Cena:

Sonos Move: můžete jej přenášet a nevadí mu voda ani písek [recenze]

Kalifornská společnost Sonos, která vyrábí jedny z nejlepších multiroom systémů na světě, před nedávnem v Berlíně na veletrhu IFA představila zbrusu nový reproduktor Sonos Move. Ten je vůbec prvním produktem v portfoliu výrobce, který disponuje vlastní baterií. Díky tomu jej můžete snadno přenášet. Pyšní se také podporou Apple AirPlay 2.

 • první reproduktor od Sonosu, který podporuje Wi-Fi i Bluetooth
 • na baterii skutečně vydrží až 10 hodin provozu
 • funkce Auto Trueplay chytře nastaví ideální zvukovou charakteristiku
 • hraje skvěle, má spoustu chytrých funkcí a odolné tělo

Sonos Move 09 1

Základní myšlenka reproduktoru Sonos Move je poměrně jednoduchá – primárně jej můžete používat kdekoliv v domácnosti a dobíjet přes dokovací stanici, ale v případě potřeby jej snadno vezmete třeba na zahradu či terasu a až 10 hodin z něj poslouchat hudbu.

Sonos Move zvládne hrubší zacházení

Skvělé je, že novince nevadí ani drsnější zacházení. Nejen že je Sonos Move částečně voděodolný (IP56), ale nevadí mu ani, když jej omylem upustíte na zem. Pro tyto potřeby je spodní část potažena odolným silikonem a speciálně vyztužena. Když jej tedy budete přenášet z domu na zahradu a omylem vám vypadne z ruky, nebo vám venku zmokne, nemělo by se mu nic stát. Nevadí mu ani písek na pláži.

Nevadí mu ani sluníčko či sníh – výrobce nám na tiskovce v Berlíně ukazoval testování v extrémních podmínkách, které Move přežil naprosto bez úhony. Rozměry reproduktoru jsou 240 x 160 x 126 mm, hmotnost rovné tři kilogramy. Move tedy rozhodně není klasickým přenosným reproduktorem, který byste všude nosili s sebou, ale určený je spíše pro přenášení v rámci domácnosti.

Sonos Move 04 1

Pokud byste si jen s sebou přece jenom brali třeba na dovolenou, najdete v balení černé látkové pouzdro. Tělo je vyrobeno z matného plastu s velmi příjemnou úpravou. V horní části se nachází trojice kapacitních tlačítek pro regulaci hlasitosti, přehrávání/pauzu či přepínání skladeb. Nechybí ani notifikační dioda a čtyři mikrofony pro hlasové ovládání a funkci Auto Trueplay, o které vám více povím níže.

Design Sonosu Move bych označil jako velmi decentní a mě samotnému se líbí. Na zadní straně najdete trojici ovládacích tlačítek (vypnutí, přepínač mezi Wi-Fi a Bluetooth) a tlačítko Join pro párování v rámci multiroomu. Tyto ovládací prvky jsou zasazeny do zapuštěného oválu, jehož horní část zároveň slouží jako úchop při přenášení.

Sonos Move 05 1

Dobíjení a výdrž baterie

V zadní části silikonové spodní strany nechybí USB-C konektor pro dobíjení v případech, kdy nemáte po ruce dokovací stanici. Sonos Move díky tomu lze dobíjet třeba z powerbanky. Mnohem pohodlnější je to ale samozřejmě přes stanici – z nuly na 99 % se reproduktor dobíjí přesně 1,5 hodiny. Poslední procento pak zabere ještě zhruba 8 minut.

Co se týče výdrže – při nastavení zhruba čtvrtinové úrovně hlasitosti (což naprosto postačuje pro běžný domácí poslech), jsem jej dokázal vybít po 10 hodinách a 15 minutách. Pokud jej budete chtít použít na zahradě nebo někde venku, pravděpodobně nastavíte o něco vyšší hlasitost, ale ani s ní nebudete mít problém dostat se na zhruba 7 až 8 hodin provozu.

Pohodlné ovládání hlasovým asistentem

Sonos Move podporuje hlasové asistenty Amazon Alexa a Google Assistant, nicméně všichni asi dobře víte, že v České republice zatím nejsou oficiální cestou podporovány. Pokud vám ale nevadí hlasové ovládání v angličtině, můžete si tuhle funkci snadno aktivovat.

Nejprve je nutné, abyste v nastavení svého SONOS účtu nastavili region (Country) například na United States, kde jsou hlasoví asistenti podporovaní. Následně je nutné v mobilní aplikaci hlasového asistenta přidat. Pokud už jste se do aplikace přihlašovali dříve s regionem nastaveným na Českou republiku, je nutné se odhlásit (případně v nastavení vymazat data aplikace) a znovu se přihlásit. V opačném případě vám nemusí přidání hlasových asistentů fungovat.

Sonos Move 07 1
Na horní straně kromě tlačítek najdete čtveřici mikrofonů pro hlasové ovládání

Já jsem Sonos testoval s Alexou i Google Assistantem. Citlivost mikrofonů na reproduktoru by mohla být o něco lepší. Občas se mi stalo, že hlasový asistent můj příkaz správně nerozpoznal, a to zejména pokud bylo v místnosti trochu rušno.

Tady mají stále na vrch oficiální reproduktory od Amazonu a Googlu. A pokud nechcete, aby vás Move poslouchal, stačí tapnout na ikonu mikrofonu v horní části, čímž všechny deaktivujete. To, že jsou mikrofony aktivní, poznáte podle aktivního podsvícení této ikonky.

Sonos S1 Controller
Sonos S1 Controller
Autor: Sonos, Inc
Cena: zdarma
‎Sonos S1 Controller
‎Sonos S1 Controller
Autor: Sonos, Inc.
Cena: zdarma

Aplikace Sonosu je dostupná pro Android a iOS, a také pro Windows a macOS. Majitelé Androidů jsou trochu v nevýhodě, jelikož nemohou používat funkci Trueplay pro ladění zvuku (dle slov Sonosu je to kvůli vysoké roztříštěnosti zařízení Androidem, na které by se Trueplay velmi špatně optimalizovalo). Proto je takhle vychytávka dostupná jen pro iOS. I když… výše zmíněné řádky platí pro všechny reproduktory Sonos, kromě dnes testovaného modelu Move. Ten totiž přichází s vylepšením této funkce.

Co je to Trueplay?

Je to jednoduché – s iPhonem nebo iPadem v ruce chodíte po místnosti. Reproduktor vysílá signály, které se skrze mikrofony jablečných zařízení a mobilní aplikaci zpracovávají. Sonos díky tomu získá představu o tom, v jak velké místnosti je umístěn, podle čehož následně upraví zvukovou charakteristiku na optimální úroveň.

Sonos Move 9

U dnes testovaného Sonosu Move však výrobce vůbec poprvé představil funkci Auto Trueplay, která vše dělá automaticky za vás a není tedy nutné chodit po místnosti s telefonem. Děje se tak díky přítomnosti čtveřice mikrofonů, které zaznamenávají odraz zvuku od okolních zdí a na základě toho nastaví optimální hodnoty ekvalizéru. „Androiďáci“ se tedy nemusejí cítit diskriminovaní :-)

Je také dobré vědět, že Auto Trueplay se aktivuje pokaždé, když reproduktor přemístíte na jiné místo.

Komunikuje přes Wi-Fi i Bluetooth

V případě, že doma používáte vícero reproduktorů od Sonosu, pravděpodobně už dávno víte, že spolu komunikují přes vaši domácí Wi-Fi, a pokud se některý z reproduktorů nachází v místě s horším pokrytím bezdrátového signálu, umí se jemu nejbližší Sonos proměnit v opakovač signálu tak, aby i ten nejvzdálenější stále měl dobrý Wi-Fi signál. To je velmi chytré.

Sonos Move 08 1

Move jako jediný ze všech reproduktorů od Sonosu disponuje i Bluetooth připojením. To je zde právě pro případy, kdy s sebou reproduktor vezmete třeba na zahradu nebo do parku. Mimo dosah vaší Wi-Fi sítě tedy pro komunikaci se zdrojem zvuku (nejčastěji telefonem) využíváte Bluetooth.

Sonos má skvělou mobilní aplikaci

Jak jsem již zmínil výše, Sonos nabízí propracovanou aplikaci pro všechny klíčové platformy. Skrze ni reproduktory kompletně ovládáte a můžete ji provázat i s nejrůznějšími hudebními službami; nechybí zde samozřejmě Spotify, Google Play Music, Apple Music a desítky dalších. K dispozici máte i obří databázi online rádií včetně českých stanic.

Pokud využíváte vícero reproduktorů od Sonosu v různých místnostech, lze v aplikaci vybírat, které reproduktory zrovna mají hrát a které naopak mají zůstat neaktivní. Každý reproduktor se přiřazuje k nějaké místnosti (Move je nezávislý) a je pak jen na vás, jak je v aplikaci provážete.

Špičkový zvuk s výraznými basy

A teď to nejdůležitější – jak Sonos Move hraje? Kdo by čekal, že teď napíšu nějaký hanlivý komentář, ten pravděpodobně značku Sonos příliš dobře nezná. Pokud je totiž pro ni něco jasně charakteristické, pak je to špičkový zvuk (a vysoká cena). Nový Sonos Move hraje fantasticky a při vyšší hlasitosti naprosto s přehledem ozvučí středně velkou místnost a problémy mu nedělají ani venkovní prostory. Myslím si, že maximální hlasitost většina z vás ani nevyužijete.

Sonos Move 02 1

Výškový měnič najdete v horní části a je namířený směrem dolů do speciálně vytvarované odrazové mušle, ze které se štěrbinou zvuk dostává do prostoru směrem k vám. To je velmi chytré řešení, které v praxi skutečně funguje. Ideální je mít Move položený na zemi, pak je zážitek z poslechu nejlepší.

Spodní část tvoří basový reproduktor, který je namířený směrem dopředu. Zvuk, který Sonos Move produkuje, je výrazný, ale zároveň skvěle naladěný a dokáže nadělat slušnou „paseku“.

Reproduktor jsem testoval téměř dva týdny a snažil jsem se v jeho naladění a zvukovém přednesu najít alespoň něco, co by mi vadilo, ale marně. Stejně jako jiné reproduktory od Sonosu, i nejnovější Move podporuje hraní ve stereo režimu (za předpokladu, že si jej koupíte v páru).

Sonos je značka, za kterou se platí

A jinak tomu není ani v případě dnes testovaného modelu Move. Ten se na českém trhu začne prodávat 20. září za doporučenou koncovou cenu 10 490 Kč. To je hodně sebevědomá cena, ale pokud už doma nějaký produkt od Sonosu máte, pravděpodobně vás to zas tak nepřekvapí. V nabídce je pouze černá barevná varianta, což je škoda. Minimálně bílá by tomuhle kousku slušela také.

NepřehlédněteRecenze Sonos Beam: povedený soundbar s masivním zvukem

Troufám si tvrdit, že většina majitelů si Move koupí právě kvůli tomu, že jím doplní současnou sestavu, od kterého čas od času „oddělí“ právě pro poslouchání mimo domov. Já jsem Sonos Move testoval společně s reproduktory Sonos One a Sonos Play:5 právě proto, abych si mohl pořádně otestovat multiroom využití, které fungovalo na jedničku.

Sonos Move, Sonos Play:5, Sonos One
Zleva: Sonos Move, Sonos Play:5 a Sonos One

Sonos Move ale v žádném případě není reproduktor pro časté přenášení – pro tyhle případy se mnohem lépe hodí menší a levnější produkty značek jako JBL.

NepřehlédněteRecenze Sonos Sub: stylovka s masivními basy

Vysoká cena u Sonosu je ospravedlněna celou řadou praktických funkcí a v případě modelu Move i zvýšenou odolností. Lákadlem je také skvělý zvuk a propracovaná mobilní aplikace. Move je skvělou vstupenkou do světa Sonosu, ale stejně dobře dokáže rozšířit váš stávající multiroom systém.

Sonos Move

9.1

Design a zpracování

8.8/10

Kvalita zvuku

8.9/10

Funkce a výbava

9.5/10

Výdrž baterie

9.2/10

Klady (+)

 • skvělý zvuk, výrazné basy
 • slušná výdrž mimo dokovací stanici
 • odolná konstrukce
 • využívá Wi-Fi i Bluetooth
 • spousta chytrých funkcí
 • funkce Auto Trueplay
 • možnost používat jej i mimo domov
 • podpora hlasových asistentů

Zápory (–)

 • vysoká cena
 • není určen pro časté přenášení
 • pouze jedna barevná varianta
Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.