Domů » Recenze » Recenze: multiportový USB-C hub Gmobil nejen pro MacBooky

Recenze: multiportový USB-C hub Gmobil nejen pro MacBooky

Pokud patříte mezi majitele nového MacBooku Pro či dvanáctipalcového MacBooku, nebo libovolného jiného notebooku s USB-C konektorem a nedostatkem dalších portů, pravděpodobně velice brzy po nákupu narazíte na to, že nebude mít kam připojit klasický USB Flash disk, HDMI či třeba síťový kabel.

Dvanáctipalcový MacBook disponuje pouze jedním USB-C konektorem, v případě nové generace MacBooku Pro jsou k dispozici dva USB-C, případně čtyři USB-C porty (u verze s Touch barem), ale tím veškerá základní konektorová výbava končí.

Adaptéru od Applu se vyhněte. Je zbytečně drahý

Dříve nebo později tedy budete řešit, jak k MacBooku připojit další periferie. Apple na svých stránkách nabízí vlastní víceportový USB-C adaptér, který přidává jeden klasický USB port + HDMI konektor. To vše za 2 290 Kč. Zbytečné a předražené.

Stačí si ale připlatit zhruba dvě stovky, za které se nabízí mnohem komplexnější řešení v podobě multiportového adaptéru od značky Gmobi. Ten ve velice kompaktním těle o rozměrech 105 x 48 x 14,5 mm (hmotnost je 60 gramů) nabízí nebývale vysoký počet rozšiřujících konektorů.

Armáda portů v líbivém kabátku

Najdete zde tři USB 3.0 konektory s maximální přenosovou rychlostí až 5 Gb/s, jeden HDMI výstup s podporou 4k rozlišení při 30 fps, jeden ethernetový port (RJ-45), slot pro SDHC i microSD karty a samozřejmě i průchozí USB-C s podporou nabíjení, abyste po připojení této krabičky váš MacBook či notebook mohli dobíjet. Jediné, co mi ve výčtu chybí, je DisplayPort, ale ten zde nahrazuje právě zmíněné HDMI.

Samotné tělo je vyrobeno z hliníku a výrobce jej navíc nabízí v celkem čtyřech barevných variantách – stříbrné, šedivé, zlaté a růžové, takže jej můžete sladit s barvou vašeho MacBooku. Hliník je na opak velice příjemný, pouze na přední bradě jej přerušuje plastový předěl se síťovým konektorem, který je o něco vyšší, než základní profil krabičky. Posledním doplňkem je nenápadná dioda, která signalizuje, že je „krabička“ v provozu. Jen škoda, že výrobce do balení nepřidává nějaký látkový sáček na přenášení – takhle hrozí poškrábání hliníkového těla například při přenášení v batohu.

Na protější straně najdeme jedenácticentrimetrový kabel pro připojení k MacBooku. Na trhu pochopitelně najdete i další multiportové adaptéry – některé mají pevný USB-C konektor, díky kterému je pak krabička umístěna hled vedle boční hrany MacBooku. To při používání na stole nevadí, ale jakmile byste si MacBook položili na klín, bude se takto řešený adaptér trochu prohýbat; v lepším případě jej z MacBooku vypojíte, v horším si USB-C port poškodíte. Proto mi řešení od Gmobi přijde mnohem vhodnější, protože díky kabelu nic takového řešit nemusíte.

Občas trochu topí

V případě, že přes multiport připojíte najednou síťový kabel, monitor přes HDMI a ještě do toho budete kopírovat soubory z paměťové karty, připravte se na to, že se krabička celkem slušně zahřeje. Při běžném provozu, kdy přes ní napájíte MacBook a sem tam připojíte nějakou periferii, také počítejte s mírným zahříváním. Nejvíce ale pochopitelně Gmobi topí při využívání HDMI. Všechny porty můžete samozřejmě používat současně; v praxi tak lze kopírovat soubory z SD karty, microSD karty a tří USB konektorů.

Sečteno a podtrženo, multiportový adaptér od Gmobi je skvělý doplňkem, se kterým svůj MacBook rozšíříte o všechny důležité konektory. Vybírat navíc můžete z několika barevných variant a bez problémů jej sladíte se svým MacBookem. Cena není úplně lidová, ale ve srovnání s víceportovým adaptérem od Applu je jasné, kterému výrobci byste měli dát přednost.

Za zapůjčení děkujeme internetovému obchodu EasyStore.cz, kde si adaptér můžete zakoupit

Kladné body krabička získává také za design a dílenské zpracování. Plastový předěl do hliníku skvěle lícuje a ani propojovací kabel po několikatýdenním testování nevykazoval žádné známky opotřebení. Absenci DisplayPortu vzhledem k přitomnosti HDMI promineme a největším záporem pak zůstává vyšší zahřívání při vyúžívání většího množství portů či připojení externího monitoru, nicméně tímto neduhem trpí i všechny ostatní konkurenční huby s kompaktními rozměry.

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments