TOPlist

Recenze Nokia Lumia 820: Barevná Finka s přemrštěnou cenou

Lumia 820 má slušnou výbavu, podporuje bezdrátové nabíjení a dostupná je v celé řadě barev. Pozdní příchod na český trh ji společně s vyšší cenou do karet příliš nehraje, přesto má co nabídnout.

Nokia vsadila na spolupráci s Microsoftem vše. Mimo hloupých telefonů v její nabídce najdete už jen modely s operačním systémem Windows Phone. Symbian i MeeGo jsou minulostí a Android zcela nepředstavitelnou variantou. Nástup Windows Phone Nokií na trh byl sice velkolepý, ale předchozí modely – Lumia 920, Lumia 900, Lumia 800Lumia 710 a Lumia 610 neslavily takový úspěch, jaký by si finský gigant se svým americkým spojencem představovali. Nebudeme dnes rozebírat, kdo kde udělal jakou chybu, Windows Phone 7.5 jsou také minulostí a na scénu přichází vylepšené Windows Phone 7.8, které budou směrovány hlavně do levnějších telefonů a v hledáčku nás všech se tak usadí hlavně Windows Phone 8, který oproti předchozí verzi výrazně dospěl a rozhodně má co nabídnout.

A systém by opravdu překvapit měl, zvláště ve spojení s hardwarem Nokia. Množí se názory, že toto je pro Nokii poslední pokus a jestli ani ten nevyjde, zmizí kdesi v propadlišti dějin nebo ji koupí nějaký čínský dravec. Nokia si tedy nemůže dovolit ono pověstné „šlápnutí vedle“ a měla by hrát na jistotu. Bude tou jistotou právě Nokia Lumia 820? Je dostatečně kvalitní a zajímavá na to, aby zaujala široký okruh zájemců? Prosadí se na trhu plném tvrdé konkurence? Bude z ní hit nebo na ní za pár měsíců zapomeneme? Zvládne se postavit konkurenčním HTC s Windows Phone 8, které jsou velmi povedené? Otázek je mnoho, pojďme hledat odpovědi.

Klady (+)

 • design, barevné kryty
 • kvalitní AMOLED displej
 • rychlost a stabilita systému
 • displej lze ovládat v rukavicích
 • NFC a bezdrátové nabíjení
 • Windows Phone 8
 • bonusové aplikace a navigace od Nokie
 • výdrž

Zápory (-)

 • pozdní uvedení na trh
 • cena
 • průměrný fotoaparát
 • hmotnost
 • omezení Windows Phone 8
 • náchylost krytu na poškrábání

Obsah balení

Lumia 820 dorazila v modré krabičce, na kterou jsme již zvyklí a viděli jsme ji u všech ostatních Lumií. Liší se jen obrázkem telefonu na povrchu, tentokrát je Lumia 820 vyobrazena v několika pestrých barvách. Uvnitř nás také nečeká žádné větší překvapení. Kromě telefonu, baterie a zadního krytu najdeme obligátní návod, microUSB kabel a adaptér do elektrické zásuvky a nakonec sluchátka. Ta překvapila, jak barvou, tak zpracováním a nadprůměrnou kvalitou zvukového výstupu.

- - -

Sluchátka jsou vyvedena v červené barvě, stejně jako kryt telefonu. Mají několik gumových nástavců do uší a ovládací tlačítko na kabelu. Ocenil bych, kdyby mu sekundovalo i tlačítko ovládání hlasitosti, ale to se bohužel nekoná. V uších sedí perfektně a nevypadnou ani při běhu. Musím uznat, že sluchátka se docela povedla a patří k těm lepším, která u telefonů najdete.

Konstrukce a dílenské zpracování, videopohled

Lumia 820 je další v této řadě, která se nedrží designu vycházejícího z dnes už legendární N9, ale přichází s něčím novým. První byla levná Lumia 610, novinka ji následuje, ačkoli jiným designovým jazykem. Některé názory tento krok kritizují, jiné ho kvitují s povděkem a dovětkem, že N9 a Lumii 800 jsme viděli už tolikrát, že to chce nový, svěží vítr. Tady ho máme, takže snad už budeme spokojeni.

- - -

Otázkou je, jestli tento krok byl správný, ale to ukáže čas. Lumia 820 totiž, na rozdíl od větší 920, více zapadá do středního proudu a třeba v černé barvě jí na první pohled nerozpoznáte od konkurenčních produktů. A možná i proto jsou tu výměnné kryty. Telefon si tak můžete „převléknout“ do několika pestrých barev a odlišit se od svého okolí. Nám do redakce dorazila sytě červená Lumia 820, která zrovna mně osobně dvakrát nepřirostla k srdci. Raději bych žlutou nebo bílou, ale což, do dámské ruky se červená bude hodit určitě.

- -

Sám jsem zvědav, jestli nás čeká to, co v případě starších Nokií s výměnnými kryty a na trh se dostanou všelijaké “originální” barevné kreace různých, povětšinou čínských výrobců. Rozhodně by to nebylo na škodu, touha odlišit se je pořád silná. Možná víc než kdy jindy, dnešní smartphony se od sebe vzhledově moc neliší. Ještě doplním, že originální kryty od Nokie se prodávají za cenu okolo 450 Kč a speciální kryt pro bezdrátové nabíjení nepatrně zvýší celkovou tloušťku.


Videopohled na Nokii Lumia 820

Rozměry se Lumia 820 naštěstí nijak nevymyká a díky displeji s úhlopříčkou 4,3“ zůstala relativně kompaktní a dobře padne do ruky. Hmotnost telefonu je rovných 160 gramů a ve srovnání se stejně velkou konkurencí je to o něco více, ale během pár dnů si na váhu zvyknete a těch pár gramů navíc už nijak nebudete pociťovat. Tělo telefonu je oblé, nemá žádnou ostrou hranu. Drží se toho, co už známe z předchozích Lumií. Všechna ovládací tlačítka mají své místo na pravém boku – ovládání hlasitosti, spoušť fotoaparátu a zapínací tlačítko. To je umístěno velmi dobře a je dosažitelné, ať už telefon držíte v pravé nebo levé ruce. Nemusíte nijak přehmatávat, což je veliké plus.

- - -

Na horní hraně se usadil 3,5 mm jack konektor, na spodní pak microUSB a reproduktor. Záda telefonu zdobí logo výrobce a čočka foťáku s LED diodou a nápisem Carl Zeiss, integrace technologie PureView se tentokrát nekoná. Vše v černém rámečku, který působí kovovým dojmem. Čelní stranu zabírá displej, tři senzorová tlačítka, přední kamerka a logo výrobce, které již není uprostřed telefonu, ale přestěhovalo se na pravou stranu.


Nokia Lumia 820 v bílé barvě 

Výrazným neduhem je odolnost displeje a krytu vůči poškrábání; škrábance byly na námi testovaném kusu natolik viditelné, že obtěžovaly při používání. Displej jsem v tomto stavu už dostal a těžko soudit, co se telefonu stalo, než se dostal ke mně z předchozích redakcí. Překvapuje mě ale, že Gorilla Glass nevydrží.

- - -

Následuje zadní kryt telefonu, který jde velmi špatně sundat. Nokia zapomněla na jakýkoli výstupek, který by vám tuto operaci zjednodušil. Správný postup najdete v manuálu, tak mu raději věnujte pozornost, ať si kryt neopatrnou manipulací nezničíte. Počítejte s tím, že na sundání zad budete muset vyvinout trochu více síly. S krytem se pojí ještě další nepříjemnost, a to jeho lehké povrzávání a prohýbání uprostřed zad.

- - -

Mějte na paměti, že kryt obsahuje NFC anténu a určitě bude vhodné se k němu chovat slušně. Stejně tak v případě, že se rozhodnete zakoupit nový kryt, který podporuje bezdrátové nabíjení. Ano, i to novinka umí a drží tak krok s konkurencí, respektive je ve své cenové kategorii v tomto ohledu o krok napřed. Ale znovu upozorňujeme, jde to jen se speciálním krytem, který je nutné dokoupit za výše zmíněnou cenu.

- 
Barevné zadní kryty pro Lumii 820: Základní obsahují NFC, vylepšené (nutno dokoupit) přidají podporu bezdrátového nabíjení, využít je můžete například s nabíječkou Nokia Wireless charger DT-910 s NFC (videopohled)

Co je ale jednoznačně nejhorší, je baterie a její uchycení. Dlouho jsem bádal nad tím, co v telefonu tak nepříjemně “rachtá“. Po opětovném sundání krytu mi to došlo. Baterie není v telefonu nijak uchycena a samovolně vypadne. A vzhledem k tomu, že zadní kryt úplně nepřiléhá k tělu telefonu, má baterie ve stavu zavřeného telefonu určitý prostor pro “rachtání“. Vyřešilo to až pár cm izolepy. Jak jsme ale později zjistili (při srovnání s dalšími Lumiemi 820), problém s vypadáváním baterie se týkal jen našeho kusu a naštěstí tedy nejde o vadu celé série. Vzhledem k ceně by to byla ostuda, ale v tomhle případě na zadním krytu musel chybět nějaký díl, který zabraňoval vypadnutí akumulátoru. Sečteno a podtrženo, po designové stránce se Lumia 820 povedla, potěší i barevné kryty a bezdrátové dobíjení. Jen hmotnost by mohla být nižší a počítejte s tím, že 160 gramů v kapse zkrátka cítit budete.


Videopohled na bezdrátovou nabíječku Nokia Wireless charger DT-910 s NFC

Displej: Ovládat jej můžete i v rukavicích

Displej je chloubou nových Nokií. U modelu Lumia 820 to sice není taková pecka jak u dražší Lumie 920 (recenze), ale i tak nezklame. V první řadě musím pochválit úhlopříčku 4,3 palce. Ač soukromě používám telefon s úhlopříčkou 4,7“, větší nemusí být nutně lepší. Naopak, pro pohodlné nošení v kapse je velikost 4,3“ tak akorát a nakonec vám udělá stejnou službu jako větší zobrazovače. Důležité je rozlišení, barevné podání a věrnost barev. V těchto kategoriích Lumia 820 rozhodně nezaostává. Rozlišení by sice mohlo být vyšší než 480 x 800 pixelů (WVGA), ale na druhou stranu pokud nebudete displej nějak extra zkoumat, rastru si nevšimnete. Nokia použila pro tento AMOLED displej (bez pentile matice) svou ClearBlack technologii, díky níž je černá opravdu černá. I ostatní barvy jsou věrné, avšak v dobrém duchu AMOLED displejů tak trochu přepálené. Není to však tak hrozné jako u Samsungu.

- - -

Tip na článek: Jak fungují displeje s ClearBlack technologií?

Velkou výhodou Lumie 820 je zvýšená citlivost displeje díky speciální technologii od společnosti Synaptics. Tato funkce se vyzdvihuje hlavně u větší Lumie 920 a u testovaného modelu se o ní moc nemluví. Jde o možnost ovládat displej nejen prsty, ale jakýmkoli alespoň trochu vodivým předmětem. To jsem ocenil za těchto zimních dnů víc, než bych původně očekával. Ovládat telefon v rukavicích je prostě paráda. Samozřejmě se v nich nedá pohodlně psát na klávesnici, ale základní operace zvládnete jako nic. Za tuhle funkci musím dát Nokii jednoznačně palec nahoru. Na druhou stranu, jedinečnost ji nevydrží moc dlouho. Už na letošek jsou ohlášeny konkurenční modely, které zvládnou to samé. Prvenství ale Nokii nikdo nevezme.

-  

Hardware a výkon: Zlatá střední cesta

Říkal jsem si, co budu v této kapitole psát. S příchodem Windows Phone 8 se sice změnily a částečně uvolnily hardwarové nároky na telefony, nicméně systém je pořád tak dobře odladěn, že nedostatek výkonu nikdy nepoznáte.

Lumia 820 disponuje dvoujádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon S4 s jádry Krait taktovanými na 1,5 GHz. O akceleraci grafiky se stará čip Adreno 225, který doplňuje slušný 1 GB RAM. Tato kombinace vám dopřeje dostatek výkonu jak pro perfektně plynulý běh systému, tak pro hraní náročnějších her, přehrávání HD videí nebo práci s obsáhlejšími Office dokumenty. Vyváděl jsem s Lumií všelijaké psí kusy, ale nedostal jsem ji do situace, kdy by se zadýchala. V tomto směru má Lumia 820 výrazně navrch oproti HTC 8S, který má jen 512 MB RAM a toto omezení se projeví zejména při spouštění náročnějších aplikací a her. Na druhou stranu, HTC 8S se prodává za podstatně nižší cenu (recenze).

  

Hardwarovou výbavu doplňuje vnitřní paměť 8 GB, ze které je pro vaše data k dispozici zhruba 5,3 GB. Prostor pro další uživatelská data lze získat díky slotu na microSD karty (až do kapacity 64 GB), a to už by mělo stačit i náročnějším milovníkům hudby. Jen pozor, aplikace není možné instalovat na paměťovou kartu, ale pouze do interní paměti telefonu, skrze kartu máte přístup jen k dokumentům, hudbě, filmům a fotografiím. Po připojení k počítači se obsah telefonu a paměťové karty zobrazuje jako přenosný disk (protokol MTP). Využít můžete i cloudového úložiště. Minimálně SkyDrive se 7 GB prostoru pro nové uživatele a 25 GB prostoru pro starší uživatele.

Hardwarovou výbavu telefonu dotváří dnes už samozřejmosti jako Bluetooth, Wi-Fi, GPS, NFC, ale také netradiční věci jako podpora GLONASS či bezdrátového nabíjení. GLONASS zatím moc nevyužijeme a bezdrátové nabíjení bohužel také ne. K testování nám nebyl zapůjčen ani speciální kryt, ani bezdrátová nabíječka (tu jsme však otestovali s Lumií 920, která má bezdrátové nabíjení v základu). Oboje ale bude dostupné jako dokoupitelné příslušenství. Dovedl bych si také představit, že by se Lumia 820 mohla prodávat v nějaké speciální edici, která by byla o něco dražší, ale obsahovala by právě speciální kryt a bezdrátovou nabíječku. Nechme se překvapit, jestli bude některý z prodejců dostatečně kreativní.

Baterie a výdrž: Mírný nadprůměr

Předchozí Lumie měly tak trochu problémy s výdrží baterie. Jak které a jak u koho. Někomu Lumia 800 vydržela i dva dny, jinému umřela už po obědě. Jako vždy, záleží na stylu používání a stejné je to s Lumií 820. Ta je vybavena akumulátorem s kapacitou 1650 mAh, její výdrž se oproti předchozím modelům výrazně zlepšila. Předpokládám, že zásluhy na tom nese jak Windows Phone 8, tak Nokia, která se poučila ze svých chyb a nové modely mají výrazně vylepšenou správu napájení.
Díky tomu telefon bez problémů vydržel celý pracovní den až do noci a někdy zvládl i dva dny zápřahu. V nastavení máte možnost aktivovat Spořič baterie; touto funkcí však disponují všechny telefony se systémem Windows Phone.

 

Provedli jsme také test přehrávání HD videa (720p), kdy jsme jas a hlasitost telefonu nastavili na střední úroveň. O dobití se Lumia 820 přihlásila po 6 hodinách a 40 minutách, a to není vůbec špatný výsledek. Při cyklickém načítání webové stránky smartmania.cz v Internet Exploreru (WiFi připojení) jsme telefon připojovali k nabíječce po 4 hodinách a 35 minutách.

Operační systém a bonusový software: Přidaná hodnota od Nokie

Nebudu se zde detailně rozepisovat o samotném operačním systému, který mnozí z vás znají z jiných telefonů a pokud ne, tak jste určitě četli zcela vyčerpávající recenzi našeho šéfredaktora Jirky Hrmy, ta se prostě trumfnout nedá a najdete v ní kompletní popis všech novinek.

  

Vzhledem k tomu, že jsme měli k dispozici vzorek, který nebyl ve finálním stavu pro český trh a bez aktualizace Portico, chyběly mu některé funkce a část systému nebyla přeložena do češtiny. I proto se závěrečným hodnocením ještě počkáme. Ať tak či tak, celkově je Windows Phone 8 vyspělý a hlavně neuvěřitelně rychlý systém. Oproti předchozím Lumiím s Windows Phone 7.5 se obrovsky zrychlilo načítání nových nebo dříve otevřených aplikací. A třeba takový WhatsApp Messenger je díky tomu výrazně použitelnější. Stejně tak většina Twitter klientů nebo Facebook aplikace (i když ta by ještě zasloužila vylepšit).

 

V systému jsem narazil na jeden trochu ošemetný problém, který asi nebude rušit každého, ale mě ano. Byla jím volba správné barvy dlaždic na hlavní obrazovce, respektive barevného schématu systému. Paleta barev se rozšířila, ale zvolit pro červený telefon jinou barvu než opět červenou se ukázalo být opravdu problém, aniž by výsledkem nebyl naprostý kýč. A sytě červená barva dlaždic je na můj vkus opravdu výrazná, ještě že se nabízí možnost aktivace tmavě rudé. I z tohoto důvodu bych já osobně volil raději žlutou, nebo ještě lépe bílou Lumii 820. Kromě tmavého systémového skinu si můžete navolit i světlý – bílý.

Další drobné komplikace nastaly při skládání dlaždic na domácí obrazovku. Dejte člověku možnost volby a dostanete ho do úzkých. Windows Phone 8 nabízí tři velikosti dlaždic (Live Tile) a možnost poskládat je po celé obrazovce (zmizel tolik obhajovaný zlatý řez z Windows Phone 7.5, respektive tmavý pruh na pravé straně hlavní obrazovky). Musím se tu přiznat, že styl předchozího systému mi vyhovoval více. Nakonec jsem si ale svoji mozaiku našel a zůstal u ní. Nejspíš se nebudu řadit k těm, kteří Live Tiles přeskládají i několikrát za týden. To mě vážně nebaví, spíš až obtěžuje. Na druhou stranu, kolega Jirka Hrma si upravenou podobu hlavní obrazovky ve Windows Phone 8 nemůže vynachválit a zejména chybějící černý pruh kvituje, stejně jako třetí malý rozměr pro dlaždice.


S dlaždicemi na hlavní obrazovce si můžete opravdu vyhrát a navíc umějí zobrazovat užitečné informace

Pochválit musím jak možnost změny velikosti písma, tak lupu, která poklepáním dvou prstů na displej zvětší kterékoli místo v systému. Ne, že bych to já snad potřeboval, ale uvědomil jsem si, že pár jedinců, kterým jsem dříve doporučil Lumii 610 nebo Lumii 800, má teď celkem problém s malým písmem a pro čtení zpráv si musí brát brýle, což je mnohdy nepohodlné.

S výše uvedenou absencí aktualizace a finálního software souvisí i bonusový software, kterým Nokia své telefony vybavuje. Lumia 820 nebyla ve finálním stavu pro český trh, ale to nevadí, protože takřka všechny nadstandardní aplikace si můžete stáhnout ve Windows Phone Store. Určitě ale bude telefon obsahovat Nokia Mapy a hlavně vylepšenou navigaci Nokia Autem+ Beta, která obsahuje nové a vylepšené funkce a konečně umí běžet i na pozadí, tzn., jakmile z aplikace vyskočíte, navigování se nepřeruší a hlasové povely uslyšíte i nadále.

  
Nokia Autem+ Beta

Portfolio aplikací od Nokie je už dnes velmi široké a nadále se rozšiřuje. Těšit se můžete na aplikace, které pracují s rozšířenou realitou (Městské info Nokia), různá vylepšení foťáku (Chytrý fotoaparát, Panorama), úpravy fotek (Creative Studio), nakupování (Peněženka), přenos obrázku přes Bluetooth (Photobeamer) a spoustu dalších, tady je seznam těch nejzajímavějších (vzhledem k tomu, že jsou stejné jako u Lumie 920, vypůjčili jsme si popisky z naší předchozí recenze):

Cinemagraph: Zábavná aplikace, kterou jsme si v redakci maximálně oblíbili. Skrze fotoaparát nasnímáte krátkou sekvenci snímků (animace), pak nastavíte, které objekty se mají pohybovat a které mají zůstat statické.

 
Pro zobrazení animace klikněte na obrázek, každý animovaný GIF má zhruba 1,5 MB (soubory jsme zmenšili, původní rozlišení každého GIFu z telefonu je 800 x 448 px). Původní soubory v plném rozlišení si můžete stáhnout zde.

S Cinemagraphem si rozhodně užijete spoustu zábavy, zejména při posezení s přáteli dostává aplikace zcela nový rozměr. Jen je škoda, že přímo v galerii s obrázky se animace nezobrazují a vy vidíte pouze statický obrázek. Přímo z galerie se ale snímek dá otevřít v aplikaci Cinemagraph, kde si animaci můžete zobrazit nebo ji opět upravit.

 

Nokia Autem+ (beta): jak jsem již zmínil, Nokia Autem+ Beta je povedená turn-by-turn navigace od Nokie, jak jí známe z Windows Phone 7.5 v nové verzi. Oproti předchozím verzím přidává některé nové funkce, jako jsou tři typy tras (nejkratší, nejrychlejší, ekonomická), nastavení, kterým úsekům se vyhnout, a nakonec multitasking. Navigace bude běžet na pozadí, řídit vás hlasovými pokyny, a vy můžete používat telefon dál, jak se vám to zrovna hodí. Citlivost GPS přijímače je u Lumie 820 bezproblémová a ve většině případů telefon vaši pozici zaměří během několika málo vteřin. Po výjezdu z tunelu je zaměření opět otázkou několika okamžiků.

 

Městské Info (City Lens): Aplikace, která váš fotoaparát promění v rozšířenou realitu. Můžete snadno prozkoumat, co se okolo vás nachází za místa, ať už půjde o restaurace, pamětihodnosti, obchody, bankomaty, atd.

 

Čítače: aplikace, díky které budete vědět, kolik jste provolali minut, odeslali SMS zpráv a kolik MB dat jste prodatovali.

Přenos dat: už z názvu je téměř pochopitelné, co aplikace umí. Z vašeho starého telefonu pomocí Bluetooth přenese vámi zvolená data.

Photo Beamer: Velmi jednoduchá, avšak praktická pomůcka. Umožňuje fotogarafie promítnout na jakékoliv zařízení s displejem a přístupem k internetu. Stačí v nějakém zařízení otevřít stránku photobeamer.com, telefonem sejmout QR kód a odeslat fotku. Zajímavé řešení, které má ale co zlepšovat. Zatím lze takto nahrát jednotlivé fotky, galerii vcelku bohužel ne.

Panorama: Aplikace pro snímání panoramatických fotek.

  

Chytrý fotoaparát: Ze série pěti fotografií si vyberete tu nejlepší. Můžete jednoduše odstranit nevhodné objekty či vyměnit “mrkající” obličeje.

Creative studio: Nástroj pro úpravu fotek s několika barevnými filtry. Pokud se rádi s upravenými fotografiemi chlubíte na sociálních sítích, bude vám tenhle nástroj do příchodu Instagramu pro WP dobrým pomocníkem.

Fotoaparát a záznam videa

I Lumia 820 se pyšní optikou Carl Zeiss. Těžko hodnotit, do jaké míry má toto vliv na kvalitu výsledných fotografií, ale jak sami uznáte dle přiložených obrázků, řadí se spíše do průměru a zejména za horších světelných podmínek to není žádná sláva. Snímky naštěstí netrpí na přepálená místa způsobená kovově šedou oblohou, ani na přehnaně tmavé plochy tam, kde nebyl dostatek světla. Jen ostrost by v některých případech mohla být lepší a pokulhává i věrohodnost barev. Celkem kvalitně Lumia 820 fotí makro snímky.

- - -

- - -

Zrychlení systému se projevilo i na fotoaparátu. Jeho spuštění je bleskurychlé a dokáže pořizovat jeden obrázek za druhým bez zaváhání a se spolehlivým zaostřením pomocí autofocusu. Musím pochválit hardwarovou spoušť fotoaparátu. To je věc, která by měla být povinně ve všech telefonech, které to s focením myslí vážněji. Namáčknout spoušť pro zaostření a domáčknout pro vyfocení je totiž výrazně jistější a pohodlnější, než jakékoli přehmatávání a matlání po displeji.

- - -

Video lze nahrávat ve fullHD či HD rozlišení. Při zvolení fullHD je kvalita spíše průměrná, u 720p HD videa je to o něco lepší a zejména za dobrého světla se Lumia 820 za pořízený záznam nemusí stydět. I při záznamu přeostřuje rychle, jen pozor na scény s horším osvětlením, tam jde, stejně jako u fotografií, kvalita prudce dolů.

V oblasti mulitmédií Lumia 820 ničím nepřekvapí. Přehraje jako hudební, tak videosoubory ve formátech MP3, WAV, eAAC+ a WMA, tak MP4, H.264, H.263 a WMV.

Kancelář a internet

I jako kancelářský nástroj se tahle barevná finka může osvědčit. Práce s e-maily zůstala nezměněna, což je dobře, protože už ve Windows Phone 7.5 byl mailový klient vyřešen na výbornou. Přehledný, dobře ovladatelný s většinou potřebných a pokročilých funkcí. Možnost prohlížet, editovat a vytvářet Office dokumenty ho jen skvěle doplňuje a připojení k Office 365, SkyDrive nebo na firemní SharePoint jsou už jen pověstnou třešničkou na dortu, která dotváří obraz dostatečně vybaveného pracovního nástroje.

Nokia exceluje i v práci s kontakty, ani zde se nic nezměnilo. Příkladná synchronizace se všemi nastavenými účty a spolehlivě řešení konfliktů rozhodně nebude na překážku. Horší je to jen s kalendářem, který stále neumí týdenní pohled, ale to lze vyřešit některou z aplikací třetích stran, které jsou dostupné ve Windows Phone Store.

  

  

Webový prohlížeč opět poskočil o krůček dopředu. Pro zobrazování využívá jádro z desktopového Internet Exploreru 10 s podporou HTML 5, který je díky celkovému zrychlení systému opravdu bleskový a jediné, co vás tak bude brzdit, bude vaše aktuální rychlost připojení k internetu. Pokud budete v dosahu dostatečně rychlé WiFi, budete z prohlížeče, jeho rychlosti a možností opravdu nadšeni.

Příjemnou inovací, kterou jiné telefony s Windows Phone 8 v tuto chvíli nenabízejí, je možnost změny výchozího vyhledávače v prohlížeči (pozor, neplést s hardwarovou klávesou pro vyhledávání). Pokud do adresního řádku zadáte nějaký výraz, ve výchozím stavu začne vyhledávat skrze Bing, v nastavení webového prohlížeče se nabízí možnost přepnutí na Google, čehož většina uživatelů ráda využije.

Závěrečné hodnocení: Povedená, ale drahá

Nokia Lumia 820 je jedním z modelů, který by měl vyhodit Nokii zpět do sedla a vrátit jí do boje o přední příčky top prodejců mobilních telefonů. Nejen do modelu Lumia 820 jsou tedy vkládány velké naděje a všichni s napětí čekají, jaká budou prodejní čísla. Velkým problémem tohoto modelu je pozdní dostupnost na našem trhu. Z původně plánované poloviny prosince loňského roku se termín posunul téměř o měsíc a Nokia tak promeškala Vánoce.

Lumia 820 určitě má na to, aby byla úspěšná. Vypadá dobře, skvěle padne do ruky, relativně dlouho vydrží nabitá a disponuje kvalitním, rychlým a stabilním operačním systémem, který je jednouchý na ovládání. A to i pro lidi s horším zrakem. Má i své chyby, ale ty jí nejspíš odpustíte, protože nejsou nijak závažně.

Jak jsem tedy už několikrát nakousl, největší vadou tak je její pozdní příchod na náš trh a cena. Oficiální cenu pro Českou republiku Nokia stanovila na 12 990 Kč. To je, nezlobte se na mě, lehce mimo. Nokia naštěstí poskytuje a servisy uznávají celoevropskou záruku, takže si Lumii 820 můžete z šedého dovozu koupit už dnes za cenu, která začíná lehce pod 10 tisíc korun.

Výrazným soupeřem pro Lumii 820 je z části model HTC 8X (recenze), ale více se hodí srovnání s HTC 8S (recenze). Ten nabízí méně paměti RAM (512 MB), nepodporuje bezdrátové nabíjení a hlavně má žalostně malou interní paměť. Do karet mu ale hraje velmi nízká cena, která se aktuálně pohybuje okolo hranice 6 500 Kč. Výraznou konkurenci má Lumia 820 rovněž mezi telefony s Androidem, a nutno dodat, že podsatně lépe vybavenými. Namátkou zmíníme například HTC One X nebo LG Optimus 4X HD. Zdá se tedy, že to tahle barevná krasavice nebude mít vůbec lehké. Určitě ne za současnou cenu.

Autor článku Marek Hajn
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné „everything Apple“ nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

Kapitoly článku