TOPlist

Recenze Sony Xperia 5 II: zaujme výbavou i kompaktními rozměry, nepotěší cenou

Sony Xperia 5 II 001

Společnost Sony svůj boj na poli smartphonů nevzdává, proto před více než měsícem představila svou žhavou novinku pro předvánoční trh. Řeč je o modelu Xperia 5 II, která, jak již název napovídá, navazuje na loňskou Xperii 5. Novinka opět zaujme netradičními proporcemi, za které může nezvykle protáhlý 120Hz displej. Ten bude bavit zejména milovníky filmů, protože nabízí podporu HDR a technologie známé z televizorů Bravia. O prvotřídní zážitek se postarají i přední stereo reproduktory s podporou Dolby Atmos.

Sony u tohoto modelu vyzdvihuje i fotografické schopnosti. Na zádech se nacházejí tři fotoaparáty s mnoha funkcemi, které znáte i z fotoaparátů Sony Alpha. Skvělé zpracování doplňuje odolnost vůči vodě a prachu IP65/IP68. I hráči si přijdou na své, protože je pro ně přichystáno několik speciálních funkcí. O výkon se stará výkonný čipset Snapdragon 865 s podporou 5G sítí. V útrobách se dále nachází baterie o kapacitě 4 000 mAh podporující rychlé 21W dobíjením.

  • Netradiční design, voděodolnost, 3,5mm audio výstup, stereo reproduktory
  • Kvalitní 120Hz displej, vysoký výkon, podpora 5G sítí, 4 000mAh baterie
  • Tři zadní fotoaparáty, schází bezdrátové nabíjení, nepotěší vysoká cena

Sony Xperia 5 II je na českém trhu dostupná v námi testované černé variantě a v elegantní modré barvě za cenu 24 990 korun. To je hodně sebevědomá částka, za kterou pořídíte i vlajkové modely konkurence. Čím nás novinka zaujala nejvíc a dokáže si vysokou cenu obhájit? Vše podstatné se dozvíte v naší recenzi.

Obsah balení

V prodejní krabičce se nachází samotný telefon, 18W nabíjecí adaptér, metr dlouhý kabel pro nabíjení či přenos dat s USB-C koncovkami a plno návodů. Oproti předchozí generaci schází špuntová sluchátka s 3,5mm výstupem a postradatelná redukce z USB-C na 3,5mm audio konektor.

Sony Xperia 5 II 002
Obsah balení Sony Xperia 5 II

Konstrukce a design: stále stejná nudle

Xperia 5 II své geny nezapře. Od rok staré Xperia 5, ji takřka nerozeznáte. Smartphone svým netradičním vzhledem opravdu zaujme a jasně vybočuje ze všech dnešních trendů. I když na rovinu říkám, že mě osobně svým designem příliš neuchvátil. Tělo je opět nezvykle vysoké, za což může protáhlý displej. Celkové rozměry činí 158 × 68 × 8 milimetrů a hmotnost je příjemných 163 gramů.

Sony Xperia 5 II 003
Sony Xperia 5 II

Nízká hmotnost mě na telefonu opravdu bavila a v současnosti ve své třídě patří k těm nejlehčím. Ergonomie ale není zcela ideální, protože na horní čtvrtinu displeje zkrátka pohodlně palcem nedosáhnete. Chvíli jsem si musel zvykat i na poněkud jiný pocit z nošení telefonu v kapse, zejména při ohýbání mi děla výška telefonu potíže.

Displej zabírá přední stranu téměř z 81% a rámečky na bocích jsou příjemně tenké. Nicméně tlustší spodní bradička, a ještě o něco širší čelo telefon dost výrazně protahují. Nad displejem se ukrývá notifikační dioda, čelní selfie kamerka, sluchátkový reproduktor a nezbytné senzory. Nově se hlavní reproduktor přesunul na přední stranu do spodní části a společně se sluchátkem se starají o kvalitní stereo přednes.

Sony Xperia 5 II 005
Sony Xperia 5 II

Ve spojení s funkcí Dolby Atmos je výsledkem velmi kvalitní zvuková reprodukce, i když jiné smartphony, jako na příklad Samsungu Galaxy S20 a iPhone 12 Pro, hrají lépe. Opět zde nechybí doplnění zvukového přednesu o dynamické vibrace. Po zapnutí této funkce začne telefon vibrovat v rytmu aktuálně přehrávané hudby.

Perfektní dílenské zpracování a voděodolnost

Na kovových stranách z hliníku se vespodu nachází zdířka USB-C a mikrofon. Na pravém boku tradičně najdeme dvoupolohovou spoušť fotoaparátu, vypínací tlačítko, do  něhož se nově umístila čtečka otisků prstů, a dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti. Novinkou je i speciální tlačítko pro vyvolání Google Assistant.

Sony Xperia 5 II 004
Zleva: dvojtlačítko pro ovládání, čtečka otisků prstů/vypínací tlačítko, tlačítko pro Google Assistant a spoušť fotoaparátu.

Upřímně mi poloha tlačítek příliš nevyhovovala. Spoušť je příliš nízko a vadila mi při držení telefonu v ruce. Čtečka je poměrně úzká, ale to nijak nesnižuje rychlost rozpoznání otisku. Rychlost je vcelku dobrá, avšak při vypnuté obrazovce je rozpoznání poněkud pomalé.

Na levém boku se schovává kombinovaný slot pro dvojici karet nanoSIM nebo místo jedné SIM lze vložit paměťovou microSD kartu. Slot lze vyjmout pouhým prstem, a i přesto byla zachována zvýšená odolnost vůči vodě a prachu s certifikací IP 68. Ta zaručuje, že smartphone přežije bez újmy pobyt pod vodou v hloubce 1,5 metru po dobu nejméně 30 minut.

Zadní strana je skleněná (Gorilla Glass 6) a její dominantou je opět fotomodul připomínající semafor. Ten bohužel mírně vystupuje z těla zařízení, ale je naštěstí kryt kovovým rámečkem a odolným sklem. Minulá generace měla boky citlivé na tlak, avšak tato technologie zde chybí.

Kvalitní 120Hz displej se spoustou novinek

CinemaWide Triluminos displej je jednoznačně jedním z lákadel Xperia 5 II. Panel s úhlopříčkou 6,1 palců využívá technologii OLED, která je zárukou výborného barevného podání, pozorovacích úhlů i čitelnosti. Rozlišení displeje je Full HD+ (1080 x 2520 pixelů), tedy dostatečná jemnost 449 ppi. Poměr stran 21:9 je netradiční, ale pro Sony poslední roky typickým.

Sony Xperia 5 II 011

Protáhlý displej se hodí hlavně při sledování nových filmů, které jsou natáčené s poměrem stran 21 ku 9. A nechybí ani podpora HDR s televizní normou BT.2020 nebo režim Creator využívající technologii CineAlta, který se stará o věrnou reprodukci obrazu, jak jej zamýšleli sami autoři. Sony také udává, že panel disponuje desetibitovou hloubkou barev, díky čemuž nabízí skvělé podání hlubokých odstínů.

Navíc se jedná vůbec o první smartphone, který podporuje funkci „black frame insertion“, kdy jsou do obrazu pravidelně vkládány černé snímky, které výsledný obraz zatmívají. S tímto trikem se poměrně běžně setkáváme u televizí, kde slouží k potlačení pohybové neostrosti (motion blur). Displej se může pochlubit také 120Hz obnovovací frekvencí, avšak ta zvyšuje spotřebu energie. Je tedy škoda, že tu není adaptivní nebo nižší 90Hz frekvence. Frekvence dotyku je 240 Hz.

Protáhlý displej není vhodný jen na filmy, ale využijete jej i pro pohodlné prohlížení webových stránek nebo psaní zpráv. Softwarová klávesnice totiž zabere méně místa než u jiných telefonů. Z hlediska ergonomie a ovládání je vysoký displej spíše na škodu, ale Sony nabízí režim pro ovládání jednou rukou, kdy se celé prostředí zmenší, aby jej bylo možné jednoduše ovládat. Příkladný je také multitasking, kdy můžete mít pohodlně spuštěné dvě aplikace nad sebou, respektive vedle sebe.

Špičková hardwarová výbava

I když má Sony ve svém portfoliu ještě dražší a vybavenější model Xperia 1 II, není Xperia 5 II po hardwarové stránce nijak ochuzena. Hnacím ústrojím se stal vysoce výkonný čipset Qualcomm Snapdragon 865 s 8 procesorovými jádry (1 x 2,84 GHz Kryo 585, 3 x 2,42 GHz Kryo 585 a 4 x 1,80 GHz Kryo 585) a grafickým čipem Adreno 650.

Hardwarové parametry Sony Xperia 5 II

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 10, čipset: Qualcomm Snapdragon 865, octa-core, 1× 2,84 GHz Kryo 585 + 3× 2,42 GHz Kryo 585 + 4× 1,80 GHz Kryo 585, GPU: Adreno 650, RAM: 8 GB, interní paměť: 128/256 GB, pam. karta:
Rozměry: 158 × 68 × 8 mm, hmotnost: 163 g, zvýšená odolnost: IP68

Displej, konektivita a baterie

6,1", OLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2520 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.1, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.7, 24mm, 1/1.7", Dual Pixel, PDAF, OIS, druhý: 12 Mpx, teleobjektiv, f/2.4, 70mm, 1/3.4", 1.0µm, PDAF, 3× optický zoom, OIS, třetí: 12 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 124˚, 16mm, 1/2.55", Dual Pixel PDAF, selfie kamera: 8 Mpx, f/2.0, Full HD video, EIS

Čipsetu sekunduje 8 GB operační paměti a 128GB úložiště. Xperia 5 II se nezalekne žádné mobilní aplikace ani náročné hry, vše běhá jako po másle. V AnTuTu benchmarku (verze 8) jsem s ní dosáhl na téměř 533 tisíc bodů. Ve výbavě dále nechybí podpora 5G sítí, všech lokálních LTE standardů, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1 (s podporou kodeku aptX HD), GPS a NFC.

Dvoudenní výdrž baterie

I přesto, že oproti předchozí generaci se novinka rozměrově nezměnila (pouze tloušťka se nepatrně zmenšila), disponuje Xperia 5 II větším akumulátorem. Jeho kapacita je 4 000 mAh, což je navýšení o značných 860 mAh. Minulému modelu jsem vytýkal jeho průměrnou výdrž, ale na výdrž „dvojky“ nemůžu říct půl slova.

Pokud nebudete využívat 120Hz frekvenci displeje, vypnete si ambientní notifikace a přepnete prostředí do tmavého režimu, může se výdrž vyšplhat i na více než dva dny při běžném používání. Když jsem telefon zatěžoval více, měl jsem na konci dne ještě zhruba 35 % baterie. Za skvělou výdrž může perfektně zvládnutá správa energie. Například přes noc dochází jen k minimálnímu úbytku procent.

Sony Xperia 5 II 014

Xperia 5 II je navíc vybavená funkcemi pro snížení degradace akumulátoru. Battery Care umožní zvolit pomalejší nabíjení a omezit maximální kapacitu nabíjení na 90 %. Druhá funkce se zaměřuje primárně na hráče a umožňuje odebírat energii přímo z připojené nabíječky, aniž by musela procházet samotným telefonem a tím jej zahřívat. Mimochodem zahřívání jsem u tohoto smartphonu nepociťoval, a to ani při velké zátěži.

Potěší podpora rychlého 21W nabíjení, avšak nutno podotknout, že se v balení nachází 18W adaptér. Telefon se nabije z nuly na 50% zhruba za 35 minut a do plna to trvá další hodinu. I přes skleněná záda tu bohužel nenajdeme bezdrátové nabíjení, které by mělo být u high-endových modelů už dobrým zvykem.

Android 10 bez zbytečností

Xperia 5 II se spoléhá na systém Android 10, který je zde téměř v čisté verzi. Nachází se zde jen několik funkcí a aplikací navíc. Jednou z přidaných vychytávek je například již zmiňovaný režim ovládání jednou rukou, kdy stačí dvakrát po sobě stisknout domovské tlačítko. Celé prostředí se následně zmenší tak, že na veškeré prvky snadno dosáhnete.

Předinstalovaných aplikací je jen několik a většinou se jedná o systémové nástroje nebo programy z produkce Googlu. Je zde ale i několik „bonusových“ aplikací. Některé jdou odinstalovat, jiné bohužel pouze deaktivovat. Proti dřívějším létům jich je ale jen opravdové minimum. Celková optimalizace systému je na špičkové úrovni. A nechybí ani speciální herní režim.

Fotoaparát: na nejlepší zase nestačí

Sony Xperia 5 II má na zádech hned tři fotoaparáty, které jsou mimochodem stejné jako u modelu Xperia 1 II:

  • Hlavní s rozlišením 12 megapixelů, světelností objektivu f/1.7, optickou stabilizací obrazu a technologií Dual Pixel
  • 12 Mpx snímač s trojnásobným optickým přiblížením se světelností f/2.4, OIS a fázovým ostřením
  • 12Mpx širokoúhlý fotoaparát se světelností f/2.2 s technologií Dual Pixel a úhlem záběru 124°
Sony Xperia 5 II 015
Sony Xperia 5 II má 3 12Mpx fotoaparáty.

Všechny tři fotoaparáty se mohou chlubit čočkami ZEISS s T* antireflexním povlakem. Selfie kamerka dostala 8Mpx rozlišení a světelnost f/2.0, při natáčení videí ji nechybí pětiosá elektronická stabilizace obrazu. Nicméně „selfíčka“ jsou v jejím podání svou kvalitou pouze průměrná.

Sony Xperia 5 II 016

Telefon dokáže souvisle fotografovat rychlostí až 10 snímků za vteřinu s automatickým ostřením a nastavením expozice. Díky tomu je telefon schopen přesně zaostřit rychle pohybující se objekty. Nechybí ani funkce automatického ostření na oči, kterou můžete znát z fotoaparátů Sony Alpha.

Za dobrých světelných podmínek podává skvělé výsledky

Hlavní fotoaparát potěší kvalitou snímků za dobrých světelných podmínek. Fotografie mají velice věrné barvy a pochválit musím za vysokou míru detailu. U všech fotek je vidět důraz na zachycení co nejreálnější podoby dané scény.

Proto jsou mírným zklamáním scény s protisvětlem, velkým dynamickým rozsahem a se zataženou oblohou, kde je prostor ke zlepšení. Makro snímky jsou také na vysoké úrovni, nechybí jim ostré detaily, ani přirozené rozostřené pozadí.

Portrétní režim, který obstarává kýžený bokeh efekt, umí pořídit pěkné snímky. Výhodou je, že je možné jej použít i na focení jiných objektů než jen lidí. Autofokus na oči v reálném čase funguje skvěle a při focení portrétů zajistí, že obličej postavy nebo zvířete bude vždy perfektně ostrý. U snímků také chválím, že pozadí blíže objektivu je rozmazané méně než objekty v dálce.

Širokoúhlý fotoaparát a schopnosti přiblížení

Mezi všemi fotoaparáty je vidět poměrně dobrá barevná konzistence, i když hlavní snímač podává o něco kontrastnější a živější snímky. Překvapivě má „širokáč“ větší dynamický rozsah. Svou kvalitou patří tento snímač k těm lepším.

Teleobjektiv podává trochu nevyrovnané výsledky. Chci tím říct, že někdy se mu podaří scénu zachytit výtečně, ale mnohdy fotografie ztrácí detaily, ostrost i kontrast. K focení na větší vzdálenost tento smartphone určený není, ve schopnostech přibližování je konkurence dál.

Focení v noci postrádá speciální režim

Při focení v šeru, za zhoršených světelných podmínek v budově a ve tmě jsou snímky stále dosti dobré. Sony se opět snaží o věrnou reprodukci, avšak kamenem úrazu je nízký dynamický rozsah. Ten se projevuje zejména při focení scén s jasnými světly, která jsou poté přepálená a mnohdy je přepálená i obloha.

Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde

Sony nemá v aplikaci žádný speciální noční režim. Nicméně, pokud automatika vyhodnotí špatné světelné podmínky, telefon začne snímat s delší expozicí. Výsledky sice nejsou špatné, ale k dokonalosti a ke konkurenci ještě dost chybí. Osobně bych raději sám zvolil, kdy chci Noční režim použít a kdy fotit v běžném režimu.

Aplikace Photo Pro

Sony se svými smartphony již delší dobu snaží přiblížit fotoaparátům řady Alpha, aspoň co do funkcí. Pro tyto účely vznikla speciální aplikace Photo Pro, která nabízí mnohem více nastavení a využití než klasická aplikace Fotoaparát. Nicméně mě by se osobně líbilo, kdyby se obě dvě aplikace podařilo sjednotit.

Sony Xperia 5 II 018
Standardní foto aplikace.

Photo Pro je nástroj pro opravdové „profíky“, kteří vědí, proč a jak nastavit, aby jejich fotografie vypadaly podle jejich představ. Pro zhruba 95 % uživatelů bude naprosto zbytečná a budou se v ní ztrácet, ostatně i já jsem měl občas problém se v ní vyznat.

Fotografové, kteří používají fotoaparáty Alpha, zde ale budou jako doma. Zajímavé je, že jediným způsobem pořízení fotek ve Photo Pro je pomocí manuální spouště.

4K video až se 120 fps

Záznam videa probíhá v maximálním rozlišení 4K při frekvenci 30 snímků za sekundu, avšak to platí pouze pro aplikaci Fotoaparát. Pokud si otevřete sekundární profesionální nástroj Cinema Pro, je zde pro 4K dostupné snímkování 60 a 120 fps. Jedná se tak o první smartphone na světě, který zpomalené záběry ve 4K umožňuje. Videa je také možné zaznamenávat s podporou HDR.

Video z hlavní aplikace je plynulé, má velmi dobré barvy, výbornou pětiosou elektronickou stabilizaci a pomáhá zde i inteligentní odstranění šumu. Jediným výrazným nedostatkem je nemožnost přepínat na širokoúhlý objektiv během záznamu. Pro přepnutí je nutné nejprve ukončit nahrávání. Naštěstí mezi primárním fotoaparátem a teleobjektivem lze přepínat i při natáčení.

U všech smartphonů, které jsme v redakci v minulosti testovali, bylo společné nastavení rozlišení pro všechny fotoaparáty. U nové Xperie je tomu ale jinak a pokud si u hlavního objektivu vyberete 4K záznam videa, neznamená to, že ve 4K budete točit i z dalších objektivů. Tam je totiž ve výchozím nastavení vybráno Full HD a vyšší rozlišení je tedy pro každý fotoaparát nutné nastavit samostatně.

Závěrečné hodnocení

Sony Xperia 5 II je dle mého názoru zdařilým smartphonem, který však dokáže zaujmout jen hrstku spotřebitelů. Musím vyzdvihnout výborné zpracování, voděodolnost a špičkovou hardwarovou výbavu. Design je věc vkusu a jsem rád, že se Sony nebojí odlišit. Ergonomie telefonu mi ale nepřijde úplně zdařilá, ať už jde o výšku zařízení nebo o umístění ovládacích prvků. 120Hz displej jako takový je perfektní a nemám k němu žádné výhrady.

Sony Xperia 5 II 017

Chválím za zlepšení výdrže baterie, která je při běžném používání dvoudenní. Dále uvítáte rychlé nabíjení, ale to trochu kazí absence bezdrátového nabíjení, které je v této cenové kategorii očekávané. Pochválit musím rychlost operačního systému, který je doplněn jen o několik málo funkcí a aplikací.

Schopnosti hlavního fotoaparátu jsou skvělé, umí pořídit kvalitní fotografie téměř v jakýkoliv podmínkách. Výtku mám snad jen k horšímu dynamickému rozsahu a noční snímky by také mohly povedenější. Vhod přijde trojnásobné optické přiblížení, širokoúhlý snímač i portrétní režim.

Sony Xperia 5 II 019

Sony Xperia 5 II bohužel nepotěší zejména svou cenou 24 990 Kč, která je hodně sebevědomá a některé konkurenční modely jsou zkrátka levnější nebo za stejné peníze lépe vybavené. Mezi největší konkurenty patří Samsung Galaxy S20, Apple iPhone 11, respektive iPhone 12, Huawei P40 nebo OnePlus 8.

Sony Xperia 5 II

xperia 5 ii 3
8.9

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

8.7/10

VÝKON A OPTIMALIZACE

9.0/10

HARDWAROVÁ VÝBAVA

8.8/10

KVALITA FOTOGRAFIÍ A VIDEA

8.9/10

VÝDRŽ BATERIE

9.1/10

Klady

  • kvalitní zpracování, nízká hmotnost a voděodolnost
  • vysoký výkon a výborná HW výbava
  • perfektní displej, ambientní zobrazení a notifikační dioda
  • hlasité a kvalitní stereo reproduktory
  • rychlý operační systém a přidané funkce
  • kvalita fotografií i záznamu videa
  • 3,5mm jack pro sluchátka

Zápory

  • vyšší cena
  • absence bezdrátového nabíjení
  • nelze přepínat na širokoúhlý objektiv při natáčení videa
  • rozmístění ovládacích prvků
  • pro někoho výška telefonu
Autor článku Petr Uhlíř
Petr Uhlíř
Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku