Domů » Recenze » Nokia True Wireless Earbuds recenze: skutečný bezdrát z Finska

Nokia True Wireless Earbuds recenze: skutečný bezdrát z Finska

Finská společnost HMD Global, která již delší dobu vlastní práva na značku Nokia, se před několika lety znovu vrhla do světa mobilního byznysu. Kromě chytrých telefonů s logem legendární finské společnosti na zádech se dostalo také na příslušenství. Na recenzi se k nám dostala bezdrátová sluchátka Nokia True Wireless Earbuds, která mají ambici zatopit Airpodům. Mají na to? Přináší oproti konkurenci nějakou výhodu? A jak hrají? Nejen to se dozvíte v naší recenzi.

Obsah balení a design: srdečné pozdravy z Finska

Obsah balení sluchátek je skromný, nicméně prezentace produktu je ukázková. Pevná kartonová krabice s plastovým náhledem sice nesplňuje ideu minimalismu a recyklovatelných materiálů původní Nokie, nicméně vypadá velmi efektně a dělá ten správný dojem. V balení kromě dvojice sluchátek a nabíjecícho pouzdra najdete také dvě sady náhradních náušníků a USB-C kabel, za který si Finové zaslouží pochvalu.

Nokia True Wireless Earbuds 8
Nokia True Wireless Earbuds: obsah balení je vcelku standardní

Sluchátka jsou velmi lehká (cca 5 gramů jedno sluchátko) a maximálně minimalistická. Z těla mírně vystupuje jen ovládací tlačítko, jinak se jedná o čisté válečky, které zdobí pouze logo Nokie. V uších sedí dobře, ani při sportování či rychlejších pohybech z uší nevypadávaly.

Nabíjecí pouzdro má podobu elegantního válečku, který připomíná balení známých bonbonů Mentos. Do kapsy padne skvěle, nepřekáží a použitý kov dodává na robustnosti a pocitu kvality. Do pouzdra sluchátka se dostanete kliknutím na okraj pouzdra, čímž se vysunou lyžiny, do kterých lze sluchátka umístit.

Nokia True Wireless Earbuds 2
Nokia True Wireless Earbuds: sluchátka můžete do nabíjecího pouzdra vložit libovolně

Výhodou je, že na rozdíl od některých konkurenčních sluchátek můžete ty od Nokie vložit do pouzdra libovolně. O dobíjení se stará indukce, která je možná díky kovovému pruhu na sluchátkách. Výtku mám jen k doporučenému vkládání sluchátek do pouzdra, kdy má být pravé sluchátko vloženo blíž kraji. Vzhledem k tomu, že jsem sluchátka nosil a vytahoval především z pravé kapsy, rychlé a snadné použití mi to komplikovalo.

Parametry a používání: těsně pod vrcholem

Samotná sluchátka v sobě obsahují baterii, která vydrží hrát cca 3,5 hodiny, což je současný standard. Nabíjecí pouzdro zvládne znovu nabít sluchátka až 3x, což sice není mnoho, v praxi se ale nejedná o výraznou překázku. Sluchátka se spojují s telefonem pomocí Bluetooth 5, který zajišťuje rychlé a spolehlivé párování.

Nokia True Wireless Earbuds 5
Mikrofon a tlačítko najdete na obou sluchátkách

Se zařízením sice můžete spárovat jak levé, tak pravé sluchátko, nicméně v případě, že používáte obě najednou, je se zařízením spojeno jen to pravé. Levé přitom poměrně snadno můžete zastínit a během poslechu se mi nejednou stalo, že levé sluchátko na chvíli vypadlo. Pokud chcete používat jen jedno sluchátko, musíte druhé manuálně vypnout pomocí tlačítka, nestačí ho pouze schovat do pouzdra.

Nokia True Wireless Earbuds 3
Jak sluchátka, tak pouzdro je velmi elegantní

Ačkoli se sluchátka mají párovat rychle, v praxi jsem čekal déle, než jsem zvyklý. Sluchátka vám nejen oznámí, že jsou zapnutá, ale postupně také hlásí levý a pravý kanál, takže ke své hudbě se mnohdy dostanete až za cca 15 vteřin. Pokud jste zvyklí na pohodlí, které nabízí sluchátka Airpods či Ticpods Free (recenze), budou vás takovéto drobnosti vyvádět z míry. Pokud ovšem nemáte s těmito sluchátky žádnou zkušenost, lze si na to zvyknout.

Nokia True Wireless Earbuds 1
Malé pecky dobře padnou do uší a skvěle odhluční okolní prostředí

Ovládání přímo ze sluchátek je možné pomocí tlačítka, které na sobě má každé sluchátko. Kromě zapínání a vypínaní můžete zvyšovat a snižovat hlasitost, přepínat skladby, vyvolávat hlasového asistenta nebo přijímat a zamítat hovory. Nokia se rozhodla pro fyzická tlačítka na úkor modernějšího dotykového ovládání, což je otázka preferencí.

Nokia True Wireless Earbuds 6
Hliníkové pouzdro působí luxusním dojmem

Bez zapření totiž tlačítko zmáčknete obtížně, a to na pohodlí nepřidá. Vzhledem k malé ploše sluchátek se ale toto řešení dá pochopit a akceptovat jako kompromisní. Horším prohřeškem je chybějící detekce vytažení sluchátka z ucha, kdy pro zapauzování musíte stisknout tlačítko. Jedná se sice o detail, na komfortu nicméně nepřidá.

Co určitě potěší, je zvýšená odolnost IPX4, která zajišťuje základní ochranu proti stříkající vodě, takže běhat s nimi můžete i v nepříliš příznivých podmínkách.

Zvukové podání Nokia True Wireless Earbuds: čisté a jasné

Jedním mě sluchátka velmi příjemně překvapila, a to zvukem. V tomto odvětví nelze Finům prakticky nic vytknout – výšky jsou čisté a jasné, středy nejsou upozaděné a basy jsou realistické. Fanouškům taneční hudby a vyznavačům dnešních moderních trendů přebasovaných sluchátek sice asi nebudou po chuti, nicméně běžný posluchač s nevyhraněným stylem bude spokojen.

Nokia True Wireless Earbuds 4
Samotná sluchátka jsou jen o něco málo větší než jedna koruna

Zvuk o to více překvapí s příhlédnutím k tomu, o jak malá sluchátka se jedná. Kde už Nokia True Wireless Earbuds ale ztrácí, jsou telefonní hovory. Mikrofony nemají problém se sbíráním zvukové stopy vašeho hlasu, bohužel k němu přidávají také veškeré okolní zvuky. Na vyřizování hovorů při cestě městem pěšky či tramvají rovnou zapomeňte, pokud tedy nechcete poslouchat výtky protistrany.

Nokia True Wireless Earbuds recenze: závěrečné hodnocení

Na první čistě bezdrátový pokus z Finska se jedná o skvělá sluchátka ve své kategorii, bezmála co se zvukového podání týče. Zvuk je zkrátka dominantní předností, kterou mohou sluchátka Nokia True Wireless Earbuds nabídnout. Bohužel ale sluchátka ztrácí v druhé důležité oblasti, tedy pohodlí při používání. Konkurence nespí a kromě zvuku přináší také funkce, které zvyšují uživatelský komfort z používání. A ten je mnohdy stejně důležitý jako samotný zvuk.

Nokia True Wireless Earbuds 7
Nokia True Wireless Earbuds – na první pokus solidní, ale ještě je co vylepšovat

Leccos se dá odpustit, pokud je stanovena správná cena. U Nokia True Wireless Earbuds se cena zastavila na zhruba 2 500 korunách, což není zrovna málo. Nejedná se sice o pětitisícovou hranici, kteoru stanovily sluchátka od Applu, i tak se ale v této cenové kategorii nachází velká konkurence, ve které není snadné vyniknout.

Podtrženo sečteno – pokud vás za každou cenu zajímá zvuk a kompaktní rozměry na cesty, můžeme Nokia True Wireless Earbuds více než doporučit. Pakliže ale kromě zvuku hledáte také uživatelský komfort, který poskytují někteří konkurenti, doporučujeme poohlédnout se někde jinde.

Nokia True Wireless Earbuds

7.8

Design a zpracování

8.8/10

Uživatelský zážitek

6.7/10

Zvuk

9.1/10

Výdrž baterie

6.6/10

Klady (+)

  • kvalitní design
  • špičkový zvuk
  • malé rozměry
  • odolnost IPX4

Zápory (–)

  • průměrná výdrž na baterii
  • horší bezdrátové spojení
  • nekomfortní uživatelský zážitek

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
32 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments