Recenze Samsung Ativ S: Opravdu velké dlaždice

Na český trh se dostává dlouho očekávaný a dlouho odsouvaný Ativ S od Samsungu. Dá se stále považovat za top model? A jak obstojí oproti konkurenci, která už je nějaký ten měsíc na trhu?

Operační systém Windows Phone 8 je na vzestupu, nicméně jeho popularita stoupá hodně pomalu. Můžeme řešit, jestli jeho prodejní čísla jsou dostatečná či nikoliv, ale nárůst mu prostě upřít nejde. Dlaždice a celková jednoduchost tohoto systému zajisté nejsou šálkem kávy pro každého, ale stávající základna spokojených uživatelů je početná a těch potenciálních je ještě víc. Bylo by tedy s podivem, pokud by si světová jednička nechala tuto šanci utéct.

 

Dnes už světová dvojka – Nokia, si na Windows Phone 7.5 tak trochu „vylámala zuby“ a stala se pokusným králíkem chlapců z Redmondu, ale nový systém s označením 8 jí jistě pomůže postavit se zpět na pevné nohy. Samsung tomu nechce jen tak přihlížet a jeho zástupci přispěchali s prohlášením, že také nabídnou telefony s tímto systémem a k nim tak agresivní cenovou a marketingovou politiku, že finskou Nokii zničí, nehledě na to, jak silnou podporu ze strany Microsoftu má. Bude zajímavé sledovat další vývoj. Microsoft v počátku na Nokii vsadil a Nokia si od partnerství slibovala posílení prodejů. Nicméně následně to alespoň navenek vypadalo, že vztahy lehce ochladly a Microsoft se začal orientovat i na další výrobce, třeba HTC, jehož modely 8X a 8S se opravdu povedly.

  

Samsung zatím žádnou výraznější podporu nemá a se svým postavením na trhu, příjmy a rezervami ji nepotřebuje. Bude-li chtít, nejspíš převálcuje trh s Windows Phone 8 stejně, jako to udělal v případě Androidu, kde je jeho dominance možná až děsivá. Ale dost filozofování a pojďme se podívat na první vlaštovku, kterou Samsung do světa Windows Phone 8 vyslal. Model Ativ S patří k těm lépe vybaveným, levnější modely budou následovat. S trochou nadsázky se dá rovněž napsat, že Ativ S je hůře vybavený Galaxy S III s mobilními Windows.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Sunnysoft, kde si telefon můžete zakoupit.

Klady (+)

  • kvalitní displej
  • slot na paměťové karty
  • rychlost a stabilita systému
  • výdrž baterie
  • hardwarová výbava

Zápory (-)

  • omezení systému Windows Phone 8
  • pozdní uvedení na trh
  • vyšší cena
  • čidlo regulace jasu
  • citlivá senzorová tlačítka
Samsung I8750 Ativ S lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Obsah balení

Telefon dorazil v klasické krabičce, na kterou jsme u Samsungu zvyklí. Stejně tak její obsah nepřináší žádné novoty, takže tu máme adaptér do elektrické sítě, microUSB kabel, který s adaptérem vytvoří nabíječku a nakonec bílá sluchátka, která patří k těm kvalitnějším a nabízejí slušný basový základ a vývážené výšky.

- - - 
Obsah balení je pouze základní, žádné extra příslušenství navíc nečekejte

Samsung přibalil ještě gelové nástavce do uší ke sluchátkům a to je vše. Výtku bych měl snad jen k barvě sluchátek, protože bílá se ke kovově stříbrné, ve které je Ativ S vyveden, opravdu příliš nehodí nehodí. Vzhledem k vyšší ceně by v balení potěšilo ještě ochranné pouzdro či fólie na displej, do těchto položek už ale případný majitel bude muset investovat sám.

Design a zpracování: Nic nového pod sluncem

Neřekl bych, že Ativ S nějak vybočuje z řady nebo spíše šedi dnešních smartphonů. Na první pohled není ničím zajímavý, ale za dobu testování se mi vzhledově tak nějak dostal pod kůži a po pár dnech jsem si jeho vzhled celkem oblíbil. Je zde patrná částečná inspirace modelem Galaxy S III s Androidem, nicméně když něco úspěšně funguje, tak proč toho nevyužít.

 - - -

Ativ S je „placka“, kterých kolem sebe denně vídáme desítky. Telefon má relativně příjemné rozměry a hmotnost, čelní stranu zabírá 4,8“ displej, který si podrobněji představíme v další kapitole. Nad displejem najdeme obligátní logo výrobce, reproduktor a vedle něj senzory a 1,9Mpx přední kameru pro videohovory a autoportréty. Co se týče kvality zpracování obrazu, nečekejte od ní žádné zázraky.

- -

Pod displejem najdeme střední hardwarové tlačítko s logem Windows, nalevo od něj šipku zpět a napravo tolik nenáviděné tlačítko lupy, které spouští vyhledávací aplikaci Bing a bohužel jej není možné přemapovat. Přiznám se, že já ho také nenávidím, nejradši bych ho něčím přelepil, aby vůbec nereagovalo na dotyk. K senzorovým tlačítkům mám obecnou výtku, na můj vkus jsou až moc citlivá a stačí jen nepatrný, letmý dotyk, aby zareagovala.

- - -

Samsung ctí hardwarové požadavky Microsoftu, takže tlačítka na bocích jsou stejná jako u jiných Windows Phone smartphonů. V horní části levého boku je dvojklávesa pro ovládání hlasitosti, na protějším boku ve zhruba stejných místech tlačítko Power a pravý bok ve spodní části, ještě disponuje hardwarovou spouští fotoaparátu. Ta je neocenitelným pomocníkem v mnoha situacích a konečně by to měli pochopit i jiní výrobci. Hlavně ti, co chrlí nepřeberné množství telefonů s Androidem.

- - -

Boky telefonu jsou zajímavé tím, že je obepíná poměrně robustní kovový rámeček. V něm je ještě uprostřed spodní hrany microUSB konektor a v horní hraně 3,5 mm jack pro připojení sluchátek. Nejzajímavější jsou asi záda telefonu. Ve spodní části do nich výrazně zasahuje kovový rámeček ze spodní hrany a nad ním je po celé šířce zad tenká mřížka, ve které se schovává hlasitý reproduktor. Jeho kvalita není nijak ucházející, na hovory stačí, na multimédia si raději připojte sluchátka.

- - -

Celá záda kryje plastový kryt, který imituje kov a nevypadá to vůbec špatně. Nejhorší na něm ale je, že je stejný jako ten u Samsungu Galaxy SIII a můžete ho jakkoli ohýbat. Nejspíš jen tak nepraskne, ale důvěru tedy rozhodně nevzbuzuje. Kryt drží na 16 „pacičkách“ celkem pevně. Chválím, že němá žádnou vůli a neprohýbá se dovnitř směrem k baterce. Tu samozřejmě najdete hned pod ním, je výměnná a disponuje kapacitou 2300 mAh.

 - - - 
Nenechte se zmást, záda telefonu jsou skutečně z plastu

Nad baterkou jsou dva sloty, ten nalevo pro microSD kartu až do kapacity 32 GB a ten napravo pro dnes již standardní microSIM. Nasaďme zadní kryt zpět (při nasazování pozor, začněte od spodních úchytů; ty jsou největší a musí na své místo první, jinak je zlomíte). Na zadní straně telefonu nesmí chybět kovové logo výrobce, nad ním poměrně velká a hlavně vystouplá čočka 8Mpx fotoaparátu a vedle ní přisvětlovací dioda s vysokým výkonem.

- -

Pokud zmíním ještě dva mikrofony, jeden na horní hraně a druhý na dolní hraně, je to stran designu telefonu a jeho prvků vše. Ač Ativ S na první pohled působí kovově a poté co ho vezmete do ruky zjistíte, že je to jen plast, nijak to nevadí. Plasty jsou dostatečně kvalitní, zpracování na vysoké úrovni a telefon vám tedy rozhodně ostudu neudělá a ani vás jen tak neomrzí. A upřímně, jeho výrazně lépe prodávanější sourozenec Galaxy S III by se vedle něj měl za své plasty a zpracování tak trochu stydět, protože u Ativu je kryt telefonu zkrátka zvládnutý lépe.

Videopohled

Displej: Jemné HD rozlišení

Displej je takový, jaký ho známe i z jiných Samsungů. Super AMOLED s úhlopříčkou 4,8“ a rozlišením 720 x 1280 pixelů. Zobrazí 16 milionů barev, je kapacitní a samozřejmě zvládá multidotykové ovládání. K faktům ještě dodám, že ho kryje Gorilla Glass druhé generace. Suchá fakt nic neřeknou, maximálně můžete porovnat s jinými modely, třeba se současným top modelem s Androidem Galaxy S III. Ten má v podstatě identický displej.

- - -

V reálu je displej Ativ S stejný jako jiné Super AMOLEDy. Barvy jsou velmi výrazné, až přepálené. Nejvíc je to vidět na fotkách, které mnohdy působí dost nepřirozeně a vzbuzují dojem, že při focení byl použit nějaký filtr. Na obrazovce televize nebo počítače je pak rozdíl velmi dobře patrný. Není to ale špatně, lidé mají barvičky rádi. Jinak displeji není co vytknout. Úhlopříčka se „drží při zemi“, rozlišení je dostatečné a jemnost taky, pixely budete muset hledat lupou.

Ještě se vrátím ke Gorilla Glass. Poslední dobou se množí názory, že jde jen o marketingový tahák a v praxi se zvýšená výdrž nekoná. Je dobré mít na paměti, že Gorilla Glass chrání displej hlavně před nárazy a hrubou silou, drobné škrábance se mohou objevit. Několikrát se mi povedlo strčit Ativ S do kapsy ke klíči od auta, ne kterém mám kovový přívšsek s ostrými hranami. Displej to přežil zcela bez úhony.

Hardware, výkon

Úvod této kapitoly bych klidně mohl zkopírovat z jakékoli jiné recenze telefonu se systémem Windows Phone. Ve výbavě najdeme dvoujádrový Qualcomm Snapdragon MSM8960 s jádry Krait na frekvenci 1,5 GHz. K tomu grafický čip Adreno 225 a 1 GB RAM. Vcelku standardní parametry. Přidejte si k tomu WiFi s podporou technologie WiFi Direct, DLNA a Hotspot, pak Bluetooth 3.0, NFC, GPS/GLONASS a samozřejmě podporu 3G včetně HSDPA. Chybí tedy snad jen LTE a bezdrátové nabíjení.

Standardně bych zde popisoval výkon, rychlost a plynulost sytému, ale to je u Windows Phone 8 nošením dříví do lesa, protože v této oblasti se model od modelu nic nemění. Systém je rychlý, plynulý a stabilní. Můžeme mu jen máloco vytknout.

Co taková kvalita hovoru? Dle mého subjektivního dojmu bez problémů. Rozsah hlasitosti je dostatečný, zvuk ze sluchátka čistý a jasný, bez šumu. Nestěžuje si ani druhá strana, protože Ativ S disponuje dvěma mikrofony. Jeden snímá vás a druhý okolní hluk, který pak software eliminuje.

Dobrý je příjem signálu jak sítě mobilního operátora, tak WiFi. Ativ S řadím k telefonům, které signál jen tak neztratí a drží si ho i dál v tunelu metra. Horší je to s dosahem Bluetooth. Z praktických zkušeností vyplývá dosah o polovinu kratší, než by ve skutečnosti měl být. Co se týče fixace GPS, tak zde vše funguje na jedničku a potěší i podpora pro systém GLONASS.

Fotoaparát a záznam videa

Fotoaparát je pořád to samé omýlání dokola. Zvlášť u Windows Phone 8, kde jsou rozhraní v podstatě stejná a jediný, kdo se odlišuje a přidává nějaké funkce navrch, je opět Nokia. Ativ S ničím nevybočuje a nabídne vám všechny standardní funkce. Z těch pokročilejších vzpomeňme hlavně geotagging a softwarovou stabilizaci obrazu, která funguje překvapivě dobře. Bohužel musíme zapomenout na věci jako rozpoznání obličeje či úsměvu, focení panorama, nebo všelijaké foto či video efekty.

- - -

- - - 
Další snímky si můžete prohlédnout v naší galerii

Výsledné obrázky nejsou špatné, ba naopak – kvalitu řadíme do mírného nadprůměru. Fotografie jsou ostré, s vcelku věrnými barvami a netrpí na zbytečně přepálené či tmavé plochy. Lepší bude si je prohlížet na počítači nebo v televizi, protože jak už jsem psal dříve, Super AMOLED displej má přeci jen výraznější až přepálené barvy, které moc neodpovídají realitě.

- - -

A opět musím zmínit svůj subjektivní dojem, lepší je s Ativ S natáčet fullHD videa než fotit. Dostanete tak lepší kvalitu daného momentu. Snímkovací frekvence je 30 FPS. Automatické ostření během videa funguje skvěle a Ativ S nedělají potíže ani přechody mezi výrazně světlými a tmavými místy.

Samsung Ativ S: Ukázka záznamu videa ve fullHD rozlišení (1080p)

Baterie a výdrž: Příjemné překvapení

Už jsem zmínil výše, že baterie je výměnná, s kapacitou 2300 mAh a pro dokreslení celku, typu Li-Ion. Jaká je ale reálná výdrž? Hardware Ativ S přece jenom není tak náročný jako u konkurenčních Android smartphonů. Výdrž by tedy v reálu měla být o něco vyšší. A ve skutečnosti také je.

Běžný pracovní den, během kterého vyřídíte cca 2 hodiny hovorů, přijmete a odešlete kolem 30 e-mailů, kouknete se co nového na sociálních sítích a používáte WhatsApp, zvládne Ativ S naprosto bez problémů a při dobré konstelaci hvězd vydrží polovinu až skoro celý další pracovní den.

- - 

Jak už to bývá, nesvědčí mu cestování po Praze. Častě přechody mezi BTS, přepínání mezi 2G a 3G a výpadky signálu například při cestování metrem. V tu chvíli výdrž Ativ S rapidně poklesne a budete rádi za jeden pracovní den.

Víkendy, podle vytížení zvládne na jeden zátah, a to i s velmi častým focením a nahráváním HD videí. A problémy mu nedělá ani přehrávání HD videí. V našem zatěžkávacím testu vydržel Ativ S přehrávat lehce přes 8 hodin, což je velmi dobrý výsledek.

Operační systém a aplikace

Windows Phone 8 si nebudeme znovu představovat ani popisovat. To už udělal kolega Jirka Hrma ve své rozsáhle rozsáhlé recenzi.

   
Obrazovka uzamčeného zařízení a několik podob hlavní nabídky

K systému, respektive k jeho použití mám jednu velkou výtku. Velmi subjektivní. Úhlopříčka 4,8“ už mi přijde dost a plýtvání místem v rámci systému je o to patrnější. Nejhorší je to na hlavní obrazovce, která umožňuje nastavit tři velikosti Live Tiles (živé dlaždice). Ty nejmenší jsou velikostí v pořádku. Prostřední jsou velké, hodně velké a ty největší jsou až nesmyslně obrovské. Zvláště pak když zjistíte, že mnohé z nich ani neumí využít svoji plochu a zobrazují kromě ikony aplikace jen minimum informací. V tomhle ohledu má systém vcelku nevyužitý potenciál.

    
Na softwarové klávesnici se díky velkému displeji píše velice dobře, nechybí ani český slovník T9

Během testování mě zarazila ještě jedna věc. Microsoft velmi zapracoval na přístupnosti telefonu pro zrakově handicapované. V nastavení tak můžete měnit velikost textu, zapnout vysoký kontrast či lupu obrazovky. Jednotlivě jsou tyto funkce velmi praktické, nicméně dohromady mohou uživatele snadno zavést do slepé uličky. Například pokud se mu při vysokém kontrastu a zapnuté lupě telefon vypne, tak po zapnutí se místo hlavní plochy objeví černá obrazovka. Lupa je totiž stále zapnutá a veškerý text se schová někam mimo displej. Stejně tak se na hlavní obrazovce může stát, že se uživatel k některým Live Tiles vůbec nedostane. Jsou to samozřejmě extrémní situace, ale pokud se do nich dostane člověk se zdravým zrakem, je to minimálně na pováženou.

   

Ani s tou spolehlivostí to nebude kdoví jak žhavé. Narazil jsem na problém s nahráváním fotek na SkyDrive. Automatický upload se mi nepodařilo zprovoznit. Ačkoli bylo vše nastavené, nefungoval. Nahrál jsem tedy první várku fotek ručně. Pak jsem označil druhou várku a nechal ji nahrát. Více jak hodinu se nic nedělo, nenahrála se ani jedna fotka. Upload se rozeběhl znovu až po restartu telefonu. Pak se chyba bohužel opakovala a takhle pořád dokola. Svým způsobem je to pitomost a může jít jen o vadu konkrétního kusu. Nicméně pokud budete chtít využít potenciál telefonu naplno, je zrovna tohle ve spojení s fotoaparátem dost otravné. Naštěstí je ale možné snímky ukládat i na paměťovou kartu.

Samsung vybavil svůj top model bonusovými aplikacemi. Narovinu, nemůže se měřit s Nokií, jejíž základna dalších aplikací je velká a pořád se rozrůstá. Samsung tak vedle toho se svými pár prográmky vypadá jako chudý příbuzný. V systému najdete tyto nástroje a kladem budíž to, že je lze kdykoliv odinstalovat.

   

ChatOn je jakási náhrada za populární WhatsApp Messenger nebo Viber. Vyzkoušel jsem ho, chvíli ho používal a pak se vrátil zpět k WhatsApp, který přeci jen používá výrazně více lidí.

MusicHub není tak úplně přehrávač, jak by název mohl napovídat, ale spíš obchod s hudbou, ve kterém koupíte skoro vše, na co budete mít „chuť“. A třeba 9,99 EUR za celé album od Adele je solidní cena. Pokud se vám ale nechce platit, nemusíte. Naštěstí si skrz tuto aplikaci můžete zobrazit i ostatní hudbu, kterou jste si do Ativ S nahráli sami, takže funguje také jako přehrávač.

MiniDiary známe z jiných Samsungů. Je to takový váš deníček pro každodenní použití. Spíš blbinka než praktická věc.

Aplikace Now je čtečka zpráv z Yahoo! a počasí z AccuWeather.com. Tak nějak ani jeden zdroj v našich končinách nemá valného smyslu.

Poslední z nabídky je Photo Editor. Dle názvu netřeba vysvětlovat o co jde. Snad jen zmíním, že umí měnit velikost, otáčet obrázky, dělat ořezy, aplikovat několik barevných filtrů a efektů, přidávat rámečky a nálepky nebo slučovat více fotografií dohromady. Hezky udělaná aplikace, se kterou strávíte mnoho čas.

   

Když už jsme u těch přídavků, musím zmínit i novou položku v Nastavení. Je jí Blokování hovorů. Máte na výběr několik možností. Buď blokovat všechna cizí čísla, nebo ručně zadaná čísla nebo vybrané kontakty z adresáře. Funguje to bezchybně a myslím si, že tohle by nejen Windows Phone 8 mohly mít už v základu.

Internet a multimédia

Internetový prohlížeč je logicky stejný jako v jiných Windows Phone 8 telefonech. Umí většinu toho, co pro mobilní surfování potřebujete a jeho rychlost limituje víc to, jak kvalitní máte připojení nebo signál než on samotný. Chybí mu však pokročilejší funkce, které ovládá konkurenční Chrome pro Android. Pokud jste jako já zvyklí na synchronizaci mezi telefonem, PC a tabletem, musíte si na tuto funkci ještě počkat.

  

Multimédia jsme už několikrát naťukli. Přehrávač hudby, přehrávání videí. Nejspíš nenarazíte na omezení nebo překážku, pokud tedy nejste fajnšmekr. Zvukový výstup Ativ S je kvalitní a telefon hraje dobře jak s dodávanými sluchátky, která já osobně řadím k těm kvalitnějším, co „dostanete zdarma“, tak s testovanou novinkou Jabra Revo. Díky přítomnosti microSD slotu nejste limitování ani interní kapacitou telefonu. Na 32 GB kartu se vám vejde dostatek hudby i filmů.

Závěrečné hodnocení: Pozdě, ale přece…

Ativ S přišel na trh pozdě. Výrazně později než bylo ohlášeno. Pokud se dobře pamatuji, měl hravě zvládnout předvánoční nákupní horečku. To se bohužel nepovedlo a přichází až teď, na přelomu února a března 2013. Jestli mu to uškodí či ne je otázkou dvou úhlů pohledu. V rybníčku Windows Phone 8 to zase tolik nevadí. HTC 8X (recenze) tu bylo výrazně dříve a svoje kupce si našlo. Lumie od Nokie jsou tu zatím jen ty levnější a na model 920 se stále čeká. A vzhledem k tomu, že tyto telefony jsou si velmi podobné a mají užší okruh potenciálních zákazníků, opožděný příchod na trh není takové drama.

Graf ceny produktu Samsung I8750 Ativ S poskytuje server Heureka.cz

Horší je to z pohledu zákazníka, který není omezen výběrem jen smartphonu se systémem od Microsoftu. Konkurenční a o něco lépe vybavené top modely citelně zlevňují. LG 4X HD je už dlouho pod hranicí 10 000 Kč. HTC One X a Samsung Galaxy S 3 tam poměrně rychle míří. Připravují se tak na rychlý příchod fullHD modelů ohlášených pro letošní rok. HTC One už je zde (videopohled), Xperia Z také (recenze), Samsung Galaxy S4 bude následovat, na cestě jsou i novinky od LG, Huawei nebo ZTE. Těm Ativ S nemůže konkurovat, jeho výbava je na nižší úrovni, a tak bude muset jeho cena projít výraznou korekcí. Necelých 13 000 Kč v době vydání recenze není úplně málo, na druhou stranu je to výrazně méně, něž kolik bude stát Nokia Lumia 920, která ale přidává pár ne nezajímavých funkcí navrch.

Nokia Lumia 920 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

HTC Windows Phone 8X lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Obecně rozhodně nejde o špatný smartphone. Má co nabídnout a není toho málo. Jeho cílovou skupinou jsou ale, dle mého, méně nároční uživatelé, kterým nebudou vadit parametry loňského roku. Ty, kteří chtějí jít s dobou a mít vždy poslední top smartphone, Ativ S rozhodně neuspokojí.

Autor článku
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku