Ať chceme, či nikoli, velké množství našeho digitálního obsahu je umístěna v cloudu. Je vcelku jedno, zda si za svého oblíbence zvolíte Google, Microsoft, Apple či někoho jiného – nad svými daty nikdy nebudete mít plnou kontrolu. To ovšem neplatí pro domácí cloudové stanice, neboli NASy. Úložiště připojená k internetu zažívají boom a umí toho čím dál tím více. Zkrátka se už dávno nejedná o pouhý síťový disk.

V dnešní recenzi se podíváme na NAS společnosti Synology, konkrétně oblíbený model DS218play. Ten aspiruje nejen na vaše domácí multimediální centrum, ale rovnou na centrum vašeho digitálního života. Vyplatí se investovat do vlastního cloudu? Nabízí Synology DS218play nějakou přidanou hodnotu? Nejen na to vám odpoví naše recenze.
Design a obsah balení: šedá myška průměrnosti
Kartonové balení připomínající kufřík ukrývá kromě samotného NASu také papírové manuály, nezbytnou kabeláž v podobě napájecího adaptéru a ethernet kabelu a také sadu šroubků pro upevnění disků či sešroubování celého disku hezky pevně k sobě. Zkrátka nečekejte nic extra, pouze to nejnutnější.

Po designové stránce je Synology DS218play takovou šedou, či spíše černou, myškou. Celoplastové tělo působí na dotyk poněkud lacině, ale na pohled neurazí. Bohužel ale ani nenadchne. Na doplněk do domácnosti to zkrátka není a pokud můžete, velmi rádi jej ukryjete někde na dobře větrané místo. DS218play do průduchů totiž často a rád zachytává prach, což estetice příliš nepomáhá.

Samotné rozebrání a složení je vcelku jednoduché a poradí si s ním i člověk technikou nepolíbený. Stejně tak je snadné nainstalovat vaše 3,5″ pevné disky, pro které je NAS primárně určena (v případě potíží poslouží návod). Pokud máte menší 2,5″ disky, je třeba využít zmenšovacího držáku, který ale není součástí balení. Šroubování disků sice rychlosti výměny příliš nepomáhá, nicméně v běžných podmínkách to nebudete dělat nijak často.
Na přední straně se nachází pětice LED diod, které indikují stav zařízení, pevných disků a připojení k internetu a zapínací tlačítko. Zadní strana poté hostí nabíjecí konektor, gigabitový RJ-45 port, dva USB 3.0 porty, zámek Kensington a větrák.
Synology DS218play: pořádný výkon na multimédia
To nejdůležitější se nicméně ukrývá uvnitř. Celý NAS Synology DS218play pohání čtyřjádrový procesor Realtek RTD1296 taktovaný na 1,4 GHz, který doplňuje 1 GB DDR4 RAM. Architektura je 64bitová a podporuje hardwarové šifrování.
Tyto parametry by nicméně byly k ničemu, kdyby v NASu nebylo místo na pevné disky. V Synology DS218play jsou místa dvě, obě přizpůsobená pro 3,5″ disky. Pokud jste majitelé menších 2,5″ disků, musíte si ještě dokoupit zmenšovací držák.

Pro účely testování jsem Synology DS218play osadil 3,5″ pevným diskem od Samsungu s kapacitou 500 GB a rychlostí 7 200 ot./min. S tím souvisí také míra udávaného hluku. Podle standardizovaných testů Synology by měl disk vydávat hluk okolo 20 dB. Hlučnost mého řešení se mi sice změřit nepodařilo, nicméně v místnosti se zapnutou televizí si aktivního disku rozhodně všimnete.

NAS umí nativně pracovat se souborovými formáty EXT3, EXT4, FAT, NTFS a HFS+. S formátem exFAT umí pracovat také, nicméně tuto možnost je třeba si dokoupit v Centru balíčků (nejedná se o platbu pro Synology, ale o licenci na využívání exFAT). Při práci spotřebuje Synology DS218play 16,79 W, při hibernaci je to poté 5,16 W.
Multimédia: nemusíte si s ničím lámat hlavu
Pro vaši multimediální knihovnu je Synology DS218play jako stvořený. Vysoký výkon si poradí s 4K videem v pravém rozlišení při 30 snímcích za sekundu a poradí si i s kódováními H.265 (HEVC), MPEG-4 Part 2, MPEG-2 a VC-1. Nechybí také podpora pro 10bitový režim. Pakliže nevlastníte 4K televizi, dokáže NAS v reálném čase video převádět.

O přesunu souborů nebudete takřka vůbec vědět. Testovací 10 GB soubor jsem skrze 5GHz Wi-Fi přenesl za zhruba 6 minut, zpátky do notebooku poté přesun trval zhruba 9 minut. Při připojení pomocí ethernet portu se rychlosti ještě zvyšují, nicméně v dnešní době bezdrátové lze toto řešení doporučit pouze v případech, kdy kopírujete opravdu velké soubory, či neradi čekáte byť o minutu navíc.
Software Synology DS218play: jednoduchost a přehlednost
Skutečně takřka neomezené možnosti se ovšem otevírají na softwarovém poli. Pokud vám nevypadne internetové připojení, můžete bez problémů NAS používat z kteréhokoli místa na světě, jako kterékoliv jiné vzdálené úložiště. Předností je přihlašování pomocí QuickConnect a to nejen z adresy http://QuickConnect.to/nazev_vaseho_nasu, ale také v mobilních aplikacích.

Celý systém a doprovodné aplikace jsou vcelku komplexní, proto softwarovým možnostem NASu Synology DS218play budeme věnovat několik samostatných recenzí, ve kterých se zaměříme na aplikace pro NAS, využití DS218play pro fotografy nebo aplikace Moments, která má ambice nahradit Fotky Google pro osobní použití.

V nastavení si můžete NAS kompletně přizpůsobit, včetně režimu otáček ventilátoru, který oceníte především u výkonnějších disků, či možnost zmírnit nebo zcela vypnout LED diody na přední straně. Ty umí být velmi nepříjemné, především v noci dokáží pořádně zazářit.
Recenze Synology DS218play: všestranné řešení pro každého
Synology DS218play je bezesporu jedním z nejlepších NASů, které můžete na trhu koupit. Přehrávání 4K, vysoké přenosové rychlosti nebo robustní software – to jsou přednosti, se kterými se DS218play v žádné domácnosti neztratí. Pokud již delší dobu toužíte po NASu do vaší domácnosti nebo kanceláře, pravděpodobně nenajdete lepší volbu.

Nějaké mínus se na DS218play hledá opravdu těžko. Na poměry NASů se sice design ničím zvlášť nevymyká, přesto bych ocenil kvalitnější materiály a trochu více odvahy u designu, ale to jsou čistě jen mé subjektivní požadavky. Taktéž zmenšovací držák v balení by potěšil. Každopádně za cenu 6 290 korun se jedná o bezkonkurenční řešení.
Synology DS218play

Klady
- komplexní NAS řešení
- rychlé přenosové rychlosti
- mobilní aplikace
- software Synology
- přehrávání 4K videa
Zápory
- obyčejný design
- exFAT je třeba si dokoupit