TOPlist

Recenze Sony Xperia XZ1 Compact: malá, ale výkonná

S příchodem dotykových displejů ve smartphonech, se postupně začaly zvětšovat jejich úhlopříčky a s tím i celkové rozměry. Zatímco před několika málo lety byla standardní úhlopříčka 3,7 palců, v dnešní době se nejčastěji setkáte s 5,2 až 5,5palcovými panely. Na trhu jsou samozřejmě i výjimky s menším displejem. Tyto smartphony však svou výbavou uspokojí jen méně náročné uživatele.

Snad jediným posledním zástupcem kompaktních, ale zároveň velmi dobře vybavených telefonů jsou modely s přídomkem Compact od Sony. Loňský model Sony Xperia X Compact (recenze) však mnoho zájemců zklamal, protože nabídl výbavu pouze střední třídy a chyběla i pro tohoto japonského výrobce typická odolnost vůči vodě a prachu. Situaci tak bude chtít napravit model Xperia XZ1 Compact, který se prodává za cenu 14 990 Kč. Na tuto novinku se zaměříme v dnešní recenzi.

Video recenze Sony Xperia XZ1 Compact

Konstrukce a vzhled: kombinace materiálů

Na konstrukci nové Xperie zvolil výrobce celkem tři materiály. Spodní a horní hrana je vyrobená z kovu, záda a boky jsou plastové a čelní stranu kryje odolné sklo Gorilla Glass páté generace. I přes tuto kombinaci materiálů je celé tělo příkladně pevné a veškeré díly přesně lícují.

Po stránce vzhledu je novinka v podstatě téměř identická s loňským modelem a na první pohled od sebe oba telefony jen těžko rozpoznáte. Téměř identické jsou totiž i rozměry 129 × 64 × 9,3 milimetrů a hmotnost 140 gramů. Kompaktní rozměry Xperie XZ1 Compact vyniknou zejména ve srovnání se „standardně“ velkým telefonem.

Ve srovnání s klasickou Xperií XZ1 je verze Compact značně menší

Spodní hrana obsahuje pouze datový konektor USB-C a primární mikrofon. Sekundární mikrofon je na opačném konci těla, kde mu dělá společnost sluchátkový výstup v podobě 3,5mm konektoru jack.

Příznivce fotografování jistě potěší hardwarová spoušť fotoaparátu umístěná na pravém boku. Čtečka otisků umístěná v bočním tlačítku je pro Sony typická. Na její rychlost a přesnost si nemůžeme stěžovat. Posledním prvkem na pravém boku je kolébka pro ovládání hlasitosti.

Na opačném boku je pod krytkou schovaný slot na kartu nanoSIM a paměťovou kartu microSD. Na českém trhu se bude oficiálně prodávat pouze verze pro jednu SIM, což je škoda. Je však možné, že někteří prodejci budou neoficiální cestou dovážet i verzi pro dvě karty SIM.

Rámečky kolem displeje jsou o něco méně silné, než je tomu u většího sourozence Xperie XZ1. I tak je zde prostor pro jejich ztečení, což by spoustu zájemců jistě přivítalo. Díky dostatku prostoru nad a pod displejem zbylo místo na stereoreproduktory, které hrají opravdu velmi dobře a nahlas.

Záda a boky těla jsou vyrobené z plastu, který je vyztužený skleněnými vlákny. Námi testovaný kousek je v barevné variantě White Silver. K dispozici budou ještě verze Black, Horizon Blue a Twilight Pink. Matný plastový povrch velmi dobře odolává škrábancům a nejsou na něm vidět ani otisky prstů. Proti loňskému modelu, který vsázel na lesklé tělo, je to rozhodně změna k lepšímu.

Na zádech se kromě loga Xperia nachází čočka hlavního fotoaparátu doplněná o přisvětlující diodu a senzor pro laserové zaostřování.

Xperia XZ1 Compact se v ruce drží výborně. Největší zásluhu na tom mají především kompaktní rozměry. Nevadí ani rovné boky těla, které dodávají telefonu zajímavý vzhled. Třešničkou na dortu je zvýšená odolnost vůči vodě a prachu (certifikace IP 68). Po konstrukční stránce se novinka jednoduše povedla.

Displej: nižší rozlišení postačí

Většina dnešních smartphonů nabízí displeje s rozlišením FullHD, tedy 1080 × 1920 pixelů. Xperia XZ1 Compact však nabízí rozlišení „pouze“ 720 × 1280 pixelů. Vzhledem k úhlopříčce 4,6 palců je však výsledná jemnost naprosto dostatečných 319 ppi. Displej s vyšším rozlišením by ocenil pravděpodobně málokdo a jen by se jednalo o prvek, který by snižoval celkovou výdrž.

Použitý IPS panel se pyšní velmi dobrým barevným podáním, skvělou čitelností a spolehlivě fungující regulací jasu. Na rozdíl od většího sourozence nepodporuje tato novinka režim HDR10.

Výkon větších konkurentů

Předchozí model Xperia X Compact spoléhal na čipset Qualcomm Snapdragon 650. Ten sice nepatřil mezi nejslabší, ale zároveň ani mezi nejsilnější. Testovaná novinka situaci napravuje a nabízí aktuálně nejvýkonnější čipset z nabídky Qualcommu – Snapdragon 835.

Čipset má k dispozici 4 GB operační paměti a grafické operace obstará čip Adreno 540. Novinka se tak bude jednoznačně řadit k výkonnostní špičce na trhu, čemuž odpovídá i skóre 154 tisíc bodů v benchmarku AnTuTu.

Tip: Podrobné parametry Sony Xperia XZ1 Compact (včetně srovnávače) najdete v našem katalogu smartphonů.

Vnitřní úložiště má kapacitu 32 GB (při prvním spuštění je volno cca 21 GB) a je rozšiřitelné paměťovou kartou formátu microSD s kapacitou až 256 GB. O prvotřídní konektivitě nemůže být pochyb. Kompletní podporu českých LTE pásem doplňuje dvoupásmová Wi-Fi, Bluetooth 5.0 či NFC. Pro učení polohy využívá telefon kromě GPS také GLONASS a BDS.

Aktuální Android v grafickém kabátku

Testovaná novinka je jedním z prvních smartphonů, které se začínají prodávat se systémem Android 8.0 Oreo. Výrobce si neodpustil doplnit systém o vlastní grafickou nadstavbu, kterou však hodnotíme pozitivně. Změny jsou totiž především grafického rázu, funkčnost se nijak nezměnila.

Součástí systému je i několik „bonusových“ aplikací. Některé jdou odinstalovat, některé bohužel ne. Většina uživatelů se však bez nich obejde, takže si v Sony mohli tento krok odpustit.

Co však rozhodně musíme pochválit, je optimalizace. Během dvou týdnů testování se nám ani jednou nestalo, že by došlo k záseku prostředí, či pádu některé z aplikací. Přes to, že se jedná o nový systém, si dal tedy výrobce na optimalizaci opravdu záležet.

Celé prostředí je krásně vzhledově sjednocené a jako celek působí velmi pěkným dojmem. Společnost Sony je známá také svou slušnou podporou, kdy i starší modely dostávají pravidelné aktualizace systému. Doufejme, že Xperia XZ1 Compact nebude výjimkou.

Baterie i výdrž potěší

Do kompaktního těla se povedlo výrobci vměstnat akumulátor s kapacitou 2700 mAh. Stejnou kapacitou se může pochlubit i větší model Xperia XZ1, který nás však svou výdrží příliš nepotěšil. U verze s přídomkem Compact jsme naopak byli spokojeni. Při opravdu náročném využívání samozřejmě budete muset zamířit k elektrické zásuvce po jednom dni. Při standardním používání však nebyl žádný problém dosáhnout dvoudenní výdrže.

Svou zásluhu na dobré výdrži má zřejmě displej s nižším rozlišením. Novinka podporuje i rychlé nabíjení. Díky podpoře Quick Charge 3.0 můžete s kompatibilním adaptérem nabít akumulátor z prázdného stavu do plna za přibližně hodinu a čtvrt. V balení je bohužel adaptér, který je schopen dodat výstupní proud pouze 1,5 A, takže nabíjení trvá zhruba dvě hodiny.

Fotoaparát a záznam videa

Fotoaparát je chloubou testované novinky. Xperia XZ1 Compact dostala do výbavy senzor Exmor RS IMX400 s rozlišením 19 megapixelů, který nabízí i větší sourozenec. Shodný je také objektiv se světelností f/2,0 a podpora elektronické stabilizace obrazu. Čelní kamera má také elektronickou stabilizace obrazu, rozlišení 8 megapixelů a světelnost f/2,4.

Aplikace pro obsluhu fotoaparátu se nese v jednoduchém stylu. Výchozí režim Super Auto automaticky zvolí nejvhodnější nastavení podle aktuálně snímané scény. Náročnější uživatele, kteří chtějí z fotoaparátu dostat opravdové maximum, ocení plně manuální režim.

Fotografie se řadí jednoznačně k tomu nejlepšímu, s čím se lze mezi smartphony setkat. Snímky mají věrné barevné podání, pěkné vykreslení detailů i slušný dynamický rozsah. Během dne se se šumem prakticky nesetkáte, v noci se projeví již výrazně. Ani snímky pořízené v noci však nejsou špatné a řadí se k nadprůměru.

Záznam videa v rozlišení 4k při frekvenci 30 snímků za sekundu je u high-endových smartphonů již standardem. Pokud se spokojíte s rozlišením FullHD, můžete natáčet až 60 snímků za sekundu. Také pořízená vide se řadí k nadprůměru. Líbí se nám nejen jejich obrazová kvalita, ale i spolehlivé zaostřování a dobře fungující stabilizace obrazu.

Díky senzoru Exmor RS IMX400 podporuje i nová Xperia XZ1 Compact speciální slow motion režim. V tomto módu zvládne telefon nahrávat v rozlišení HD s frekvencí až 960 snímků za sekundu. Tento režim má dvě zásadní omezení – zpomalené nahrávání je dostupné pouze po necelé 2 desetiny sekundy, a navíc budete muset natáčet v prostředí s dostatkem světla. Jinak se totiž v záznamu objevuje výrazný šum.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Zpomalená videa jsou oblastí, kde aktuálně Sony dominuje. Konkurence zatím nic podobného nenabízí, což je pro úspěch nových Xperií jednoznačně pozitivní zpráva. Slow motion záběry totiž vypadají opravdu působivě a zaujmou snad každého, kdo je uvidí.

Závěrečné hodnocení

Sony Xperia XZ1 Compact je příjemné překvapení. Je chvályhodné, že tento japonský výrobce stále myslí na zákazníky, kteří požadují špičkovou výbavu při současném zachování malých rozměrů. Konkurencí pro tuto novinku může být snad jen iPhone SE (recenze), případně větší iPhone 7/8. Mezi telefony se systémem Android však na výběr není.

Výrobci se povedlo do malého těla vměstnat výbavu, se kterou se novinka vyrovná i konkurenčním vlajkovým modelům. Zmínit můžeme například výkonný čipset, výborný fotoaparát, kvalitní zpracování nebo odladěný systém. To vše navíc s celkem přijatelnou cenou 14 990 korun. Nová Xperia XZ1 Compact má zaděláno na slušný prodejní úspěch.

Sony samozřejmě nabízí k klasickou (větší) variantu ze série XZ1, kterou jsme pro vás také otestovali. Její recenzi včetně videopohledu naleznete zde.

Sony Xperia XZ1 Compact

Sony Xperia XZ1 Compact
8.7

Design a zpracování

8.5/10

Výkon a optimalizace

8.9/10

Hardwarová výbava

8.8/10

Kvalita fotografií a videa

8.9/10

Výdrž baterie

8.3/10

Klady

  • kompaktní rozměry
  • aktuální Android 8.0 Oreo
  • kvalitní dílenské zpracování
  • odolnost vůči vodě a prachu (IP68)
  • stereoreproduktory
  • vysoký výkon
  • povedený fotoaparát
  • nadprůměrná výdrž akumulátoru

Zápory

  • pouze jeden slot pro SIM
  • „okoukaný“ vzhled
Autor článku Zdeněk Beran
Zdeněk Beran
Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

Kapitoly článku