Domů » Články » Sonos Sub recenze: stylovka s masivními basy

Sonos Sub recenze: stylovka s masivními basy

Kalifornská společnost Sonos se od roku 2002 specializuje na výrobu multi-room reproduktorů, se kterými perfektně ozvučíte svůj dům či byt. Všechny jejich produkty disponují naprosto špičkovým zvukem, za který si ale zákazník náležitě připlatí.

 • Sonos Sub (aktuálně 3. generace) je stylový subwoofer se skvělým zvukem a sebevědomou cenou
 • Samostatně jej nevyužijete, k provozu potřebujete další reproduktory od Sonosu
 • Disponuje dvěma reproduktory, dvěma zesilovači a frekvenčním rozsahem 25 – 110 Hz

V případě Sonosu nedává smysl, abyste si koupili pouze jeden reproduktor – efekt by se v tomto případě tak trochu míjel s účinkem. Ten pravý potenciál Sonosu využijete až v případě, že spolu vzájemně propojíte vícero reproduktorů. Na druhou stranu, všechny reproduktory od Sonosu fungují nezávisle na sobě; výjimku tvoří pouze jeden produkt – subwoofer Sonos Sub. Ten vám sám o sobě fungovat nebude a je nutné, abyste jej v rámci místnosti spojili s dalším Sonos reproduktorem.

Sonos Sub 06
Subwoofer Sonos Sub

Sonos Sub se stará pouze o jedinou věc – produkci basů, takže je jasné, že používat jej samotný by ani nedávalo smysl. Já jsem jej proto testoval společně se Sonosem Play:5, dvojicí reproduktorů Sonos One, na které rovněž chystám samostatné recenze, a pak také se soundbarem Sonos Beam. Pozor ale, Sonos Sub není žádná novinka. Výrobce jej světu poprvé představil už v roce 2013, nicméně na českém trhu je o značce Sonos více slyšet teprve od minulého roku a aktuálně je u nás k dispozici ve své třetí generaci.

Bezdrátový démon

Sonos Sub je aktivní basový reproduktor, který na sebe zcela po právu bude poutat pozornost. Já sám jsem mu díky jeho unikátní konstrukci po instalaci do obýváku začal přezdívat Grande Arche, jelikož mi svým tvarem připomínal právě tuhle pařížskou stavbu.

sonos sub black
Subwooferem Sonos Sub můžete doplnit svou sestavu se Sonosem Play:5 či soundbarem Beam

Konstrukce se středovým otvorem je unikátní díky tomu, že zde místo jednoho velkého reproduktoru najdete dva menší, které jsou namířeny proti sobě, což vytváří dvojnásobný akustický tlak. Také zde najdete dva zesilovače třídy D. Díky tomuto řešení jsou eliminovány jakékoliv vibrace v konstrukci a zvuk je tak maximálně čistý. Nedalo mi to a zkusil jsem na Sub postavit několik drobných předmětů, nicméně ty se během reprodukce hutných basů ani nepohnuly. Když hlasitost pořádně „ohulíte“, Sub stále vibrovat a drnčet nebude, ale skleničky a příbory v nedaleké kuchyňské lince o sebe budou cinkat celkem slušně (vlastní zkušenost). Ve spodní a horní části středového otvoru jsou ještě dva výdechy.

Chválím také tloušťku necelých 16 cm, díky které nebudete mít problém Sub postavit prakticky na libovolné místo. Pro hmotnost je rovněž společná číslovka 16, ale v tomto případě kilogramů.

Povrch reproduktoru je vyrobený z lesklého plastu a vybírat můžete z bílé či černé barevné varianty. Pokud si teď o Sonosu čtete poprvé, měli byste vědět, že spolu všechny reproduktory komunikují bezdrátově skrze Wi-Fi síť, takže odpadá problém s nevzhledným maskováním kabelů. Do Sonosu Sub vede pouze jeden napájecí kabel.

Sonos Sub 09
Spodní strana Sonosu Sub ukrývá prostor pro napájení a Ethernetový kabel

Na spodní straně se ještě nachází Ethernetový port pro případ, že byste Sub chtěli do vaší domácí sítě připojit přes kabel. Jinak je ale design reproduktoru zcela čistý – pouze na přední straně se nachází funkční tlačítko s podsvícením. U bílé varianty je středový otvor zvýrazněný černou barvou, u černé je použita šedivá linka. Pevné ukotvení na podlaze zajišťuje čtveřice pogumovaných nožiček.

K čemu Ethernet?

Pro všechny reproduktory od Sonosu platí, že se připojují k vaší domácí Wi-Fi síti a navzájem si posílají informace o tom, co zrovna přehrávají. Pokud ale v síti máte velké množství zařízení, můžete ji ulevit tím, že jeden z reproduktorů, který je vybavený Ethernetem, připojíte do sítě přes kabel. Sonos si pak vytvoří vlastní Wi-Fi síť s názvem SonosNet, v rámci které spolu budou komunikovat a nebudou vám zahlcovat standardní Wi-Fi síť.

Bleskurychlé párování

Samotné připojení Sonosu Sub ke zbytku vaší sestavy je triviálně jednoduché. Stačí jej pouze umístit na požadované místo, připojit do sítě a zmáčknout párovací tlačítko. O zbytek se už postará průvodce v mobilní aplikaci. Během nastavení dojde ke kalibraci reproduktoru; pak už jej jen přiřadíte k některé z vašich místností a máte hotovo.

sonos sub 2
Sonos Sub a dva reproduktory Sonos One

Největší komplikací pro mě bylo nalezení vhodného místa pro umístění reproduktoru. Psal jsem sice, že díky svému designu se hodí prakticky kamkoliv, nicméně důležité je rovněž vychytat správné nastavení zvuku.

Tento typ reproduktoru nesměruje basy „do podlahy“. Když jsem jej například umístil za sedačku, došlo k tomu, že sedačka basy pohltila a nebyly tak výrazné, jako když jsem Sub postavil vedle. Každá místnost je ale jiná a stejně tak rozmístění prvků v ní, a rozhodně tedy doporučuji nepodcenit finální umístění. Nejlepší je zkoušet a zkoušet, až dosáhnete optimálního nastavení.

Masivní basy

Sonos Sub se stará o reprodukci basových frekvencí v rozsahu od 25 do 110 Hz. Vzhledem k tomu, že se jedná o aktivní subwoofer, není potřeba používat dalšího zesilovače. Pro srovnání, Sonos Play:5 ztrácí na dechu zhruba na poloviční frekvenci, ale se Subem lze jít se zvukem o poznání níže. Je také dobré vědět, že pokud máte ve vaší „Sonos místnosti“ nastavenou nižší hlasitost, prakticky činnost Subu nepostřehnete.

Sonos Sub 08
Sonos Play:5 a Sonos Sub

Několikrát jsem se přistihl, jak jsem kolem reproduktoru chodil a analyzoval, zda z něj skutečně jde nějaký zvuk. Jde, ale tím, že basy nejsou směrové, budete je lépe vnímat jako celek kdekoliv v místnosti a nesmíte se soustředit pouze na reproduktor samotný.

Specifikace

 • dva šestipalcové basové měniče (oválná konstrukce)
 • dva zesilovače třídy D
 • frekvenční rozsah: 25 až 110 Hz
 • konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g (2,5 GHz) & Ethernet
 • rozměry: 389 x 402 x 158 mm
 • hmotnost: 16 kg

Jakmile ale hlasitost zvýšíte, poznáte jeho sílu naplno. Basy jsou neskutečně dynamické a hutné, ale zároveň čisté a velmi úderné, což při poslechu hudby nebo sledování filmů dodává zajímavý emoční podkres. Když jsem hlasitost posunul ještě výše, začaly se mi klepat skleničky v kuchyni, která je s obývákem propojená. Masivní basy jsem cítil i v sedačce, vedle které jsem měl Sub umístěný, nicméně samotný reproduktor nijak nerezonoval.

V mobilní aplikaci je možné upravit ovládání fáze (0 a 180°) a také regulovat intenzitu basů na stupnici od -15 do + 15. Do panelákového bytu doporučuji výkon nepatrně snížit, abyste sousedy tolik nerušili, a stejně tak při sledování filmů jsem basy nastavoval na hodnotu -2 a i tak byly basy velmi výrazné.

Sonos AMP: připojte si k systému vlastní subwoofer

Sonos má ve své nabídce také síťový přehrávač AMP s vestavěným zesilovačem (2x 125W, 8 Ω). Ten může přijít vhod v případě, že už doma máte subwoofer od jiné značky a rádi byste jej propojili s řešením od Sonosu. AMP vychází zhruba o tři tisíce korun levněji než Sonos Sub.

sonos amp
Sonos AMP

Kromě basového reproduktoru skrze AMP lze do multi-room systému přes linkový vstup připojit třeba CD přehrávač či gramofon. Konkektivitu dále doplňuje HDMI ARC port, Ethernet či podpora AirPlay2.

Závěrečné hodnocení

Sonos Sub je přesně ten typ příslušenství, které do svého multi-room řešení od Sonosu úplně nepotřebujete, ale jakmile si jej poslechnete, jednoduše jej budete chtít. Už samotný reproduktor Sonos Play:5 má skvělé basy a spolehlivě vám ozvučí středně velkou místnost, a to samé platí i o soundbaru Sonos Beam – oba jednoduše hrají parádně.

sonos sub 3

Nicméně pokud k nim přidáte ještě Sonos Sub, začne to pravé basové tornádo. Subwoofer je zkrátka příjemným bonusem do celé domácí sestavy, ale jak už to u této společnosti bývá, za kvalitu se platí. Cena Sonosu Sub se nyní pohybuje okolo hranice 21 tisíc korun, což není částka, kterou byste běžně za reproduktory utrácely.

NepřehlédněteRecenze Sonos Move: můžete jej přenášet a nevadí mu voda ani písek

Spousta z vás si určitě po přečtení recenze řekne, že Sonos nemůže konkurovat profesionálním reprosoustavám za desítky tisíc korun. Nicméně to už je tak trochu míchání jablek s hruškami. Sonos totiž v žádném případě nechce konkurovat těmto řešením, jeho síla tkví v multi-roomu, bezdrátovém propojení a vzájemné komunikaci jednotlivých reproduktorů, které si můžete libovolně přidávat. To vše navíc s velmi kvalitním a čistým zvukem.

Když jsem Sonos Sub začínal testovat, říkal jsem si, že půjde o prvek, bez kterého se dokážu obejít, už z přihlédnutím k vysoké ceně, ale po několika týdnech testování jsem si jej doslova zamiloval. Nejsem si ale jistý, zda stejné nadšení sdílení i moji sousedé :-)

Sonos Sub

9.6

design a zpracování

9.8/10

kvalita zvuku

9.9/10

funkce a výbava

9.2/10

Klady (+)

 • elegantní design
 • špičkové podání basů bez rezonování
 • snadné nastavení
 • podpora Trueplay

Zápory (–)

 • velmi vysoká cena
 • využijete jej pouze se Sonos reproduktory
 • větší rozměry a hmotnost

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

21 komentářů

 1. Sub už mám v hledáčku asi 2 roky, ale ta cena je extrémní. Rád bych si s ním rozšířil svou domácí SONOS sestavu, ale 20 tisíc se mi za něj fakt dávat nechce, i když věřím že hraje suprově.

  • Také mě odradila cena. Za stejné peníze je výhodnější koupit SONOS AMP, do kterého si pak člověk připojí už vlastní repro a subwoofer, případně lze doplnit SONOS One satelity kvůli bezdrátu. Ale zrovna u sobwooferu nevidím bezdrát jako extrémní výhodu a ta cena je i na SONOS prostě přepálená, ať hraje sebelíp.

 2. Takže subwofer 40x40x16cm a stylovka s masívními basy! A to jste spadli z jahody? I tady je vidět, jak vše degraduje! Slyšeli jste někdy hrát klasickou reprobednu postavenou bez kompromisů? Asi, ne asi, ale určitě ne, protože by jste nemohli napsat tento článek a s takovým názvem!

  • No za ty prachy seženeš určitě něco lepšího, ale mám doma Logitech Z5500 a subwoofer je docela cítit. Jinak se zeptám, co to je klasická bedna bez kompromisů?
   Do nového mám v plánu pak toto: [odkaz]

   Doplněné o subwoofer.
   To už snad hraje slušně :-)

  • To uz je takovy dobry zacatek pro audio.

  • Ale klidně něco nadhoď. Klipsch je na tom zvukově určitě dobře a na míle vzdálené nějakým logitech :D. Ale chci 5.1 sestavu, nebo 5.1.2 a Klispch se mi líbí designově fest. Jen repro se subwooferem ale tak strop 60.
   I když si říkám…to co jsem poslal v odkaze bude se subwooferem 40 a něco a kvalitou rozhodně jinde, než co momentálně ze svého mládí mám :D

  • hoši a měli jste někdy doma Sonos, slyšeli jste ho hrát a používali ten systém, nebo jen plácáte?

  • Mel s doma nejakou poradnou sestavu repro od za bratru 30-50tis a vice od B&W ci jinych znacek? Asi ne, jinak by si zjistil, ze tohle jsou proti tomu chrchlatka, ber s nadsazkou, ale v porovani s kvalitnim audio, tohle souperit nemuze. Dojdi si do poslechovych mistnosti Eurostaru, at vis co je poradne audio a ne Sonos dobry treba do venkovni pergoly. Cha, ze pro nekoho nepolibeneho sluchem/hudbou je Sonos absolutni vrchol.

  • JESUS, pochopte už, že každýmu se líbí něco jinýho a je vidět, že spousta z vás tu recenzi absolutně nepochopila. SONOS je král ve svý třídě multiroomu, sám ho používám skoro 10 let, tehdá jsem si ještě repráčky vozil z USA, tady se nedaly koupit. Dřív jsem měl doma sestavu za 75 litrů a umím si to porovnat a vím, o čem mluvím.

  • Sonos je prumerna znacka i prumerny vykon, nic specialniho, zadne extra hifi apod a o to tu jde. Kdyby Sonus, tak ano, ale Sonos opravdu ne.

  • Pokud to ma byt sestava na hudbu, pak bych subwoofer urcite vyhodil, jenom przni zvuk, urcite to plati alespon pro suby do cca 20 tisic. Kvalitni reprobedny maji dostatecne a presne basy i tak.

  • Ne, jde o domácí kino a samozřejmě poslech hudby ve stereu. Ovšem jelikož mám v oblibě basovou hudbu, tak i ten subwoofer odvede svou práci – samozřejmě kvalitní. Tohle podle testů i dobře zahraje, resp. u hudby, kterou poslouchám, se nebojím, že ne :-) [odkaz]

   Statisíce do toho cpát nebudu, desetitisíce jsou si myslím víc než solidní a rozhodně úplně jiný level, než mé reproduktory z mládí Logitech Z5500 :D.
   Ty mám momentálně provizorně k TV na hry a na filmy a zase, ten zvuk je úplně jiný level, než když to jde z TV.

  • Jsem čekal, kdy se tady pod tím článkem seběhnou audiofilové a začnou hejtit Sonos, ale pánové vy si uvědomte, že tohle je bezdrátový řešení, který si v pohodě propojíte s telefonem a všechno přidáte do chytrý domácnosti. Sám mám doma od Sonosu několik repráků a neměnil bych. Hraje to skvěle, nejsou od toho dráty a hlavně to nevypadá jak nějakej hifi systém z 19. století. Nerozporuju vám ani ty vaše sestavy, ale ty prostě vypadají jak z dob krále klacka :-D

  • A taky zvuk bezdratove je kvalitne hrosi a slyset. Ja ctim kvalitu zvuku a tam se i sebelepsi bezdrat na drat nechyta, kor v hifi, kde je slyset vsechno.

  • htcjirka a ostatní, kteří pořád nepochopili o čem je SONOS. Mícháte tady do sebe dva zcela odlišný systémy. Sonos je úplně o něčem jiným stejně jako profesionální hifi soustavy za 70 litrů. Má skvělý zvuk, nemusíte tahat kabely, vše se dá ovládat z aplikace a kdo to někdy zkusil používat už nechce nic jinýho. A slyšel si to někdy hrát, nebo ses jen podíval na specifikace, vidíš že to je bezdrát a už to zavrhuješ?

   Mi to přijde jak když přišel Uber a taxikáři se mohli zbláznit, že přišlo něco novýho/jinýho. Tak to je přesně Sonos mezi repráky.

  • Jasně že to má své využití, je to cajk. Já si raději sednu do sedačky v obýváku a co se týče hudby, vychutnám si to raději takto. Stejně jako u filmů. Kabely mám vedeny v liště u podlahy, stejně jako tomu bude v novém. Připravená místnost ať to samozřejmě také vypadá.

 3. Roman Málek

  A slyšeli jste někdy hrát Sonos, nebo jen tlacháte hloupě kvůli tomu, že ta krabice nemá 5×5 km? Audioúchyláci v plný polní, ale jak píše koelga nademnou – tahle značka je nejen o zvuku, ale i propojení (bezdrát) a super vzhledu.

  • Přímo jsem to chtěl říct, a už tahají moudra typu 5.1 apod :D Přitom síla Sonosu je právě v multiroomu, navíc je hlavně na muziku. V práci jich používáme hned několik, v každé místnosti jeden, zákazníkům můžeme zahrát na přání, ideální i jako hudba do pozadí, designově povedený, místo nezabírá. Je ale i pravda, že 20 tisíc za recenzovaný subáč je poměrně hodně. Každopádně Sonos nemá vůbec ambice ani cíl se rovnat s nějakými sestavami za stovky tisíc.

  • O moudrech typu 5.1 tady píšeš ty, já jen napsal, že mám v plánu sestavu 5.1.
   Nesrovnávám s tímto Sonosem a jiným podobným řešením.

 4. Články o nějakých reproduktorech či sluchátkách vždy končí stejně.. v diskusi najdete spoustu pozérů.

  • hlavně spousta chytrolínu jako htcjirka a další. Tak pokud mě Sonos nezajímá, neprudím svejma názorama. Kdo si ho chce koupit a přemýšlí o něm, případně už doma od Sonosu něco má, tak přesně pro něj je recenze určená. To je to samý jak na Zive nebo kdekoliv jinde pod recenzí nějaký audiosestavy. Vždycky se tam objeví parta audiofilů, co maj doma 150 km kabelů a repro za 150 tisíc a klapky na očích.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).