk (neregistrovaný)

   Upřímně, proč by obyčejný člověk nemohl šifrovat? Nikomu do mýho telefonu nic není. I kdybych diskutoval přes telefon o barvě karafiátu na narozeniny, rozhodně nechci, aby do toho někdo strkatl nos. A aby na mě pak všude z google ads skákala reklama na květinářství.

  • Přesně tak, nikomu nic do mého telefonu a jeho obsahu/dat opravdu není.Šifrovaní a boj proti různým NSA,FBI a jiným „čmuchalům“ velice vítám.

 6. uz to zacina…dalsia zo zloziek statu sa rozpadava…tieto silne a velmi velmi bohate spolocnosti sa budu stale viac musiet rozhodovat ze ci skrachuju a pojdu so statom, alebo narastu do niekolo nasobne vacsich rozmerov a pojdu smerom za zakaznikom…zakaznik ma nasobne vacsiu silu proti applu, nez stat a preto apple sa viac boji zakaznika nez statu, google tak isto, samsung tak isto atd atd…krasna sprava na zaciatok dna :D

 7. standa (neregistrovaný)

  Souhlas s těmi, kdo si chtějí zachovat soukromí.

  Je demagogie tvrdit, že člověk co nepáchá zlo, přece nemá co skrývat.

  Jednou jsem viděl nějakou debatu s militantním obhájcem tohohle odkopávání a bezhlavého se svěřování na sociálních sítích a aktivního používání všech google služeb. Tvrdil mimo jiné i to, že pokud by chtěl nového zaměstnance, proklepne ho na soc.sítích a netu a pokud nic nenajde, nebere ho, protože je pro něj podezřelý. Proč tenhle blbec nechodí venku nahatý, asi něco schovává a tají a každý má tu hranici jinde a nemyslím, že šifrování ze mě udělá zloděje (mimochodem teď to zaplé vlasntě ani nemám). Taky tady ještě nepadlo to, že i šmírování v našich mobilech může být zneužitelné, protože i policisté/FBI jsou jen lidi. Asi bylo málo aférek s únikem hesel apod…

 8. Každá tajná služba sa musí pre svoju činnosť odjakživa snažiť monitorovať a sledovať čo najviac ľudí. To je jej primárnym účelom. V opačnom prípade jej existencia postráda zmysel a sú to vyhodené peniaze.

  • tým nevravím, že im to majú ľudia a spoločnosti uľahčiť, len že je pochopitelne ak sa o to snažia kedže je to ich účel

  • ucel nemeckych dostojnikov bolo nakladat zidov do vlaku…o com hovoris prosim ta? ucel plynovych komor je? ucel ma vsetko co existuje, spravna otazka je co sa skryva za tym ucelom a pri kriminalnych organizaciach statu to su same zbyocne veci

 9. Tohle je krásná ukázka stavu mysli českého národa. To o čem mluvíte není problém šifrování, ale vás samotných. Dokud bude přetrvávat takové myšlení, tak se situace nezlepší.

  Každý pokrytecky mluví o svobodě a soukromí, ale na druhé straně využívají služeb Google, kupují čínské/ruské výrobky apod…

  Nikdo v rozvinuté společnosti nemůže jen tak špehovat telefon, stejně jako při domovní prohlídce prostě potřebuje policie povolení a jsou nastavená pravidla, jak s podobnými daty zacházet.

  To že se pravidla porušují a obchází je v demokratickém státě zase vaše chyba, protože tak jste si to jako součást společnosti nastavili.

  To o čem mluvíte není svoboda a soukromí, ale anarchie. Pokud někdo spáchal zločin a jsou dodrženy veškeré postupy, má policie právo prohledat nejen dům, ale také telefon, PC a vše ostatní. To že se to zneužívá ale není vůůůbec problém šifrování…

  • „Nikdo v rozvinuté společnosti nemůže jen tak špehovat telefon“

   Ty jsi dobře naivní :-D

   Nikdo v rozvinute spolecnosti nemůže kecat do sifrovani, takze jsem jednoznacne pro poslat tyhle skupiny NSA,FBI apod do háje.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).