Domů » Recenze » Recenze Nokia Lumia 820: Barevná Finka s přemrštěnou cenou

Recenze Nokia Lumia 820: Barevná Finka s přemrštěnou cenou

Lumia 820 má slušnou výbavu, podporuje bezdrátové nabíjení a dostupná je v celé řadě barev. Pozdní příchod na český trh ji společně s vyšší cenou do karet příliš nehraje, přesto má co nabídnout.

Nokia vsadila na spolupráci s Microsoftem vše. Mimo hloupých telefonů v její nabídce najdete už jen modely s operačním systémem Windows Phone. Symbian i MeeGo jsou minulostí a Android zcela nepředstavitelnou variantou. Nástup Windows Phone Nokií na trh byl sice velkolepý, ale předchozí modely – Lumia 920, Lumia 900, Lumia 800Lumia 710 a Lumia 610 neslavily takový úspěch, jaký by si finský gigant se svým americkým spojencem představovali. Nebudeme dnes rozebírat, kdo kde udělal jakou chybu, Windows Phone 7.5 jsou také minulostí a na scénu přichází vylepšené Windows Phone 7.8, které budou směrovány hlavně do levnějších telefonů a v hledáčku nás všech se tak usadí hlavně Windows Phone 8, který oproti předchozí verzi výrazně dospěl a rozhodně má co nabídnout.

 

A systém by opravdu překvapit měl, zvláště ve spojení s hardwarem Nokia. Množí se názory, že toto je pro Nokii poslední pokus a jestli ani ten nevyjde, zmizí kdesi v propadlišti dějin nebo ji koupí nějaký čínský dravec. Nokia si tedy nemůže dovolit ono pověstné „šlápnutí vedle“ a měla by hrát na jistotu. Bude tou jistotou právě Nokia Lumia 820? Je dostatečně kvalitní a zajímavá na to, aby zaujala široký okruh zájemců? Prosadí se na trhu plném tvrdé konkurence? Bude z ní hit nebo na ní za pár měsíců zapomeneme? Zvládne se postavit konkurenčním HTC s Windows Phone 8, které jsou velmi povedené? Otázek je mnoho, pojďme hledat odpovědi.

Klady (+)

 • design, barevné kryty
 • kvalitní AMOLED displej
 • rychlost a stabilita systému
 • displej lze ovládat v rukavicích
 • NFC a bezdrátové nabíjení
 • Windows Phone 8
 • bonusové aplikace a navigace od Nokie
 • výdrž

Zápory (-)

 • pozdní uvedení na trh
 • cena
 • průměrný fotoaparát 
 • hmotnost
 • omezení Windows Phone 8
 • náchylost krytu na poškrábání

Nokia Lumia 820 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Obsah balení

Lumia 820 dorazila v modré krabičce, na kterou jsme již zvyklí a viděli jsme ji u všech ostatních Lumií. Liší se jen obrázkem telefonu na povrchu, tentokrát je Lumia 820 vyobrazena v několika pestrých barvách. Uvnitř nás také nečeká žádné větší překvapení. Kromě telefonu, baterie a zadního krytu najdeme obligátní návod, microUSB kabel a adaptér do elektrické zásuvky a nakonec sluchátka. Ta překvapila, jak barvou, tak zpracováním a nadprůměrnou kvalitou zvukového výstupu.

- - -

Sluchátka jsou vyvedena v červené barvě, stejně jako kryt telefonu. Mají několik gumových nástavců do uší a ovládací tlačítko na kabelu. Ocenil bych, kdyby mu sekundovalo i tlačítko ovládání hlasitosti, ale to se bohužel nekoná. V uších sedí perfektně a nevypadnou ani při běhu. Musím uznat, že sluchátka se docela povedla a patří k těm lepším, která u telefonů najdete.

Konstrukce a dílenské zpracování, videopohled

Lumia 820 je další v této řadě, která se nedrží designu vycházejícího z dnes už legendární N9, ale přichází s něčím novým. První byla levná Lumia 610, novinka ji následuje, ačkoli jiným designovým jazykem. Některé názory tento krok kritizují, jiné ho kvitují s povděkem a dovětkem, že N9 a Lumii 800 jsme viděli už tolikrát, že to chce nový, svěží vítr. Tady ho máme, takže snad už budeme spokojeni.

- - -

Otázkou je, jestli tento krok byl správný, ale to ukáže čas. Lumia 820 totiž, na rozdíl od větší 920, více zapadá do středního proudu a třeba v černé barvě jí na první pohled nerozpoznáte od konkurenčních produktů. A možná i proto jsou tu výměnné kryty. Telefon si tak můžete „převléknout“ do několika pestrých barev a odlišit se od svého okolí. Nám do redakce dorazila sytě červená Lumia 820, která zrovna mně osobně dvakrát nepřirostla k srdci. Raději bych žlutou nebo bílou, ale což, do dámské ruky se červená bude hodit určitě.

- -

Sám jsem zvědav, jestli nás čeká to, co v případě starších Nokií s výměnnými kryty a na trh se dostanou všelijaké „originální“ barevné kreace různých, povětšinou čínských výrobců. Rozhodně by to nebylo na škodu, touha odlišit se je pořád silná. Možná víc než kdy jindy, dnešní smartphony se od sebe vzhledově moc neliší. Ještě doplním, že originální kryty od Nokie se prodávají za cenu okolo 450 Kč a speciální kryt pro bezdrátové nabíjení nepatrně zvýší celkovou tloušťku.

Nokia Lumia 820

Videopohled na Nokii Lumia 820

Rozměry se Lumia 820 naštěstí nijak nevymyká a díky displeji s úhlopříčkou 4,3“ zůstala relativně kompaktní a dobře padne do ruky. Hmotnost telefonu je rovných 160 gramů a ve srovnání se stejně velkou konkurencí je to o něco více, ale během pár dnů si na váhu zvyknete a těch pár gramů navíc už nijak nebudete pociťovat. Tělo telefonu je oblé, nemá žádnou ostrou hranu. Drží se toho, co už známe z předchozích Lumií. Všechna ovládací tlačítka mají své místo na pravém boku – ovládání hlasitosti, spoušť fotoaparátu a zapínací tlačítko. To je umístěno velmi dobře a je dosažitelné, ať už telefon držíte v pravé nebo levé ruce. Nemusíte nijak přehmatávat, což je veliké plus.

- - -

Na horní hraně se usadil 3,5 mm jack konektor, na spodní pak microUSB a reproduktor. Záda telefonu zdobí logo výrobce a čočka foťáku s LED diodou a nápisem Carl Zeiss, integrace technologie PureView se tentokrát nekoná. Vše v černém rámečku, který působí kovovým dojmem. Čelní stranu zabírá displej, tři senzorová tlačítka, přední kamerka a logo výrobce, které již není uprostřed telefonu, ale přestěhovalo se na pravou stranu.

 
Nokia Lumia 820 v bílé barvě 

Výrazným neduhem je odolnost displeje a krytu vůči poškrábání; škrábance byly na námi testovaném kusu natolik viditelné, že obtěžovaly při používání. Displej jsem v tomto stavu už dostal a těžko soudit, co se telefonu stalo, než se dostal ke mně z předchozích redakcí. Překvapuje mě ale, že Gorilla Glass nevydrží.

- - -

Následuje zadní kryt telefonu, který jde velmi špatně sundat. Nokia zapomněla na jakýkoli výstupek, který by vám tuto operaci zjednodušil. Správný postup najdete v manuálu, tak mu raději věnujte pozornost, ať si kryt neopatrnou manipulací nezničíte. Počítejte s tím, že na sundání zad budete muset vyvinout trochu více síly. S krytem se pojí ještě další nepříjemnost, a to jeho lehké povrzávání a prohýbání uprostřed zad.

- - -

Mějte na paměti, že kryt obsahuje NFC anténu a určitě bude vhodné se k němu chovat slušně. Stejně tak v případě, že se rozhodnete zakoupit nový kryt, který podporuje bezdrátové nabíjení. Ano, i to novinka umí a drží tak krok s konkurencí, respektive je ve své cenové kategorii v tomto ohledu o krok napřed. Ale znovu upozorňujeme, jde to jen se speciálním krytem, který je nutné dokoupit za výše zmíněnou cenu.

- 
Barevné zadní kryty pro Lumii 820: Základní obsahují NFC, vylepšené (nutno dokoupit) přidají podporu bezdrátového nabíjení, využít je můžete například s nabíječkou Nokia Wireless charger DT-910 s NFC (videopohled)

Co je ale jednoznačně nejhorší, je baterie a její uchycení. Dlouho jsem bádal nad tím, co v telefonu tak nepříjemně „rachtá“. Po opětovném sundání krytu mi to došlo. Baterie není v telefonu nijak uchycena a samovolně vypadne. A vzhledem k tomu, že zadní kryt úplně nepřiléhá k tělu telefonu, má baterie ve stavu zavřeného telefonu určitý prostor pro „rachtání“. Vyřešilo to až pár cm izolepy. Jak jsme ale později zjistili (při srovnání s dalšími Lumiemi 820), problém s vypadáváním baterie se týkal jen našeho kusu a naštěstí tedy nejde o vadu celé série. Vzhledem k ceně by to byla ostuda, ale v tomhle případě na zadním krytu musel chybět nějaký díl, který zabraňoval vypadnutí akumulátoru. Sečteno a podtrženo, po designové stránce se Lumia 820 povedla, potěší i barevné kryty a bezdrátové dobíjení. Jen hmotnost by mohla být nižší a počítejte s tím, že 160 gramů v kapse zkrátka cítit budete.

Nokia Wireless charger DT-910 s NFC

Videopohled na bezdrátovou nabíječku Nokia Wireless charger DT-910 s NFC

Displej: Ovládat jej můžete i v rukavicích

Displej je chloubou nových Nokií. U modelu Lumia 820 to sice není taková pecka jak u dražší Lumie 920 (recenze), ale i tak nezklame. V první řadě musím pochválit úhlopříčku 4,3 palce. Ač soukromě používám telefon s úhlopříčkou 4,7“, větší nemusí být nutně lepší. Naopak, pro pohodlné nošení v kapse je velikost 4,3“ tak akorát a nakonec vám udělá stejnou službu jako větší zobrazovače. Důležité je rozlišení, barevné podání a věrnost barev. V těchto kategoriích Lumia 820 rozhodně nezaostává. Rozlišení by sice mohlo být vyšší než 480 x 800 pixelů (WVGA), ale na druhou stranu pokud nebudete displej nějak extra zkoumat, rastru si nevšimnete. Nokia použila pro tento AMOLED displej (bez pentile matice) svou ClearBlack technologii, díky níž je černá opravdu černá. I ostatní barvy jsou věrné, avšak v dobrém duchu AMOLED displejů tak trochu přepálené. Není to však tak hrozné jako u Samsungu.

- - -

Tip na článek: Jak fungují displeje s ClearBlack technologií?
 

Velkou výhodou Lumie 820 je zvýšená citlivost displeje díky speciální technologii od společnosti Synaptics. Tato funkce se vyzdvihuje hlavně u větší Lumie 920 a u testovaného modelu se o ní moc nemluví. Jde o možnost ovládat displej nejen prsty, ale jakýmkoli alespoň trochu vodivým předmětem. To jsem ocenil za těchto zimních dnů víc, než bych původně očekával. Ovládat telefon v rukavicích je prostě paráda. Samozřejmě se v nich nedá pohodlně psát na klávesnici, ale základní operace zvládnete jako nic. Za tuhle funkci musím dát Nokii jednoznačně palec nahoru. Na druhou stranu, jedinečnost ji nevydrží moc dlouho. Už na letošek jsou ohlášeny konkurenční modely, které zvládnou to samé. Prvenství ale Nokii nikdo nevezme.

-  

Hardware a výkon: Zlatá střední cesta

Říkal jsem si, co budu v této kapitole psát. S příchodem Windows Phone 8 se sice změnily a částečně uvolnily hardwarové nároky na telefony, nicméně systém je pořád tak dobře odladěn, že nedostatek výkonu nikdy nepoznáte.

Lumia 820 disponuje dvoujádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon S4 s jádry Krait taktovanými na 1,5 GHz. O akceleraci grafiky se stará čip Adreno 225, který doplňuje slušný 1 GB RAM. Tato kombinace vám dopřeje dostatek výkonu jak pro perfektně plynulý běh systému, tak pro hraní náročnějších her, přehrávání HD videí nebo práci s obsáhlejšími Office dokumenty. Vyváděl jsem s Lumií všelijaké psí kusy, ale nedostal jsem ji do situace, kdy by se zadýchala. V tomto směru má Lumia 820 výrazně navrch oproti HTC 8S, který má jen 512 MB RAM a toto omezení se projeví zejména při spouštění náročnějších aplikací a her. Na druhou stranu, HTC 8S se prodává za podstatně nižší cenu (recenze).

   

Hardwarovou výbavu doplňuje vnitřní paměť 8 GB, ze které je pro vaše data k dispozici zhruba 5,3 GB. Prostor pro další uživatelská data lze získat díky slotu na microSD karty (až do kapacity 64 GB), a to už by mělo stačit i náročnějším milovníkům hudby. Jen pozor, aplikace není možné instalovat na paměťovou kartu, ale pouze do interní paměti telefonu, skrze kartu máte přístup jen k dokumentům, hudbě, filmům a fotografiím. Po připojení k počítači se obsah telefonu a paměťové karty zobrazuje jako přenosný disk (protokol MTP). Využít můžete i cloudového úložiště. Minimálně SkyDrive se 7 GB prostoru pro nové uživatele a 25 GB prostoru pro starší uživatele.

Hardwarovou výbavu telefonu dotváří dnes už samozřejmosti jako Bluetooth, Wi-Fi, GPS, NFC, ale také netradiční věci jako podpora GLONASS či bezdrátového nabíjení. GLONASS zatím moc nevyužijeme a bezdrátové nabíjení bohužel také ne. K testování nám nebyl zapůjčen ani speciální kryt, ani bezdrátová nabíječka (tu jsme však otestovali s Lumií 920, která má bezdrátové nabíjení v základu). Oboje ale bude dostupné jako dokoupitelné příslušenství. Dovedl bych si také představit, že by se Lumia 820 mohla prodávat v nějaké speciální edici, která by byla o něco dražší, ale obsahovala by právě speciální kryt a bezdrátovou nabíječku. Nechme se překvapit, jestli bude některý z prodejců dostatečně kreativní.

Baterie a výdrž: Mírný nadprůměr

Předchozí Lumie měly tak trochu problémy s výdrží baterie. Jak které a jak u koho. Někomu Lumia 800 vydržela i dva dny, jinému umřela už po obědě. Jako vždy, záleží na stylu používání a stejné je to s Lumií 820. Ta je vybavena akumulátorem s kapacitou 1650 mAh, její výdrž se oproti předchozím modelům výrazně zlepšila. Předpokládám, že zásluhy na tom nese jak Windows Phone 8, tak Nokia, která se poučila ze svých chyb a nové modely mají výrazně vylepšenou správu napájení.
Díky tomu telefon bez problémů vydržel celý pracovní den až do noci a někdy zvládl i dva dny zápřahu. V nastavení máte možnost aktivovat Spořič baterie; touto funkcí však disponují všechny telefony se systémem Windows Phone.

  

Provedli jsme také test přehrávání HD videa (720p), kdy jsme jas a hlasitost telefonu nastavili na střední úroveň. O dobití se Lumia 820 přihlásila po 6 hodinách a 40 minutách, a to není vůbec špatný výsledek. Při cyklickém načítání webové stránky smartmania.cz v Internet Exploreru (WiFi připojení) jsme telefon připojovali k nabíječce po 4 hodinách a 35 minutách.

Operační systém a bonusový software: Přidaná hodnota od Nokie

Nebudu se zde detailně rozepisovat o samotném operačním systému, který mnozí z vás znají z jiných telefonů a pokud ne, tak jste určitě četli zcela vyčerpávající recenzi našeho šéfredaktora Jirky Hrmy, ta se prostě trumfnout nedá a najdete v ní kompletní popis všech novinek.

   

Vzhledem k tomu, že jsme měli k dispozici vzorek, který nebyl ve finálním stavu pro český trh a bez aktualizace Portico, chyběly mu některé funkce a část systému nebyla přeložena do češtiny. I proto se závěrečným hodnocením ještě počkáme. Ať tak či tak, celkově je Windows Phone 8 vyspělý a hlavně neuvěřitelně rychlý systém. Oproti předchozím Lumiím s Windows Phone 7.5 se obrovsky zrychlilo načítání nových nebo dříve otevřených aplikací. A třeba takový WhatsApp Messenger je díky tomu výrazně použitelnější. Stejně tak většina Twitter klientů nebo Facebook aplikace (i když ta by ještě zasloužila vylepšit).

  

V systému jsem narazil na jeden trochu ošemetný problém, který asi nebude rušit každého, ale mě ano. Byla jím volba správné barvy dlaždic na hlavní obrazovce, respektive barevného schématu systému. Paleta barev se rozšířila, ale zvolit pro červený telefon jinou barvu než opět červenou se ukázalo být opravdu problém, aniž by výsledkem nebyl naprostý kýč. A sytě červená barva dlaždic je na můj vkus opravdu výrazná, ještě že se nabízí možnost aktivace tmavě rudé. I z tohoto důvodu bych já osobně volil raději žlutou, nebo ještě lépe bílou Lumii 820. Kromě tmavého systémového skinu si můžete navolit i světlý – bílý.

Další drobné komplikace nastaly při skládání dlaždic na domácí obrazovku. Dejte člověku možnost volby a dostanete ho do úzkých. Windows Phone 8 nabízí tři velikosti dlaždic (Live Tile) a možnost poskládat je po celé obrazovce (zmizel tolik obhajovaný zlatý řez z Windows Phone 7.5, respektive tmavý pruh na pravé straně hlavní obrazovky). Musím se tu přiznat, že styl předchozího systému mi vyhovoval více. Nakonec jsem si ale svoji mozaiku našel a zůstal u ní. Nejspíš se nebudu řadit k těm, kteří Live Tiles přeskládají i několikrát za týden. To mě vážně nebaví, spíš až obtěžuje. Na druhou stranu, kolega Jirka Hrma si upravenou podobu hlavní obrazovky ve Windows Phone 8 nemůže vynachválit a zejména chybějící černý pruh kvituje, stejně jako třetí malý rozměr pro dlaždice.

 
S dlaždicemi na hlavní obrazovce si můžete opravdu vyhrát a navíc umějí zobrazovat užitečné informace

Pochválit musím jak možnost změny velikosti písma, tak lupu, která poklepáním dvou prstů na displej zvětší kterékoli místo v systému. Ne, že bych to já snad potřeboval, ale uvědomil jsem si, že pár jedinců, kterým jsem dříve doporučil Lumii 610 nebo Lumii 800, má teď celkem problém s malým písmem a pro čtení zpráv si musí brát brýle, což je mnohdy nepohodlné.

S výše uvedenou absencí aktualizace a finálního software souvisí i bonusový software, kterým Nokia své telefony vybavuje. Lumia 820 nebyla ve finálním stavu pro český trh, ale to nevadí, protože takřka všechny nadstandardní aplikace si můžete stáhnout ve Windows Phone Store. Určitě ale bude telefon obsahovat Nokia Mapy a hlavně vylepšenou navigaci Nokia Autem+ Beta, která obsahuje nové a vylepšené funkce a konečně umí běžet i na pozadí, tzn., jakmile z aplikace vyskočíte, navigování se nepřeruší a hlasové povely uslyšíte i nadále.

   
Nokia Autem+ Beta

Portfolio aplikací od Nokie je už dnes velmi široké a nadále se rozšiřuje. Těšit se můžete na aplikace, které pracují s rozšířenou realitou (Městské info Nokia), různá vylepšení foťáku (Chytrý fotoaparát, Panorama), úpravy fotek (Creative Studio), nakupování (Peněženka), přenos obrázku přes Bluetooth (Photobeamer) a spoustu dalších, tady je seznam těch nejzajímavějších (vzhledem k tomu, že jsou stejné jako u Lumie 920, vypůjčili jsme si popisky z naší předchozí recenze):

Cinemagraph: Zábavná aplikace, kterou jsme si v redakci maximálně oblíbili. Skrze fotoaparát nasnímáte krátkou sekvenci snímků (animace), pak nastavíte, které objekty se mají pohybovat a které mají zůstat statické.

  
Pro zobrazení animace klikněte na obrázek, každý animovaný GIF má zhruba 1,5 MB (soubory jsme zmenšili, původní rozlišení každého GIFu z telefonu je 800 x 448 px). Původní soubory v plném rozlišení si můžete stáhnout zde.

S Cinemagraphem si rozhodně užijete spoustu zábavy, zejména při posezení s přáteli dostává aplikace zcela nový rozměr. Jen je škoda, že přímo v galerii s obrázky se animace nezobrazují a vy vidíte pouze statický obrázek. Přímo z galerie se ale snímek dá otevřít v aplikaci Cinemagraph, kde si animaci můžete zobrazit nebo ji opět upravit.

 

Nokia Autem+ (beta): jak jsem již zmínil, Nokia Autem+ Beta je povedená turn-by-turn navigace od Nokie, jak jí známe z Windows Phone 7.5 v nové verzi. Oproti předchozím verzím přidává některé nové funkce, jako jsou tři typy tras (nejkratší, nejrychlejší, ekonomická), nastavení, kterým úsekům se vyhnout, a nakonec multitasking. Navigace bude běžet na pozadí, řídit vás hlasovými pokyny, a vy můžete používat telefon dál, jak se vám to zrovna hodí. Citlivost GPS přijímače je u Lumie 820 bezproblémová a ve většině případů telefon vaši pozici zaměří během několika málo vteřin. Po výjezdu z tunelu je zaměření opět otázkou několika okamžiků.

 

Městské Info (City Lens): Aplikace, která váš fotoaparát promění v rozšířenou realitu. Můžete snadno prozkoumat, co se okolo vás nachází za místa, ať už půjde o restaurace, pamětihodnosti, obchody, bankomaty, atd.

  

Čítače: aplikace, díky které budete vědět, kolik jste provolali minut, odeslali SMS zpráv a kolik MB dat jste prodatovali. 

Přenos dat: už z názvu je téměř pochopitelné, co aplikace umí. Z vašeho starého telefonu pomocí Bluetooth přenese vámi zvolená data. 

Photo Beamer: Velmi jednoduchá, avšak praktická pomůcka. Umožňuje fotogarafie promítnout na jakékoliv zařízení s displejem a přístupem k internetu. Stačí v nějakém zařízení otevřít stránku photobeamer.com, telefonem sejmout QR kód a odeslat fotku. Zajímavé řešení, které má ale co zlepšovat. Zatím lze takto nahrát jednotlivé fotky, galerii vcelku bohužel ne.

Panorama: Aplikace pro snímání panoramatických fotek. 

   

Chytrý fotoaparát: Ze série pěti fotografií si vyberete tu nejlepší. Můžete jednoduše odstranit nevhodné objekty či vyměnit “mrkající” obličeje. 

Creative studio: Nástroj pro úpravu fotek s několika barevnými filtry. Pokud se rádi s upravenými fotografiemi chlubíte na sociálních sítích, bude vám tenhle nástroj do příchodu Instagramu pro WP dobrým pomocníkem.

Fotoaparát a záznam videa

I Lumia 820 se pyšní optikou Carl Zeiss. Těžko hodnotit, do jaké míry má toto vliv na kvalitu výsledných fotografií, ale jak sami uznáte dle přiložených obrázků, řadí se spíše do průměru a zejména za horších světelných podmínek to není žádná sláva. Snímky naštěstí netrpí na přepálená místa způsobená kovově šedou oblohou, ani na přehnaně tmavé plochy tam, kde nebyl dostatek světla. Jen ostrost by v některých případech mohla být lepší a pokulhává i věrohodnost barev. Celkem kvalitně Lumia 820 fotí makro snímky.

- - -

- - -

Zrychlení systému se projevilo i na fotoaparátu. Jeho spuštění je bleskurychlé a dokáže pořizovat jeden obrázek za druhým bez zaváhání a se spolehlivým zaostřením pomocí autofocusu. Musím pochválit hardwarovou spoušť fotoaparátu. To je věc, která by měla být povinně ve všech telefonech, které to s focením myslí vážněji. Namáčknout spoušť pro zaostření a domáčknout pro vyfocení je totiž výrazně jistější a pohodlnější, než jakékoli přehmatávání a matlání po displeji.

- - -

Video lze nahrávat ve fullHD či HD rozlišení. Při zvolení fullHD je kvalita spíše průměrná, u 720p HD videa je to o něco lepší a zejména za dobrého světla se Lumia 820 za pořízený záznam nemusí stydět. I při záznamu přeostřuje rychle, jen pozor na scény s horším osvětlením, tam jde, stejně jako u fotografií, kvalita prudce dolů.

Nokia Lumia 820: Camera test (720p)

V oblasti mulitmédií Lumia 820 ničím nepřekvapí. Přehraje jako hudební, tak videosoubory ve formátech MP3, WAV, eAAC+ a WMA, tak MP4, H.264, H.263 a WMV.

Kancelář a internet

I jako kancelářský nástroj se tahle barevná finka může osvědčit. Práce s e-maily zůstala nezměněna, což je dobře, protože už ve Windows Phone 7.5 byl mailový klient vyřešen na výbornou. Přehledný, dobře ovladatelný s většinou potřebných a pokročilých funkcí. Možnost prohlížet, editovat a vytvářet Office dokumenty ho jen skvěle doplňuje a připojení k Office 365, SkyDrive nebo na firemní SharePoint jsou už jen pověstnou třešničkou na dortu, která dotváří obraz dostatečně vybaveného pracovního nástroje.

Nokia exceluje i v práci s kontakty, ani zde se nic nezměnilo. Příkladná synchronizace se všemi nastavenými účty a spolehlivě řešení konfliktů rozhodně nebude na překážku. Horší je to jen s kalendářem, který stále neumí týdenní pohled, ale to lze vyřešit některou z aplikací třetích stran, které jsou dostupné ve Windows Phone Store.

  

  

Webový prohlížeč opět poskočil o krůček dopředu. Pro zobrazování využívá jádro z desktopového Internet Exploreru 10 s podporou HTML 5, který je díky celkovému zrychlení systému opravdu bleskový a jediné, co vás tak bude brzdit, bude vaše aktuální rychlost připojení k internetu. Pokud budete v dosahu dostatečně rychlé WiFi, budete z prohlížeče, jeho rychlosti a možností opravdu nadšeni.

Příjemnou inovací, kterou jiné telefony s Windows Phone 8 v tuto chvíli nenabízejí, je možnost změny výchozího vyhledávače v prohlížeči (pozor, neplést s hardwarovou klávesou pro vyhledávání). Pokud do adresního řádku zadáte nějaký výraz, ve výchozím stavu začne vyhledávat skrze Bing, v nastavení webového prohlížeče se nabízí možnost přepnutí na Google, čehož většina uživatelů ráda využije.

Závěrečné hodnocení: Povedená, ale drahá

Nokia Lumia 820 je jedním z modelů, který by měl vyhodit Nokii zpět do sedla a vrátit jí do boje o přední příčky top prodejců mobilních telefonů. Nejen do modelu Lumia 820 jsou tedy vkládány velké naděje a všichni s napětí čekají, jaká budou prodejní čísla. Velkým problémem tohoto modelu je pozdní dostupnost na našem trhu. Z původně plánované poloviny prosince loňského roku se termín posunul téměř o měsíc a Nokia tak promeškala Vánoce.

Lumia 820 určitě má na to, aby byla úspěšná. Vypadá dobře, skvěle padne do ruky, relativně dlouho vydrží nabitá a disponuje kvalitním, rychlým a stabilním operačním systémem, který je jednouchý na ovládání. A to i pro lidi s horším zrakem. Má i své chyby, ale ty jí nejspíš odpustíte, protože nejsou nijak závažně.

Graf ceny produktu Nokia Lumia 820 poskytuje server Heureka.cz

Jak jsem tedy už několikrát nakousl, největší vadou tak je její pozdní příchod na náš trh a cena. Oficiální cenu pro Českou republiku Nokia stanovila na 12 990 Kč. To je, nezlobte se na mě, lehce mimo. Nokia naštěstí poskytuje a servisy uznávají celoevropskou záruku, takže si Lumii 820 můžete z šedého dovozu koupit už dnes za cenu, která začíná lehce pod 10 tisíc korun.

HTC Windows Phone 8S lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

HTC One X lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

LG P880 Optimus 4X HD lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Výrazným soupeřem pro Lumii 820 je z části model HTC 8X (recenze), ale více se hodí srovnání s HTC 8S (recenze). Ten nabízí méně paměti RAM (512 MB), nepodporuje bezdrátové nabíjení a hlavně má žalostně malou interní paměť. Do karet mu ale hraje velmi nízká cena, která se aktuálně pohybuje okolo hranice 6 500 Kč. Výraznou konkurenci má Lumia 820 rovněž mezi telefony s Androidem, a nutno dodat, že podsatně lépe vybavenými. Namátkou zmíníme například HTC One X nebo LG Optimus 4X HD. Zdá se tedy, že to tahle barevná krasavice nebude mít vůbec lehké. Určitě ne za současnou cenu.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

77 komentářů

 1. Díky za recenzi, jen bych upozornil na skutečnou konkurenci. Je jasné, že pokud má HTC i Nokia dva produkty s WP8, nabízí se srovnání levnějšího s levnějším a dražšího s dražším. Ale 820 je úrovni 8X a 920 je ještě o třídu výš. Konkurenci pro 8S bude model 620, který na trh teprve přijde.

  Pokud se člověk podívá na srovnání, které je možné zahrnout do tabulky (například zde: [odkaz]), zjistí, že 820 je naopak ještě o něco lépe vybavená, než 8X (32. vs. 39. místo v části celková technická vybavenost). A to v tabulce nejsou právě takové vychytávky, jako jsou aplikace od Nokie nebo displej ovládatelný rukavicemi či nehty. Nemluvě o vyšší ceně HTC. Pragmaticky vzato je tak Nokia Lumia 820 výhodnější koupě.

  • V porovnani s HTC 8X ma zase Lumia 820 horsi display, horsie materialy (pogumovany plast je podla mna ovela prijemnejsi a praktickejsi) a pravdepodobne aj horsiu ochranu obrazovky (myslim, ze Lumia 820 nema Gorilla Glass). Suma sumarum, ani jeden ma nezaujal a preto pockam na dalsie kolo.

  • Ano, má nižší rozlišení, ale pokud si vezmete telefon do ruky, tak Vám to opravdu ani nepřijde. Konec konců je to psané v recenzi.

   Materiál je otázka vkusu, zase je telefon opravdu elegantní – nejde o plast, ale o polykarbonát (karbon je přeci cool :-)). Recenzent jistě potvrdí, jak pevná jsou ona záda, že to není pružící plastík, ale opravdu festovní kus.

   Gorilla Glass si mnoho lidí mylně vykládá tak, že displej není možné poškrábat – tak to ale není. Displej je odolný proti rozbití, tzn. nehrozí iPhone efekt při pádu na zem a roztříštění displeje. Další věc – pokud je displej poškrábaný, je zajištěna plná čitelnost při zapnutém „podsvícení“.

  • Naopak, gorilla má chránit proti „sharpness“ tedy proti poškrábání. Sama o sobě je křehká a při pádu se umí pořádně rozpavučinkovat.

  • hitmanhunt: tak tak, dříve se také neustále opakovalo, jak je Nokia drahá např. ve srovnání se Siemensem. Ale to si mohla dovolit, měla obrovský podíl na trhu a málo komu se chtělo přecházet na něco jiného „nelogického“ oproti Nokia ovládání (a později to platilo i u Symbianu). Ale to dnes rozhodně neplatí, WP jako WP, Nokia se sice snaží se profilovat jako premium HW výrobce, ale dnes je prostě snadné migrovat z jedné značky na druhou, specifikace užívání jsou nad přístrojem (vyjma iOS a BB), co mám tady, můžu mít i jinde. A s trochou snahy není ani problém migrovat mezi platformami samotnými.

   Nokia by si měla uvědomit, že ona není ta, která si může dovolit ždímat svou skupinu uživatelů více než jiní.

  • fero (neregistrovaný)

   Je to jak píše VRATANOKIA: L820 se dá srovnávat leda s 8X a L620 s 8S, a na cenu 8X už si nikdo nestěžuje.

  • Smutné :(

  • xxx (neregistrovaný)

   XXX: Naprostý souhlas, 820 je dle mého názoru lepší naž 8X, a to ji při ceně necelých 10tis v týdnu uvedení dělá cenově jeden z nejlepších mobilů. Pokud si počkáte do února, kdy už to nebude žhavá novinka, lze navíc cenu očekávat ještě nižší.

  • „Gorilla Glass si mnoho lidí mylně vykládá tak, že displej není možné poškrábat – tak to ale není. Displej je odolný proti rozbití,“

   No tak zrovna tohle je naprosty blabol. Gorilla Glass je odolnejsi proti poskrabani, nikoliv proti padu. LOL.

 2. Na strankach CORNING GORILLA GLASS Nokia Lumia 820 nefiguruje. V zozname su len Lumia 920, 900, 822, 800 a 710. Mozno preto ten poskriabany display.

  • Oslík (neregistrovaný)

   Přičemž mně se rozbilo sklo na Lumii 900 a kolegovi poškrábalo na Lumii 800. Tak nevím… :-(

  • fero (neregistrovaný)

   Že je tam gorila tam neznamená že to nejde :D

  • Klid, ani gorilla glass stale neni dostatecne odolna proti poskrabani v beznem provozu

 3. Osobně Lumii 820 mám a recenzi hodnotím velmi kladně, design je z větší části hodně subjektivní a mě se hodně líbí. Co se nedostatků v oblasti fotoaparátu týká souhlasím, fotky na můj vkus nejsou tak dobré jak jsem čekal od „karla“. Výměné kryty jsou super věc, sám mám modrý s bezdrátovým dobíjením (je o něco málo tlustější) ale je oproti bílému krytu matný ! což je príma, alespoň pro mě.

 4. Opäť stále tá istá pesnička od Nokie. Slušný hardware ale za premrštenú cenu. Toto je pozostatok zo zlatej Nokia éry. Ale tá už pominula. A keď sa v Nokii rýchlo nezobudia z ružového sna dopadnú veľmi šeredne.

  • Hardware je lepší, než u HTC 8X – viz můj první komentář.

  • 100 lidí=100 chutí…

  • Výhoda na strane Nokii je vo veciach ktoré bežného spotrebiteľa nezaujíma alebo nevyužije.

  • Proč by běžný spotřebitel nevyužil to, že může telefon ovládat v rukavicích? Proč by nevyužil turn-by-turn navigaci? Zkrátka jsou to oproti 8X výhody. A pokud stojí stejnou cenu, tak není co řešit…

  • Na trhu je plno rukavic, který dokážou ovládat dotykový displej, takže celkem velká náhrada:)

  • Bohuzel ne kazdy si chce kupovat specialni rukavice,mam sve oblibene kozene,takze nahrada to neni.Obcas mam spinave ruce tak vezmu na ovladani lzicku nebo sroubovak,s jinymi telefony si ani clovek neskrtne.Takze je to obrovska vyhoda,plus a innovace.

  • Inovace to určitě je, to nepopírám. Pro mě je tahle věc užitečná jen v zimě, a když nemám takový displej tak si pořídím rukavice, který to umožňujou a je to to samý. Ale chápu, někdo má svoje oblíbený rukavice..

  • Takhle bych došel až k tomu, že vlastně nepotřebuju vůbec telefon, když si tam můžu zaběhnout pěšky.

  • Kendal (neregistrovaný)

   A niekto má svoje rukavice ktoré si kúpil, našiel, alebo mu ich dali a nemusí kupovať sprostosti.

 5. HW rozhodně není lepší než u 8X. 820 má horší display (rozlišení, a pravděpodobně nemá gorilla glass), má nižší vnitřní paměť (rozšiřitelnost o paměťové karty to tolik nezachrání, protože ve WP na ní dostane stejně jenom hudbu a video a aplikace ani mapy na kartu uložit nejdou). V tom odkazu na mobilmanii získává navrch jen díky přítomnosti LTE (v ČR ještě dlouho nevyužitelné) a díky paměťovým kartám (na které ale jde nahrát jen muzika a videa). Zatímco 8X má navrch v displeji, vnitřní paměti a design se také víc povedl.

  • Souhlas, 8X má displej s vyšším rozlišením, ale zase chybí super sensitive touch (ovládání v rukavicích). Co se týče paměti, tak 8 GB je opravdu jen pro aplikace, což si myslím, že docela stačí, na rozdíl od v recenzi zmiňovaného HTC 8S, které má jen 4 GB a to už je třeba pro mapy málo. Pokud si do L820 koupím 32 GB kartu, tak jsem na 40 GB a pak je 8X s 16 GB daleko za mnou… ale ne každý tohle potřebuje.

   LTE v provozu je (Praha, Mladá Boleslav), i když zatím jen pilotně. Rozšíření se čeká v brzkých měsících. Ale Lumia vítězí třeba i v rychlosti HSPA a to je možné reálně využít (obzvláště u tetheringu). Lumia má dále lepší procesor (i když jen o chlup). Podpora pro bezdrátové nabíjení také není k zahození… brzy budou nabíjecí stoly v restauracích a kavárnách (v USA už jsou), v autech budou dobíjecí podložky, Lumia zkrátka tohle má, HTC ne.

  • Debata úplně o ničem. Kdo si přečte, tak hned pochopí co to je fanatismus, zkrátka napiš, že Nokia je pro Tebe nejlepší na světě a je to. Argumentujete tu s něčím, co už většina zná né :D

  • Martin II (neregistrovaný)

   HW u Lumie 820 rozhodne nie je lepsi ako u HTC 8x, ale plati to aj naopak. V com sa urcite zhodneme tak to je dizajn, HTC 8x sa mi rozhodne viac paci, ale to je dost subjektivne a to by som sem netahal.

   V com je NTC 8x lepsi:

   Rozlisenie displeja

   Gorilla glass

   Fotak (sudim len podla testov)

   Vacsia vnutorna pamat

   V com je lepsia Lumia 820

   Lepsi dotykovy snimac (rukavice)

   Vymenitelna baterka

   Bezdratove nabijanie

   Pamatova karta

   LTE

   V com ma Lumia 820 jasne navch je pridany software od Nokie, ten ma v pre mna pridanu hodnotu cca 100 EUR.

   Mam tento tyzden moznost kupit obidva telefony s papiermi zhodou okolnosti za rovnaku sumu 390 EUR. Bol to tazky vyber ale rozhodol som sa pre Nokiu Lumiu 820. Bude to moja prva Nokia. Posledne dva telefony boli HTC.

  • v žádném případě nemá lumia lepší procesor. ten procesor je uplně stejný. jejich rozdíl spočívá v přítomnost LTE u lumie oproti 8X z EU distribuce. co se výpočetního výkonu týče, jsou ty procesory totožné. zároveň má 8X větší kapacitu baterky, což je taky nesporná výhoda.

  • Přesně, ty telefony jsou řádově srovnatelné a u HTC 8X nebyly žádné emočně zabarvené výkřiku typu „přemrštěná cena“.

  • Má lepší procesor – podporuje LTE. Nikde neříkám, že je výkonnější, zkrátka je jen lépe vybavený. Větší baterku, ale horší výdrž, AMOLED displej je zkrátka úspornější.

  • Oslík (neregistrovaný)

   8 GB (reálně cca 5) na aplikace a mapy úplně stačí, pokud tam nechcete mít nahrané mapy půlky světa.

   Průšvih jsou telefony se 4 GB, kde je reálně jen 1.3 GB volného místa. To je fakt málo. Proto bude lepší Lumia 620, než HTC 8S. Ale před 16 GB bez karty bych já osobně dal přednost 8 GB s kartou, při stejných ostatních parametrech.

  • Naprostý souhlas!!! 8 GB s kartou > 16 GB bez karty > 4 GB s kartou

  • Amoled displej je úspornější jen, když zobrazuje tmavé barvy, při světlých barvách(web atd.) je to mnohem větší žrout. Navíc namlsán HD IPS displejem mi displej lumie 820 připadá ošklivě křiklavý a kostrbatý.

  • xxx (neregistrovaný)

   8x vs 820 je asi jak pro koho, já osbně vidíl lepší 820. 820 má sice nižší rozlišení (což mi nevadí), přesto display hodnotím lépe především kvůli lepší viditelnosti na slunci. 820 pak boduje SD kartou (8GB+SD je lepší než 16GB, protože aplikace a mapy se na 8GB bez problému vlezou, a pak s forky, mp3 a videem jsem prakticky neomezen). Dále 820 boduje bezdrátovým nabíjením, a možností ovládat i v rukacicích a nehty. Lepší je u 820 i SW výbava. Naproti tomu 8X mi nenabízí nic co by mě přesvědčilo ke koupi. Je jak jsem řekl, každému může vyvhovovat něco jiného.

  • V soucasnosti WP8 Lumie nabizi vyrazne vice nez HTC,kere opravdu zaspalo.Jedinou vyhodu HTC melo v rychlosti uvedeni prodeje,vybavenost ovsem oproti Lumiim pokulhava.

  • Výrazně je výrazně přehnaný slovo, ale htc je referenční telefon WP, něco jako nexus. Jinak je to pro něj okrajový systém a to nejlepší si nechává pro android.

  • xxx (neregistrovaný)

   No řekl bych to tak, že HTC výrazně zaspalo co do HW a SW výbavy, a použitelnosti svých WP8 modelů (8S s 1,5GB místa je neříkám že nepoužitelné, ale z pohledu výrobních nákladů pro 8GB a výsledné použitelnosti s tím co tam je, je fakt hloupý žert, a 8X jako top model, zase není moc TOP výbava). Nokia zase výrazně zaspala co do uvádění na trh, a výrobních kapacit. Co do ceny si myslí že po HW stránce jsou ceny odpovídající, jak u Nokie tak u HTC, ale vezmuli u Nokie lepší SW výbavu + přeci jen stále cenější značku, tak mi Nokia vychází lépe.

  • xxx (neregistrovaný)

   Jinak to že je něčí telefon „referenční“, z pohledu uživatele v tom nevidím žádnou výhodu. Já „referenční“ chápu jako „základní“, a Nokia nenabízí pouze základní modely, ale vždy dá něco navíc.

  • Martin II (neregistrovaný)

   @GEARY Neporovnavaj referencny mobil s androidom (nexus) s referencnym telefonom s WP8 (HTC 8x). Kedze u WP8 system je rovnaky, na rozdiel od chaosu u abndroidu, jedna sa len o marketing. Ziadne skutocne vyhody pre uzivatela z toho neplynu. To ze to Microsoft oznacil za referencny pristroj bola snaha pomoct HTC s predajom. Pokial sa neobjavila Nokia s WP7.5,, tak HTC dodaval najlepsie telefony s OS WMx a WPx.

  • Jde o aktualizace systému a ta přichází první na to Htc.

  • Martin II (neregistrovaný)

   @GEARY Silne o tom pochybujem, ale aj keby: Toto nie je android kde je rozdiel v aktualizaciach niekolko mesiacov mozno by sa nasiel aj pripad kde to trvalo aj rok. Samozrejme je kopu prikladov kde android nedostal upgrade vobec. V pripade WPx sa bude jednat maximalne o dni. Preto chapem ze v pripade androidu ma Nexus skutocny vyznam pre uzivatela, pri WP8 rozhodne nie.

  • xxx (neregistrovaný)

   Geary: aktualize pro WP jsou dotupné pro všechny výrobce stejně, včetně Nokie a HTC. Záleží pak na konkrétním výrobci a operátorech jak rychle tyto aktualizace upraví pro vlastní telefony (např ovadače, či vlastní doplňky) a kdy je dostanou k uživateli.

  • Zatim ty aktualizace u WP byly vždy v oblasti teorie, ve skutečnosti se na vás MS pěkně vysral a s novým systémem bylo potřeba koupit nový telefon. U androidu je to jinak, taky je systém k dispozici pro všechny a je na výrobcích, jak rychle to udělaj, ale většinou všechny novinky, co nový systém přináší jsou během pár dní k dispozici a každý si je může stáhnout.

  • Martin II (neregistrovaný)

   @GEARY Jasne, a svist ich balil do folie… Preto vzdy ako vyjde novy android citam clanky v ktorych su zoznamy zariadeni ktore sa budu upgradovat a ktore urcite nie (a relativne nove zariadenia). A este sklamane komentare majitelov tych zariadeni.

   Co sa tyka WP tak upgrade na NODO aj na MANGO prebehol sucasne v priebehu niekolkych dni. Viem len o jednej vynimke u operatora AT&T v USA, nieco od Samsungu, to dostalo update az teraz (preco? to vie len AT&T).

  • Alex (neregistrovaný)

   A aktualizace Lumia 800 a Lumia 900 v loňském roce? Nokia je slibovala jak dlouho a nic. To už se zapomnělo, jak dloho se čekalo na sdílení netu přes Wifi a podobný blbosti? Tak pak říkejte něco o rychlých aktualizacích.

   A ofiko WP 7.8 pro starší Lumie? Kde je? Nikde.

  • xxx (neregistrovaný)

   WP podporuje wifi sharing od první verze manga. Je chyba Nokie, že ho nezapla, ne MS. Podobně tak hledání přes seznam.cz, které dodnes není pro většinu lumii k dispozici, opět chyba nokie, ne MS. Je potřeba rozlišovat mezi updatem OS od MS a updatem FW od výrobce. Stejně tak u WP7.8 hned jak ho MS uvolní (k netestovacím účelům), tak během pár týdnů bude na naprosté většině zařízení.

 6. Mit to HD displej a nizsi vahu, tak je to slusny mobil, ale za tu cenu mam obavu, ze to zadny hit nebude. Radsi bych sel do Nokie 620, ktera nabizi podobne parametry za lepsi cenu.

 7. Dano (neregistrovaný)

  Vie mi niekto povedat preco napriklad za 450 Eur nedostanem Carl Zeiss optiku ked som ju mal este v Nokii 6700 slide v cene pod 200 Eur?

  • ona tam je.. ale jak je vidět, není to všechno

  • Důležité je, že hardware fotoaparátu je kvalitní. Příští aktualizace WP jej razantně vylepší.

  • Důležité je, že hardware fotoaparátu je kvalitní. Příští aktualizace WP jej razantně vylepší.

  • Alex (neregistrovaný)

   A tadle aktualizace bude k dispozici kdy?

   Mám L820 z dovozu a zatím je to spíš tragédie, tak doufám, že aktualizace chyby vylepší.

  • To já nevím :) Sleduj [odkaz], tam info bude. Můžu se zeptat, co všechno je tragédie?

 8. Podle mě se Lumia 820 řadí mezi 8X a 8S. Stejně tak Lumia 920 je lehce nad 8X.

  Z článku jasně vyplývají klady a zápory telefonu. obrázek si každy udělá sám. Doporučuji si L820 před koupí někde osahat, v reálu totiž působí jinak než na fotkách. Stejně tak doporučuji pečlivě zkontrolovat kvalitu konstrukce a uchycení baterie u kusu, který budete kupovat.

  Špatná určitě není. Naopak.

  • Súhlasím. 820 je niečo medzi 8X a 8S. 920 ale nie je lehce nad 8X.

   920 je o triedu vyššie a to nie len kvôli Nokia bonusovým aplikáciám (ktoré sami o sebe pridávajú telefónu veľké plus).

  • A ty drobnosti, co má nokia navíc z ní hned činí jinou třídu? To je k smíchu.

  • Bonusová SW výbava je dneska v podstatě to jediné v čem se můžou výrobci a tím myslím celkově na všech platformách odlišovat, nakolik HW výbava je dnes všude velmi podobná a nemyslím si, že je dnes rozhodující, maximálně pro honiče trika. Pokud dostanu kvalitní navigaci v ceně telefonu je to pro mě dnes možná větší plus než 4-5″ placka s HD nebo FullHD rozlišením. Samozřejmě netvrdím, že pro někoho to je podstatnější ale podle mě se odlišit softwarově je pro firmy dost zajímavé a pro mě více než tyto HW parametry.

  • Tiež som si myslel, ale 920 ukázala, že aj po HW stránke sa dá byť unikátnym.

   Takisto prístroje so snímačom odtlačku prsta by sa zišli takisto. Nechápem, prečo sa hromadne nepresadili.

 9. U telefonu je nutné hodnotit i kvalitu zpracování. Zvlášť s rostoucí cenou na to zákazníci kladou větší důraz. 8X je o kus nad 820 a možna i 920. Ani jedna z Nokii není zpracována příkladně. Snad se to zlepší postupem času. Ale, ze ma telefon vlastnosti 1,2,3 není jedine kritérium.

  820 zpracováním patrí do plastaku střední třídy.

  • Jen ukazujete, že jste telefon neměl v ruce…

  • Dobrý den, zdravím @nokia_cz. Měl jsem v ruce přímo tento červený kousek, který měla pro testování Smartmania. Na jeho obranu mi včera bylo řečeno, že jste ukazoval jiný kousek, kde baterie drží a nelítají uvnitř telefonu součástky. Proto je možné, že se jednalo o konkrétní kus. Ale viděl sem i dvě 920, ve které se uvnitř něco pohybovalo. Což rozhodně nebudí dobrý dojem ze zpracování.

  • Zcela normalni vzhledem k pohyblive cočce/autofocus u obou modelů.U Lumie 920 je jeste pohybliva cocka i do strany.Takze nic nenormalniho.

  • U 820 co jsem měl v ruce se možná jednalo i o čočku. Ale v tom telefonu měla baterie přímo vůli, že se hýbala. Plus bylo uvnitř slyšet mechanické poletovaní-cvakání. Což mohla být čočka, ale nevím, tak tomu nerozumím. Třeba 920 to začnou dělat až po čase, jestli je to vibrační motorek uvolněný, těžko říct. Pořád to ve mě nebudí dojem kvalitního zpracování.

  • U obou modelu je to mechanicke poletovani cvakani zpusobeno cockou.neni potreba v tom hledat spatne zpracovani apod.Tve pojmy jsou jen spatne dojmy.

  • Já ti říkám, že v téhle červené 920, co je na fotkách, lítala baterka.

   A to co má například Jindra Lukeš z WMmania ve své 920, pochybuj o tom, že je to čočka.

  • Pochybujes protoze nevis.V cervene 920 nemuze litat baterka,je natvrdo prisroubovana/aretovana pres plech.

  • Omlouvám se máš pravdu, v tomhle případě jsem myslel tuto 820, která je v recenzi. Chyba při psaní :) V 920 to musí být něco jiného a tu jsem otevřenou neviděl.

  • Hlavne ani nemuzes posuzovat kvalitu z recenzovanych telefonu,jsou to casto predfinalni kusy anebo naopak je s nimi ruzne zachazeno,jelikoz to projde vicero rukami.Par telefonu od recenzentu jsem jiz v ruce mel a kdybych podle nich mel hodnotit kvalitu ,tak bych si nekoupil zadnou znacku.

  • EarL (neregistrovaný)

   A Nokie s WP8 nemá chybu, tak ty jsi dobrý blázem

 10. xxx (neregistrovaný)

  Až na drobné nepřesnosti velmi dobrá recenze.

  Jednak nesmyslná formulace „přenos obrázku přes Bluetooth (Photobeamer)“.

  A pak ještě jednou nepřesnost k Photobeameru „Zatím lze takto nahrát jednotlivé fotky, galerii vcelku bohužel ne.“ Ve skutečnosti lze takto poslat nejen jednotlivé fotky ale i všechny fotky v rámci jednoho alba (tedy je možno tak udělat velmi rychle a velmi jednoduše slideshow třeba na TV, nebo čemkoliv co lze připojit k internetu). Nelze pouze provést slideshow najednou přes úplně celou galerii (přes všechna alba), což snad nikomu nechybí.

 11. ching-pun (neregistrovaný)

  legendární N9 je stale v predaji !!! a za vybornych 390€ s 64GB verziou co je skvele ! MEEGO ZIJE !! a za dalsie N820 je za cenu 10000 ten najlepsi telefon na trhu !!! HTC sa mu ani prirovnat nemoze to je kategoriu dole ! Vyborna Nokia pre siroky okruh zakaznikov, konkurencia v danej cene je uplne mimo !!

 12. EarL (neregistrovaný)

  Jak může někdo diskutovat o telefonu s WP ? Za půl roku Mrkvosot vydá WP9 který nebude kompatibilní s WP8 a vy ty svoje šunky budete moct hodit do koše.

  • JirkaJJ (neregistrovaný)

   To měly Microsoft ovce (třeba zde HTCJIRKA) plnou hubu keců o tom, jak nejsou na Android včas aktualizace… ale pak jim zbyly jenom oči pro pláč, když se dozvěděli, že na WP žádné aktualizace ani nebudou a že si můžou koupit nový telefon, protože nové aplikace nejsou kompatibilní se starým OS.. :D Já jsem se takhle nechal napálit jen jednou a nikdy víc…

 13. jentak (neregistrovaný)

  Po mesici uzivani 820 mohu srovnat s predchozi 800. WP8 je konecne vyhra, vetsi displej v navigaci taky ocenuji – rozliseni opravdu postacujici – kdyby se o tom porad nepsalo tak mi to ani nenapadne. Bohuzel nabijim v podstate nonstop (ale alespion bezdratove) a provedni pusobi diky vymenemu krytu lacineji nez u jednolite 800. Celkove spokojenost, ale zasluhy ma microsoft, ne nokia..

 14. robert (neregistrovaný)

  MUŽE MI NĚKDO SDĚLIT JAKÝ MOHU STÁHNOUT PROGRAM ,KTERÝ ZJISTÍ PŘI POSLECHU NĚJAKÉ HUDBY NÁZEV PÍSNIČKY A INTERPRETA ? DEKUJI ZA ODPOVĚD ROBERT DĚČÍN

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).