Recenze Sony Xperia Z3 Tablet Compact: Tenký rychlík, který se nebojí vody

Sony uvedlo na trh svůj první tablet s displejem o menší úhlopříčce, než deset palců. V 6,4 mm tenkém těle se ukrývá špičkový hardware, který je doplněn osmipalcovým Full HD displejem a odolností proti vodě. Dokáže ovšem novinka obhájit cenu, jež překračuje hranici deseti tisíc korun?

Sony má s výrobou tabletů dlouholeté zkušenosti a předchozí modely řady Xperia jsme v recenzích vždy chválili nejen pro slušný výkon, ale i kvalitní dílenské zpracování. Zatímco dosavadní přístroje mířily do kategorie větších tabletů s desetipalcovou obrazovkou, dnes testovaný model Xperia Z3 Tablet Compact se se svou osmipalcovou obrazovkou zařazuje mezi ty kompaktnější kousky.

Xperia Z3 Tablet Compact se směle může postavit těm nejvybavenějším tabletům v této kategorii; uvnitř pouhých 6,4 milimetrů tenkého těla se totiž ukrývá čtyřjádrový procesor od Qualcommu, 3GB RAM, obstojně velká 4500mAh baterie a v neposlední řadě také osmimegapixelový fotoaparát, což u tabletů nebývá příliš běžné. Oproti konkurenci je potenciálně velkou výhodou také voděodolnost, můžete si jej tak vzít do vany či ho bez obav používat za deště.

Japonský výrobce si za novinku nechá doopravdy řádně zaplatit, Xperia Z3 Tablet Compact vás totiž vyjde na 10 490 Kč v základní 16GB WiFi verzi, případně na 13 990 Kč u 16GB LTE varianty. Má Sony čím zaujmout i za takovou cenu, nebo konkurence zkrátka nabídne srovnatelně či dokonce více muziky za stejné peníze? Nejen to vám prozradíme v dnešním testu.

Klady (+)

 • výkonný hardware
 • tenké a lehké tělo
 • kvalitní zpracování
 • výborný displej
 • prvotřídní konektivita
 • voděodolnost (IP68)

Zápory (-)

 • vyšší cena
 • průměrný fotoaparát bez přisvětlovací diody
 • chudší obsah balení

Obsah balení

Tablet obdržíte v podlouhlé bílé krabici, na níž je vyobrazeno samotné zařízení spolu s logem výrobce. Po odklopení víka se před vámi objeví samotný tablet, pod nímž se nachází ještě nabíječka s oddělitelným microUSB kabelem a stručný návod. Zde se vysoká cena rozhodně neprojevila a žádný bonusový obsah se nekoná. Sony ke svým zařízením dříve přidávalo například pouzdra či skvělá sluchátka MH1(C), dnes už od toho nicméně upouští.

 

Konstrukce a design: Tenký jako žiletka, lehký jako pírko

Sony si na designu svých produktů odjakživa potrpělo a nejinak je tomu v případě dnes recenzovaného tabletu. Ten zaujme především štíhlým profilem, kdy tloušťka činí pouhých 6,4 mm. Snad až na výrazné odemykací tlačítko se výrobce nepouštěl do žádných velkých experimentů a drží se jednoduchých linií majících za následek elegantní, avšak lehce obyčejný vzhled.

 

Záda a boky jsou vyrobeny z plastu s pogumovaným povrchem, který na dotek působí příjemně a tablet díky němu nemá tendenci vyklouzávat. V této kategorii nabídne sice mnoho konkurentů hodnotnější materiály, Sony ale vrací úder hmotností pouhých 270 gramů, na což většina konkurentů, snad až na Huawei Mediapad X1 (recenze), nedotahuje. Větší pocit bytelnosti dodávají kovové rohy, přední strana je poté zcela zakryta ochranným sklem.

 
Tenhle kousek se vody nebojí

Samotná kvalita zpracování je na velmi dobré úrovni, nikde nic nevrže a vše perfektně lícuje. Nenarazili jsme na žádné nedokonalosti a věříme, že nějaký ten pád, který se dříve nebo později dostaví, má Sony potenciál přežít. Zmínit je zapotřebí také voděodolnost, kvůli které naleznete nabíjecí microUSB konektor pod krytkou. Díky certifikaci IP68 se tak s Xperia Z3 Tablet Compact můžete potápět do hloubky až jednoho metru po dobu třiceti minut.

Sečteno podtrženo, ačkoliv z hlediska použitých materiálů tablet nijak neexceluje, zpracování je na velmi slušné úrovni a můžeme v této oblasti výrobce pochválit. Plusem je vskutku nízká tloušťka a hmotnost, díky čemuž se zařízení skvěle drží v ruce a ani po dlouhodobějším používání nebudete cítit únavu ve svalech.

  

  

Displej: Full HD s věrnými barvami

Sony zvolilo úhlopříčku osm palců v kombinaci s rozlišením 1920 x 1200 px. Výsledná jemnost činí 283 ppi – to sice není na dnešní poměry nijak převratná hodnota, v praxi se ovšem ukazuje jako zcela dostačující a jednotlivé pixely budete rozeznávat jen s velkými obtížemi. LCD panel nabídne příjemné podání barev, které nejsou nejživější, avšak působí přirozeně a na displej se tak dobře dívá. Potěší také dobrá čitelnost na přímém světle a bezchybně funkční automatická regulace jasu. Obrazovka tak možná nepatří na úplnou špičku, přesto s ní budete spokojeni.

 

Hardware a zvuk: Více než dostatek výkonu

Uvnitř tabletu se skrývá čtyřjádrový procesor Snapdragon 801 na frekvenci 2,5 GHz, kterému sekunduje grafický akcelerátor Adreno 330 a 3GB operační paměť. Ačkoliv se nejedná o to nejvýkonnější, co je aktuálně k dostání, stále se jedná o více než solidní čip, který dnes najdeme u většiny high-end zařízení. Procesor zajistí plynulý běh operačního systému, naprosté většiny her i na nejvyšší grafické nastavení a také bezproblémové přehrávání videa ve vysokém rozlišení. Při velké zátěži navíc nedochází k nepříjemnému zahřívání. Interní úložiště je velké 16 GB, pro uživatelská data zbývá 10,89 GB. Výrobce naštěstí neopomněl slot pro paměťové karty a tak není problém prostor navýšit.

Provedli jsme také několik benchmarků, jejichž výsledky jen potvrzují výše uvedené:

 • AnTuTu: 42 665 bodů
 • Quadrant Standart: 20 070 bodů
 • 3DMark Unlimited: 18 535 bodů

Zvukový výstup nabídne v kombinaci s kvalitními sluchátky velmi příjemný a čistý projev, jehož podobu si můžete přizpůsobit díky vestavěnému ekvalizéru. Hlasitý reproduktor pak spadá do průměru, zvuk není vyloženě špatný, ale vzhledem k ceně a slušné hardwarové výbavě bychom čekali o něco lepší projev, zejména basy by mohly být výraznější.

Baterie a výdrž: Dva dny bez větších problémů

Do tenkého těla výrobce dostal akumulátor o kapacitě 4500 mAh. Ten zajistí solidní výdrž, kdy tablet zvládne nějakých 8 – 10 hodin aktivního používání. To v praxi znamená, že do nabíječky jej bude potřeba při běžném používání jednou za dva dny a pokud se trochu uskromníte, obejdete se bez ní i tři dny. Výdrž samozřejmě klesá při velkém vytěžování jako například při hraní náročných her, k čemuž solidní displej a výkonný hardware lákají, tím se ovšem Sony od konkurentů nijak neliší. Důležité je, že abyste se dostali pod jeden den, museli byste se o to vyloženě snažit.

Je ovšem potřeba myslet na to, že nabíjení tabletu zabere asi čtyři a půl hodiny. Pro úsporu energie je k dispozici také speciální STAMINA režim. Ten vypne data a deaktivuje aplikace na pozadí (můžete vybrat programy, pro které toto nebude platit) při zamčené obrazovce a omezí výkon procesoru na nutné minimum, díky čemuž se již tak obstojná výdrž ještě o kus prodlouží.

Provedli jsme také standardizovaný test výdrže, při němž bylo přehráváno video v HD rozlišení s nastaveným maximálním jasem a poloviční hlasitostí zvuku vedeného do sluchátek. Tablet se vybil po 7 hodinách a 50 minutách.

Operační systém & bonusový software

Jako operační systém byl zvolen Android 4.4 KitKat, který si Sony decentně upravilo k obrazu svému. Oproti čistému Androidu naleznete spoustu rozdílů, v porovnání třeba se Samsungem je ale nadstavba znatelně méně rozsáhlá a zaměřuje se spíše na grafickou, než funkční stránku věci.

Z hlediska vzhledu lze hodnotit kladně, grafika vsází na jednoduchost a eleganci a oproti zařízením od LG, Samsungu či Huawei zde tak naleznete méně barviček výměnou za lepší přehlednost a čistotu designu prostředí. Plný počet bodů si výrobce odnáší také za optimalizaci, k níž nemáme žádných výhrad – systém je zcela plynulý, stabilita aplikací příkladná a tablet se příliš nezadýchá ani při náročnějších činnostech.

 

Odemykací obrazovka nabídne rychlý přístup k fotoaparátu a také podporu widgetů, kterou je ovšem nejprve potřeba aktivovat v nastavení. Po odemčení se dostanete na hlavní plochy, jejichž počet je omezen na sedm. Výrobce nezvolil řešení, kdy jsou veškeré aplikace umístěny přímo zde a tak je k dispozici standardní hlavní nabídka s řazením buď podle času instalace, abecedy či používanosti. Mezi jednotlivými volbami můžete rychle přepínat v nabídce, v níž naleznete také rychlé vyhledávání nebo přístup do obchodů s aplikacemi.

  

Notifikační lišta je rozdělena na dvě části, kdy v jedné naleznete oznámení a v druhé poté rychlé přepínače. Stažením jedním prstem se dostanete do první jmenované sekce, dvěma prsty poté do té druhé. V té můžete pořadí položek měnit a popřípadě přidat několik dalších. Přizpůsobitelnost je vůbec poměrně široká, prostředí od Sony podporuje schémata a vybírat můžete buď z několika přednastavených, nebo stahovat další z Obchodu Play (často jsou ovšem placená).

 

Výrobce přichystal také několik bonusových aplikací. Část z nich bychom klidně oželeli, některé naopak potěší. Již od dob Sony Ericssonů řady W se můžeme setkávat s TrackID, který rozpozná právě přehrávanou hudbu a databáze je již poměrně rozsáhlá. Za zmínku stojí také aplikace Lifelog. Tu propojíte s některým z chytrých náramků Sony a posléze můžete vést statistiky o počtu nachozených kroků, času stráveného dopravou a spálených kalorií.

Nechybí zde kancelářský balík OfficeSuite 8, který je ovšem v plné verzi pouze po dobu jednoho měsíce a posléze je třeba si zaplatit. To nás vzhledem k ceně zařízení trochu zarazilo, naštěstí je ale k dispozici spousta bezplatných alternativ. Pro psaní je k dispozici klávesnice Xperia, jež nabídne automatické opravy, psaní pomocí tahů či výběr ze tří odlišných témat.

Sony neopomnělo předinstalovat také antivirus v podobě AVG Antivirus Pro. Ten nabídne vícero funkcí včetně ochrany proti krádeži či optimalizace výkonu. Kreativní duše potěší aplikace Náčrt. V té můžete vybírat z mnoha kreslících nástrojů, potažmo doplňovat text či různé samolepky a to buď na prázdné pozadí či na vámi pořízené fotografie. V kombinaci se stylusem se tak můžete s trochou nadsázky stát umělci.

Na závěr zmiňme ještě jednoduchého správce souborů, který je určen pro správu úložiště a vašich dat.  Ta jsou rozdělena buď podle druhu nebo standardně po složkách.

Organizace

Vestavěný kalendář nabídne několik možností přehledu událostí, konkrétně po roce, měsíci, týdnu, dnu a poté ještě agendu událostí. Zadávat můžete buď jednoduché úkoly, u nichž lze mimo název a popis přidat pouze připomenutí, nebo standardní události, kde nechybí vícero podrobností a v neposlední řadě také opakování či několik připomenutí. Synchronizace s Google účtem je pak samozřejmostí.

U budíků nechybí žádné ze standardních možností nastavení – samozřejmostí je opakování, dále můžete měnit dobu odložení a automatického ztišení či nastavit chování bočních tlačítek. V aplikaci dále naleznete stopky, světový čas a časovač.

Multimédia

Pro přehrávání hudby je připravena aplikace Walkman. Ta nabídne velmi elegantní a přehledné rozhraní, kde můžete hudební soubory procházet po složkách nebo podle ID3 tagů. Potěší také funkce stahující automaticky informace o hudbě, díky čemuž můžete mít v knihovně naprostý pořádek. V nastavení nechybí ani ekvalizér, pomocí něhož si můžete zvukové podání přizpůsobit k obrazu svému. V této oblasti tak nemáme důvod ke stížnostem a Sony může jít příkladem.

Obrázky a videa si prohlédnete skrze Album. Zde je přítomno mnoho možností, jak položky filtrovat, od standardních podle místa, času či složky, až přes obličeje zobrazené na fotografiích. Nechybí ani možnost synchronizovat snímky z Facebooku, Flickru či Picasa.

Základní Videopřehrávač si bez problému poradí s filmy ve Full HD rozlišení a nepostrádá ani podporu titulků – méně náročným uživatelům tak zcela postačí a pokud ne, v Obchodě Play je k nalezení hned několik povedených alternativ.

Konektivita, prohlížení internetu

Z hlediska konektivity u tabletu nic podstatného nechybí. Přítomna je samozřejmě WiFi 802.11 b/g/n, dále Bluetooth 4.0 a GPS  v kombinaci GLONASS. Za rychlost fixace můžeme výrobce pochválit, nalezení polohy je svižné a s offline mapami vám může Xperia Z3 Tablet Compact k účelu navigování skvěle posloužit.

LTE je pochopitelně přítomno pouze u 4G verze, my jsme na testování obdrželi variantu s WiFi a tak jsme se bez něj museli obejít. V obou případech ovšem potěší i podpora NFC, leč to by v této cenové kategorii mělo být již naprostou samozřejmostí.

Výrobce v této oblasti ovšem šel ještě dále a v nastavení naleznete kategorii s názvem „Konektivita Xperia“. Zde naleznete možnost využívat NFC ke spuštění vybraných akcí po doteku s jiným zařízením Xperia, funkci Throw, jež umožní rychle zrcadlit obraz pomocí technologie DLNA a nechybí ani podpora Miracast a Google Cast (tablet tedy využijete i s Chromecast). Za zmínku stojí také podpora ovladačů Dualshock 3 a Dualshock 4, přičemž můžete využít i bezdrátové spojení. Hraní her jako Max Payne či Grand Theft Auto je tak výrazně pohodlnější, než při ovládání skrze displej.

K prohlížení internetu je připraven Google Chrome, který nedávno obdržel update přinášející Material Design, v němž je vyveden nový Android 5.0. K dispozici je i několik pokročilých funkcí, z nichž můžeme zmínit třeba anonymní prohlížení či režim úspory dat. Načítání i posun po stránkách jsou bleskové.

Fotoaparát a záznam videa

Tablet dostal do vínku 8Mpx snímač, na přisvětlovací diodu už výrobce ovšem zapomněl, a za to si od nás odnáší minusový bod. O mnoho lepší ovšem nebude ani hodnocení samotných fotografií. Produkované snímky mají problémy s přepaly, nabídnou poněkud mdlejší barevné podání a dosti patrný je také digitální šum, jehož míra rozhodně přesahuje únosnou mez. Nijak úchvatný není ani detail, ačkoliv v případě makro fotografií je kvalita přijatelná a dobře si optika poradí i s focením textu.

-

 - - -

Video natáčené ve Full HD rozlišení situaci alespoň o trochu zlepšuje. Barvy sice nejsou ideální, šumu je ovšem o trochu méně a je třeba pochválit solidně fungující softwarovou stabilizaci, díky níž nebudou vaše záběry roztřesené. Rychlost přeostřování spadá do průměru, tablet má navíc tendence měnit ostrost i při stálém záběru. Špatně na tom naopak není kvalita zaznamenávaného zvuku, ačkoliv určitě by to šlo i lépe. Celkově tak fotografické schopnosti příliš kladně nezhodnotíme a především s přihlédnutím k ceně samotného tabletu bychom čekali něco více.

Sony Xperia Z3 Tablet Compact: Camera demo

Prostředí fotoaparátu se drží zavedeného způsobu rozložení, kdy v pravé části obrazovky naleznete spoušť a rychlý přístup do galerie a v té levé vstup do nastavení. Vpravo dole je umístěn přepínač režimů, kterých výrobce připravil rovnou 12 s tím, že mnoho dalších je ke stažení a to ať už od samotného Sony, tak i od dalších vývojářů.

Ve výchozím nastavení fotoaparát funguje na plně automatickém režimu, přepnout můžete také na manuální, ačkoliv to znamená pouze možnost upravit si vyvážení bílé, citlivost ISO, zcela deaktivovat režim HDR či vychýlit expozici. Manuální ostření či nastavení závěrky byste hledali marně. Sound Photo umožní ke snímku nahrát krátkou zvukovou stopu.

- - -

Režim Zábava s rozšířenou realitou umožní přidávat různé objekty či jednoduché kresby na fotografovanou scénu, Více fotoaparátů poté synchronizuje stisknutí spouště, připojíte-li k tabletu jiné zařízení Xperia. Pro příznivce selfies je k dispozici možnost Zepředu, kdy můžete provést autoportrét i snímačem vzadu za asistence zvukových signálů.

Za zmínku stojí Efekt AR, pomocí něhož můžete na snímanou scénu přidat pohybující se 3D objekty a ačkoliv to vyžaduje nemálo snahy, ve výsledky se po vašem sídlišti může procházet dinosaurus nebo na vaší zahradě vyroste obrovská muchomůrka, která je zároveň bydlištěm skřítka chodícího okolo ní. Mezi Kreativními efekty naleznete mnoho barevných filtrů, s nimiž si vyhraje každý příznivce sítě Instagram.

Timeshift burst – série umožní vyfotit sérii fotografií, z nichž poté jednoduše vyberete ty nejpodařenější. Zmiňme na závěr ještě režim Plynulé panorama, který slouží k zachycení scény v úhlu až 180°, přičemž posléze si ji můžete v galerii tahem prstu prohlížet.


Rozšířená realita v praxi

Fotoaparát umí také rozpoznávat obličeje a dokáže podle nich dokonce třídit fotografie v galerii. Nechybí zde samozřejmě samospoušt či možnost přidat ke snímkům i polohu, kde byly pořízeny. Pro fotografování pod vodou se hodí možnost použít ovladač hlasitosti jako spoušť, displej totiž v tomto prostředí nereaguje. Chválíme za možnost vypnout zvuk spouště, na což mají někteří výrobci tendence zapomínat.

Konkurence

V kategorii osmipalcových tabletů rozhodně není o kvalitní zástupce nouze a Sony si tak se svou cenovou politikou vybralo poměrně složitou cestu. Tu mu může zkřížit hned několik konkurentů, z nichž jako prvního zmiňme Huawei MediaPad X1 (recenze). Ten má ještě o palec menší úhlopříčku, to ovšem znamená také vyšší jemnost, jelikož rozlišení je shodně Full HD. MediaPad X1 má potom jednu drobnou konkurenční nevýhodu – na českém trhu se stále ještě oficiálně neprodává.

Výrobce zde také použil hodnotnějších materiálů a záda jsou vyrobena převážně z hliníku, hmotnost je přitom ještě o nějakých 30 gramů, než u Sony. S MediaPadem X1 si také bez problému zavoláte, ačkoliv se nejedná o úplně nejpohodlnější řešení. To vrací úder především tloušťkou, voděodolností a v neposlední řadě také procesorem od Qualcommu, u nějž se oproti čipu z dílen samotného Huawei přeci jen nesetkáte s potížemi s kompatibilitou a nabídne také vyšší výkon. Pro Sony může rozhodnout dostupnost, jelikož na uvedení na český trh Huawei stále čeká.

Neméně zajímavou volbou je také nedávno testovaný NVidia Shield Tablet (recenze), který potěší především hráče. Naleznete zde totiž spoustu exkluzivních titulů a také streamování her přímo do tabletu, které následně můžete ovládat pomocí gamepadu. Špičkový výkon zajišťuje procesor Tegra K1 a obrazovka nabídne shodně rozlišení Full HD na osmi palcích. Sony vede především v otázce rozměrů a hmotnosti, která je o více než 100 gramů (!) nižší, záleží tak především na preferencích. Nutno ovšem podotknout, že cena základní 16GB WiFi verze je u NVidie o plných 2 500 Kč nižší, rozdíly ve výbavě jsou přitom minimální. Pro Shield Tablet už je navíc k dispozici aktualizace na Android 5.0.

Do třetice ze světa Androidu se zastavíme u Xiaomi MiPad (recenze). U jeho obrazovky výrobce zvolil poměr stran 4:3 a třeba brouzdání po internetu je u něj znatelně pohodlnější, Sony je naopak lepší například v oblasti filmů a záleží tak především na vašem využití. Rozlišení činí 2048 x 1536 pixelů a jedním dechem nutno dodat, že displej je u Xiaomi o stupínek lepší. Shodně jako předchozí konkurent nabídne špičkový čip Tegra K1, nadstavba MIUI měla ovšem místy menší problémy se stabilitou a rychlostí, což u Sony nehrozí. I v tomto případě ovšem koupí ušetříte 2 500 Kč.

Na závěr samozřejmě přichází populární iPad Mini Retina. Jeho obrazovka je taktéž o ždibec lepší a hliníkové tělo přeci jen působí hodnotněji, než plast u Sony. Apple nad Androidem stále vede v otázce nabídky aplikací, rozdíl nicméně není zdaleka tak markantní jako před rokem až dvěma nazpět. Stejně jako v předchozích případech Sony vyčnívá voděodolností, kterou zatím žádný z konkurentů nenabízí. Zmínit je třeba také výkonnější hardware a podporu paměťových karet, jež u Applu tradičně chybí. Při rozhodování mezi těmito dvěma zařízeními bude nejlepší možností si je osobně vyzkoušet, každý se totiž ubírá trochu jiným směrem a je na vás, jaký vám vyhovuje více. I tentokrát ovšem Sony prohrává v oblasti ceny, která je o nějakých 2 500 Kč vyšší.

Závěrečné hodnocení: Ach, ta cena!

Sony se Xperia Z3 Tablet Compact od samotného představení snaží prezentovat jako prémiový produkt a zkušenost z používání nás utvrdila v tom, že nejde pouze o marketingové řeči. Novinka nás potěšila rozměry, hmotností a celkově zpracováním a ačkoliv někteří hliníkoví konkurenti působí v ruce hodnotněji, celkový dojem je v tomto ohledu vskutku pozitivní.

Počítat můžete s nekompromisní hardwarovou výbavou a to včetně špičkové konektivity, výtky v této oblasti hledáme opravdu marně. Operační systém nabídne příjemné a jednoduše srozumitelné prostředí, které je navíc perfektně optimalizované. Seznam kladů zakončeme voděodolností, čímž jsou zařízení Sony Xperia stále poměrně unikátní.

 

K tabletu ovšem musíme směřovat také některé výtky. V balení bychom očekávali vzhledem k tomu, v jaké cenové kategorii se pohybujeme, něco více, než pouze nabíječku. Osmimegapixelový fotoaparát podává spíše průměrné výsledky a poněkud nepochopitelně chybí přisvětlovací dioda. Největší ze záporů je ovšem cena. Ta totiž znatelně převyšuje obdobně vybavenou konkurenci a ač Sony Xperia Z3 Tablet Compact můžeme směle zařadit k nejpovedenějším kompaktním tabletům na trhu, 10 490 Kč za základní verzi je zkrátka přespříliš.
Sony Xperia Z3 Tablet Compact je tak prémiové zařízení (téměř) se vším všudy. Vaše peněženka při koupi zhubne vskutku razantně, na druhou stranu vás tablet takřka v žádném ohledu nezklame a může pro vás být skvělým každodenním společníkem. Pokud ovšem Sony touží po prodejních úspěších, musí mimo samotný přístroj udělat plně konkurenceschopnou i cenu. To se mu totiž v tuto chvíli opravdu nepovedlo.

Autor článku
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku