Domů » Recenze » Recenze přívěsku Samsung SmartTag: digitální Sherlock Holmes

Recenze přívěsku Samsung SmartTag: digitální Sherlock Holmes

Samsung na začátku ledna představil své tři nové vlajkové lodě – Galaxy S21, S21+ a S21 Ultra, na které jsme vám už podrobné recenze naservírovali. V tomto článku se podíváme na zajímavý kus příslušenství, který byl odhalen společně s trojlístkem telefonů. Jedná se o Samsung SmartTag – přívěsek, díky kterému už nebudete hledat klíče, peněženku, batoh, zavazadlo ani zaběhnutého psa.

Co je to SmartTag a jak funguje?

SmartTag samotný je v podstatě jen malinká plastová krabička s jediným tlačítkem a očkem na zavěšení. Tento přívěsek by měl být připnut nebo jinak připevněn k předmětu, jehož polohu chcete sledovat. Lokalizace pak probíhá v aplikaci SmartThings pomocí Bluetooth LE.

smarttag1 1
Typické využití pro kontrolu klíčů

Aby vše fungovalo, je do vašeho smartphonu nutné doinstalovat doplněk SmartThings Find, poté už nic nebrání sledování Tagů nebo jiných Galaxy telefonů.

‎SmartThings
Cena: zdarma
SmartThings
Cena: zdarma

V aplikaci můžete jeden Galaxy smartphone spárovat s dalšími až deseti zařízeními. Já jsem vyzkoušel propojení se SmartTagem a druhým telefonem Galaxy S21+.

Jak vypadá vyhledávání?

Připojení k telefonu je velmi jednoduché a následné vyhledávání také. Pokud nevíte ani přibližnou polohu zařízení, dá se zobrazit na mapě. Podmínkou je, abyste byli v dosahu Bluetooth. Jakmile jste v dostatečné blízkosti, je možné se orientovat podle jednoduchého ukazatele ve smyslu „přihořívá, přihořívá“, který relativně přesně ukazuje, zdali se k zařízení přibližujete nebo oddalujete.

Hledaný telefon nebo SmartTag lze také prozvonit, abyste ho mohli objevit i v případech, kdy bude zahrabaný mezi dalšími věcmi. V případě, že se zařízení vzdálí tak daleko, že Bluetooth už nefunguje, detekce probíhá stejným způsobem jako funkce Find My Phone od Samsungu.

Tedy i když je zařízení offline, můžete jej sledovat pomocí jiných Galaxy telefonů v okolí. V momentě, kdy se k němu dostanete na kratší vzdálenost, je opět možné použít Bluetooth a ukázat polohu SmartTagu mnohem přesněji.

Další funkce a využití

SmartTag navíc funguje i obráceně. Pokud nemůžete najít váš telefon, je možné jej dvěma stisky tlačítka na přívěšku prozvonit. Další možností je naprogramování tlačítka na určitou funkci v rámci domácnosti. S jeho pomocí pak rozsvítíte například chytrou žárovku nebo zhasnete celý dům při odchodu.

Samsung Launches SmartThings Find, a New Way to Quickly and Easily Locate Your Galaxy Devices

Chytrý přívěsek od Samsungu nabízí opravdu mnoho variant využití. Kromě zavěšení na klíče lze sledovat například toulavého domácího mazlíčka nebo hodnotné zavazadlo na cestách. Zajímavé využití ale může být i u drahého sportovního vybavení nebo dětí pobíhajících po nákupním centru.

Bluetooth vs. UWB

Jak již bylo řečeno, SmartTag funguje pomocí Bluetooth LE. Samsung nicméně zmínil také variantu SmartTag+, které bychom se měli dočkat v průběhu letošního roku. Oproti klasickému modelu s Bluetooth bude vylepšená „plusková“ varianta podporovat UWB.

Ačkoliv i s Bluetooth přívěsek funguje celkem spolehlivě, UWB tomuto zařízení dodá o řád vyšší přesnost a nabídne tak mnohem širší využití např. i ve spolupráci s rozšířenou realitou.

Smarttag4
Balení obsahuje jen samotný přívěsek a návod

Pro uživatele telefonů, které UWB podporují, tedy dává smysl spíše počkat a pořídit až SmartTag+ s podporou této přesnější technologie. Ten by měl na pulty obchodů dorazit v průběhu letošního roku.

Smartphony Samsung s podporou UWB:

A co cena?

Cena je bohužel poměrně vysoká. Za SmartTag zaplatíte 899 Kč (balení 2 ks vyjde na 1 599 Kč a 4 ks na 2 299 Kč). V případě nákupu více přívěšků jde o investici v rámci několika tisíců, což už nemusí být pro mnoho uživatelů přijatelné.

smarttag3
Černé provedení je velmi nenápadné

Doufejme tedy, že Samsung půjde s cenou dolů, nebo pustí do svého systému i další výrobce přívěšků s nižší cenovkou. To jsou ale pouhé spekulace. V nabídce je kromě černé varianty také varianta béžová.

Smarttag6
Hledání pomocí aplikace SmartThings

Bohužel, kompatibilita se smartphony ostatních značek zatím chybí. Samsung si tak přívěsek drží pouze v rámci svého ekosystému.

Galaxy SmartTag: Tag it. Find it. Simply smart. | Samsung

SmartTag není potřeba dobíjet, protože je vybaven malou baterií CR2032, která by měla zvládnout zhruba rok provozu. Úroveň nabití je možné sledovat přímo v aplikaci a jakmile se vybije, lze ji bez problému vyměnit.

Závěrečné hodnocení

Nový přívěsek od Samsungu je dle mého názoru příkladem v zásadě velmi jednoduché technologie, která ale může přinést široké možnosti využití. Instalace doplňku do aplikace i následné spárování s telefonem je velmi intuitivní a rychlé. Lokalizace pomocí Bluetooth je v rámci možností přesná a spolehlivá.

Smarttag7
SmartTag a Samsung Galaxy S21+

Dle mého názoru ale přívěsek od Samsungu začne dávat opravdový smysl až ve variantě s UWB technologií a ve spojení s některým ze smartphonů, které ji podporují. I tak se ale jedná o užitečné zařízení, které usnadní mnoho životních situací. Jen ta cena…

Samsung SmartTag

8.3

Design a zpracování

7.5/10

Doprovodná aplikace

9.3/10

Přesnost lokalizace

8.0/10

Klady (+)

 • jednoduchá instalace i párování s telefonem
 • široké možnosti využití
 • nenápadný a elegantní design

Zápory (–)

 • vysoká cena
 • nulová kompatibilita s ostatními značkami
 • zatím bez UWB

Adam Bělunek

Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

10 komentářů

 1. Informace třeba, když už uvádíte že se to dá navěsit na psa – na jakou vzdálenost to funguje – ve volném terénu, mezi panelákama?
  Řekl bych že jorkšíra na 10 m uvidím i bez přívěšku a borderku na kilometr asi s tímto nenajdu.

  • Je to přes Bluetooth, takže tu odpověď nebude až tak těžký si odvodit ne?

 2. Tak to je docela fail. Jak má tohle konkurovat zařízením jako Beenode nebo Tile? Mám s těmahle věcma zkušenosti a pokud je skutečně ztratíte, tak už je nikdy nikdo nenajde. Chci vidět, jak zařízení vydrží v párovacím modu, kdy se snaží pingnout ztracené na přijímač rok. V zimě pak baterka chcípne do pár hodin. Dobrý fakt jenom jako „pípák“ (historický terminus technikus pro pípací zařízení na klíčích), když nevíte kde jsou klíče při odchodu z domu.

  Doporučuju vyzkoušet. Vemte Tile nebo cokoliv, hoďte to do pole a dejte někomu bojovku to za 5 hodin najít :D

  • Pro toto něco jako Beenode není vůbec konkurence. Beenode musí být spárovaný s konkrétním mobilem. Jak se odpojí, tak člověk sice dostane na mobil notifikaci, ale dokud se opět nedostane do dosahu, tak je ztracený a hotovo.
   Smarttag nemusí být s žádným zařízením spárovaný, funguje pomocí Bluetooth LE a hlavně oproti Beenode to umí komunikovat s jakýkoliv zařízením Samsungu, které je do té sítě zapojené. Zatímco Beenode musí být do několika desítek metrů od vás, abyste ho našel, Smarttag může být klidně na druhé straně zeměkoule a stačí, když v jeho dosahu projde jiné zařízení Samsungu a budete vědět, kde je.
   A že se to v zimě vybije během pár hodin? Běžte se vysmát, mám hromadu podobných nízkopříkonových zařízení na podobných baterkách, v zimě projdou mrazy i -15C a drží klidně rok.

  • No myslim, že nevíte o čem mluvíte, protože i u benode nebo tile je tohle jako proklamovaná funkce. Že vám stačí projít okolo se zařízením, které má v sobě aplikaci dané služby. Jenže to samozřejmě v reálu není pravda. Pokud ten samotný tag nemá nějakou formu GPS a není schopné svojí polohu samo pingovat, tak představa, že všechny mobily neustále běží ve vyhledávacím módu smart tagů a pingují je podle GPS je fakt směšná. Možná, že to umí UWB, to netušim, ale přes ten Bluetooth je to naprosto stejné zařízení, jako benode, tile a jiný tyhle šidítka. [odkaz]

   A to, že se bude zařízení na této baterce pokoušet běžet na párovacím módu v -15C a vydrží to dýl jak hodinu, to se bežte vysmát vy :D Osobně to mám vyzkoušené snad na všech těchto tazích, takže vaše teorie je možná krásná, ale moje praxe z terénu je naprosto jiná ;-)

  • Ano, dnes většina nových mobilů jede ve vyhledávacím módu, pokud mají Bluetooth zapnuté. Jak myslíte, že funguje eRouška? Ta jenom využívá toho, co mobily už dělají, tedy skenují okolí a přes Bluetooth LE si vyměňují identifikátory.

   To vyměňování identifikátorů vůbec nevyžaduje párování, takže to zařízení vůbec nemusí běžet v párovacím módu. Bluetooth LE (Low Energy) se tak jmenuje proto, že vyžaduje jen zlomek energie toho, co zařízení v plnohodnotném Bluetooth módu. A z vlastní zkušenosti vím, že i zařízení s malou baterií v takovém módu dokáže běžet měsíce.

   Máte pravdu, že Beenode měl nějakou možnost vyhledávání i skrze ostatní telefony zapojené do jejich sítě. Rozdíl je ale v tom, že Beenode reportoval řádově tisíce členů, zatímco Samsung ročně prodá skoro 300 milionů telefonů, z nichž podstatná část bude do té sítě zapojená. A právě na hustotě té sítě to celé stojí a padá. V ČR Samsung ročně prodá přes milion mobilních zařízení (mobily, tablety), reálně tu tak je několik milionů zařízení od Samsungu. Těžko hádat, jaké procento z nich bude mít odsouhlasené zapojení do oné sítě, ale věřím tomu, že to může být kritické množství, aby ta služba fungovala, jak má.

   Když vám vypadne peněženka někde uprostřed lesů, tak vám to asi moc nepomůže, ale v městské zástavbě je myslím velmi vysoká pravděpodobnost, že v určitém časovém úseku se do 120m od tagu objeví jeden z milionů zařízení od Samsungu, které v ČR jsou, a polohu tagu nahlásí.

 3. Tak hlavně toto není žádná recenze, autor nikde nepíše, že přívěsek osobně vyzkoušel. Vypadá to tedy, že pouze využil marketingových informací Samsungu. Nadpis článku je naprosto zavádějící.

  • ty si spadl z Marsu ne, nebo jen neumis cist?

  • Odřeji, a fotky jsou podle z databanky Samsungu? :-D

  • Adam Bělunek

   Dobrý den, stačí si recenzi přečíst celou. V textu zmiňuji, jakým způsobem jsem SmartTag testoval a o reálném použití vypovídají i fotky nebo screenshoty z aplikace…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).