TOPlist

Recenze Sony Xperia XZ2 Compact: zástupce ohroženého druhu

Rozměry smartphonů v posledních letech dramaticky narostly. Většina dnešních smartphonů je vybavena displeji s úhlopříčkou přes 5 palců, což se zkrátka podepisuje na celkových rozměrech těla. Když hledáte telefon s kompaktními rozměry, příliš na výběr není. Většinou se navíc jedná o modely patřící do kategorie low-endů. Snad jedinou výjimku má v nabídce společnost Sony.

Po předloňské Xperii X Compact (recenze), která patřila se svojí výbavou spíše do vyšší střední třídy, spatřila loni světlo světa Xperia XZ1 Compact (recenze). Tento model již nabízel špičkovou výbavu, a to stále v kompaktním těle. Na letošním veletrhu MWC se společnost Sony vytasila s nejnovějším zástupcem série, který nese označení Sony Xperia XZ2 Compact. Tato novinka se na českém trhu prodává za cenu 15 490 korun a v dnešní recenzi se na ní podíváme podrobněji.

Videorecenze

Konstrukce a vzhled: větší rozměry v novém kabátku

Smartphony od Sony spoléhaly dlouhá léta na téměř stejný vzhled. V letošním roce však došlo k obměně a nový designový jazyk nese název Ambient Flow. Změny jsou patrné hned na první pohled. Dřívější smartphony od Sony se vyznačovaly rovnými boky a ostře řezanými hranami, novinka však sází na oblejší tvary.

Posouzení nového vzhledu nechám na každém z vás. V porovnání s předchozími generacemi se však Xperia XZ2 Compact drží o poznání lépe v ruce. Svůj podíl na tom mají také vypouklá záda. Boční rámeček je ještě poměrně tenký, ale v nejširším místě měří telefon 12,1 milimetrů. Překvapí i vysoká hmotnost atakující hranici 170 gramů.

Telefon proti svému předchůdci lehce povyrostl do všech směrů. I přes to se řadí se svými rozměry 135 × 65 × 12,1 milimetrů mezi nejkompaktnější smartphony na trhu.

Zpracování je tradičně na špičkové úrovni. Základ tvoří kovový boční rámeček, na který navazují matná plastová záda. Tento povrch vypadá na pohled dobře, ale bohužel jsou na něm vidět otisky prstů. Na zádech se nachází čočka hlavního fotoaparátu a kruhová čtečka otisků prstů. Její umístění není úplně nejlepší a konkurence nabízí i rychlejší odemykání. Je škoda, že výrobce nezachoval umístění čtečky v boční tlačítku pro spuštění. To ale bohužel není možné kvůli zakulacenému bočnímu rámečku.

Spodní hrana ukrývá pouze datový konektor USB-C (standard USB 3.1). Sluchátkový konektor bohužel budete hledat marně, výrobce se rozhodl jej v tomto modelu vynechat. V balení je alespoň dodávána redukce z USB-C na 3,5 mm konektor jack. Na pravém boku těla se nachází obvyklá dvojice tlačítka pro spuštění a kolébky pro ovládání hlasitosti. Příznivce fotografování ale nejvíce potěší tlačítko spouště. To se postupem času stalo výsadou právě pouze smartphonů značky Sony.

Stereoreproduktory s povedeným přednesem

Na čelní straně se nachází 5palcový displej, na který se zaměříme v následující kapitole. Kromě něj je přední strana také domovem dvojice reproduktorů. Ty se mohou pochlubit velmi dobrým zvukovým přednesem a zároveň i velice slušnou maximální hlasitostí.

Nad displejem sídlí čelní kamera s maximálním rozlišením 5 megapixelů, která navíc disponuje elektronickou stabilizací obrazu a objektivem se světelností f/2,2. Potěší rovněž přítomnost vícebarevné notifikační diody. Celá čelní strana je kryta odolným sklem Gorilla Glass páté generace.

Společnost Sony byla jedna z prvních, která nabízela u svých smartphonů zvýšenou odolnost vůči vodě a prachu. Xperia XZ2 Compact se chlubí certifikací IP 68, díky které by měla bez újmy vydržet v hloubce 1,5 metru pod vodní hladinou až 30 minut. Kromě testované černé verze bude k dostání také stříbrná, zelená a růžová barevná varianta.

Displej: 18 ku 9 s podporou HDR

Displej je jednou z hlavních změn proti předchozímu modelu. Jeho úhlopříčka narostla na rovných 5 palců, poměr stran se změnil na 18 ku 9 a navýšilo se i rozlišení, která nově činí 1080 × 2160 pixelů. Výsledná jemnost je tak 483 pixelů na palec.

Panel typu IPS se pyšní výborným barevným podáním, perfektní čitelností a samozřejmě také velmi dobrými pozorovacími úhly. Displej podporuje standard HDR BT.2020. Při přehrávání HDR videí si tak můžete užívat větší barevnou hloubku.

I přes to, že se jedná o panel typu IPS, podporuje novinka dokonce i ambientní režim. Ten není aktivní neustále, ale pouze pokud telefon uchopíte do ruky. Bez rozsvěcení displeje se tak dozvíte aktuální čas, datum a případně budete upozorněni na zmeškané notifikace.

Výkon na špici

Už loňská generace patřila se svým výkonem mezi jednoznačnou špičku na trhu. Novinka jde v tomto ohledu pochopitelně ještě o něco dále a hnacím motorem se tak v tomto případě stal čipset Qualcomm Snapdragon 845. Tento čip je vybaven celkem osmi procesorovými jádry (4 × Kryo 385 Gold s taktem 2,7 GHz a 4 × Kryo 385 Silver s taktem 1,7 GHz) a grafickým jádrem Adreno 630. K tomu si připočtěte 4 GB operační paměti a musí vám být jasné, že se novinka nezalekne ani těch nejnáročnějších mobilních her nebo aplikací.

Do vnitřního úložiště se vejde až 64 GB dat. Další prostor můžete získat přikoupením paměťové karty formátu microSD s kapacitou až 400 GB. Pokud se rozhodnete pro osazení paměťové karty, ztratíte tím slot pro druhou kartu nanoSIM. Při nákupu si však dávejte pozor, na trhu totiž bude k dostání i verze pouze s jedním slotem pro nanoSIM.

Tip: Podrobné parametry Sony Xperia XZ2 Compact (včetně srovnávače) najdete v našem katalogu smartphonů.

Konektivita je tradičně špičková. Plná podpora českých LTE pásem je samozřejmostí a stejně tak i dvoupásmová Wi-Fi, Bluetooth ve verzi 5.0 nebo třeba NFC pro mobilní platby. Díky podpoře geolokačních systémů GPS, GLONASS, BDS a GALILEO je určení přesné polohy otázkou několika okamžiků.

Operační systém: chce to vyladit

Sony je jedním z mála výrobců, kteří nabízejí aktualizace systému i pro své starší smartphony. Novinka míří na trh vybavená systémem Android 8.0 Oreo. Prostředí je doplněno o grafickou nadstavbu, která se však nese v jednoduchém grafickém stylu a vypadá na pohled velmi pěkně.

Součástí systému je kromě systémových aplikací i několik programů z produkce Sony. Nejedná se o nijak závratné množství aplikací, a navíc je lze v případě potřeby deaktivovat a skrýt. Nesmí samozřejmě chybět ani obvyklý balíček aplikací přímo od Googlu.

V minulosti jsem u Sony obdivoval velmi dobrou optimalizaci operačního systému. V tomto případě však byly občas odezvy na povely přeci jen lehce pomalejší. Nejde o nic hrozného, ale například ve srovnání s nedávno testovaným Honorem View 10 (recenze) si vedla nová Xperia o něco hůře. Pochválit musím alespoň stoprocentní stabilitu všech aplikací i celého systému. Jen na optimalizaci by mohl výrobce ještě zapracovat.

Baterie a výdrž

I přes navýšení rozměrů a hmotnosti se do útrob telefonu vešel akumulátor s kapacitou „jen“ 2870 mAh. Předchůdce nabízel 2700 mAh, ale i přes to byla celková doba výdrže na velmi dobré úrovni. Podobné je to i v případě Xperie XZ2 Compact. Vzhledem ke kapacitě akumulátoru mohu označit výdrž za nadprůměrnou. Během testování jsem zamířil k nabíječce jednou za dva dny a v případě aktivace některého z úsporných režimů se výdrž ještě prodlouží.

S dodávaným adaptérem (5 V / 1,5 A) trvá nabíjení přibližně 2 hodiny. Telefon však podporuje technologii rychlého nabíjení Quick Charge 3.0. S kompatibilním napájecím adaptérem si tak můžete dobu nabíjení výrazně zkrátit.

Fotoaparát a záznam videa: drží se zažitých standardů

Společnost Sony je jedna z posledních, která své vlajkové modely vybavuje „pouze“ jedním hlavním fotoaparátem. Výjimkou je zatím jen model Xperia XZ2 Premium, který má duální fotoaparát. Testovaná novinka disponuje jedním senzorem s rozlišením 19 megapixelů. Světelnost objektivu je f/2,0, což je na dnešní poměry pouze průměrná hodnota.

Fotoaparát disponuje laserovým a fázovým zaostřováním a nechybí ani stabilizace obrazu (elektronická). Při focení ve špatných světelných podmínkách můžete využít přisvětlovací diodu. Aplikace pro focení obsahuje spolehlivě fungující automatický režim a samozřejmě nesmí chybět ani plně manuální mód pro ty, kteří se ve fotografování vyznají.

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde.

Pořízené fotografie vypadají velmi dobře a novinka se řadí mezi špičku na trhu. Snímky pořízené během dne mají pěkné barevné podání, výborné vykreslení detailů a nízkou hladinu šumu. Novinka si dobře poradí i při focení ve tmě. Musíte samozřejmě počítat s vyšší hladinou digitálního šumu a horším vykreslením detailů, ale i tak se řadí snímky k nadprůměru. Je škoda, že výrobce nevsadil na objektiv s lepší světelností, díky kterému by mohly být fotografie pořízené při horších světelných podmínkách ještě o kus kvalitnější.

Záznam videa probíhá v maximálním rozlišení 4k při frekvenci 30 snímků za sekundu. Natáčet můžete dokonce i HDR videa, která mají lepší dynamický rozsah, než je tomu u standardních záběrů. Obrazová kvalita záznamu je také na špičkové úrovni. Líbilo se mi i dobře fungující automatické zaostřování a účinná elektronická stabilizace obrazu. Během natáčení videí jsem narazil na problém, který se týkal snímkovací frekvence. Tu si totiž telefon upravoval v rozmezí 24 – 30 fps. Rozdíl v plynulosti není příliš znatelný, ale pokud budete chtít videa sestříhat dohromady, narazíte na problém s přeskakováním snímků, jako je tomu i u našeho testovacího videa. Doufám, že tento problém výrobce co nejdříve opraví.

Ani nová Xperia XZ2 Compact nezůstala ochuzena o podporu záznamu slow-motion videí. Novinka dokáže po omezenou dobu pořídit záznam s frekvencí 960 snímků za sekundu. Konkurence tuto funkci také nabízí, ale Sony jako první dokáže nahrávat takto zpomalená videa dokonce v rozlišení FullHD. Já jsem však testoval v nižším rozlišení HD (1280 × 720 pixelů), protože záznam ve FullHD může být zpomalen pouze poloviční dobu.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Závěrečné hodnocení

Sony Xperia XZ2 Compact je jedinečný smartphone, který bude marně hledat na trhu konkurenci. Snad jediným konkurentem, který se novice blíží, je starší generace Xperia XZ1 Compact. Výrobce opět dokázal do kompaktního těla „nacpat“ špičkové komponenty, díky kterým se může testovaný kousek rovnat jiným vlajkovým modelům.

Odradit od koupě může design, který zarytí fanoušci Sony nemusí přijmout a nepotěší ani absence sluchátkového výstupu, špatné umístění čtečky otisků, problematické natáčení videa nebo lehce horší optimalizace systému. V ostatních ohledech však novinka exceluje a své budoucí majitele jistě nadchne.

Sony Xperia XZ2 Compact

Sony Xperia XZ2 Compact
8.4

Design a zpracování

8.4/10

Výkon a optimalizace

8.8/10

Hardwarová výbava

8.4/10

Kvalita fotografií a videa

8.2/10

Výdrž baterie

8.4/10

Klady

  • inovovaný design
  • výborný displej s podporou HDR
  • stereoreproduktory
  • kvalitní fotoaparát
  • podpora slow-motion videí
  • odolnost vůči vodě a prachu (IP 68)
  • nadprůměrná výdrž
  • špičkový výkon

Zápory

  • vyšší hmotnost
  • chybí 3,5mm konektor jack
  • hůře umístěná čtečka otisků prstů
  • delší doba nabíjení (s dodávaným adaptérem)
  • nestabilní snímkovací frekvence během natáčení videí
  • svým vzhledem stále nijak neoslní
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku