Recyklace má smysl: ze smartphonů vzniknou medaile pro olympiádu v Tokiu

Všechny chytré telefony, ať už staré či nové, obsahují spoustu vzácných kovů, mezi nimiž jsou také zlato, stříbro a bronz. Pokud vám tato kombinace kovů něco připomíná, tak bezesporu medaile, které se udělují za první, druhé a třetí místo. Na příštích olympijských a paralympijských hrách, které se budou konat v japonské metropoli Tokiu, budou všechny cenné kovy vyrobeny z recyklované elektroniky, mezi níž nebudou chybět ani chytré telefony.

blank

Podle informací z Tokijského recyklačního programu budou potřebné suroviny recyklovány ze zhruba 47 488 tun elektroodpadu, mezi nimiž se nachází také okolo pěti milionů chytrých telefonů. Na recyklaci se podílí především dobrovolníci z řad japonských občanů. Poslední informace ohledně zpracovaných drahých kovů jsou pozitivní – potřebné množství bronzu, konkrétně 2 700 kilogramů, bylo zpracováno v červnu 2018, 94 % z 30,3 kilogramů zlata a 85 % z 4 100 kilogramů stříbra bylo zpracováno v říjnu loňského roku.

blank

Hotovo by mělo být už v březnu

Celý recyklační program poběží až do března letošního roku, kdy by mělo být zpracováno 100 % potřebných materiálů pro výrobu všech olympijských a paralympijských medailí. Pokud jde o jejich finální podobu, tu olympijský výbor zveřejní někdy v průběhu letošního roku. Tato snaha o znovuvyužití materiálů při recyklaci je bezesporu krásný příklad, kterým by se mohly inspirovat i ostatní sportovní akce.

Autor článku blank
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku