TOPlist

Recenze Synology DS218j: chytré síťové úložiště pro každou domácnost

Objem dat každým rokem roste. Zatímco dříve měly pevné disky počítačů kapacitu jen několik megabajtů, dnes se pohybujeme v řádu terabajtů. Klasické pevné disky s rotujícími plotnami jsou však postupně vytlačovány SSD. Tento typ disků nabízí lepší přenosové rychlosti, a především přístupovou dobu. SSD se však zatím nemohou rovnat s plotnovými disky v případě poměru cena & kapacita.

V praxi se tak často setkáváme s tím, že je SSD využito jako úložiště pro systém a pro několik nejčastěji používaných aplikací a plotnový disk slouží pro ukládání filmů, her, fotografií, hudby a dalšího obsahu. V posledních letech se také začínají prosazovat síťová úložiště – NAS servery.

Jejich idea je jednoduchá – do malé krabičky stačí dát pevný disk (případně více disků), zapojit napájení a připojit NAS k domácí síti. Takovýto server může být poté umístěný v podstatě kdekoliv tak, aby nerušil, a přesto mohou mít přístup k uloženým datům všichni uživatelé na síti. V dnešní recenzi se zaměříme na síťové úložiště Synology DS218j.

Konstrukce a vzhled

V balení se kromě samotného serveru nachází napájecí adaptér, kabel UTP, šroubky pro instalaci pevných disků a samozřejmě uživatelské příručky.

V případě konstrukce vsadil výrobce na lesklý bílý plast, ze kterého je vyrobené téměř celé tělo. Po vzhledové stránce NAS neurazí a je tak možné jej umístit i na viditelné místo. Na čelní straně se nachází čtveřice zelených indikačních diod a tlačítko pro spuštění. Intenzitu svitu diod si lze upravit v administraci a v případě potřeby je můžete dokonce vypnout.

Oba boky těla zdobí logo výrobce, které je perforované a slouží tak zároveň i pro chlazení vnitřních komponent. Veškerá konektorová výbava je umístěn na zadní straně těla. Synology DS218j se řadí k modelům určeným pro domácnosti, takže nečekejte žádné bohaté možnosti konektivity. Kromě gigabitového portu Ethernet je zde pouze dvojice USB standardu 3.0.

Zmíněné porty USB mohou sloužit pro připojení dalšího úložiště (externí pevný disk, flash disk) nebo pro připojení tiskárny. Tu je poté možné nasdílet v rámci sítě a může ji tak využívat více uživatelů. Většinu zadní strany však zabírá mřížka 92mm ventilátoru. Ten slouží pro chlazení pevných disků a dalších komponent a můžeme prozradit, že je jeho chod opravdu velmi tichý. Rychlost si navíc můžete ručně upravit v administraci NASu.

Instalace disků: bez šroubováku se neobejdete

Pro přístup do interiéru stačí pouze odšroubovat dvojici šroubků v zadní části těla a sejmout plastový kryt. Vnitřní konstrukce je již kovová. Synology DS218j pojme celkem dva pevné disky určené pro rozhraní SATA. Testovaný kousek je kompatibilní jak s 3,5″ tak i s 2,5″ modely. Pro druhou jmenovanou velikost disků je však nutné využít speciální rámeček, který bohužel není součástí balení.

Samotná montáž disků je jednoduchá – stačí umístit disk do držáku a zasunout jej do připravených konektorů SATA. Poté již stačí pouze disk zajistit dodávanými šroubky. Celá montáž je otázkou několika okamžiků, ale je škoda, že výrobce nezvolil „bezšroubkový“ způsob montáže. Ten by celou instalaci ještě více usnadnil a urychlil.

Další prostor, kde si mohl dát výrobce více záležet, je odhlučnění disků. Samotná konstrukce sice tlumí hluk otáčejících se ploten poměrně účinně, horší je to s přenosem vibrací. Ten je sice částečně eliminován malými gumovými podložkami pod upevňovacími šrouby, ale nejedná se o dostatečné řešení. Situaci nezachrání ani masivní gumové podložky na spodku těla. Pokud bude disk (případně disky) v provozu, musíte se smířit s tím, že NAS rozhodně uslyšíte. V pohotovostním režimu, kdy jsou disky uspané, je hluk pouze minimální.

Disky mohou fungovat v několika módech. RAID 0 spojí kapacitu obou disků a zapisuje data zároveň na oba z nich, aby bylo dosaženo co nejvyšších rychlostí. Toto řešení je ovšem nebezpečné a v případě poruchy jednoho z disků přijdete o všechna data. Mnohem lepší je tak režim RAID 1, kdy se na oba disky zapisují stejná data. V případě poruchy jednoho z nich vám zůstanou data na druhém.

Na podobném principu jako je RAID 1 funguje i speciální mód SHR (Synology Hybrid RAID). V tomto režimu je možné využít i disky s rozdílnou kapacitou a systém optimalizuje úložiště pro co nejefektivnějšíí využití při současném zachování bezpečnosti dat. V tomto režimu jsme provozovali server během testování.

Konfigurace a administrace

Po úspěšné instalaci disků a zapojení NASu do sítě, můžete přejít k prvotní konfiguraci. V PC stačí otevřít webový prohlížeč a do adresního řádku zadat „http://find.synology.com/“. Průvodce najde server v síti a spustí se prvotní konfigurace.

Při konfiguraci si zvolíte název serveru, přístupové údaje administrátorského účtu a další. Průvodce je k dispozici v českém jazyce a celou konfiguraci zvládne i naprostý začátečník.

Hnacím motorem Synology DS218j je dvoujádrový čip Marvell Armada 385 88F6820 s taktem 1,3 GHz, který má k dispozici 512 MB operační paměti. I kdy působí parametry ve srovnání s dnešními smartphony úsměvně, nedostatku výkonu se rozhodně bát nemusíte.

Operační systém

Celý server spoléhá na vlastní operační systém DSM. Během testování jsme používali verzi systému DSM 6.1.4. V brzké době bychom se měli dočkat nové verze DSM 6.2, která je nyní ve fázi beta testování.

DSM se dá popsat jako operační systém v prohlížeči. Po přihlášení se ocitnete na hlavní ploše, kde jsou zobrazeny ikony vybraných aplikací. Po pravé straně je panel s widgety, kde najdete například přehled o využití úložiště či sledování vytížení procesoru, operační paměti a síťového provozu. Systémová lišta je umístěná v horní části okna. Kromě nabídky všech nainstalovaných aplikací obsahuje také údaje o aktuálně přihlášeném uživateli, či upozornění na aktualizace a další události.

V aplikaci s názvem Ovládací panel najdete veškeré položky týkající se nastavení. Můžete vytvářet nebo upravovat sdílené složky, přidávat uživatele, upravovat jejich oprávnění, měnit parametry síťového připojení a další. Funkcí nabízí Synology DS218j opravdu spoustu.

Ve výchozím stavu je součástí systému slušná řádka aplikací. V obchodě s aplikacemi, který nese název Centrum balíčků se v současné době nachází téměř stovka různých aplikací. Vyjmenovávat všechny dostupné aplikace by vydalo na samostatný článek, proto vás odkážeme na web výrobce, kde najdete jejich aktuální přehled. My se zaměříme jen na ty nejzajímavější z nich.

Kancelář v jednom okně

Vůbec nejvíce nás zaujala aplikace s názvem Office. Nejedná se o sadu kancelářských nástrojů z dílen Microsoftu, i když je zde značná podobnost. Office je totiž v podstatě alternativa pro Google Drive, Microsoft OneDrive a další cloudové služby. Tato aplikace nabízí možnost vytvářet textové soubory a tabulky. Vytvořené soubory můžete dále sdílet s dalšími uživateli a dále s nimi pracovat.

Společně s dalšími aplikacemi, jako je třeba kalendář, emailový klient a další si tak můžete vytvořit vlastní kancelář v okně prohlížeče.

Pokročilé možnosti zálohování

Jedním z častých využití NAS serverů je zálohování dat. Kopírovat soubory ručně není příliš elegantní, a proto má Synology jiné řešení. Stačí si na svůj počítač nainstalovat aplikaci Cloud Station Backup. Následně si jen vyberete cíl a které složky ze svého PC chcete zálohovat a program se o vše ostatní postará.

Pokud potřebujete opravdu spolehlivou zálohu dat, je samozřejmě možné zálohovat také data přímo z NASu. Na výběr je celá řada cloudových úložišť, kam mohou být data zálohována a jedním z nich je i například Synology Cloud 2 (zkráceně Synology C2). Jedná se konkurenci například pro OneDrive či Google Drive. Výrobce si samozřejmě nechává za tuto službu platit a k dispozici je několik tarifů. Je jen škoda, že není v nabídce i nějaký základní tarif zdarma.

Abyste nebyli omezeni použitím NAS serveru pouze v domácí síti, nabízí novinka vzdálený přístup. Ten se nastavuje již při prvotní konfiguraci serveru. Stačí si pouze nastavit adresu služby Quick Connect, prostřednictvím které budete moci k NASu vzdáleně přistupovat. Výsledná adresa má poté tvar „http://QuickConnect.to/vase-adresa“.

Jak vidíte, softwarových možností nabízí novinka opravdu nespočet. K dispozici jsou také mobilní aplikace, díky kterým můžete NAS využívat i ve spojení se smartphonem. Během doby testování jsme byli opravdu velmi spokojeni s plynulostí systému. Je vidět, že výrobce neustále pracuje na opravách chyb a vylepšeních. Během testování nám dorazila jedna aktualizace a z dřívějších zkušeností s podobným modelem víme, že aktualizace chodí poměrně často.

Přenosové rychlosti a spotřeba: naráží na limity sítě

Pro otestování Synology DS218j jsme bohužel neměli k dispozici některé z novějších pevných disků, proto jsme zvolili starší kousky – Samsung HD321KJ a Samsung HM320HJ. Pro prověření přenosových rychlostí jsme využili benchmark CrystalDiskMark a reálné testy, kdy byl přenášen 10GB soubor prostřednictvím protokolů Samba a FTP.

Při testech byl NAS zapojení do gigabitového routeru Turris od CZ.NIC a data byla přenášena z PC sestavy tvořené procesorem Intel Core i7 6700K, základní deskou Gigabyte GA-Z170X-Gaming 7 EK, 16 GB operační paměti a diskem Samsung SSD 850 EVO.

  Rychlost čtení Rychlost zápisu
Protokol Samba 101,3 MB/s 77,5 MB/s
Protokol FTP 104,3 MB/s 79,0 MB/s
CrystalDiskMark 108,4 MB/s 82,3 MB/s

Jak je patrné z výsledků, přenosové rychlosti téměř narážejí na limit gigabitové sítě. V případě použití novějších pevných disků bychom dosáhli o něco lepších hodnot především v případě zápisu. I tak nás však rychlosti velmi mile překvapily. Díky tomuto výkonu není problém přímo z NASu přehrávat například filmy ve vysokém rozlišení.

Potěšila nás i velmi dobrá spotřeba. V klidovém stavu s vypnutými disky jsme naměřili pouze 7 wattů. S běžícími disky spotřeba stoupla na 14 wattů a při vytížení jsme naměřili 20 wattů. Nízká spotřeba potěší především ty uživatele, kteří budou mít NAS v provozu neustále. A těch bude pravděpodobně většina.

Závěrečné hodnocení

Synology DS218j se řadí mezi nejlevnější modely na trhu. Jeho cena se pohybuje kolem 5000 korun. K této částce musíte samozřejmě připočíst ještě cenu disku (či disků). Za své peníze dostanete velmi podařené síťové úložiště, které nabízí nepřeberné množství funkcí a aplikací.

Přenosové rychlosti dosahují limitu gigabitové sítě a spotřeba je naopak velmi příznivá. Naše jediné výtky směřují snad jen k řešení odhlučnění disků. V současné podobě není příliš dobře vyřešen přenos vibrací. Pokud ale plánujete umístit NAS na místo, kde nebude vadit jeho hlučnost při činnosti, nemusí vás tento problém nijak trápit.

Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku