Recenze Sonos Arc: prémiový soundbar, který nahradí domácí kino

Sonos Arc 01

Kalifornská společnost Sonos je výrobcem spotřební elektroniky již od roku 2002, takže na poli audio techniky není žádným nováčkem. Značka se proslavila především v USA, a to díky vlastnímu bezdrátovému digitálnímu multiroom systému, který umožňuje přehrávání hudby v libovolných místnostech domu či bytu. Nicméně Sonos se nezabývá jen streamování hudby do reproduktorů, ale nabízí i několik soundbarů či reproduktorových sestav pro domácí kino.

 • Sonos Arc je masivní soundbar s vynikajícím zvukem
 • Podporuje prostorový zvuk Dolby Atmos, takže je skvělý na filmy
 • Máte doma multiroom od Sonosu? Arc do něj snadno připojíte
 • Vybírat můžete z černé a bílé barevné varianty

Nám do redakce dorazil nejnovější a zároveň největší soundbar od výrobce – Sonos Arc. Ten nabízí prémiové funkce pro milovníky filmů i pro vyznavače hudby. Tento model je designově velmi povedený, a kromě streamování hudby ze smartphonu, či filmů z televize, umožňuje ovládání hlasem skrze řadu podporovaných hlasových asistentů. Soundbar nabízí i funkce pro zesílení hlasu nebo noční režim, abyste při hlučnějších filmových scénách nerušili sousedy.

Vítanou funkcí je Dolby Atmos, avšak pro její plné využití potřebujete TV nebo Blu-Ray přehrávač s HDMI eARC. Arc je dostupný samostatně v konfiguraci 5.0, ale je samozřejmě možné ho dále rozšířit o bezdrátový subwoofer a zadní reproduktory až na kompletní sestavu 5.1. Sonos Arc se na českém trhu prodává za 24 990 Kč ve dvou barevných variantách. Jak za tuto cenu hraje a jaké je jeho používání v praxi? To a mnohem více se dočtete v naší recenzi.

Obsah balení

V prodejním balení najdete vše potřebné. Ve větší, avšak snadno přenosné, krabici je bezpečně a šetrně zabalen samotný soundbar. Dále se v ní nachází dvoumetrový napájecí kabel, kvalitní metr a půl dlouhý HDMI kabel, propojka z HDMI na digitální optický vstup a hodně stručná uživatelská příručka ve světových jazycích.

Sonos Arc 02
Sonos Arc a obsah balení

Bohužel kompletní návod nelze (prozatím) stáhnout ani ze stránek sonos.co.cz, kde lze stáhnout manuál pro všechny produkty. Arc na českých stránkách Sonos v nabídce zatím chybí, proto doufáme, že až se v ní objeví, bude možné stáhnout i českou příručku.

Design: rozměrný a kompletně plastový

Nedávno jsem měl tu čest testovat Sonos Beam, jenž mě velice zaujal svými kompaktními rozměry, a přesto hrál velmi dobře, a i jeho funkční výbava byla na vysoké úrovni. Sonos Arc je o poznání rozměrnější zařízení. Jeho rozměry činí 87 x 1141,7 x 115,7 mm a hmotnost je 6,25 kg. I sám výrobce uvádí, že tento soundbar je vhodný k televizorům s úhlopříčkou více než 49 palců.

Sonos Arc 03

Naše televize má úhlopříčku 55″ a Arc je víceméně srovnatelně dlouhý. Arc lze připevnit i na zeď, ale vězte, že největším problém v tomto řešení jsou kabely a také cena originálního držáku. Při položení soundbaru na televizní skříňku zas tak viditelné nejsou, ale pokud máte doma například televizi Samsung s One Connect Boxem, tudíž jste zvyklý, že všechny kabely jsou schované, bude vás přítomnost dvou výrazně viditelných kabelů štvát.

sonos arc
Porovnání Sonos Arc s menším bráškou Sonos Beam

Dejte si pozor i na výšku, respektive šířku, soundbaru, protože se nemusí vejít pod televizi, respektive před ní. Arc má reproduktory i na boku, takže potřebuje dostatek místa vpravo i vlevo, aby se tyto reproduktory mohly prosadit a nebyl jejich přednes tlumený a zkreslený. Tělo je vyrobeno z tvrdého a pevného matného plastu, avšak to mu nijak neubírá z jeho výborného zpracování a z elegantního vzhledu.

Dvě barevné varianty a povedený vzhled

Sonos Arc je, kormě námi testované bílé varianty, dostupný ještě v černé barvě, která je více univerzální. Bíla verze se hodí do světlejších pokojů a perfektně tak může splynout například s bílou stěnou. Nespornou výhodou bíle barvy je fakt, že je méně náchylná na viditelný prach. Výdechy reproduktorů (elkem 76 000 malých otvorů) jsou pravdu všude – vepředu, zboku a nahoře, což vypadá vskutku pěkně.

I přes větší rozměry působí Arc minimalisticky a jeho vzhled se mi opravu líbí. Oproti ostatním kvádrovým soundabrům je válcové tělo opravdu hodně elegantní a stylové.

Většina ovládacích prvků se nachází na horní straně uprostřed. Jde o senzorická tlačítka, avšak pouze se zvukovou zpětnou vazbou, což je trochu škoda. Nad logem Sonos se poté nachází notifikační LED a tlačítko pro vypnutí mikrofonů je z nepochopitelného důvodu umístěno na pravé straně soundbaru.

Veškeré porty jsou přítomny na zadní straně, včetně tlačítka Sloučit, které je potřebné během párování. Spodní část soundbaru je opatřena gumovou ochranou, takže Arc po nábytku neklouže, a navíc jej ani nepoškrábe. Na přední straně ve spodní části je nenápadně umístěn infračervený přijímač.

Sonos Arc disponuje užitečnou funkcí – opakovačem infračerveného signálu. Pokud položíte soundbar před televizor, může mu zakrýt přijímač signálu z dálkového ovladače, proto soundbar umí vše, co přijme z přední strany, vyslat pomocí dvou diod i ze zadní strany.

Instalace a první spuštění

Celý soundbar zvládnete zprovoznit za méně než deset minut. Nejprve je nutné si nainstalovat novou (!) aplikaci Sonos, zaregistrovat se a poté už se stačí držet pokynů na displeji. Arc se dá k internetu připojit skrze Wi-Fi nebo jej můžete zapojit drátově.

Pro připojení k televizi slouží HDMI kabel, který se musí zapojit do HDMI ARC, respektive eARC, výstupu vaší televize, DVD/Blu-ray přehrávače nebo set-top boxu. Nebo jej můžete propojit přes optiku, ale v tomto případě nebudete moct využívat ovládání soundbaru skrze televizor.

Ačkoliv se v balení nenachází žádný ovladač, můžete díky technologii Anynet+ (HDMI-CEC) ovládat soundbar skrze vaší televizi. Stejně tak můžete „spárovat“ váš dálkový ovladač se soundbarem a ovládat tak hlasitost přes infračervený port.

Technologie Trueplay

Funkce Trueplay slouží pro ladění zvuku. Bohužel tato funkce je dostupná pouze pro majitele Apple zařízení. Jak to funguje? Je to jednoduché – v první části sedíte s iPhonem nebo iPadem v ruce v optimálním místě před televizí. Až poté jste vyzváni k chození po místnosti. Reproduktor vysílá signály, které se skrze mikrofony jablečných zařízení a mobilní aplikaci zpracovávají.

Sonos Arc 13

Sonos díky tomu získá představu o tom, v jak velké místnosti je umístěn, podle čehož následně upraví zvukovou charakteristiku na optimální úroveň. Nicméně „androiďáci“ se nemusí cítit diskriminovaní, protože Arc disponuje automatickou kalibrací zvuku, takže on sám si nastaví jednotlivé reproduktory podle prostoru, ve kterém se nachází.

Funkce a výbava

Už jsem zmínil, že Arc disponuje technologií Wi-Fi, s čímž souvisí i funkce DLNA. Díky ní lze vytvořit domácí drátovou či bezdrátovou síť, v níž mohou spolupracovat všechny AV systémy s mobilními zařízeními i počítači. Přes DLNA tak můžete bezproblémově streamovat multimediální obsah z jednoho zařízení do druhého.

Sonos Arc 14

Zásadním rozdílem oproti jiným soundbarům je absence Bluetooth, nelze tedy napřímo streamovat zvuk z telefonu nebo z počítače. Arc také nemá žádný USB vstup ani slot na karty.

Naopak nechybí AirPlay 2 od Applu, což je bezdrátový audio protokol s funkcemi HomeKit a Siri. Oproti předchozí verzi lze ovládat více reproduktorů najednou. Což v praxi znamená, že můžete z jednoho zařízení posílat hudbu do více místností v domě či v každé z nich pustit něco jiného, a to dokonce na podporovaných reproduktorech a televizích různých značek.

Podporované formáty

HDMI je zde ve verzi 2.1, tudíž podporuje eARC, což je nový bezztrátový audio formát. Arc podporuje formáty: MP3, WMA, AAC, AAC+, OGG, WAV, FLAC a AIFF.

Sonos Arc 18

Zklamáním je, že Sonos nepodporuje standardní audio formát DTS a bohužel ani vícekanálové PCM (jeho podpora by měla přijít v nějakém příštím updatu firmwaru). Spolehnout se tak musíte pouze na formát PMC stereo a Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby True HD a Dolby Atmos.

11 reproduktorů pro plný prostorový zvuk

Sonos Arc disponuje hned 11 reproduktory a o napájení a zvuk se stará hned 11 zesilovačů třídy D. Velký důraze je zde kladen na centrální kanál, jenž zajišťují hned tři reproduktory – jeden výškový a dva středo-basové. Pro pravý a levý kanál jsou na přední straně 4 reprodukotory. Dva výškové míří mírně do stran pro lepší prostorový zvuk a dva středo-basové míří přímo.

Na bocích jsou základní středo-basové reproduktory pro prostorový zvuk. Šikmo vzhůru míří dva středo-basové reproduktory pro horní zvuk Dolby Atmos. Jejich funkce se automaticky mění v závislosti na přehrávaném obsahu nebo dodatečně přidaných reproduktorech. Pokud se nepřehrá Dolby Atmos, horní reproduktory zvyšují basy.

Pokud máte k soundbaru připojené zadní reproduktory, přidají se ke zvýraznění basů i reproduktory na bocích soundbaru. Když připojíte subwoofer Sonos Sub, reproduktory v soundbaru se více zaměří na podání středů a výšek a basy se přesunou výhradně do subwooferu.

Ovládání a nová aplikace Sonos

Jak už jsem zmínil, tak pro ovládání máte k dispozici doteková tlačítka na horní straně. Konkrétně můžete dotykem měnit hlasitost, zastavit nebo spustit přehrávání, přejetím prstu se dostanete na předcházející/následující skladbu a vypnout/zapnout hlasové ovládání.

Sonos Arc 16

Nicméně stěžejním bodem pro ovládání je aplikace Sonos, která je dostupní pro Android i iOS, a také pro Windows a macOS (pozor, funkce se můžou lišit v závislosti na systému). Stará aplikace (Sonos S1 Controller) si s Arcem nerozumí, proto je nutné použít novu S2.

Inovovaná mobilní aplikace

V nové verzi se velmi rychle zorientujete, protože co se týče grafického kabátku, nedošlo zde k žádným výrazným změnám. Sonos S2 podporuje zvuk ve vyšší kvalitě, jako je Dolby Atmos. Aktualizace usnadňuje vyhledávání obsahu, ovládání zvuku a přizpůsobení uživatelského prostředí novými funkcemi, počínaje uložením seskupených místností.

Sonos Arc 17

Využívat můžete nejrůznější hudební služby, ale i hudební knihovnu přímo v zařízení. Mezi službami samozřejmě nechybí Spotify, Google Play Music, Apple Music, YouTube Music, Tidal, Dezzer a desítky dalších. K dispozici máte i obří databázi online rádií včetně českých stanic a Sonos Radio. Ale třeba takové Youradio byste hledali marně.

Sonos
Cena: zdarma
‎Sonos
Cena: zdarma+

Pokud využíváte vícero reproduktorů od Sonosu v různých místnostech, lze v aplikaci vybírat, které reproduktory zrovna mají hrát a které naopak mají zůstat neaktivní. Každý reproduktor se přiřazuje k nějaké místnosti a je pak jen na vás, jak je v aplikaci provážete.

V aplikaci lze nastavit třeba i budík, rodičovskou kontrolu nebo časovač spánku. Pohodlné je i vyhledávání, které spolehlivě funguje napříč všemi hudebními službami a vaší knihovnou. Skladby lze přidávat do fronty, do vlastní knihovny My Sonos nebo do Sonos playlistu. V aplikaci v detailních informacích se vypisuje aktuální formát přijímaného zvuku, což se velice hodí a ihned si všimnete špatného nastavení.

Pohodlné ovládání hlasem

Sonos Arc také ovládání hlasem, což je velké plus oproti jiným konkurenčním soundbarům. Příkazy jsou dostupné skrze hlasové asistenty Amazon Alexa a Google Assistant. Nicméně všichni asi dobře víme, že v České republice je zatím oficiálně podporovaná pouze Alexa. Pokud vám tedy nevadí hlasové ovládání v angličtině, můžete si tuhle funkci snadno aktivovat.

Sonos Arc 15

Nejprve je nutné, abyste v nastavení svého SONOS účtu nastavili region (Country) například na United States, kde jsou hlasoví asistenti podporovaní. Toto doporučuji udělat ještě před samotnou instalací aplikace i produktu. Následně je nutné v mobilní aplikaci hlasového asistenta přidat.

Pokud už jste se do aplikace přihlašovali dříve s regionem nastaveným na Českou republiku, je nutné se odhlásit, případně v nastavení vymazat data aplikace (doporučuji aplikaci rovnou odinstalovat a zpět nainstalovat) a znovu se přihlásit. V opačném případě vám nemusí přidání hlasových asistentů fungovat.

Amazon Alexa: hlasový asistent v praxi

Já jsem Sonos Beam testoval pouze s Alexou, ale stejných výsledků bych jistě dosáhl i s Google Assistantem, stejně jako kolega při testování Sonos Move. Jelikož se na soundbaru nachází dostatek mikrofonů, je interakce s asistentkou velice pohodlná. Po aktivaci skillu Sonos lze soundbar pohodlně ovládat hlasem, takže poté stačí říct “Alexa, turn off TV” a televize se vypne.

Do 30 % hlasitosti lze Alexu oslovovat normálním hlasem, a to třeba i na tři metry od gauče. Pokud ovšem budete dál nebo hlasitost bude vyšší, budete muset zákonitě zvýšit intenzitu oslovení. Například nad 60 % hlasitosti (což už je poměrně dost) je oslovení asistentky hodně obtížné. Oslovení asistentky mi přišlo o něco pohodlnější u Sonosu Beam, ale i tak jsem neměl téměř nikdy žádný problém a na Alexu jsem hovořil i z kuchyně (asi 7 metrů od televize).

Amazon Alexa
Cena: zdarma
‎Amazon Alexa
Cena: zdarma

Jen občas se mi stalo, že hlasový asistent můj příkaz správně nerozpoznal, a to zejména pokud bylo v místnosti trochu rušno. Pokud nechcete, aby vás Arc poslouchal, stačí tapnout na ikonu mikrofonu na soundbaru, čímž všechny mikrofony deaktivujete. To, že jsou mikrofony aktivní, poznáte podle svítící diody.

Špičkový zvuk s masivními basy

Sonos dělá audio systémy už pěknou řadu let a jeho reproduktory měly vždy výborný zvukový projev. Na ladění zvuku se v případě Arcu podíleli Giles Martin, který je několikanásobným vítězem cen Grammy, a Chris Jenkins, trojnásobný držitel Oscara, který se podílel na hudebním doprovodu k více než 150 filmům včetně Mad Max: Fury Road.

Sonos Arc 20

Sonos Arc zaujme především milovníky filmů, protože pro ty je tento soundbar jako stvořený. Spokojeni budou i milovníci hudby, protože Arcu nevadí takřka žádný hudební žánr a zvuk je vždy vyvážený a příjemný na poslech.

Ve srovnání se Sonos Beam je zvuk dramaticky lepší, a to i přesto, že Beam hraje hodně slušně. Troufám si tvrdit, že většině uživatelů (jako i mě) bude stačit samotný Arc bez externího subwooferu, protože basy v jeho podání jsou opravdu masivní a spokojen bude každý filmový divák.

Sonos Arc 21

I bez připojeného externího subwooferu vás basový přednes mile překvapí. Basy jsou hutné, čisté a rychlé. Basy jsou opravdu úderné a nedostavuje se žádné nepříjemné drnčení. Dokonce mu nevadí ani hluboké a dlouhé basy, i když neumí tak zadunět jako externí subwoofer. Přesto jsou basy výrazné a zároveň nejsou tak agresivní, aby rušily sousedy.

Prostorový efekt je znatelný i při stereo vstupu, avšak pokud se do hry vloží více kanálů nebo Dolby Atmos, začne teprve ten pravý hudební nebo filmový zážitek. Samozřejmě, že klasickou sestavu 5.1 se zadními reproduktory to zcela nenahradí, protože ten zvuk nepřichází zcela zezadu, ale mě osobně to nijak nevadilo a vždy jsem byl zvukem příjemně obklopen a vtažen do filmového děje.

Výrazné dialogy a další funkce

Dialogový kanál je perfektně zřetelný, což opravdu chválím. U žádného filmu, seriálu nebo televizního vysílání jsem neměl sebemenší problém s dialogy a byly vždy výborně srozumitelné. Přesto si můžete aktivovat funkci pro jejich zvýraznění.

V noci pak přijde vhod noční režim, díky němuž jsou automaticky ztišeny hlasité scény a zesíleny scény tiché. Noční režim je vhodný zejména, pokud nechcete sledováním oblíbeného filmu rušit zbytek rodiny nebo sousedy.

Dolby Atmos i na starším televizoru

Na Dolby Atmos jsem se velice těšil, ale radost mě přešla ve chvíli, kdy jsem zjistil, že spustit film s Dolby Atmos na starším televizoru není snadné. Pokud vaše televize nemá eARC, tak plné Dolby Atmos si s tímto soundbarem neužijete, a to i přesto, že váš Blu-Ray přehrávač tento formát podporuje.

Sonos Arc 19
Sonos Arc lze ovládat i skrze ovladač k televizi.

Trochu pozitivní je, že televizor s HDMI eARC nezbytně nepotřebujete. I základní HDMI ARC zvládne Dolby Digital Plus, který také poskytuje velmi příjemný prostorový zvuk a streamovací služby jej využívají jako transport pro Dolby Atmos. Prémiové členství Netflix filmy a seriály s Dolby Atmos nabízí, ale dejte si pozor, protože není pravidlem, že aplikace Netflix na starších televizorech, ale i nových (například Samsung), Atmos podporuje.

Mé vlastní zkušenosti s Dolby Atmos

Moje televize Samsung nemá HDMI eARC, takže můj Blu-Ray přehrávač, který Dolby Atmos podporuje, mi k přehrání filmu s Atmos nijak nepomohl. Na základním HDMI ARC totiž neuslyšíte Dolby True HD, tedy Dolby Atmos z Blu-ray disků.

Netflix aplikace na Samsung televizi nepodporuje Dolby Atmos, i přesto, že mám prémiové členství. Proto jsem byl nucen vypůjčit si NVidia Shield Android TV od kamaráda, který zvládne přehrávat Dolby Atmos z Netflixu na soundbaru i ze staršího televizoru.

Screenshot 20200628 214901 Netflix

V případě Dolby Atmos přes starší HDMI ARC ale přijdete o přesnou synchronizaci zvuku, která je velkou výhodu HDMI eARC. V aplikaci pro soundbar lze nastavit zpoždění zvuku v hodnotách 0 až 5, takže zpoždění lze ovlivnit, ale nikdy nebude tak přesné. Počítejte prostě pouze se zdroji ze streamovacích služeb, které Atmos nabízejí.

Na televizoru je nutné nastavit Dolby Digital Plus, aby opravdu do HDMI posílal prostorový zvuk a nikoli jeho vypočítanou stereo verzi. V přehrávači je nutné nastavit správnou kombinaci výstupních formátů a také zvolit tu správnou aplikaci. Například VLC na Nvidia Shield si s Dolby Atmos True HD poradí, ale Kodi umožňuje přepočítávání pouze na Dolby Digital 5.1. Abyste tedy dostali ze soundbaru maximum, budete si muset trochu pohrát s nastavením, což mi přijde dost otravné.

Efekty Dolby Atmos nejsou ve filmech příliš výrazné

Levnější Full HD předplatné Netflix také podporuje Dolby Digital Plus s lepším zvukem než je základní Dolby Digital 5.1. Dolby Digital Plus je na Netflixu využívané i pro Dolby Atmos, což je zvukově velmi podobné, ale navíc se dostává zvuk i do horních reproduktorů.

Screenshot 20200628 214902 Netflix

Hledání výrazných „Atmos efektů“ je dosti obtížné a na rovinu říkám, že Dolby Digital 5.1 je naprosto dostatečné. Efekty Dolby Atmos jsou výrazné a slyšitelné pouze v několika málo scénách. Celkový Dolby Atmos zážitek z velké většiny filmů nebo seriálů je tak velmi podobný klasickému 5.1.

Horní kanály se v Dolby Atmos obsahu (zatím) používají převážně pro zvýraznění atmosféry a pro rozšíření prostoru. Jejich účel neslouží k přednesu výraznějších zvuků jako třeba zadní kanály, ze kterých jasně uslyšíte dialog, výbuch, výstřel, přijíždějící auto apod.

Závěrečné hodnocení

Sonos Arc je bezesporu skvělým prémiovým soundbarem, který dokáže uspokojit jak milovníky filmů, tak i hudby. Pokud už máte se značkou zkušenosti a nějaký Sonos doma máte, tak Arc do této rodiny reproduktorů skvěle zapadne. Nebál bych se jej ale doporučit i jiným zájemcům, kteří chtějí od soundbaru špičkový zvuk s masivními basy bez externího subwooferu a plno chytrých funkcí. Arc bych se dokonce nebál koupit i místo domácího kina, které dokáže hravě zastoupit. Zvuk, který dokáže produkovat, je na velmi vysoké úrovni.

Sonos Arc 22

Ačkoliv není snadné zprovoznit film nebo seriál s Dolby Atmos, tak tato vada mi nakonec tolik nevadila, protože Sonos konečně podporuje Dolby Digital Plus a Dolby True HD, takže klasický zvuk Dolby Digital 5.1 plně dostačuje a filmový zážitek byl s Arcem vždy skvělý – vyzdvihnout musím zejména srozumitelné dialogy a plné basy. I když pro opravdový prostorový zážitek bych možná uvažoval o dokoupení zadních reproduktorů, avšak externí subwoofer se hodí jen do větších prostor v domě, ale Arc jej jinak nepotřebuje.

Arc nabízí plno skvělých funkcí, pochválit musím i možnost ovládání hlasem skrze hlasové asistenty nebo výbornou aplikaci. Vyšší cena Arcu je částečně ospravedlněna celou řadou praktických funkcí, přesto je nutné počítat s tím, že za značku Sonos se zkrátka platí víc. Někomu může chybět streamování zvuku přes Bluetooth, USB port pro připojení flash disku nebo slot na paměťové karty.

Sonos Arc

SonosArcAngleEndWhite
9.3

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

9.1/10

KVALITA ZVUKU - HUDBA

9.2/10

KVALITA ZVUKU - FILMY

9.7/10

HARDWAROVÁ VÝBAVA

9.4/10

FUNKCE A OVLÁDÁNÍ

9.3/10

Klady

 • skvělý zvuk pro filmy i hudbu
 • masivní a plné basy
 • pěkný design a výborné zpracování
 • výborné středy a srozumitelné dialogy
 • multiroom a streamování hudby
 • hlasoví asistenti, dobrá citlivost mikrofonů
 • aplikace Sonos a spousta chytrých funkcí
 • noční režim a zvýraznění dialogů

Zápory

 • chybějící podpora DTS a vícekanálového PCM
 • pro plné využití nutnost TV s eARC
 • nepodporuje Bluetooth
 • vysoká cena
 • rozšíření na soustavu 5.1 se prodraží
 • držák na stěnu není součástí balení
 • v balení chybí český návod
 • pro někoho větší rozměry
Autor článku Petr Uhlíř
Petr Uhlíř
Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku