TOPlist

Recenze přívěsku Samsung SmartTag: digitální Sherlock Holmes

lokalizační štítek Samsung SmartTag

Samsung na začátku ledna představil své tři nové vlajkové lodě – Galaxy S21, S21+ a S21 Ultra, na které jsme vám už podrobné recenze naservírovali. V tomto článku se podíváme na zajímavý kus příslušenství, který byl odhalen společně s trojlístkem telefonů. Jedná se o Samsung SmartTag – přívěsek, díky kterému už nebudete hledat klíče, peněženku, batoh, zavazadlo ani zaběhnutého psa.

Co je to SmartTag a jak funguje?

SmartTag samotný je v podstatě jen malinká plastová krabička s jediným tlačítkem a očkem na zavěšení. Tento přívěsek by měl být připnut nebo jinak připevněn k předmětu, jehož polohu chcete sledovat. Lokalizace pak probíhá v aplikaci SmartThings pomocí Bluetooth LE.

smarttag1 1
Typické využití pro kontrolu klíčů

Aby vše fungovalo, je do vašeho smartphonu nutné doinstalovat doplněk SmartThings Find, poté už nic nebrání sledování Tagů nebo jiných Galaxy telefonů.

‎SmartThings
Cena: zdarma
SmartThings
Cena: zdarma

V aplikaci můžete jeden Galaxy smartphone spárovat s dalšími až deseti zařízeními. Já jsem vyzkoušel propojení se SmartTagem a druhým telefonem Galaxy S21+.

Jak vypadá vyhledávání?

Připojení k telefonu je velmi jednoduché a následné vyhledávání také. Pokud nevíte ani přibližnou polohu zařízení, dá se zobrazit na mapě. Podmínkou je, abyste byli v dosahu Bluetooth. Jakmile jste v dostatečné blízkosti, je možné se orientovat podle jednoduchého ukazatele ve smyslu „přihořívá, přihořívá“, který relativně přesně ukazuje, zdali se k zařízení přibližujete nebo oddalujete.

Hledaný telefon nebo SmartTag lze také prozvonit, abyste ho mohli objevit i v případech, kdy bude zahrabaný mezi dalšími věcmi. V případě, že se zařízení vzdálí tak daleko, že Bluetooth už nefunguje, detekce probíhá stejným způsobem jako funkce Find My Phone od Samsungu.

Tedy i když je zařízení offline, můžete jej sledovat pomocí jiných Galaxy telefonů v okolí. V momentě, kdy se k němu dostanete na kratší vzdálenost, je opět možné použít Bluetooth a ukázat polohu SmartTagu mnohem přesněji.

Další funkce a využití

SmartTag navíc funguje i obráceně. Pokud nemůžete najít váš telefon, je možné jej dvěma stisky tlačítka na přívěšku prozvonit. Další možností je naprogramování tlačítka na určitou funkci v rámci domácnosti. S jeho pomocí pak rozsvítíte například chytrou žárovku nebo zhasnete celý dům při odchodu.

Chytrý přívěsek od Samsungu nabízí opravdu mnoho variant využití. Kromě zavěšení na klíče lze sledovat například toulavého domácího mazlíčka nebo hodnotné zavazadlo na cestách. Zajímavé využití ale může být i u drahého sportovního vybavení nebo dětí pobíhajících po nákupním centru.

Bluetooth vs. UWB

Jak již bylo řečeno, SmartTag funguje pomocí Bluetooth LE. Samsung nicméně zmínil také variantu SmartTag+, které bychom se měli dočkat v průběhu letošního roku. Oproti klasickému modelu s Bluetooth bude vylepšená „plusková“ varianta podporovat UWB.

Ačkoliv i s Bluetooth přívěsek funguje celkem spolehlivě, UWB tomuto zařízení dodá o řád vyšší přesnost a nabídne tak mnohem širší využití např. i ve spolupráci s rozšířenou realitou.

Smarttag4
Balení obsahuje jen samotný přívěsek a návod

Pro uživatele telefonů, které UWB podporují, tedy dává smysl spíše počkat a pořídit až SmartTag+ s podporou této přesnější technologie. Ten by měl na pulty obchodů dorazit v průběhu letošního roku.

Smartphony Samsung s podporou UWB:

A co cena?

Cena je bohužel poměrně vysoká. Za SmartTag zaplatíte 899 Kč (balení 2 ks vyjde na 1 599 Kč a 4 ks na 2 299 Kč). V případě nákupu více přívěšků jde o investici v rámci několika tisíců, což už nemusí být pro mnoho uživatelů přijatelné.

smarttag3
Černé provedení je velmi nenápadné

Doufejme tedy, že Samsung půjde s cenou dolů, nebo pustí do svého systému i další výrobce přívěšků s nižší cenovkou. To jsou ale pouhé spekulace. V nabídce je kromě černé varianty také varianta béžová.

Smarttag6
Hledání pomocí aplikace SmartThings

Bohužel, kompatibilita se smartphony ostatních značek zatím chybí. Samsung si tak přívěsek drží pouze v rámci svého ekosystému.

https://youtu.be/r26JHAOtVSc

SmartTag není potřeba dobíjet, protože je vybaven malou baterií CR2032, která by měla zvládnout zhruba rok provozu. Úroveň nabití je možné sledovat přímo v aplikaci a jakmile se vybije, lze ji bez problému vyměnit.

Závěrečné hodnocení

Nový přívěsek od Samsungu je dle mého názoru příkladem v zásadě velmi jednoduché technologie, která ale může přinést široké možnosti využití. Instalace doplňku do aplikace i následné spárování s telefonem je velmi intuitivní a rychlé. Lokalizace pomocí Bluetooth je v rámci možností přesná a spolehlivá.

Smarttag7
SmartTag a Samsung Galaxy S21+

Dle mého názoru ale přívěsek od Samsungu začne dávat opravdový smysl až ve variantě s UWB technologií a ve spojení s některým ze smartphonů, které ji podporují. I tak se ale jedná o užitečné zařízení, které usnadní mnoho životních situací. Jen ta cena…

Samsung SmartTag

smarttag
8.3

Design a zpracování

7.5/10

Doprovodná aplikace

9.3/10

Přesnost lokalizace

8.0/10

Klady

  • jednoduchá instalace i párování s telefonem
  • široké možnosti využití
  • nenápadný a elegantní design

Zápory

  • vysoká cena
  • nulová kompatibilita s ostatními značkami
  • zatím bez UWB
Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku