Domů » Recenze » Recenze Synology Drive: vlastní úložiště na dosah ruky

Recenze Synology Drive: vlastní úložiště na dosah ruky

Mít doma vlastní systém NAS skýtá spoustu výhod. V našich recenzích jsme se podívali na NAS společnosti Synology, konkrétně model DS218play, a také jsme se podívali na zoubek softwaru, který celý disk drží pohromadě. V dnešní recenzi se podíváme na správce souborů s názvem Synology Drive, který má ambici nahradit takové velikány, jako je OneDrive či Disk Google.

Synology Drive: disk jak má být

Začněme stručně – pokud jste někdy viděli Disk Google, OneDrive nebo podobnou službu, patrně není moc co vysvětlovat. Aplikace Drive, která je dostupná jak pro desktop, tak pro mobilní zařízení, je obdobou těchto služeb v rámci softwaru Synology. Využívat Synology Drive samostatně dává smysl, nicméně jeho přednosti naplno vyniknou až při propojení s vícero aplikacemi z Centra balíčků.

Screenshot 2019 06 13SM
Přístup na váš NAS máte odkudkoli a prakticky z čehokoli

Nastavování v rámci aplikace není nic složitého, i méně zdatní v oblasti technologií si se správnou konfigurací hravě poradí. Konec konců, jak jsem říkal v minulém odstavci – v principu se jedná o stejnou službu, jakou nabízí konkurence. Oddělení soukromého a pracovního prostředí na disku je snadné a nezabere příliš času.

Nejen aplikace Synology Drive, ale také celý Synology NAS se skvěle hodí především v těch případech, kdy chcete mít veškerá svá data kompletně pod kontrolou. Jedná se o privátní cloudové řešení, které vlastníte pouze vy a také k němu máte přístup pouze vy, případně další povolené osoby. Vaše data tedy nejsou ve správě žádné nadnárodní společnosti.

Synchronizace podle vašich představ

Do počítače si nemusíte synchronizovat všechny nahrané soubory, ale můžete pouze ty, které naplno využíváte. Všechny soubory budou po nahlédnutí do Synology Drive viditelné, nicméně na první pohled poznáte, co v počítači máte a co nikoli. I ty soubory, které pravidelně synchronizujete, můžete upravovat offline. Po opětovném připojení k internetu se vše sesynchronizuje automaticky.

Screenshot 2019 06 132SM
Synology Drive je jednoduchý a přehledný

Nechybí podpora pro úpravu dokumentů a souborů v reálném čase, která je předností online kancelářských balíčků. Snadno se také můžete vrátit k předchozím verzím souboru nebo naplánujete zálohování konkrétních souborů ve vámi zvoleném čase. Synchronizaci souborů můžete omezit až do té míry, kdy můžete vynechat všechny nepodstatné podsložky nebo omezit velikost souborů.

Vracení se zpět v čase je užitečnou funkcí především ve chvíli, kdy se soubory pracuje více lidí. Algoritmus Intelliversioning Synology se stará o to, aby se neukládaly každé drobné změny, ale pouze ty podstatné. Nebudete se tak muset přehrabovat desítkami různých verzí, kde je jen přepsaná čárka, a zároveň vám kopie nebudou zbytečně zabírat místo na disku.

Synology Drive
Cena: zdarma
‎Synology Drive
‎Synology Drive
Cena: zdarma

Se zálohováním se dají dělat skutečné divy. Vybírat můžete jen některé konkrétní složky a zálohovat je ve vámi nastavených intervalech, nebo je můžete nechávat zálohovat okamžitě a neustále. Když pak člen týmu omylem soubor odstraní, všechny kopie zůstanou k dispozici. Systém rovněž chrání před ransomwarem, což je sympatický bonus.

Sdílení a vlastní kancelářský balík

Stejně jako varianty technologických gigantů, také k Synology Drive můžete přistupovat kdykoli a odkudkoli. Není problém komukoli nasdílet dokument a ten pomocí služby Synology Office upravovat v reálném čase. Vlastní alternativa ke kancelářským balíkům je více než vítaná a není proto nutné soubory upravovat v jiných, externích řešeních.

Screenshot 2019 06 136SM
Vlastní kancelářský balík je velká přidaná hodnota

Pokud každý člen týmu upravuje jeden a tentýž soubor ve vlastním kancelářském balíčku, může to do budoucna zadělat na pořádný formátovací chaos. I proto se cení nasazení vlastní varianty kancelářského balíku, který ocení jak firemní zákazníci, tak i rodiny. Úspora financí se zkrátka hodí pro každého, stejně jako absolutní kontrola nad soubory.

Bohužel balík Synology Office není tak robustní a plný funkcí jako nejpopulárnější řešení Microsoft Office. Redmondský gigant v této disciplíně už léta kraluje a ani Synology tento stav nezmění. Jestli jste si ale oblíbili alternativy ve stylu Dokumentů Google, pak pro vás nebude přechod na variantu od Synology až takový šik či ústupek.

Screenshot 2019 06 134SM
Pro základní editaci a tvorbu dokumentů Synology Drive bohatě postačí

Pakliže ale nevyužíváte balík Office velmi specifickým způsobem, bude vám alternativa od Synology stačit. Na postupu se s kolegy můžete domlouvat skrze aplikaci Chat, která je rovněž integrována do balíku Synology Office. Formáty také nejsou problém – editovat můžete také klasické formáty od Microsoftu, stejně tak můžete do nich své výtvory exportovat.

Synology Drive recenze: pro domácnosti i malé podniky

Pro malé firmy dává investice do levného vlastního cloudu velký smysl. Pomocí Synology Drive můžete sdílet soubory a složky přes protokoly SMB/AFP, takže každá část firmy bude mít vše aktuální. Pro pracovní prostředí je Synology Drive flexibilní a dostupnou alternativou ke službám velkých technologických gigantů, navíc se zárukou vlastního domácího cloudu, na což v poslední době slyší stále větší množství uživatelů.

Synology balicky
Funkce svého NASu můžete dále rozšiřovat díky obrovskému množství balíčků

Synology rovněž nabízí více než 100 rozšiřujících balíčků, které vašemu NASu přidají další nové funkce. Jejich kompletní přehled naleznete zde. K dispozici je také webové demo, ve kterém si funkce jednotlivých balíčků můžete vyzkoušet přímo z pohodlí domova.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

4 komentářů

  1. Po Synology Drive už nějakou dobu pokukuji nejen jako po domácím řešení, ale i firemním… no vypadá to zajímavě…

    • používáme celá rodina od Vánoc a spokojenost. Trochu mě odrazovala cena, ale ono jim to všechno fakt funguje na jedničku. Za mě dobrý :)

    • Ja Synology NAS pouzivam uz nekolik let, a nemuzu si to vynachvalit. Tedka diky Synology Drive, jsem odstrihnul OneDrive/Dropbox a pro podnikani timto splnuji GDPR kdyz mam NASko ve firme. Za me parada.

    • To zní dobře. Cena pro mě není důležitá, hlavně potřebuji, aby to fungovalo.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).