TOPlist

Recenze Vivo Y76: chameleon s 5G a řadou kompromisů

VIVO Y76 recenze 00
  • Stylovka s unikátním designem zadní strany
  • Ve dne produkuje slušné fotky, ale v šeru a ve tmě už spokojeni nebudete
  • Potěší rychlé 44W nabíjení, nicméně řada parametrů je o kompromisech

Vivo Y76 mělo skvěle nakročeno. Na první pohled zaujme líbivým a poměrně unikátním designem. Hardwarové parametry také nepatří k nejhorším. Dobrý dojem nicméně kazí cena. Za 7 490 Kč byste pod kapotou zkrátka očekávali lepší výbavu. A nezachrání to ani bohatší obsah balení či softwarové vychytávky, které nabízí uživatelská nadstavba výrobce. Přesto si své zájemce může najít. Jaký je?

Obsah balení a design

Výrobci v posledních letech obsah krabičky i u násobně dražších telefonů redukují. O to větší překvapení je, když krom zařízení samotného dostanete například i sluchátka. Ta jsem přibalena u telefonu už dlouho neviděl. Ačkoliv jde v tomto případě o drátové pecky, tvarově se inspirovaly u starších AirPodů, takže mi poměrně dobře sedly do uší. Špatně na tom nejsou ani co se kvality reprodukce týče.

VIVO Y76 recenze 07
Vivo Y76

Potěší také přiložený 44W nabíjecí adaptér i průhledný silikonový kryt a to, že displej telefonu je už z výroby opatřen ochrannou fólií. V balení najdete též letáky a špendlík na vyjmutí SIM karty.

Po vyjmutí telefonu z krabičky jsem byl příjemně překvapen. Modré provedení s efektem měnících se barev, které jsem dostal na test, vypadá velmi zajímavě (k dispozici je pak ještě decentní černé provedení). I přes barevné efekty jsou záda vlastně matná, takže se nijak neupatlávají. Zároveň tady změna odstínu barev funguje velmi dobře. Při různých úhlech pohledu záda telefonu přechází mezi modrou, červenou a částečně i žlutou barvou. Díky absenci mastných otisků to vypadá opravdu pěkně – z mého úhlu pohledu určitě lépe než u nedávno testovaného Realme 9 Pro+ s podobnou image. I přes plastová záda telefon působí velmi solidním dojmem.

Na zádech pak najdeme ještě fotomodul opatřený třemi čočkami a jednotónovým LED přisvícením. Ten mírně vystupuje z těla, nicméně přibalený kryt jej celkem spolehlivě srovná s okolním povrchem.

Boční rámeček je lesklý, takže na něm již nějaké otisky ulpí. Na tak malé ploše to ale není nijak na obtíž.

VIVO Y76 03
Zadní strana na světle mění v závislosti na úhlu barvy

Horní hrana skrývá otvor pro mikrofon a hybridní slot na buďto dvě NanoSIM karty, nebo jednu NanoSIM kartu a jednu microSD paměťovou kartu. Pravá hrana nabízí dvě tlačítka v jednom pro nastavení hlasitosti a také tlačítko pro odemknutí telefonu, které funguje zároveň jako čtečka otisků prstů. Na spodní hraně nechybí výdech reproduktoru a mikrofonu, USB-C port ani 3,5mm audio jack pro připojení ať už vlastních, nebo přibalených sluchátek.

Přední stranu z 84,9 % pokrývá 6,58” IPS displej. Rámečky tedy nejsou nijak výrazně tlusté, jen brada je o něco výraznější. Přední kamerka je řešena kapkovitým výřezem, který bohužel nejde softwarově kompenzovat, abyste místo něj měli rovnou hranu.

Displej a možnosti odemykání

Svítivost osazeného panelu dosahuje 460 nitů a rozlišení činí 1 080 × 2 408 pixelů. S ohledem na úhlopříčku tak dostáváme hustotu pixelů 401 ppi.

VIVO Y76 recenze 06
Výřez v horní části displeje

Ačkoliv se papírově nejedná o žádný zázračný AMOLED panel s vysokými zobrazovacími frekvencemi, v praxi mne displej nijak nezklamal – na dané parametry se bezproblémově používá. Čitelnost na slunci není špatná a také barevné podání mne nijak neurazilo.

Vivo Y76 nabízí standardní sestavu možností odemknutí. Kromě zmíněné čtečky otisků prstů, kterou jsem používal nejčastěji, a samozřejmého číselného kódu nechybí 2D rozpoznání obličeje, které funguje dobře, a to i v horších světelných podmínkách. Neměl jsem problém ani s rychlostí autorizace.

Výdrž na baterii a nabíjení

Dostatečnou výdrž na nabití zajišťuje baterie s kapacitou 4 100 mAh, která nabídne energii zhruba na den středně náročného používání. Při menším zatížení není problém dostat se až na dvoudenní výdrž.

VIVO Y76 recenze 18
Barva zad přechází za určitých podmínek až do žluté

Ačkoliv v této cenové kategorii nemůžeme očekávat bezdrátové nabíjení, určitě potěší přítomnost alespoň rychlého drátového dobíjení. Přibalený 44W adaptér za hodinu a půl nabije telefon z nuly na sto. Nejedná se o žádnou revoluční rychlost, ale při běžném provozu to mnoho uživatelů ocení.

Hardware, výkon a funkce

Z hlediska výbavy je nutno zmínit čipset MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G, který v kombinaci s 8 GB RAM zajišťuje dostatečný výkon pro většinu běžných činností. Vyzkoušel jsem Need For Speed No Limits i PUBG Mobile: Aftermath a ani u jedné hry jsem nezaznamenal žádné problémy – vše běželo plynule a telefon se nijak nepřehříval.

Změřil jsem také výkon benchmarkem Geekbench 5, který potvrdil, že se Vivo Y76 nemůže rovnat s výkonnými bestiemi z vyšších tříd. Vzhledem k ceně to ale nelze mít telefonu za zlé, zvlášť když běžný pohyb v systému nevykazoval žádné známky zamrzání nebo problémy s plynulostí.

Hardwarové parametry Vivo Y76 5G

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 11, čipset: MediaTek Dimensity 700 5G, octa-core, 2× 2,2 GHz Cortex-A76 + 6× 2,0 GHz Cortex-A55, GPU: Mali-G57 MC2, RAM: 6/8 GB, interní paměť: 128 GB, pam. karta:
Rozměry: 164 × 75,3 × 8,5 mm, hmotnost: 193 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,58", IPS LCD, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2408 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.1, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 5000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 64 Mpx, f/1.8, 26mm, 1/1.72", 0.8µm, PDAF, druhý: 8 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 120˚, 16mm, 1/4.0", 1.12µm, třetí: 2 Mpx, makro, f/2.4, selfie kamera: 16 Mpx, f/2.0, HDR, Full HD video

Z další výbavy nutno zmínit i vnitřní úložiště s kapacitou 128 GB (108 GB volných k použití), což je zároveň jediná dostupná paměťová varianta. Dále pak nesmíme opomenout Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.1 i navigační systémy v podobě A-GPS, Glonass, Galileo, Beidou nebo QZSS. Z hlediska konektivity nechybí ani NFC nebo již zmíněná podpora 5G sítí. Na hlasité stereo ale bohužel musíte zapomenout.

Operační systém

Vivo Y76 nabízí Android 11 s novou nadstavbou Funtouch 12. Obsaženy jsou některé předinstalované aplikace, ale není jich naštěstí mnoho. Režim na šířku k dispozici není a ani speciální funkce pro ovládání jednou rukou byste zde bohužel nenašli.

Vizuálně je prostředí čisté a přehledné. Nabídne tmavý režim i mřížku pro pokročilý multitasking. Řadí se mezi ty příjemnější a jednoduše použitelné.

VIVO Y76 01
Uživatelské rozhraní je přehledné

Fotoaparát a video

Modul fotoaparátu obsahuje trojici objektivů srovnaných úhledně pod sebou. Jmenovitě jde o hlavní fotoaparát s rozlišením 50 Mpx a světelností f/1.8, který je doplněn 2Mpx makrem se světelností f/2.4 a snímačem hloubky scény se stejnými parametry. V sestavě nechybí ani jednotónové LED přisvícení. Marně budeme hledat širokoúhlý objektiv, který je přitom čím dál častěji součástí telefonů střední i vyšší třídy. Pro úplnost – na čelní straně najdete selfie fotoaparát s rozlišením 16 Mpx a světelností f/2.0.

VIVO Y76 recenze 05
Sestava fotoaparátů na zadní straně

Vzhledem k tomu, že širokoúhlý objektiv chybí a dva doplňkové jsou spíše do počtu, za zmínku ze zadního panelu stojí v podstatě jen hlavní 50Mpx snímač. Ten vzhledem k ceně telefonu není vůbec špatný, byť maximálně dvojnásobné digitální přiblížení vykazuje známky přeostření. Za dobrého světla umí vykouzlit barevně relativně věrné snímky, byť místy nejsou dostatečně ostré. Dobrou zprávou však je, že i noční snímky jsou použitelné a nevykazují nadměrnou míru umělého rozjasnění, jak tomu často při aktivovaném nočním režimu bývá u konkurence.

VIVO Y76 02
Aplikace fotoaparátu

Přední objektiv mne příjemně překvapil, ale bohužel jsem marně hledal portrétní režim s bokeh efektem. Nechybí ale mód „Pro“, který umožní pokročilejší nastavení parametrů, focení panoramat či dvojitou expozici.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení naleznete zde

Video lze nahrávat v maximálním rozlišením Full HD při 30 fps, což už dnes není žádná hitparáda. Tolik papírové parametry. I v praxi bohužel video nedosahuje zázračných kvalit, což platí dvojnásob o zvuku.

Ačkoliv statické snímky za dobrého světla nejsou špatné, s vyšší mírou pohybu a horšícími se světelnými podmínkami klesá kvalita rapidně dolů. Za šera a ve tmě je nutné počítat s velmi vysokou mírou šumu a se sléváním detailů.

 

Závěrečné hodnocení

Vivo Y76 je velmi hezký telefon, který sice v žádné z kategorií neexceluje, ale zároveň ani extrémně nezklame. Displej nedisponuje nadstandardní obnovovací frekvencí ani AMOLED technologií, avšak pro běžné použití stačí. Hlavní fotoaparát podává slušné výsledky především na denním světle, zatímco v horších podmínkách jde kvalita rapidně dolů. Ani video pořízené telefonem  není zdaleka dokonalé, navíc se musíte smířit s pouze Full HD rozlišením.

VIVO Y76 recenze 04
Vivo Y76

Výkon pro běžné činnosti a nějaké to hraní postačí. Kapacita baterie není nijak oslnivá, ale den provozu pro ni není problém. Potěší rychlé nabíjení nebo přítomnost 3,5 mm audio jacku pro běžná sluchátka. Především při sledování videí nebo hraní her naopak zklame pouze jeden reproduktor.

Vivo Y76 je vhodnou volbou spíše pro méně náročné uživatele, kteří ocení především jeho líbivý design, zatímco nad parametry budou schopni přimhouřit oko. Největší zápor spočívá v ceně – za 7 490 Kč najdete podstatně lépe vybavenou konkurenci. Bohatý obsah balení ani záda chameleona z něj zkrátka hvězdu střední třídy neudělají. Nezbývá než doufat, že brzy zlevní. Pak může koupě leckomu dávat smysl.

Koupit Vivo Y76 5G

vivo y76 500x500 1
7.3

Design a zpracování

9.1/10

Výkon a optimalizace

7.3/10

Hardwarová výbava

6.5/10

Kvalita fotografií a videa

6.9/10

Výdrž baterie

6.8/10

Klady

  • povedený design
  • 3,5mm audio jack
  • bohaté balení včetně sluchátek
  • 50Mpx hlavní fotoaparát

Zápory

  • vyšší cena
  • pouze jeden reproduktor
  • 60Hz IPS displej
  • chybí širokoúhlý fotoaparát
  • horší kvalita videa, hlavně v noci
Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku