Domů » Recenze » Recenze Sony Xperia X Compact: Malá, ale šikovná

Recenze Sony Xperia X Compact: Malá, ale šikovná

Zmenšené verze vlajkových lodí byly před nějakými dvěma roky napříč výrobci poměrně populární, jediné Sony ovšem nabízelo kompaktní verze s takřka totožnou výbavou jako u high-endů, z nichž vycházely.

Letošní novinka s označením X Compact je na tom nicméně odlišně. Nevychází totiž z nejvybavenější Xperie XZ, nýbrž nižšího modelu Xperia X. To v praxi znamená především procesor Snapdragon řady 600 a nikoliv 800, tedy čip určený pro telefony střední třídy. Výkonnostně se tak již neřadí na vrchol současné nabídky, to se ovšem pozitivně projevuje na výdrži baterie. Více ovšem zamrzí absence voděodolnosti a natáčení 4K videa, zároveň s tím však byla snížena i startovací cena.

Ta nyní místo 16 000 Kč, jako u loňské Xperie Z5 Compact, činí 12 490 Kč, alespoň pro zařízení z oficiální distribuce. Z té neoficiální můžete ušetřit zhruba další dva tisíce. Stále není vzhledem k výbavě zcela optimální, Sony zde ovšem může tak trochu využít svého postavení na trhu, kdy jako jediné ze zavedených značek nabízí dobře vybavený telefon s displejem výrazně menším, než pět palců.

xperia_x_compact

Dokáže si tuto cenu ale Xperia X Compact obhájit i něčím jiným, než unikátním postavením na trhu? Nejen to se dozvíte na následujících řádcích.

Konstrukce a design: Konečně změna

Xperia X Compact vychází z nového „loop designu“ a v rámci série Compact se tak jedná o dosud asi největší vzhledovou proměnu. Pryč je sklo a kov, novinka je celá vyrobena z plastu. Místo ostrých hran je zde oblé tělo, které přispívá pohodlnějšímu držení.

Lesklý povrch má sice tendence vyklouzávat z ruky, díky kompaktním rozměrům to nicméně není tak na překážku. Větším problémem je citlivost na nečistoty a především škrábance, které se s trochou nadsázky tvoří prakticky pokaždé, když se na telefon křivě podíváte. Na funkčnost to sice vliv nemá, estetický dojem to ovšem sráží. Nám se na zadní straně telefonu po 2 týdnech testování objevilo větší množství vlasových škrábanců a je škoda, že Sony do prodejního balení nepřidává alespoň ochranné pouzdro. Zejména u černé varianty, kterou jsme testovali, počítejte s častějším usazováním otisků prstů – pravidelném čištění se tak rozhodně nevyhnete.

img06

Oproti Xperii Z5 Compact je novinka nepatrně delší a tlustší, rozdíly jsou to ale minimální. Devět a půl milimetru v pase není zrovna hodnota lámající rekordy, i ta ale přispívá k pohodlnému držení. Chválíme za přítomnost výrazné barevné notifikační diody v pravém horním rohu přední strany.

Pravý bok se stal domovem všech ovládacích prvků. Kromě odemykacího tlačítka s integrovanou čtečkou otisků se pod ním nachází ještě kolébkový ovladač hlasitosti, je ovšem umístěn poměrně nízko a snižovat hlasitost není při držení v pravé ruce zrovna pohodlné. Chválíme, že se výrobce drží mechanické spouště umístěné ještě níže, má dvě ideálně odstupňované polohy stisku a focení je s ní zkrátka pohodlnější.

img07

Vraťme se ještě ke čtečce. Umístění na boku je poměrně atypické, velice rychle si na něj však zvyknete. Jediným problémem zapříčiněným pravděpodobně menší šířkou tlačítka je, že občas nezareaguje úplně přesně a pokus musíte opakovat. Naštěstí ale nejde o nic katastrofického.

Displej: Když je HD dostačující

4,6palcová obrazovka zařízení patří k těm nejmenším aktuálně dostupným a to obzvláště v kategorii takto vybavených smartphonů. HD rozlišení možná nezní jako lákadlo, na takto velké ploše ale znamená jemnost 319 pixelů na palec, což je naprosto dostačující. Plusem je v tomto případě i šetrnost k baterii.

IPS panel příjemně překvapí věrnými a sytými barvami a je dobře, že se Sony již zbavilo pověsti mdlých a nepříliš kvalitních displejů, kterými trpěly některé starší modely. O automatické regulaci jasu při používání prakticky nevíte, funguje totiž na výbornou.

Hardware zvuk: Opustil přední příčky, poznáte to na něm ale stěží

Jak jsme již naznačovali v úvodu, oproti Xperii Z5 Compact novinka hardwarově mírně oslabila. V jejích útrobách se nachází šestijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 650 doplněný o 3GB operační paměť a kromě plynulého chodu systému si tato kombinace spolehlivě poradí i s náročnými hrami. Jediné, na co se nedostalo, je podpora natáčení 4K videa, kde Xperia X Compact oproti svému předchůdci strádá. Pro data je připraveno 32 GB úložiště (po spuštění je uživateli dostupných lehce přes 21 GB), nechybí také slot na paměťové karty microSD.

Výsledky benchmarků:

 • AnTuTu: 76 960 bodů
 • Basemark OS II: 1 739 bodů
 • 3D Mark Ice Storm Unlimited: 19 238 bodů

Co si naopak Xperia X Compact stále udržela je dvojice předních reproduktorů, které se rozhodně řadí do nadprůměru, ač hlasitý poslech už není úplně ideální. Hi-Res audio znamená také kvalitní výstup do sluchátek, aktivovat si můžete také softwarové vylepšení ClearAudio+ a s kabelovými sluchátky technologii DSEE HX, jež vrací komprimované skladby blíže původní kvalitě.

img01

Z hlediska konektivity nemůžeme vytknout zhola nic. WiFi je přítomna ve všech používaných standardech, Bluetooth ve verzi 4.2 LE a LTE nabídne veškeré u nás používané frekvence. GPS v kombinaci s GLONASS fixuje poměrně rychle, ačkoliv v hustěji zastavěných oblastech či uvnitř budov jí to místy trvá déle, než konkurenci. Na závěr zmiňme ještě podporu NFC.

Tip: Kompletní hardwarové parametry včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů

Baterie a výdrž: Úspornější, než kdy předtím

Xperia X Compact dostala do vínku uživatelsky nevyměnitelnou baterii o kapacitě 2 700 mAh, tedy stejně jako u předchůdce. Vlivem použití úspornějšího procesoru nicméně výdrž patří k silným stránkám telefonu a při umírněném používání nejsou dva dny žádný problém. To se bude hodit, jelikož stále platí, že pokud necháte USB-C nabíječku doma, do návratu si telefon pravděpodobně nenabijete.

Zároveň ani při náročném použití by nemělo hrozit, že s vámi telefon nevydrží alespoň jeden den. S aktivovaným STAMINA režimem se trochu zpomalí reakce a animace nejsou tak plynulé, dokáže nicméně výrazně zvýšit zbývající čas výdrže a umí se automaticky aktivovat při nízké úrovni nabití.

Sony také obsahuje zajímavou funkci ochrany baterie, kdy sleduje vaše zvyky a tomu přizpůsobuje rychlost nabíjení. To se hodí například, když telefon zapojujete přes noc. Pokud nicméně zařízení dobíjíte přes den, dokáže se na 80 % dostat za zhruba hodinu a dvacet minut, do plna poté za necelé dvě hodiny, což je velmi slušný výsledek. Test přehrávání HD videa s maximálním jasem ve smyčce dopadl také dobře, Xperii X trvalo vybití 8 hodin a 40 minut.

Systém a bonusové aplikace: Krůček k dokonalosti

Sony nikdy nemělo potřebu Android nějak výrazně překopávat a to platí i pro Xperii X Compact. Základem je tedy Android 6.0.1 obohacený o několik chytrých funkcí, aplikací a podporu témat. U poslední jmenované položky zmiňme, že značná část z nich je placená, i mezi těmi bezplatnými ovšem pár zajímavých naleznete.

Výrobce se drží klasického rozložení s aplikacemi umístěnými v separátní hlavní nabídce, k těm nejpoužívanějším se ale rychleji dostanete i potažením prstem odshora dolů na domovské obrazovce a v otevřené nabídce lze mezi nainstalovanými programy vyhledávat.

Bez čeho bychom se rozhodně obešli je přeinstalování aplikací AVG Protection (s půlročním předplatným), Spotify a Amazon Shopping, které navíc není možné odinstalovat. U telefonu, který za čtyři tisíce nabídne nadprůměrnou výbavu jsme ochotně na bloatware do podobné míry přistoupit, u Xperie X Compact s cenou 12 490 Kč by si to ale výrobce mohl odpustit.

Pokud ale tento drobný nešvar prominete, telefon se vám odvděčí naprosto příkladným během systému bez záseků či pádů aplikací. S ničím takovým jsme se za dva týdny testování nesetkali ani jednou a výrobce v tomto ohledu opět nezklamal.

Fotoaparát a video: Neurazí, nenadchne

S fotoaparáty Sony snad od doby, kdy se rozdělilo s Ericssonem, jednoduše nedokáže držet krok s konkurencí. U Xperie XZ a X Compact přišlo s novým 23Mpx snímačem, který doplňuje dvoutónová LED a také laserové ostření, které je v praxi vskutku velmi rychlé. Tedy pokud zrovna automatika neusoudí, že pořizujete makro fotografii, což se občas přihodilo.

img12

Teorie tedy zní skvěle, praxe je ale bohužel opět poněkud slabší. Chválíme podání barev, které působí přirozeně a odpovídají skutečnosti. Tradičně špatně je na tom ale vykreslení detailů, jež mají tendence splývat a také ostrost u okrajů není zrovna příkladná. Silnou stránkou je i tentokrát makro, které snímače od Sony zkrátka umí. Za dobrého světla je kvalita fotek v mírném nadprůměru, v šeru a ve tmě naopak v mírném podprůměru.

Podobnými charakteristikami trpí i video, spíše je ale věcná škoda, že oproti předcházejícím modelům chybí podpora 4K rozlišení. Záznam tedy pořídíte nanejvýše ve Full HD při 30 nebo 60 snímcích za vteřinu. Poměrně dobře je na tom zvuková stránka, svůj původ ale zcela zatajit nedokáže.

 Tip: Všechny snímky v plném rozlišení naleznete zde

Aplikace pro fotoaparát je velice intuitivní. Levá strana zahrnuje přepínač mezi natáčením, focením s automatickým režimem či manuálním, který umožní ručně zvolit například délku závěrky nebo ostření. Nechybí samozřejmě nabídka režimů, kde má Sony tradičně širokou nabídku naplněnou záležitostmi jako rozšířená realita či fotografie doplněná o zvuk. Reakce jsou hbité, jen po vytvoření snímku je občas potřeba telefonu dát vteřinku na vzpamatování se.

Sony Xperia X Compact: Camera demo

Závěrečné hodnocení

Spousta lidí vnímá Xperii X Compact jako krok zpět. Už to není takové kompaktní dělo jako její předchůdce, tomu však výrobce přizpůsobil i cenu. Faktem ale je, že částka okolo hranice desíti tisíc by se nám stále líbila více, než doporučených 12 490 Kč, zlevnění na sebe ale pravděpodobně nenechá čekat dlouho a v neoficiální distribuci už se cena kolem této hranice pohybuje.

Na první pohled se největší ústupek odehrál v oblasti hardwaru, použitý čip svým výkonem nicméně naprosto postačuje a je šetrný k baterii. Větší vadou na kráse je ovšem nemožnost natáčet 4K video, na což Snapdragon 650 postačuje a výrobce jej dokonce dříve avizoval. Třeba se dočkáme softwarového updatu, který tento nešvar napraví.

Co už ale nenapraví a co nám opravdu chybí, je absence odolnosti proti vniknutí vody, což byla u předchůdce stále poměrně unikátní vlastnost. Opět máme výhrady i k fotoaparátu, který je bohužel stále nanejvýše průměrný. Abychom jen nehanili, rozhodně musíme pochválit software, který je plynulý a stabilní. Drobná výtka směřuje jen k menšímu množství přítomného bloatwaru. Skvělá je konektivita, svými hudebními schopnostmi Sony potěší i náročnější posluchače a příjemná je také výdrž baterie, respektive rychlost nabíjení.

Tou hlavní devizou zařízení nicméně zůstávají rozměry. Pokud sháníte kompaktní, ale dobře vybavený smartphone, na trhu jednoduše nenajdete jinou a nedejbože lepší alternativu, nepočítáme-li loňskou Xperii Z5 Compact. Je sice škoda, že došlo k takovým ústupkům, stále se ovšem jedná o dobře vybavený telefon, který bude většině uživatelů dostačovat. Doufejme tedy, že se nejedná o derniéru série a dočkáme se třeba vylepšeného nástupce.

Sony Xperia X Compact

8.1

design a zpracování

7.6/10

výkon a optimalizace

8.8/10

hardwarová výbava

8.1/10

kvalita fotografií a videa

7.4/10

výdrž baterie

8.4/10

Klady (+)

 • kompaktní rozměry
 • dobrá výdrž baterie
 • rychlé nabíjení
 • USB-C konektor
 • odladěný software
 • stereo reproduktory
 • rychlá čtečka otisků
 • hardwarová spoušť fotoaparátu

Zápory (–)

 • absence 4K videa
 • lesklý povrch
 • kryt se snadno poškrábe
 • chybějící certifikace IPxx
 • vyšší cena
 • spíše průměrný fotoaparát

Martin Pavlović

Externí redaktor SMARTmania.cz, student marketingové komunikace, nadšenec do technologií, analogové fotografie a hudby.
Subscribe
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments