TOPlist

Recenze Suunto 7: překvapivé spojení chytrých a sportovních hodinek

Suunto 7 recenze

Společnost Suunto má významné jméno především na poli sportovních hodinek. Trendu chytrých hodinek se zpočátku úplně vyhýbala a v tomto segmentu jí tak trochu ujel vlak. Finská značka se proto rozhodla, že vezme své sportovní hodinky a nasadí do nich operační systém Wear OS od Googlu.

Vznikly tak první chytré hodinky tohoto finského výrobce s názvem Suunto 7. Zůstal jim typický design a zaměření na sportovní funkce. Lákají uživatele, kteří chtějí v hodinkách aplikace od Googlu a zároveň milují design a značku Suunto.

  • sportovní design, voděodolnost 5 ATM, velký dotykový displej
  • Wear OS, bezkontaktní platby Google Pay, Google Asistent
  • GPS, plno sportovních funkcí, kompatibilní s iOS a Android

Suunto 7 se prodávají v několika provedeních za cenu od 6 690 Kč. Jaké jsou hodinky, které mají za cíl propojit chytré a sportovní funkce? To vám prozradí naše podrobná recenze Suunto 7.

Obsah balení je prostý

Obsah balení asi nikoho nepřekvapí. Výrobce hodinky zabalil do malé krychlové krabičky, ve které uživatel nalezne jen nezbytné příslušenství.

Suunto 7 01
Suunto 7 a obsah balení

Nacházejí se zde samotné hodinky, uživatelská příručka a dokovací puk pro nabíjení s metrovým kabelem a USB-A koncovkou. Náhradní řemínek v jiné velikosti zde bohužel chybí.

Sportovní design

Vzhled hodinek přímo navazuje na konstrukci jiných hodinek tohoto finského výrobce. Ano, vypadají hodně „sportovně“. První, co jistě každého zaujme, je jejich velikost. Rozměry činí 50 x 24 x 15,3 mm. Hodí se tak především na pánské zápěstí. Ačkoliv mám větší hodinky rád, zde jsem si nemohl zvyknout na jejich větší tloušťku.

Suunto 7 11
Suunto 7 Black Lime

Agresivní design ještě více umocňují čtyři výčnělky na přední straně. Ty jsou dost ostré a při každém navlékání mikiny a bundy se mi hodinky zasekly v rukávu. Dle svých zkušeností bych dal raději přednost verzi Suunto 7 Stone Gray Titanium, která tyto výčnělky nemá a působí umírněnějším dojmem. Ovšem cena titanové varianty je o poznání vyšší.

Vyšší hmotnost, ale pohodlné nošení

Hmotnost hodinek se zastavila na hodnotě 70 gramů. Vzhledem k velikosti hodinek mi to na ruce nepřišlo tolik. Nicméně jsem zvyklý na hodinky od Samsungu, které mají takřka poloviční hmotnost a přitom podobně velký displej. Nosí se ale velmi pohodlně. Dokonce při sportu vůbec nevadí a po pár dnech nošení už jsem si na ně plně zvyknul.

Docela se mi i líbí dodávaný silikonový řemínek. Je široký 24 mm, takže hodinky dostatečně stabilizuje. Je dosti pružný, což se hodí při ohýbání zápěstí. Chválím i za pevnou přezku. Nicméně na řemínku značně ulpívá prach a jiné nečistoty, a tak se nevyhnete častému čistění. Upevnění pásku je masivní a zajišťují ho osičky se standardní roztečí a upevnění. Nebude tak žádný problém ho vyměnit za jiný řemínek.

Kvalitní a robustní zpracování

Rámeček okolo displeje je u naší verze Black Lime vyroben z nerezové oceli v krásné černé barvě. Celé tělo je ale vyrobeno z velice pevného, tvrdého a odolného plastu s příjemným matným povrchem. Všechna čtyři tlačítka jsou taktéž z nerezu. Na levém boku se ještě nachází společná zdířka pro mikrofon a barometr a vespodu piny pro nabíjení a senzor srdečního tepu.

Milovníci velkých hodinek s výrazným designem budou spokojeni. Já bych si na sport dokázal představit menší a lehčí hodinky, ale to je věc vkusu. Určitě si řeknete, že díky velkému tělu je zde velká baterie, která dlouho vydrží, ale o tom až za chvíli. Celkově musím vyzdvihnout kvalitní zpracování, ze kterého mám pocit, že hodinky vydrží hrubší zacházení při nějakých těch (adrenalinových) sportech.

Velký dotykový AMOLED displej

Chytré hodinky Suunto nabízejí poměrně velký 1,39“ kruhový dotykový displej. Panel je typu AMOLED, což zaručuje perfektní černou a výborné zobrazovací vlastnosti. Displej nabízí krásné živé barvy, skvělé pozorovací úhly a výtečnou čitelnost na přímém slunci (maximální jas až 1000 nitů).

Suunto 7 02
Suunto 7 nabízejí velký kruhový AMOLED displej

Rozlišení displeje je 454 x 454 pixelů, což je docela vysoká jemnost, a při běžném používání nemáte šanci vidět jakýkoliv rastr. Ovšem při pohledu zblízka jsou pixely patrné, a co víc, prvky na displeji (nejvíce je to viditelné u bílé grafiky) mají okraje zbarveny do růžova a zelena. Za tento drobný neduh zřejmě může krycí sklo Gorilla Glass 3, které je buď od obrazovky více odsazeno, nebo má na sobě nějaký filtr, který jinak odráží světlo. V některých úhlech je na displeji viditelná duha.

Suunto 7 03
Nechybí funkce Always-On se stále zapnutým displejem pro zobrazení údajů o čase apod.

Potěší i možnost ovládání displeje v tenčích rukavicích. V lyžařských rukavicích lze displej ovládat velice silným přítlakem. Vzhledem k malému displeji je ale ovládání v rukavicích dosti nepříjemné. Nezapomnělo se ani na funkci Always-On a potěší i automatická regulace jasu.

Hardwarová výbava a konektivita

Hardwarová výbava hodinek je na slušné úrovni. Hnacím motorem se stal nový čipset Snapdragon 3100, který doplňuje 1 GB operační paměti. Interní úložiště nabízí 8 GB pro ukládání dat aplikací a hudby. Ačkoliv hodinky mají pouze mikrofon a postrádají reproduktor, lze k nim připojit jakákoliv sluchátka pomocí Bluetooth 4.2 LE. Hodinky postrádají podporu eSIM a nezavoláte si skrze ně ani přes připojení sluchátka.

Suunto 7 04

O konektivitu se dále stará Wi-Fi 4 a nechybí ani NFC pro bezkontaktní platby. Mezi systémy určování polohy najdete GPS, Glonass, Beidou a QZSS. Zamrzí absence ANT+ pro připojení různých sportovních doplňků.

Mezi senzory zde najdeme akcelerometr, altimetr, barometr, kompas, gyroskop a snímač tepové frekvence. V dané cenové kategorii postrádám oxymetr, který měří okysličení krve SpO2. Hodinky splňují voděodolnost 5 ATM, takže jsou vhodné k povrchovému plavání, nikoliv však k potápění.

Dvoudenní výdrž baterie

Suunto neuvádí kapacitu baterie, ale je jasné, že oproti sesterským hodinkám Suunto 9 a Suunto 5 vydrží méně. Výrobce uvádí dvoudenní výdrž při běžném používání. Hodinky jsem testoval zhruba tři týdny a v průměru opravdu vydržely dva dny na jedno nabití.

Suunto 7 07

Hodně závisí na stylu používání. Pokud vyrazíte na pětihodinovou vyjížďku na kole se zapnutou GPS, dost možná vám ji hodinky nezaznamenají celou. Hodina běhu venku (v teplotě okolo 10 stupňů) vezme téměř 20 % baterie. To je opravdu dost, takže na zapnutou GPS si dejte opravdu pozor. Samozřejmě hodně záleží, jestli při sportovní aktivitě budete poslouchat hudbu, měřit si po celou dobu tep a zda budete mít stále zapnutý displej.

U záznamu venkovních aktivit je možnost přepnout přesnost GPS na „Dobrý“, kdy se získává údaj o umístění každých 10 sekund. Při výchozím nastavení na hodnotě „Nejlepší“ se údaj o poloze zaznamenává každou sekundu. Při úsporném režimu si GPS během hodinové aktivity vezme zhruba 8 %, což už je docela přijatelné. I přes snahu technologie FusedTrack je záznam při „dobré přesnosti“ lehce nepřesný.

Údaj o délce trasy při běhu je plus minus podobný, avšak algoritmus nedokáže tak dobře odhadovat drobné „změny“ v trase. Zejména na kole, kdy za 10 sekund urazíte docela dlouhou vzdálenost, která se musí odhadnout. Je tak pouze na vás, jestli dáte přednost kvalitnímu záznamu nebo úspoře energie.

Pomalejší pinové nabíjení

Když jsem spal s hodinkami i přes noc, bylo vybití baterie kolem 25 %. Pokud hodinky odložíte na stůl, vězte, že až se po osmi hodinách probudíte, budou mít zhruba o 10 % energie méně. Je to dáno tím, že hodinky nejsou plně uspány. Zapnout lze i spořič baterie, kdy se zobrazuje pouze údaj o datu a času. V takovém stavu hodinky dokáží vydržet až 40 dní na jedno nabití.

Suunto 7 06
Nabíjení probíhá pomocí magnetické kolébky skrze piny

Výdrž baterie je na poli chytrých hodinek průměrná, ale pokud je budeme brát jako sportovní hodinky, je výdrž žalostná. Občas jsem je při větší sportovní aktivitě a zapnutém Always-On nabíjel každý den. Jindy mi zase vydržely i 3 dny, když jsem je tolik nevyužíval a jen je nosil na ruce, kontroloval čas a četl notifikace.

Nabíjení baterie skrze dokovací puk je dost pomalé, protože trvá zhruba 2 hodiny. Dobíjení obstarává čtveřice pinů. Osobně bych raději uvítal bezdrátové nabíjení, ale chápu, že dobíjení přes piny je u sportovních hodinek běžnou praxí. Kolébka se k hodinkám magneticky přichytí a drží u nich docela pevně.

Suunto 7 potěší zejména sportovce

Jak už padlo na začátku recenze, Suunto 7 nejsou jen chytré hodinky na parádu, ale potěší i sportovně založené uživatele. Dokáží sledovat více než 70 sportovních aktivit – převážně fitness cvičení. Jedná se o tyto kategorie: běh, jízda na kole, výkon (fyzicky náročné sporty), sporty v tělocvičně, outdoorová dobrodružství, zimní sporty, vodní sporty a týmové a raketové sporty. Kromě předem definovaných sportovních režimů můžete pomocí aplikace Suunto také vytvářet vlastní.

Suunto 7 16
Záznam sportovních aktivit obstarává aplikace Suunto

Bohužel mi chybělo automatické rozpoznání cvičení, což konkurenční hodinky umějí. Taktéž tu nenajdete žádné výukové nebo tréninkové programy. Ostatně nyní byla řeč o vlastní aplikaci Suunto, kterou spustíte horním tlačítkem. Samozřejmě si můžete nainstalovat jinou sportovní aplikaci, která je vám bližší, ale z mého pohledu je ta výchozí plně dostačující.

Obdobu „hodinkové“ aplikace Suunto je nutné nainstalovat i do smartphonu. V ní poté přehledně vidíte veškeré záznamy o cvičení a šikovně zde můžete vytvářet GPX trasy, respektive vše sdílet se svými přáteli nebo veřejně. S aplikací Suunto se můžete připojit ke svým oblíbeným sportovním službám, jako je Strava a Endomondo, a synchronizovat s nimi své aktivity.

Záznam sportovních aktivit

Před spuštěním aktivity si můžete zvolit trasu, popřípadě i styl mapy, zapnout úsporu energie nebo nastavit tóny a vibrace. Když už měření spustíte, máte k dispozici pevně dané obrazovky s neměnným rozložením a obsahem jednotlivých datových polí.

Suunto 7 23
Suunto 7 jsou vodotěsné s certifikací 5 ATM, takže jsou vhodné k povrchovému plavání. Plavání zaznamenají i v otevřené vodě pomocí GPS.

Mezi kartami se přepínáte pravým prostředním tlačítkem, respektive tahy na dotykové obrazovce. Horním pravým tlačítkem dáte pauzu a spodním manuálně dokončíte jeden okruh. Levým tlačítkem můžete záznam sportovní aktivity minimalizovat a hodinky můžete dál používat nezávisle na spuštěném cvičení. Během sportování si samozřejmě můžete pustit hudbu do spárovaných sluchátek.

Po skončení aktivity se ihned můžete podívat na daný záznam. V deníku najdete svá předchozí cvičení a uvidíte statistiky denní aktivity a svůj poslední spánek. Během dne můžete na hodinkách sledovat své denní kroky, kalorie, tepovou frekvenci, tělesné zdroje (stres a regeneraci) a spánek.

Mapy a navigace po trase, a to i offline

Součástí aplikace Suunto Wear jsou bezplatné turistické, cyklistické, lyžařské mapy a 15 různých typů teplotních map. Všechny tyto mapové podklady jsou k dispozici i offline. Během nabíjení se místní mapy automaticky aktualizují pro použití offline. Díky offline mapám můžete vyrazit ven i bez svého telefonu, mapy v aplikaci Suunto Wear vás budou navigovat i bez internetového připojení.

Suunto 7 05

Kromě automaticky stažených místních map vám aplikace Suunto Wear umožňuje stáhnout si vlastní offline mapu pro vaše dobrodružství mimo domov. Pro navigaci je nutné si trasu připravit předem v telefonu. Během sportu ji hodinky promítnou do mapy a vy pak přehledně vidíte, co už máte za sebou a co vás ještě čeká. Navigování je zde téměř stejné jako v autě.

Aplikace Suunto Wear používá technologii FusedAlti, která kombinuje GPS a barometrické měření nadmořské výšky. Během cvičení tak máte přehled o aktuální nadmořské výšce a o stoupání a klesání.

Operační systém Wear OS

Suunto u svých chytrých hodinek sází na operační systém Wear OS od Googlu. Na první pohled se zdá, že se jedná o čistou verzi, ovšem najdeme zde několik funkcí přímo od výrobce. Hned v úvodu je třeba zmínit, že hodinky lze spárovat jak se smartphony s Androidem, tak i s iPhony (neměl jsem možnost vyzkoušet).

Suunto 7 08

Hodinky lze spravovat skrze aplikaci Wear OS. Přes ni je možné měnit ciferníky, upravovat rozložení widgetů (karet) a nastavovat oznámení. Nic víc aplikace neumí, což je trochu škoda. Většinou ji tak ani nezapnete a plně si vystačíte s nastavením v hodinkách.

Povedené uživatelské prostředí

V prostředí systému jsem se ihned cítil jako doma. Ovládání je intuitivní a rychle si zvyknete na rozmístění všech prvků. Displej aktivujete/rozsvítíte natočením zápěstí k sobě, poklepáním prstem na obrazovku nebo zmáčknutím levého tlačítka.

Suunto 7 21

Výchozím bodem je ciferník, který si po jeho přidržení můžete upravovat nebo jej vyměnit za jiný. Od výroby se zde nachází pouze 6 ciferníků. Další je nutné nainstalovat skrze obchod Google Play, kde jich je sice dostatek, ale než narazíte na ten správný, který vám vyhovuje, nějaké odpoledne to zabere.

Osobně se mi líbil hned ten výchozí ciferník s názvem Teplotní mapa. Ten na pozadí (vedle času, stavu baterie a počtu ušlých kroků) zobrazuje mapu vašeho okolí, kde se právě nacházíte. Barevně se poté zobrazují trasy a místa, které uživatelé hodinek Suunto využívají ke sportu.

Můžete si vybrat, jestli vás zajímá běh, chůze, kolo apod. Čím jasnější trasa, tím častěji se na ní pohybují sportovci. Například v Praze jsem měl ciferník úplně barevný, ale mimo město jsem měl třeba jen jednu viditelnou trasu.

Widgety, Google Asistent a aplikace

Vpravo od ciferníku se nacházejí interaktivní karty (widgety), které vám mohou zobrazovat aktuální tepovou frekvenci a jiné (převážně sportovní) přehledy. Jejich pořadí si můžete libovolně měnit. Vlevo naleznete jakýsi informační panel Googlu, kde vidíte čas, datum, nadcházející události, můžete odtud rychle spustit stopky, počasí aj.

Suunto 7 22

 

Hlavně zde můžete vyvolat Google Asistenta, který reaguje i na hlasové povely v češtině, a vy se ho tak můžete zeptat na to, co vás zajímá. Můžete přes něj poslat zprávu, vyhledat trasu apod. Menu aplikací vyvoláte levým tlačítkem (toto tlačítko slouží i pro návrat na ciferník a delším přidržením spustíte hlasového asistenta).

Krok zpět se provede potažením prstu z levého okraje doprava. Na pravé prostřední a spodní tlačítko lze namapovat jakoukoliv aplikaci, která se po jeho zmáčknutí spustí. Ve výchozím stavu je to nástroj pro ovládání médií v telefonu, respektive stopky.

Aplikace si můžete instalovat přímo z hodinek díky aplikaci Google Play. V hodinkách jsou v základu nainstalované všechny potřebné nástroje a při prvotním nastavování hodinek si můžete nechat nainstalovat i všechny aplikace, které máte v telefonu (ovšem pokud mají příslušnou aplikaci pro hodinky).

Nechybí kalendář, překladač, Google mapy, svítilna, budík nebo adresář kontaktů. Mezi dalšími populárními aplikacemi najdeme Telegram, Viber, Stocard, YouTube Music nebo Google Keep. Bohužel se nijak nepodíváte na spuštěné aplikace. Pouze v menu aplikací jsou vidět poslední tři otevřené.

Ovládací panel a notifikace

Potažením shora na ciferníku sjede ovládací panel s rychlými přepínači. Naopak potáhnutím zdola vyjede notifikační lišta. Mezi oznámeními lze procházet a jednoduchým potažením je mazat.

Po rozkliknutí na ně můžete odpovídat, mazat je, zobrazit si je v telefonu a další. Reagovat na zprávy, e-maily apod. můžete emotikony, rychlými odezvami nebo textově skrze hlasové zadávání či klávesnici.

Suunto 7 17
Psaní na klávesnici Gboard

Diktování hlasem funguje i v češtině, a to velmi dobře. Na klávesnici se píše překvapivě dobře, jelikož hodinky našeptávají slova, a také lze psát tažením prstu po jednotlivých znacích.

Nechybějí bezkontaktní platby Google Pay

Bezkontaktní platby jsou v České republice velmi oblíbené, a v celosvětovém měřítku dokonce patříme mezi špičku, co se týče počtu transakcí a míst, kde lze platit pouhým přiložením platební karty. Stále oblíbenější je placení pomocí chytrého telefonu s NFC, případně chytrými hodinkami. Donedávna nešlo u hodinek s Wear OS platit, avšak to se změnilo po příchodu nových Samsung Galaxy Watch 4.

Suunto 7 09
Placení přes hodinky Suunto 7 je velice rychlé a pohodlné

Aktivace plateb se provádí úplně stejně jako u aplikace pro smartphony. Zadáte údaje o kartě a následně je nutné provést ověření z banky (v mém případě přes SMS kód). Abyste před každou platbou nemuseli na hodinkách zadávat vámi zvolený PIN kód, můžete si nastavit, že jej aplikace nebude vyžadovat, dokud hodinky nosíte na ruce. Jakmile je sundáte a poté nasadíte, budete nuceni provést odemknutí systému přes zvolený PIN, heslo nebo gesto.

Suunto 7 10
Pokud budete chtít využívat platby Google Pay, musíte při každém nasazení hodinek zadat PIN, heslo nebo provést gesto

Před platbou je nutné na hodinkách spustit aplikaci Google Pay. Tu můžete rychle otevřít přes horní lištu rychlých nastavení. Také je možné aplikaci namapovat na tisknutí prostředního nebo dolního tlačítka, což je skvělé a výrobce za tohle chválím. Síla NFC je dobrá a s placením jsem neměl žádné problémy.

Závěrečné hodnocení

Suunto 7 jsou takové hybridní hodinky, které chtějí být chytré a zároveň sportovní. Avšak z jedné i druhé strany jsou tu vidět kompromisy. Platforma Wear OS toho umí hodně. Najdete zde mnoho aplikací, systém je přehledný, rychlý, na notifikace se můžete vždy spolehnout a můžete na ně i odpovídat. Je tu také hlasové ovládání, bezkontaktní platby a vlastně všechno, co většina uživatelů potřebuje. Ovšem daní za tyhle všechny chytré funkce je horší výdrž baterie.

Pokud jste sportovec, vlastníte nějaké sportovní hodinky a pokukujete po nějakých chytřejších, Suunto 7 by mohly vypadat jako skvělá volba. Ovšem sportovních funkcí tu není tolik jako u jiných hodinek tohoto finského výrobce a kvalitou záznamu také příliš neoslní jako podobně drahé a opravdu sportovní hodinky. Také hledání GPS je trochu pomalejší. Nemají měření krevního tlaku ani kyslíkovou saturaci SpO2. Nemůžete je spárovat s hrudním pásem.

A ano, výdrž baterie se zapnutou GPS je opravdu tristní. Pokud jste běžný uživatel, který si občas zasportuje, asi vás výdrž příliš trápit nebude. I tak se budete muset smířit s tím, že přinejlepším budete nabíjet obden. Také nabíjení je dlouhé, není zde reproduktor a s hodinkami nelze volat ani přes připojená Bluetooth sluchátka.

Suunto 7 16
Suunto 7

Chválím za mapové podklady, které se ukládají pro offline použití. Design je věc vkusu, ale ně mě jsou hodinky až příliš agresivní a mohutné. Podtrženo sečteno, pokud hledáte chytré hodinky, doporučil bych se poohlédnout jinde: Samsung Galaxy Watch 4, popřípadě Apple Watch Series 7, které zaznamenají vaše sportovní aktivity na přijatelné úrovni. Jestli hledáte hodinky vyloženě na sport, existují lepší, než jsou Suunto 7.

Suunto 7

Suunto 1000 1000
8.2

Design a zpracování

8.3/10

Funkce a výbava

8.2/10

Pohodlnost nošení

8.5/10

Výdrž baterie

7.5/10

Doprovodné aplikace

8.7/10

Klady

  • skvělý displej
  • Wear OS, notifikace, aplikace
  • navigace a offline mapy
  • bezkontaktní platby
  • mnoho sportovních aktivit
  • voděodolnost 5 ATM
  • kvalitní zpracování
  • klasické 24mm uchycení řemínků

Zápory

  • horší výdrž baterie, zejména při aktivní GPS
  • pomalejší GPS
  • nelze s nimi volat ani přes sluchátka
  • postrádají reproduktor
  • pomalé nabíjení a přes speciální kolébku
  • absence ANT+
Autor článku Petr Uhlíř
Petr Uhlíř
Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku