TOPlist

Recenze sluchátek TicPods Free: skutečný zabiják Apple AirPods?

Čínský startup Mobvoi není známý pouze pro své chytré hodinky, jako jsou například TicWatch E, nebo chytrý repráček TicHome Mini. Stále více se společnost zaměřuje také na hudební příslušenství, jako jsou chytré reproduktory nebo nově sluchátka. Peníze na ně vybral Mobvoi skrze crowdfundingovou kampaň, která se mu již několikrát osvědčila.

Pouzdro je kompaktní, v kapse jej takřka nepoznáte

TicPods Free na první pohled mohou působit jako další pokus o konkurenta AirPods od Applu. Jistou inspiraci upřít nelze, nicméně vzhledem k filozofii společnosti, kterou je přinášet co nejlepší produkty za co nejlepší cenu, se o přímé konkurenci nedá mluvit. Jak TicPods Free zní? Jedná se o dobrou koupi? Neztratí se ve vysoce konkurenčních vodách? Nejen na tyto otázky odpoví naše recenze.

Balení a konstrukce: minimalismus vítězí

Balení TicPods je velmi minimalistické. Uvnitř najdeme samotná sluchátka s nabíjecí krabičkou, poutko na uchycení, jeden pár náhradních náušníků a dvojitý kabel microUSB a USB typu C. V našem případě se v balení nacházel také ochranný pytlík, který dostali všichni, jenž produkt podpořili na crowdfundingové kampani. Samotná sluchátka se vyrábí ve třech barvách – v decentní modré, extravagantní červené či standardní bílé.

Nabíjecí pouzdro mě překvapilo svými kompaktními rozměry i designovým zpracováním, které rozhodně nepůsobí lacině. K pouzdru mám nicméně ještě jednu výhradu – vrchní víko má velmi slabou vůli, takže po otevření se mi párkrát stalo, že se pouzdro samo uzavřelo. Za celou dobu jsem si také nezvykl na vkládaní sluchátek do pouzdra – jsem tápal déle, než by mi bylo milé. Rovněž zamrzí nabíjení skrze starší microUSB.

Místo poutka na uchycení bych uvítal více velikostí špuntů

Samotná sluchátka se inspirovala u jablečné konkurence především v “useknutém” designu. V uchu sedí dobře, pokud vám dodávané špuntové nástavce nesedí, můžete vždy sáhnout po vlastních. TicPods ale posouvají design o trochu dále, nudlovitý vzhled není jen na okrasu. Do pouzdra se přichytávají magneticky, takže nehrozí, že by samovolně vypadla z pouzdra. Do ucha padnou dobře, nicméně zamrzí přítomnost pouze jednoho páru menších náušníků. I u levných špuntových sluchátek najdeme nejméně dva páry.

Z hardwarových specifikací se toho moc nedozvíme, neboť Mobvoi téměř žádné nezveřejnil. Impedance sluchátek je 14Ω +/- 15 %, kmitočtový rozsah je 20 Hz – 20 kHz. Přítomnost staršího standardu Bluetooth 4.2 rozhodně není potěšující. Podpora kodeků AAC a SBC, maximální hlasitost 92 dB nebo instantní párování po otevření pouzdra naopak kladné body přinese. Kapacita baterie v pouzdru je 700 mAh, v případě sluchátek má pak každé zabudovaný akumulátor s kapacitou 85 mAh.

Funkce: chytrá sluchátka se vším všudy

TicPods Free jsou nejen bezdrátová, ale v mnohých ohledech také chytrá. Mobvoi vtiskl svým TicPods Free ovládání pomocí gest, které se skrývá v obou tyčinkách. Jednoduchými gesty tak můžete sluchátka používat bez nutnosti pokaždé vytahovat z kapsy mobilní telefon. Posuvem nahoru či dolů zesilujete či zeslabujete zvuk, dvojitým poklepáním přeskakujete skladby, podržením levého sluchátka skladbu zapauzujete a podržením pravého sluchátka vyvoláte hlasového asistenta – na Androidu toho od Googlu, na iPhonu Siri.

Ačkoli na papíře se zdá tato funkce jako dokonalá, v praxi mají sluchátka občas problém některá gesta rozpoznat. Nejedná se o nic vážného, nicméně když si z ucha jedno ze sluchátek vytáhnete a následně zasunete zpět a při tom se vám přepne skladba, určitě to nepotěší. Což mě přivádí k druhé funkci, tedy automatického zapauzování skladby při vytažení jednoho sluchátka z ucha. V tomto případě se jedná o téměř bezchybnou funkci, jen občas, když držíte vytažené sluchátko v ruce, si usmyslí, že by v přehrávání mělo pokračovat.

Dotyková plocha poskytuje TicPodům znatelnou výhodu

Užitečnou funkcí je také pasivní tlumení okolních ruchů, které funguje na jedničku. Ve městě či MHD neslyšíte okolní spolucestující, zároveň se však nestane, že byste přeslechli troubící auto či zvonící tramvaj. Všechny sportovce potěší zvýšená odolnost IPX5, která ochrání proti potu či mírnému dešti, takže se nemusíte bát, že po prvním běhu vás sluchátka nechají ve štychu.

Ze tří barev si vybere takřka každý

A jak je to s Achillovou patou bezdrátových sluchátek, tedy výdrží na jedno nabití? Samotná sluchátka zvládnou v kuse hrát 4 hodiny, z plně nabitého pouzdra si zvládnou vzít dalších 14 hodin poslechu, což není zrovna špatná hodnota. Po týdnu testování jsem zatím nemusel sluchátka nabíjet, což kvituji s povděkem. S mými bezdrátovými Marshall Major II a jejich měsíční výdrží se sice srovnávat nemohou, i tak je to na špunty úctyhodný výkon. Na rozdíl od nich ale podporují rychlé nabíjení, takže za 15 minut na nabíječce můžete poslouchat až hodinu a půl, což není k zahození.

Zvuk: dobrý základ, zázraky ale nečekejte

Důležitý je u sluchátek ovšem zvuk, nikoli pozlátko okolo. Ten je přinejlepším průměrný, v některých ohledech lehce nadprůměrný. Co vás praští hned při prvním poslechu je takřka absence basové složky. Na elektronickou a taneční hudbu si zkrátka budete muset najít něco jiného. Ani rockové skladby nepůsobí zrovna nejlépe, nevýraznost basů zkrátka ochuzuje hudbu o její švih.

Pokud ale holdujete skladbám s výraznými výškami či středy a zároveň nejste fanatickým uctívačem přebasovaných sluchátek dnešní doby, pak si troufnu tvrdit, že si přijdete na své. Kytarové riffy či houslové party jsou slyšet s až obdivuhodnou čistotou, hlas je srozumitelný a příjemně vykreslený.

V uchu sluchátka nepůsobí tak mimozemsky jako AirPody

Celkově je zvuk dobře podaný a příjemný na poslech. Absence basů sice způsobuje, že některé skladby znějí trochu víc ploše, než by měly, nicméně to není nic, co by nešlo přežít. Přeci jen se jedná o špuntová sluchátka určená především pro nenáročné posluchače a sportovce. Obě tyto skupiny budou se zvukem spokojené, audiofilové bohužel budou muset zůstat u staromódního jack konektoru.

A jak jsou na tom telefonní hovory? Jako příjemce jsem slyšel protistranu čistě a jasně, a to i v ruchu města. Protistrana měla s porozuměním problémy, především při pohybu ve městě. Pro čistý přenos je nutné být ideálně v tichém prostředí, což není příliš praktické. Vzhledem k absenci mikrofonu, který by rušil okolní šum, to ale sluchátkům nemohu vyčítat. Co jim ale vyčítat mohu, je občasný problém s přenosem zvuku. Sem tam zvuk na půl sekundy vypadne, v zasíťovanějších oblastech jsou tyto výpadky častější. Opět se nejedná o nic tragického, každopádně to zamrzí.

Recenze TicPods Free: závěrečné hodnocení

Sluchátka TicPods Free jsou prvním počinem čínské společnosti Mobvoi a je to na nich znát. Sluchátka trpí dětskými nemocemi jako je vypadávání signálu, občasným špatným rozeznáním dotykového ovládání nebo drobnými nedomyšlenostmi designu. Zvuk téměř postrádající basy taktéž nejednoho uživatele může od koupě odradit.

Nová štika v rybníce bezdrátových sluchátek: to jsou TicPods Free

Na druhou stranu na první počin se jedná o konstrukčně kvalitní sluchátka, za která se nebudete stydět a která vám poskytnou dobrou službu, pakliže nejste audiofil či velmi náročný uživatel. Za příjemnou cenu 130 euro (cca 3 300 korun) se rozhodně jedná o trefu do černého. Konkurenti zpravidla nabízejí podobnou či horší vybavenost za vyšší cenu, což hraje TicPodům do karet.

Inovativní ovládání, dobrá výdrž i reprodukce zvuku z nich dělají ideálního parťáka do města či při sportu. Drobné nedostatky lze vzhledem k ceně odpustit, i když absence výraznější basové složky a celkově spíše průměrný zvuk může být pro řadu uživatelů pádným důvodem, proč dát přednost konkurenci.

TicPods Free

TicPods Free
7.7

Design a zpracování

8.4/10

kvalita zvuku

6.2/10

pohodlnost nošení

8.2/10

výdrž baterie

7.8/10

Klady

  • cena
  • dotykové ovládání
  • výdrž baterie
  • v uších skvěle sedí
  • odolnost proti potu a vodě

Zápory

  • občasné nespolehlivé ovládání
  • průměrná kvalita zvuku
  • absence výraznějších basů
  • vypadávání signálu
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku