Cena:

Recenze Twinkly Music Dongle: roztančí váš vánoční stromeček

Společnost Twinkly je známá především svými chytrými vánočními světly, která patří mezi špičku ve svém oboru. Světýlka Twinkly Strings na nás už před pár lety udělala velký dojem, a pokud hledáte způsob, jak zkombinovat tradiční vánoční osvětlení s moderními technologiemi, jedná se o skvělou volbu.

 • Twinkly Music Dongle roztančí chytrá vánoční světýlka do rytmu hudby
 • dongle zachytává hudbu pomocí velmi citlivého mikrofonu
 • jde o skvělého pomocníka pro zpestření vánočních svátků především pro děti

Nyní představila Twinkly novinku v podobě Music Dongle. Jak už název napovídá, jedná se o malý dongle, který „roztančí“ vaše světýlka do rytmu (nejen) vánoční hudby. Jak ale fungují v praxi? A jedná se o něco, bez čeho se vaše domácnost během Vánoc už neobejde?

Konstrukce a funkce

Z konstrukčního hlediska se nejedná o nic převratného. Music Dongle má podobu trochu většího plastového flash disku v černé barvě s jedním tlačítkem a nenápadnou diodou. Jeho samotná podoba naštěstí není pro funkčnost nikterak zásadní. Design se čistě utilitární a na zadek se z něj rozhodně neposadíte. Odolnost je pouze podle standardu IP20, takže na umístění ve venkovních prostorách raději zapomeňte.

Co bych uvítal, je možnost umístit krytku USB-A konektoru na opačnou stranu. Krytka je bohužel uvnitř uzpůsobena pouze pro samotný konektor, a tak po zapojení zařízení musíte dát pozor na to, abyste krytku někde neztratili. V tomto případě jde ale o naprostou drobnost.

Pro zapojení do elektřiny budete potřebovat zásuvku s USB-A nebo trochu konzervativní řešení v podobě nabíjecího adaptéru. Twinkly Music Dongle můžete zapojit také do počítače či powerbanky, nicméně pro zajištění stálého připojení je lepší vsadit na klasiku.

Introducing Twinkly Music

Důležité je také umístění Twinkly Music Dongle. Zařízení pracuje na základě integrovaného mikrofonu, proto myslete na to, aby dongle mohl dobře „odposlouchávat“ hudbu – od dobrého umístění je odvislé správné fungování.

Aplikace a párování

Jakmile najdete správné místo, kde bude mít Twinkly Music Dongle ničím nerušený poslech vaší hudby (ideálně poblíž reproduktoru), je načase jej spárovat s aplikací Twinkly. Párování probíhá úplně stejně jako v případě chytrých světýlek – aplikace vás naštěstí celým procesem provede, takže není potřeba dlouho studovat manuály. Jediné, co je v rámci nastavení potřeba udělat, je být připojený k 2,4GHz Wi-Fi síti a podržet tlačítko na Music Dongle.

Twinkly Music Dongle 5
Zapojení donglu do elektřiny lze díky USB-A vyřešit různými způsoby

V samotné aplikaci se po spárování objeví u světýlek nová položka Hudba, kde můžete ovlivnit, která světýlka budou blikat do rytmu hudby díky Music Dongle a případně jaký z 12 efektů mají světýlka využívat.

Nutno podotknout, že Twinkly Music Dongle je optimalizován pro druhou generaci chytrých světýlek Twinkly – to ovšem neznamená, že s první generací světýlek máte smůlu. Testoval jsem kompatibilitu jak s druhou, tak první generací, a v obou případech jsem neměl sebemenší problém.

Pokud jde o podporu chytré domácnosti, samotný dongle nelze ovládat skrze hlasové povely či aplikace chytré domácnosti. To ovšem neplatí pro chytrá světýlka.

Twinkly
Twinkly
Autor: Ledworks
Cena: zdarma
 • Twinkly Screenshot
 • Twinkly Screenshot
 • Twinkly Screenshot
 • Twinkly Screenshot
 • Twinkly Screenshot
 • Twinkly Screenshot
 • Twinkly Screenshot
 • Twinkly Screenshot
‎Twinkly
Cena: zdarma

Vánoční světýlka Twinkly můžete napojit na chytrou domácnost Google Home, Amazon Alexa a nově také Apple HomeKit. Právě absence standardu chytré domácnosti od Applu byla jednou z největších bolístek světýlek od Twinkly, která byla naštěstí nedávno odstraněna.

Roztančete váš vánoční stromeček

Twinkly Music Dongle ve mně nejprve vzbuzoval mírné obavy, obzvláště z hlediska jeho bezproblémového fungování. Sám používám světýlka od Twinkly už několikáté Vánoce a i přes jejich nesporné výhody občas umějí pozlobit. Docela jsem si oddychl, že se různé drobné neduhy netýkají Twinkly Music Dongle.

Discover Twinkly Music

Jakmile jsem našel správné umístění v domácnosti, světýlka se spolehlivě roztančila do rytmu vánočních koled. Klíčové je právě správné umístění – pokud dáte dongle příliš daleko od reproduktoru, a ještě k tomu máte ve zvyku přehrávat hudbu tak, abyste nerušili sousedy, může mít Twinkly Music Dongle problémy v případě, kdy se setká více různých zvuků najednou, typicky puštěná televize, hovor dvou lidí a puštěná voda při mytí nádobí.

Twinkly Music Dongle 1
Twinkly Music Dongle zvládá jen jednu věc, ale dělá ji velmi dobře

Twinkly Music Dongle je totiž velmi citlivé zařízení, jehož mikrofon pobírá opravdu každý sebemenší šum a hluk. Ať už projdete kolem, zakašlete či jen hlasitě dýcháte, Twinkly Music Dongle vše převede do jednoho z 12 typů efektu. Kromě výběru efektu nelze prakticky nic nastavit – pouze jas světýlek. Na jednu stranu je škoda, že vás Twinkly Music Dongle nenechá nastavit vlastní efekt, na druhou stranu si z dostupných efektů jistě vyberete svůj oblíbený.

Twinkly Strings 7
Nastavení v aplikaci by mohla být širší, stejně jako podpora chytré domácnosti

Citlivost Twinkly Music Dongle může ovšem být i výhodou – pokud máte malé dítě, jistě ocení, když vánoční stromeček bude svítit a blikat v závislosti na tom, jak bude tancovat, tleskat či zpívat.

Twinkly Strings 6
Twinkly Music Dongle je kompatibilní i s první generací vánočních světýlek

Ačkoli na mě Twinkly Music Dongle udělal dojem, rozhodně neočekávejte spektakulární světelnou show jako na diskotéce. Možnosti malého donglu jsou stále poměrně omezené a jeho reakce na přehrávanou hudbu sice odpovídá rytmu, ale rozhodně nepočítejte s chirurgickou přesností. Pro ozvláštnění a zpestření vánočních svátků se nicméně jedná o skvělé zařízení.

Závěrečné hodnocení

Twinkly Music Dongle je poměrně povedený přídavek k chytrým vánočním světlům téže značky. Přidaná hodnota v podobě rytmického osvětlení si poměrně dobře zvládne obhájit cenu 890 Kč, která není příliš vysoká vzhledem k tomu, že zařízení vám pravděpodobně vydrží dlouhé roky, a navíc funguje i s jiným typem osvětlení od Twinkly než jen vánočními světýlky (například Twinkly Line). K Music Dongle každopádně potřebujete alespoň to nejlevnější vánoční osvětlení z dílny Twinkly, například základní Twinkly Strings za 1 690 Kč.

Twinkly Music Dongle 9
Twinkly Music Dongle je šikovným doplňkem pro chytrá vánoční světýlka

Přesto má Twinkly Music Dongle pár drobných neduhů, na které je potřeba před nákupem pomyslet. Trochu lacinější vzhled a zpracování příliš velkou roli hrát nemusí, ale vyšší citlivost donglu na zvuky může narušit dojem z rytmických efektů, pakliže nemůžete umístit Music Dongle do ideální pozice k reproduktorům. Pokud ale máte malé děti, nemáte prakticky o čem uvažovat.

Twinkly Music Dongle

8.6

Design a zpracování

7.5/10

Jednoduchost instalace

9.5/10

Funkce

8.8/10

Klady (+)

 • spolehlivost a jednoduchá instalace
 • podpora i pro starší generace světýlek
 • 12 různých efektů
 • sympatická cena

Zápory (–)

 • spolupracuje pouze se světly Twinkly
 • možná až příliš citlivý mikrofon
 • lze ovládat pouze z aplikace
 • nelze nastavit vlastní efekty
Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.