Domů » Články » Recenze hry Sky Force 2014: Povedený remake legendární arkády, který vás chytne a nepustí

Recenze hry Sky Force 2014: Povedený remake legendární arkády, který vás chytne a nepustí

Vývojáři z polského studia Infinite Dreams se rozhodli ku příležitosti jejích desátých narozenin oprášit značku Sky Force a naservírovali nám bezplatnou arkádu s povedeným zpracováním a chytlavou hratelností. Stojí za zkoušku?

Arkádový titul Sky Force rozhodně není mezi mobilními hrami nováčkem, protože ve své původní podobě poprvé zamířil na telefony již v roce 2004, a to konkrétně na platformy Symbian a Pocket PC. Právě těchto deset let se vývojáři z polského studia Infinite Dreams rozhodli oslavit remakem svého úspěšného projektu, který je zdarma ke stažení pro iOS a Android. 

O co, že ve Sky Force vlastně jde? Jedná se v zásadě o klasickou automatovku, kde ovládáte nepřetržitě střílející stíhačku a musíte sestřelovat nepřátelské jednotky, vyhýbat se jejich střelám a jim samotným a na konci kola porazit některého ze silných bossů. Cestu vám budou komplikovat protivníci v podobě letadel, vrtulníků vystřelujících naváděné rakety, lodí, jež na vás útočí světelnými střelami, místy také překážky v terénu, jako je třeba maják.

Může být léty ověřený koncept atraktivní i pro dnešního hráče, nebo takto zdánlivě jednoduchá arkádovka již nemá na poli mobilního hraní co nabídnout? Rozhodli jsme se titul zhodnotit podrobněji.

Žánr, který nestárne

Po otevření aplikace vás přivítá efektně zpracovaná hlavní nabídka, odkud můžete rovnou spustit vámi vybranou úroveň. Těch je k dispozici celkem devět, navíc je zde jedna bonusová a každý týden konané turnaje, pro jejichž hraní ovšem musíte aplikaci propojit s vaším Google+ účtem, případně službou Game Center na iOS.

 

Jakmile se pustíte do samotného hraní, na obrazovce se objeví váš letoun a postupně se před vámi začnou objevovat nepřátelé. Ti nemusí létat pouze zepředu, ale i z boků a jejich trajektorie je navíc mnohdy poněkud nepředvídatelná, opatrnost je tak rozhodně na místě. Zatímco někteří protivníci fungují pouze jako pasivní překážky, jiní po vás vystřelují různé druhy střel a občas se můžete při uhýbání poměrně zapotit. Nutno však dodat, že rozmístění protivníků pro každou úroveň je vždy pevně dáno, negenerují se tedy náhodně. Nicméně jak později zjistíte, je to spíše výhodou, v opačném případě by totiž obtížnost byla už příliš vysoká.

  

Vaše stíhačka má určitý počet životů, někdy však může postačit jeden náraz a je konec. Zabíjením nepřátel získáváte hvězdičky, které slouží jako primární herní platidlo. Ze svítících letadel vypadne po zabití vylepšení zbraně v podobě zvýšení frekvence střelby pro dané kolo, někdy také získáte dobití životů.

Ke každému kolu se váže čtveřice medailí – konkrétně zabití 70 % nepřátel, 100 % nepřátel, záchrana všech civilistů (na ty narážíte během letu a zachráníte je tak, že nad nimi několik vteřin setrváte) a průlet bez jakéhokoliv poškození. Pro odemykání dalších kol je mimo splnění toho předchozího také potřeba získat alespoň část z nich. Pokud u daného kola splníte všechny, odemkne se vám jeho obtížnější verze, kde je třeba tak učinit podruhé. Získáte ale výrazně vyšší počet hvězdiček.

    

Na konci každé úrovně vás čeká boss, který proti vám nasadí velkou palebnou sílu a vydrží toho opravdu hodně; odměnou za jeho zabití vám ovšem mimo splnění samotného levelu bude také velký počet získaných hvězdiček. Právě zde se hodí prvek, kdy se po zvednutí prstu z obrazovky vše razantně zpomalí a vy tak dostanete chvíli na to popřemýšlet, jaký bude váš následující krok. 

Jak jsme zmínili, hvězdičky slouží ve hře jako měna. Nakoupit za ně můžete rozličná vylepšení vaší lodi, jejich instalace ovšem zabere nějaký čas a urychlit ji můžete pouze další platbou. Ze začátku je v hodné investovat především do kapacity zdraví a hlavního kulometu, posléze ovšem můžete vkládat finance třeba do sekundárních zbraní na křídlech, magnetu na hvězdičky a naváděných raket. K dispozici jsou také vylepšení fungující jen po určitou dobu, konkrétně se jedná o laser, speciální štít, jehož použitím můžete dočasně odolávat poškození, či výbušninu, jež zničí veškeré nepřátele, co jsou momentálně v dohledu.

   

Přítomna je také čtveřice mikrotransakcí, kdy můžete zakoupit 5000 hvězdiček za necelých 25 Kč, nebo vložit peníze do praktického vylepšení, kdy je počet získávaných hvězdiček dvojnásobný. Dále si lze deaktivovat reklamy či zrychlit vyrábění nových letadel. Těch je k dispozici deset, prohrou či opuštěním rozehraného kola ovšem o jedno z nich přijdete a na vyrobení nového si musíte počkat nebo proces urychlit hvězdičkami. Z vlasntní zkušenosti doporučujeme zakoupit alespoň násobič hvězdiček, při zdolávání těžčích úrovní vám to velice pomůže, ale podmínka to samozřejmě není.

Dechberoucí grafika

Nakolik se nejedná o primární složku hry, je třeba pochválit její grafickou stránku. I přes pohled seshora je prostředí zpracováno ve 3D a nechybí ani různorodé počasí, takže například prolétáváním oblaku své letadlo ztratíte z dohledu (dobijete ovšem o pár odstavců výše zmíněná dočasná vylepšení) a při blýsknutí se za bouřky zase na moment ztratíte přehled o okolí. Design úrovní je nápaditý a proletíte se vskutku širokou škálou míst, od letu nad mořem, přes džungle, ostrovy, po další lokace. Kvalitní je i zvukový podkres, kde jsou stran hudby propracovány i rozličné efekty prostředí, což hře ve výsledném dojmu velice pomáhá.

   

Klíčovým prvkem Sky Force je ovšem hratelnost. Ačkoliv oproti prvním hrám tohoto typu, které se ještě hrály na automatech, do nichž jste vhazovali mince, přibylo mnoho prvků a mechanismů, tuto složku si titul zachovává v plné výši. Tím, že vám pro ovládání postačí jedna ruka, můžete hrát takřka kdekoliv a kdykoliv, nudit se při tom rozhodně nebudete, o čemž svědčí otlačené prsty všech kolegů v redakci.

  

Dopředu vás požene především motivace odemykat další úrovně či získávat vylepšení pro svůj letoun. Obtížnost přitom rozhodně není nastavena nízko a tak se při překonávání jednotlivých levelů zejména v pozdějších fázích hry poměrně zapotíte. Vývojáři navíc rozhodně neplánují usnout na vavřínech a do budoucna se tak dočkáme dalších úrovní a úkolů. Díky podpoře služeb Hry Play a Game Center můžete své skóre porovnávat s přáteli či ostatními hráči a nechybí ani achievementy týkající se například počtu zabitých nepřátel, nastřádaných hvězdiček či zachráněných civilistů. 

I bez placení dostanete hodně muziky

Sky Force 2014 se naprosto beze sporu řadí mezi ty povedenější bezplatné žánry. Ačkoliv dokáže být místy poněkud frustrující, hratelností si vás získá a postará se vám o spoustu hodin přenosné zábavy. Pochválit musíme také grafické zpracování, které působí rozmanitě, avšak v rámci možností nemá dopad přehlednost, která je pro hraní poměrně klíčová. Velkou výhodou je nulová cena, model mikrotransakcí je přitom nastaven velmi nenásilně a nechcete-li, nemusíte pro hraní investovat ani korunu.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store

Pravda, vaše kreditní karta vám situaci přeci jen trochu usnadnit může, není ale nezbytná. Celkově tak můžeme titul jedině doporučit všem příznivcům žánru i mobilního hraní jako takového, za zkoušku totiž nic nedáte. Dodejme jen, že zahrát si mohou majitelé zařízení s Androidem a iOS, pro Windows Phone titul není k dispozici.

Naše hodnocení: 90 %

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

29 komentářů

 1. Ty věci za pade, to jsou jednorázové platby platné pro celou dobu hraní?

 2. Mr. Arakin (neregistrovaný)

  A co verze pro Windows phone? Nic. Ne, sorry kluci, ale nemohl jsem si pomoct.. :-D

  • A čekal jsi něco jiného? WP prostě není pro hráče…

  • Trolíci jak vyšití! :D Až dospějete a slezou vám běďary, tak pochopíte, že pro hráče je PC, PS4 a Xbox One. Telefony jsou jen herní šidítka.

  • Jsou to herní šidítka, ale herní komp si busu nebo na chatu těžko vezměš :)

  • Já na mobilu hraju tak maximálně hru „Prší“, jinak nic. Souhlasím, že mobily na relevantní hraní moc není, maximálně tak do MHD a podobně.

  • Jak někdo může nazvat že pro hráče je věc, která sotva rozhýbe HD rozlišení v době nastupující 4k…:) A to nemluvíme o hodně podivném přístupu k jednotlivým trhům…

  • A opravdu opět, znovu a zase nevím, co je na mém předchozím příspěvku za trolení ;)

  • ZiChius: Ale vezmeš. Není to sice moc pohodlné, ale slyšel jsem, že to převezeš i v MHD. :D

   UNI: Naprostý souhlas, ale na plnohodnotné 4K si ještě nějaký čas počkáme.

   SMISEKCZ: Tvůj příspěvek je psaný provokativním stylem. Záměrným zamlčením faktu, že ani ostatní mobylní OS nejsou vhodné pro hráče jsi se nezachoval v duchu multikulty (to je od tebe mimořádně ošklivé, nefér a nesportovní) a došlo k dehonestování mého milovaného WP! :D :D

  • chmeldas: no nevím, takové 5760×1080 (Eyefinity) je mezi námi už pár let a plně provozovaný. Ale jasně…

   Jako hodně dobrý herní zařízení jsou opomíjené Wintel tablety, ten Atom přeci jen nějak stačí na středně staré (čti ne Abandonware) hry, přeci jen, koho by před pár lety napadlo, že bude mít „v kapse“ HOMAM, Civku, Baldur’s Gate….

  • CHMELDAS: Sice já hry nehraju na mobilu skoro vůbec, to ale neznamená, že nemůžou existovat jiní, co hrají, a pro ně opravdu WP není si myslím…

  • Určitě se najdou, ale pořád je to jen na zabití trochy volného času. Občas si na telefonu taky zahraju, ale není to ono. Baterka je za chvíli na dně, grafika nic moc, ovládání to stejné v bledě modrém. Na Android a iOS je her víc, ale ani na WP to není žádná katastrofa. Telefony prostě nejsou na hraní her vhodné. Mají spoustu omezení a z toho plynoucích kompromisů.

  • chmeldas: Před dvěmi lety jsem poctivě mastil Galaxy on Fire 2 na iPadu mini. Graficky jsem na PC nehrál lepší vesmírnou hru (naposledy X2). Hru jsem ovládal přes gamepad-spirálu od Logitechu na přícuckách a věz, že jsem měl „trackování“ cílů cca 100%:) (obdobně se mi osvědčil v Death Rally, kde jsem taky soupeřům solidně zatápěl). Více méně jsem měl pocit „plnohodnotného“ hraní jako na svém 300W PC pod stolem.

   A takové Angry Birds, honění 3* (bez power upů) je taky docela solidní hardcorovina, které jsem se na PC dopustil snad jen u Diabla:) M&M: Clash of Heroes byl podle mě také 100% port, tak jako MtG. A portovaný Baldur’s Gate dle mě i dnes nabídne na tabletu tu pravou esenci RPG bez kompromisů.

   Takže dá se. Chce to ale své, to je pravda, jako cokoli jiného. Ale jak se tak poslouchám, WP je na hraní opravdu na nic:)

  • Netvrdím, že to nejde. Na iPadu jsem pařil na cestách asi rok, ale v porovnání s PC nebo konzolí a velkou TV je to podle mojí maličkosti na nic. Na PS4 nahodím NFS a přes ovladač je to paráda. Když to dostaneš do ruky dávkuješ si krásně plyn, brzdy a to je pak radost jezdit. U telefonu nebo tabletu to díky omezením v ovládání nikdy nedáš. Nemluvě třeba o atmosféře u Alien Isolation. 46″ TV, ohulenej zvuk, tma a člověk je zralej na výměnu spodního prádla. :D

 3. lojzik (neregistrovaný)

  JJ, super hra, parim to dost i bez placeni a je to v pohode. Akorat dele trva, nez clovek nasbira hvezdicky :)

 4. Hru hraju už dlouhé měsíce. Doporučuju za pár pětek koupit zdvojení nasbíraných mincí, updaty jsou potom mnohem dostupnější. Co jsem hrál, tak zatím nejlepší „Travianovka“ na Androida.

 5. Dan (neregistrovaný)

  škoda, že to na androidu 5 nefunguje:-/

 6. Nostalgie.. Na WM jsem to hodně hrál :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).