Domů » Recenze » Recenze software Synology: je toho málo, co nezvládne

Recenze software Synology: je toho málo, co nezvládne

Před nedávnem jsme se podívali na zoubek NASu společnosti Synology, konkrétně modelu DS218play. Pokud toužíte mít všechna data pod svou kontrolou snadno, rychle a levně, patrně nenarazíte na lepší řešení. V recenzi ovšem chyběly informace velmi podstatné, tedy zhodnocení softwaru, který je nedílnou součástí NASů od Synology. A právě na něj se podíváme v dnešní recenzi.

Systém NASu Synology DS218play: zorientujete se snadno

Po přihlášení do webového rozhraní vás uvítá „desktop“ vašeho NASu, přičemž orientace v něm je velmi snadná a intuitivní. První kroky vedou logicky do nastavení, kde se mohou vyřádit odborníci, kteří chtějí mít pod kontrolou každou otáčku svých disků, ale vše potřebné zde najdou také technikou nepolíbení. Hned ve výchozím pohledu také vidíte stav vašich disků, což je velmi užitečné pro rychlý přehled.

Screenshot 2019 05 012SM
V systému se zorientujete velmi snadno

Ve výchozím stavu toho ale NAS od Synology příliš nezvládne, proto je naprosto nezbytné navštívit Centrum balíčků, které funguje na podobném principu jako App Store nebo Google Play.

Screenshot 2019 07 19 at 19 21 16
Na výběr máte desítky různých balíčků

Vybírat si můžete z široké plejády aplikací, které si do svého NASu nainstalujete. Vybírat můžete jak z aplikací zdarma, tak z některých placených. Na všechny balíčky se můžete také podívat přímo na webu Synology, takže nemusíte kupovat zajíce v pytli.

Synology Photo Station: radost pro každého fotografa

Záloha, záloha, záloha – to jsou tři slova, která fotografové dobře znají. Není nic horšího, než nemít zálohované fotografie a o všechny přijít například nešikovně vylitou kávou. Tady se NAS od Synology hodí, neboť s pomocí softwaru Cloud Station můžete vybrat synchronizovanou složku, do které stačí pořízené fotografie jednoduše přetáhnout a ony se automaticky synchronizují.

Screenshot 2019 06 13555SM
Photo Station je robustní program na správu fotek

Úpravy můžete provádět rovnou, a kdyby se náhodou něco nepovedlo, předchozí verze fotek jsou rovněž přístupné. Se softwarem Photo Station se otevírají možnosti správy a nakládání s vlastními fotografiemi na NASech Synology. Kromě drobných úprav a třídění například pomocí geotagů můžete fotografie okamžitě sdílet na Facebook, Twitter, Flickr nebo YouTube.

DS photo
DS photo
Cena: zdarma
‎DS photo
‎DS photo
Cena: zdarma

Pro osobnější sdílení využijete možnosti rovnou vytvořit odkaz ke sdílení, skrze nějž si příjemce fotky stáhne rovnou z NASu. Ukazovat fotografie na mobilu (aplikace jsou dostupné pro Android a iOS) či notebooku rodině a přátelům není příliš pohodlné, proto přijde vhod podpora pro Apple TV, Chromecast a Roku.

Screenshot 2019 06 1555SM
V nastavení se můžete opravdu vyřádit

Funkce QuickConnect vám vytáhne trn z paty v případech, kdy nebudete mít u sebe žádné vaše zařízení a nebudete mít čas nastavovat síť. S jeho pomocí se do NASu dostanete snadno a rychle. Vytváření redundantních kopií s pomocí Synology Hybrid RAID ochrání fotografie pro případ selhání některého s disků – a pro úplnou jistotu je tady ještě možnost zálohovat na externí služby, jako je Amazon S3, Amazon Glacier, Google Drive či Dropbox.

Nejen aplikace od Synology, ale také celý Synology NAS se skvěle hodí především v těch případech, kdy chcete mít veškerá svá data kompletně pod kontrolou. Jedná se o privátní cloudové řešení, které vlastníte pouze vy a také k němu máte přístup pouze vy, případně další povolené osoby. Vaše data tedy nejsou ve správě žádné nadnárodní společnosti.

Ani s Macem se bát nemusíte. Podpora pro protokoly Apple Filing Protocol, Time Machine a Airplay zajišťuje dobrou integraci do Apple pozitivní domácnosti.

Synology Audio Station: hudba jako ze Spotify

Vlastní internetové úložiště přímo vybízí k tomu, abyste jej využili pro streamování vlastní kolekce hudby. Ne každému je totiž z různých důvodů po chuti využívat předplacených služeb a raději sáhnou po vlastní kolekci. Zprovoznění je více než jednoduché – stačí nakopírovat vlastní hudbu na NAS a stáhnout aplikaci Audio Station. V ní stačí jen vybrat složku, ze které má hudbu čerpat, a je vymalováno.

Screenshot 2019 06 13777SM
Správa vlastní kolekce je s Audio Station hračka

Organizace je plně ve vaší režii. Pokud má vaše hudba poctivě vyplněné ID3 tagy, bude organizace o mnoho jednodušší. Jestli ale chcete tagy upravit, v Audio Station máte tuto možnost také. Nechybí možnost vytvářet vlastní playlisty, rádia či podpora přehrávání bezztrátových formátů DSD a FLAC a také všech běžných, jako jsou MP3 neob WAV.

DS audio
DS audio
Cena: zdarma
‎DS audio
‎DS audio
Cena: zdarma

Hudbu můžete přehrávat skrze webový prohlížeč, mobilní telefon, Bluetooth reproduktor, Chromecast nebo s pomocí protokolu AirPlay. Nechybí ani podpora pro hlasové asistenty, bohužel prozatím pouze pro Alexu od Amazonu. Majitelé počítačů značky Apple potěší možnost vytvoření iTunes Serveru.

Mobilní aplikace je přehledná a intuitivní, takže pokud jste někdy používali aplikaci hudebního přehrávače v telefonu, nic vás nepřekvapí. Kromě streamování přímo si můžete hudbu na cesty i uložit podobně jako na Spotify, jen platit za to nemusíte. Svou knihovnu můžete také sdílet.

Synology Video Station: vlastní Netflix z obýváku

Obdobně jako v případě Audio Station, také pro filmy a videa má Synology vlastní softwarové řešení. Zprovoznění je rovněž záležitostí několika kliknutí, stačí jen stáhnout a zvolit výchozí složku. Po nahrání filmové kolekce se vám zpřístupní „vlastní Netflix“, který ovšem má oproti originálu několik znatelných výhod.

Screenshot 2019 06 13442SM
Video Station poslouží dobře pro přehrávání kdekoli a kdykoli

Přehrávat filmy můžete na televizorech Apple TV, Android TV, Samsung TV, Google Chromecast, Amazon Fire TV a na zařízeních DLNA. Stejně tak můžete využít telefony a tablety s iOS a Androidem, případně rovnou nativní aplikaci pro Windows či prohlížeč. Velikým pomocníkem je stahování informací o filmech nebo titulků z online databází (podpora pro SRT, ASS, SAMI a SSA).

DS video
DS video
Cena: zdarma
‎DS video
‎DS video
Cena: zdarma

Na filmy se ale nemusíte dívat jen vy sami. Přístup do knihovny můžete dát také jiným uživatelům, včetně těch nejmenších. Pro jejich ochranu je tady rodičovský zámek, který nepřístupný obsah zamkne čtyřmístným PINem. Pakliže ale nechcete přidávat nového uživatele, ale i tak chcete někomu pustit svůj oblíbený snímek, stačí vytvořit odkaz s omezenou platností.

Screenshot 2019 06 13542SM
Nastavit si můžete vše dle libosti

Software Video Station vám nechává co do organizace volnou ruku, nicméně pokud máte knihovnu opravdu bohatou, s tříděním vám pomůže. Ať už pomocí rozšířených filtrů, doporučování filmů nebo vyhledáváním souvisejícího obsahu. S formáty si poradí s těmi nejběžnějšími – MP4, MOV, FLV, MKV, 3GP, AVI nebo třeba DivX.

Chat, poznámky, kalendář: software Synology obslouží, na co si vzpomenete

Aplikací a možností je skutečně nepřeberné množství. Zajímavou možností je využití vašeho NASu pro chatování. S mobilní aplikací Chat si můžete v bezpečí vlastního úložiště posílat zprávy se svou rodinou či přáteli, úplně stejně jako na Messengeru či WhatsAppu. Založení účtů se nicméně dělá v administraci, což je malý vroubek.

Screenshot 2019 06 13075724SM
Aplikací pro NASy od Synology je opravdu požehnaně

Využít můžete také sdílený kalendář, který se od toho GMailového příliš neliší. Mít jej ale na vlastním serveru má něco do sebe. Pro poznámky můžete využít také aplikaci, která je co do funkcí velmi podobná například takovému OneNote od Microsoftu. Vlastní poznámky, sešity či rovnou celé eseje můžete mít v bezpečí a na dosah ruky. Funkčně tyto náhrady zcela dostačují pro běžné použití, plnohodnotná náhrada to nicméně není. Pokud si chcete vyzkoušet prostředí NASů od Synology, máte k dispozici také Live Demo, kde si můžete celý systém osahat.

Screenshot 2019 06 1444SM
Vlastní kalendář je nejen užitečný, ale také provázaný s ostatními aplikacemi Synology

Lahůdky jsou potom vlastí e-mailové servery, VPN servery nebo administrace vlastních webových stránek, například na WordPressu. Tyto funkce pravděpodobně využijí spíše živnostníci či menší firmy. Software Synology Drive jsme vynechali úmyslně – ten najdete v samostatné recenzi, stejně jako aplikaci Moments.

Synology balicky
Funkce svého NASu můžete dále rozšiřovat díky obrovskému množství balíčků

Synology rovněž nabízí více než 100 rozšiřujících balíčků, které vašemu NASu přidají další nové funkce. Jejich kompletní přehled naleznete zde. K dispozici je také webové demo, ve kterém si funkce jednotlivých balíčků můžete vyzkoušet přímo z pohodlí domova.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments