Domů » Recenze » Recenze Synology Moments: fotografie pod vaší taktovkou

Recenze Synology Moments: fotografie pod vaší taktovkou

Fotografie jsou nedílnou součástí našeho života. Zatímco dříve bylo fotografování doménou zvláštních příležitostí a dovolených, dnes fotíme takřka cokoli a kdykoli, a to díky mobilním telefonům. Právě ty daly nástroj pro fotografování do ruky takřka každému. Společně s pořizováním fotografií ale přichází také nutnost je třídit a dělat v nich pořádek.

Synology Moments Subject Albums
Třídění fotografií se Synology Moments je snadné

Velké softwarové firmy mají svá řešení, ale každé je nějak omezené – ať už kvalitou, či kvantitou. Pokud vlastníte NAS od Synology, jako námi recenzovaný DS218play, můžete využít alternativu, která si nezadá ani s nejlepšími řešeními na trhu, jako jsou Fotky Google či Apple Photos. Jak v jejich konkurenci obstojí Synology Moments?

Synology Moments: z mobilu i z desktopu

Právě službu Fotky Google mi Moments připomínají nejvíce. Ať už skvělým propojením mobilní a webové aplikace, rychlou zálohou přímo z telefonu nebo inteligentními fotoalby. Mobilní aplikace je jednoduchá a přehledná, všechny fotografie se zobrazují na časové ose. V záložce alba můžete procházet vaše vytvořená fotoalba, nebo si nechat vyfiltrovat fotografie podle daných kritérií, jako jsou lidé, místa, tagy nebo podle toho, jestli jste je někomu sdíleli.

moments
Pokud znáte Fotky Google, bude jako ryba ve vodě

Na nastavení toho moc nenajdete, snad jen jestli chcete nahrávat i přes mobilní data nebo povolit super rozlišení, což se hodí pro zobrazování online fotografií na nestabilním připojení. Fotografie můžete v aplikaci mírně upravit nebo si nechat zobrazit jejich metadata. Nechybí ani možnost sdílení všude, kde si jenom vzpomenete.

Umělá inteligence vládne všem

Webové rozhraní je čisté a přehledné. Časová osa a alba jsou tatáž jako ve vašich mobilních zařízeních, navíc je jen složka Pro vás. Tady se zapojuje algoritmus od Synology, který v rámci Moments vytváří koláže, vybírá nejlepší fotky, vyhledává podobnosti a seskupuje je do inteligentních fotoalb. Vzhledem k omezeným zdrojům oproti Fotkám Google nefunguje až tak dobře, nicméně časem se vás naučí rozpoznávat velmi spolehlivě.

Stejně jako mobilní aplikace, ani na webu neuděláte žádné složitější úpravy. Na výběr máte pouze pootočení fotografie nebo automatickou korekci barev. Lepší než drátem do oka, ale na sofistikovanější úpravu se budete muset poohlédnout po něčem jiném. Umělá inteligence zvládá tyto úpravy i za vás.

Nic nezůstane dlouho ztracené

Indexace fotografií nicméně probíhá docela dobře a vyhledávání podle místa, osob nebo věcí funguje po nějaké době poměrně dobře. Automatické seskupování vám ušetří čas s vytvářením vlastního alba, které poté můžete jednoduše sdílet s přáteli či rodinou rovnou přes odkaz. Pokud jde o úpravy, můžete fotografie upravovat společně se členy rodiny ve společných knihovnách a zároveň nemusíte mít strach o své osobní fotky.

objects
Umělá inteligence vám pomůže s organizací

Nejen na iPhonech jsou populární živé fotografie, se kterými si Synology Moments rovněž poradí. Ani s 360° fotografiemi a videi nemá Moments sebemenší problém, takže každá kratochvíle zachycená specifickým způsobem bude uchována.

Recenze Synology Moments: adekvátní náhrada za Google Fotky

Synology Moments má spoustu konkurentů, jednoho dokonce ve vlastní stáji.  Oproti Photo Station nabízí Moments třídění pomocí umělé inteligence, lepší zabezpečení či snadnější sdílení. Rozdíl mezi oběma službami je spíše o přístupu ke kolekci, než v samotných funkcích.

Nejen aplikace Synology Moments, ale také celý Synology NAS se skvěle hodí především v těch případech, kdy chcete mít veškerá svá data kompletně pod kontrolou. Jedná se o privátní cloudové řešení, které vlastníte pouze vy a také k němu máte přístup pouze vy, případně další povolené osoby. Vaše data tedy nejsou ve správě žádné nadnárodní společnosti.

Photo Studio je spíše pro tradicionalisty, kteří mají rádi své fotky hezky přehledně v albech podle sebe, Moments je spíše pro běžného moderního člověka, který se tříděním a úpravou nechce příliš zabývat a rád to nechá na umělé inteligenci.

Synology Moments
Cena: zdarma
‎Synology Moments
‎Synology Moments
Cena: zdarma

V konkurenci zvenčí pak Synology Moments vcelku za konkurenty zaostává. Fotky Google nabídnou propracovanější umělou inteligenci, lepší propojení se svými službami a širší možnosti úpravy fotek. Oproti tomu můžete do Moments sdílet tolik fotografií, kolik se jen do vašeho NASu vejde, bez nutnosti připlácet si za kvalitu či úložiště.

Synology balicky
Funkce svého NASu můžete dále rozšiřovat díky obrovskému množství balíčků

Synology rovněž nabízí více než 100 rozšiřujících balíčků, které vašemu NASu přidají další nové funkce. Jejich kompletní přehled naleznete zde. K dispozici je také webové demo, ve kterém si funkce jednotlivých balíčků můžete vyzkoušet přímo z pohodlí domova.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

3 komentářů

  1. Jan Klusáček

    nasku od synology používám už několik let, podle mě žádné lepší řešení na trhu není. pro privátní cloud přístupný odkudkoliv je to super a hlavně spolehlivé. ta vstupní pořizovací cena je sice trochu vyšší, hlavně za disky, ale neměnil bych ani omylem :)

  2. Tez mohu potvrdit, Synology je super!

  3. Já nevim, já si platím Google Fotky už roky, mají super rozpoznání obličejů a další AI funkce, tak mi to dává větší smysl než tohle. ale tisíc lidí tisíc chutí :) udělanou appku rozhodně mají hezky.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).