Bezdrátová sluchátka jsou v dnešní době v kurzu, na čemž mají velký podíl především sluchátka AirPods od Applu. Netrvalo však dlouho a konkurence se začala rýsovat, často kvalitativně ne zrovna odpovídající etalonu výrobce s nakousnutým jablíčkem ve znaku. Tak dlouho se hledal pokořitel, až se do díla muselo vrhnout japonské Sony se svými sluchátky s označením WF-1000XM3.

Sony má v segmentu sluchátek již delší dobu poměrně slušné renomé, které si přeneslo také do bezdrátových sluchátek. Jejich poslední počin WF-1000XM3 má poměrně velké ambice – stát se těmi nejlepšími skutečně bezdrátovými sluchátky na trhu. Povedlo se jim to? Kde Sony exceluje a kde naopak má co dohánět? Nejen to se dozvíte v naší recenzi.
Obsah balení a design: drobnost, která potěší
Začneme hezky od začátku, a tedy obsahem balení. V něm naleznete kromě nezbytných manuálů, samotných sluchátek a nabíjecího pouzdra také krátký USB-C kabel a sadu šesti nástavců do ucha. Oproti standardně přibalovaným dvěma párům navíc je to velmi příjemná změna, za kterou si Sony rozhodně zaslouží pochvalu.

Samotná sluchátka jsou poměrně kompaktní, váhou zhruba 8,5 gramů nijak nepřekáží a v uchu sedí velmi dobře. Po designové stránce vypadají velmi elegantně a rozhodně se za jejich nošení nebudete muset stydět, ani si na vás nebude nikdo ukazovat prstem. V případě nabíjecího pouzdra to už tak jednoznačné bohužel není. Příjemně mě potěšil malý výstupek na levém sluchátku, takže i poslepu poznáte, které sluchátko máte v ruce.
To je poměrně robustní a do kapsy upnutých džín ho jen tak neschováte. Váhu 77 gramů zkrátka pocítíte, ať chcete, nebo ne. Plastové tělo je převážně měkčené, takže se dobře drží v ruce. Výtku mám jen k jeho náchylnosti na poškrábání, které je avšak mnohem více viditelné na horním víku. Nic dramatického, ale přesto to moc nepotěší.

Pozitivní je robustní aretace otevírání pouzdra, které se vám samo od sebe nezavře. Magnety rovněž drží sluchátka pevně uvnitř, takže náhodné vypadnutí je spíše teoretická varianta, v praxi se vám to nestane. Až na rozměry a váhu, která je ospravedlnitelná velikostí baterie, nemůžu pouzdru nic vytknout. Chválu si zaslouží také nabíjení skrze USB-C.
Sluchátka jsou dostupná ve dvou barevných variantách – černé a stříbrné. Obě barvy jsou doplněny o bronzové akcenty, v případě pouzdra je v této barvě vyvedena vrchní odklápěcí část. Osobně musím říct, že barevné varianty jsou velmi elegantní, na druhou stranu může tato barevná kombinace i nejednoho zákazníka odradit. Kombinace konzervativního a odvážného zkrátka někoho může zvednout ze židle.
Sony WF-1000XM3: parametry a funkce
Přejděme rovnou k výčtu parametrů: v uzavřených dynamických sluchátkách najdete 6mm neodymový reproduktor (hlasová cívka CCAW), frekvenční rozsah 20 Hz–20 000 Hz (vzorkovací frekvence 44,1 kHz), podporu DSEE HX, NFC a aktivní potlačení šumu (ANC). Bluetooth ve verzi 5.0 podporuje pásmo 2,4 GHz (2,4000–2,4835 GHz), profily A2DP, AVRCP, HFP, HSP, formáty SBC, AAC a typ ochrany obsahu SCMS-T.

Z těchto parametrů lze vyčíst jednu pozitivní zprávu – díky podpoře DSEE HX (Digital Sound Enhancement Engine HX) se k 24bitovému zvuku, který je skrze Bluetooth možný, dostanete tak blízko, jak jen to je možné, a navíc s nižší energetickou náročností
Rozdíl mezi zapnutým a vypnutým DSEE HX poznáte především na bezztrátové hudbě, i tak ale odvádí dobrou práci. Vzhledem k přítomnosti kodeku DSEE HX sluchátkům částečně můžeme odpustit absenci kodeků aptX a aptX HD.
Co ve sluchátkách Sony WF-1000XM3 dělá skutečnou parádu, je nicméně HD procesor QN1e, který se stará o potlačení okolního šumu. To je zde na skutečně špičkové úrovni a na maximální úrovni neuslyšíte takřka nic. Záměrně říkám na maximální úrovni, neboť intenzitu tlumení okolních ruchů si můžete nastavit dle libosti – od propouštění veškerých zvuků, přes potlačení většiny s výjimkou hlasu, až po úplnou eliminaci. Mimochodem, kvalitu odfiltrování okolního hluku ovlivní i správný výběr gumových nebo silikonových špuntů, tak na to myslete.
A nejen to, sluchátka sama poznají, jakou činnost zrovna provádíte, a podle toho jsou schopna zvolit jeden z profilů, které si můžete sami nastavit. Jdete běhat? Pak asi budete chtít slyšet co nejvíce okolí. Vzali jste za vděk tramvaji? Pak se hodí kompletní eliminace. Pro práci v kanceláři zase spíše oceníte klid, ale když na vás někdo promluví, chcete to vědět. Pomocí zvukového upozornění vám sluchátka rovněž dají najevo, že profil změnila, takže nebudete z náhlé změny překvapeni.
Integrace Google Asistenta dává smysl
Na obou sluchátkách jsou dotykové plošky, které si můžete nastavit dle libosti. Každá ploška může fungovat jinak, pokud je používat nechcete, můžete je i vypnout. Kromě obligátního vypínání/zapínání hudby a jejího přeskakování si můžete vybrat také rychlé přepínání mezi režimy potlačení hluku nebo spuštění hlasového asistenta od Googlu.

V tomto případě se jedná o skutečnou integraci, nikoli jen možnost jej vyvolat pomocí poklepání, jako to umí konkurenční sluchátka. Assistant vám přečte příchozí notifikace (a to až hodinu nazpět), můžete rovnou nadiktovat odpověď či se zeptat na počasí. Škoda jen, že s českými zprávami si příliš neporozumí, takže tuto funkci příliš využívat nebudete.
I tak si ale můžete separátně nastavit upozorňování na vámi vybrané notifikace pomocí zvukového upozornění. Pakliže nevlastníte žádnou věc z kategorie nositelné chytré elektroniky, mohou je v tomto ohledu sluchátka směle zastoupit. Užitečnou funkcí je také Quick Attention, která pomocí letmého dotyku sluchátka ztiší hudbu a zvýrazní okolní hlasy, takže můžete rychle někomu odpovědět bez nutnosti sluchátka vyndávat z ucha.
Ani tak se ale nemusíte bát, po vyndání se hudba automaticky pozastaví, samozřejmostí je párování se zařízením při vyndání či zastrčení sluchátek do pouzdra. K párování můžete využít NFC, či rychlé párování pomocí Google Asistenta, pokud jej máte aktivovaného. Na běhání či procházení se v nepříznivém počasí nicméně zapomeňte – sluchátka postrádají jakoukoli odolnost proti vodě či prachu. Na druhou stranu, Sony s těmito sluchátky primárně necílí na sportovce/běžce.
Potěšující je také fakt, že každé sluchátko můžete se zdrojovým zařízením spojit samostatně. Nejprve je nutné spárovat obě sluchátka a pak už si jen stačí vybrat, které chcete používat.
Sony WF-1000XM3 a výdrž baterie: nemají konkurenci
Jestli v něčem sluchátka Sony WF-1000XM3 opravdu vynikají, je to výdrž na baterii. Samotná sluchátka vydrží při zapnuté eliminaci okolního hluku přehrávat hudbu zhruba 6 hodin, při vypnutém potlačení až 8 hodin. To rozhodně na malé špunty není špatný výsledek. Ta pravá kouzla se ale odhalí až ve chvíli, kdy dobu přehrávání začneme počítat i s pouzdrem.

To totiž přidá dalších 18 hodin poslechu, tedy asi 3 nabití. Celkem se tak můžete bez problémů dostat až na 26 hodin poslechu, což jsou hodnoty, kterých dosahují velká Bluetooth sluchátka s náhlavním mostem. V segmentu bezdrátových špuntů je to pak hodnota takřka nevídaná. Vybitá sluchátka nabijete na 90 minut poslechu za hezkých 10 minut, pouzdro pak nabijete za zhruba 3,5 hodiny.
Během našeho týdenního testování mohu potvrdit, že udávané hodnoty rozhodně nejsou z říše sci-fi. Se sluchátky Sony WF-1000XM3 můžete na každodenní nabíjení elektroniky zapomenout, na holičkách vás jen tak nenechají. Trochu zklamán jsem byl z absence bezdrátového nabíjení, ale vzhledem k tomu, že jsem sluchátka nemusel takřka vůbec nabíjet, není jeho absence nikterak citelná.
Poslech hudby a telefonování: v malém těle velký zvuk
Sluchátka jsou od toho, aby přehrávala hudbu, a v tomto ohledu se Sony WF-1000XM3 rozhodně nemají za co stydět, ba právě naopak. V rámci špuntových bezdrátových sluchátek jen obtížně budete hledat rivala, s peckami se pak ani nemá smysl porovnávat. Na „velká” sluchátka pochopitelně zvukově dosáhnout nemohou, nicméně i tak vás v mnohých případech příjemně překvapí zvuk, který dokáží Sony WF-1000XM3 vyloudit.

Během poslechu šlo krásně slyšet jednotlivé vrstvy skladeb a ani sebemarginálnější nástroje často nesplynuly s nějakým výraznějším. Výšky jsou na velmi dobré úrovni, středy jsou čisté a jasné a basy duní, ale ne příliš. Obzvláště ve střídmějších skladbách si vychutnáte přesnost, s jakou dokáží reprodukovat bicí či basovou kytaru.
Uvedu několik příkladů skladeb a jejich podání, na které jsem se zaměřil. První z nich je skladba Ve sluji krále hor ze suity Peer Gynt od norského skladatele Edvarda Griega.
Tady jsou bohužel cítit limity malých sluchátek nejvíce, neboť při zvyšujícím se tempu mají některé nástroje tendenci hodně splývat a nemůžete se naplno věnovat veškerým vrstvám. Zvlášť na konci je z toho mišmaš o několika dominantních nástrojích, nikoli o celém orchestru. Je to škoda, nicméně na orchestrální skladby necílí takřka žádná špuntová sluchátka.
Zvuku nelze vzhledem k velikosti prakticky nic vytknout
Nemohl jsem vynechat ani různorodý soundtrack k filmu Nespoutaný Django, který zvládla sluchátka Sony WF-1000XM3 se ctí. Z alba bych vypíchl skladbu Trinity: titoli. kde si naplno vychutnáte každé drnknutí na strunu, každý nástroj tak, jak jej máte slyšet.
Také píseň Bohemian Rhapsody od Queenů dělá sluchátkům často potíže, ne však těmhle bezdrátům od Sony. Snad jen ta operní část by mohla být zvládnutá lépe a nemusela by tolik splývat. Nemohl jsem si odpustit ani Stayn’ alive od Bee Gees, která mě nicméně poslechem hodně zklamala – celá totiž splynula v jeden monotónní hluk, kde pomohlo až ladění ekvalizéru v doprovodné aplikaci.

Obecně jsou ale sluchátka Sony WF-1000XM3 po zvukové stránce výrazný nadprůměr, kterému jen těžko budete hledat konkurenta. Stejně tak je to i v případě telefonování, které si neporadí akorát s větrem, což sluchátkům nemůžeme zazlívat. Jinak ani v rušnějším prostředí nebudete mít díky aktivnímu potlačení hluku problémy s porozuměním, stejně tak protistrana si nebude moci stěžovat, že vašemu sdělení nerozuměla. Volat můžete jak s oběma sluchátky, tak i pouze s jedním.
Doprovodná aplikace: tady je vše v pořádku
Pokud chcete potenciál sluchátek odhalit naplno, nemáte jinou možnost, než si stáhnout doprovodnou aplikaci Sony Headphones Connect. V ní si můžete nastavit již zmíněné profily Adaptive Sound Control pro několik přednastavených scénářů (nebo je vypnout), ekvalizér, DSEE HX audio, vypnout/zapnout Assistanta a notifikace, změnit nastavení dotykových plošek, vypínání v případě, kdy sluchátka nepřehrávají hudbu nebo zvolit kvalitu přehrávání hudby.
Tady bych se trochu zastavil – pakliže se se sluchátky často pohybujete, doporučuji upřednostnit spojení před kvalitou. V opačném případě totiž zvuk vypadával až příliš často, což nepřidalo na kvalitním poslechu. V klidném stavu v místnosti jsem naopak rád upřednostnil kvalitu, neboť absence rušení a stínění sluchátkům prospívá.
Vyplatí se Sony WF-1000XM3? Jednoznačně ano!
Zhodnotit sluchátka Sony WF-1000XM3 lze vlastně velmi snadno – jen obtížně najdete na trhu něco lepšího. Za poměrně sebevědomou cenu 6 499 Kč dostanete pravděpodobně ta nejlepší skutečně bezdrátová špuntová sluchátka, která na trhu jsou, a to je co říct. Mezi nepopiratelné přednosti patří skvělé zvukové podání, gargantuovská výdrž na baterii, bezkonkurenční potlačení okolního hluku a množství drobných vychytávek, které zpříjemňují nejen poslech, ale také nošení.

Sony se nicméně v některých případech uchýlila ke kompromisům, ze kterých zůstává rozum stát. Absence jakékoli odolnosti vůči vodě nebo prachu je u takto drahých sluchátek (obzvláště nesou-li jméno Sony) zarážející, nemožnost spárovat každé sluchátko se zařízením tyto přešlapy jen podtrhuje. Chybějící bezdrátové nabíjení je poté spíš taková třešnička.
Sony WF-1000XM3

Klady
- skvělý zvuk
- dobrá výdrž výdrž na baterii
- nastavitelné aktivní potlačení šumu (ANC)
- integrace s Google Assistantem
- Bluetooth 5.0, NFC a kodek DSEE HX
- možnost používat sluchátka samostatně
Zápory
- vyšší cena
- absence odolnosti vůči vodě a prachu
- chybí bezdrátové nabíjení