Většina značek již své vlajkové modely představila, a stejně učinilo i korejské LG, které se ukázalo s modelem G6. Vloni se společnosti LG příliš nedařilo a „gé pětka“ moc úspěchů nesklidila. Modulární telefony jsou sice aktuálním trendem, ale ne v podání, v jakém to předvedlo LG. Letos výrobce nezacházel do žádných extravagancí, šel zlatou střední cestou a nevymýšlel žádné šílenosti. Bude to ale stačit? Na to vám odpoví naše recenze.
Video recenze LG G6
Design pěkný, ale nepraktický
Telefon k vám dorazí v klasické krabičce a klasické je i samotné příslušenství. Obsahem je pouze nutná literatura, nabíjecí adaptér, USB-C kabel, běžná špuntová sluchátka a samozřejmě telefon. Nic víc, nic míň.
Jak jsem již zmínil v úvodu, společnost LG šla letos klasickou cestou a představila telefon s tradiční konstrukcí, a dlužno dodat, že se opravdu vydařila. Telefon je celý z kovu, bytelný, odolný a bohužel také náchylný na škrábance. Celá záda zařízení sice vypadají luxusně a velice pěkně, jejich povrchová úprava je však z hlediska praktičnosti nešťastná a ochranné sklo Gorilla Glass 5. generace si „zapamatuje“ nejen každý pád, ale dokonce i časté pokládání telefonu. Výrobce by lépe udělal, kdyby na zadní straně žádné sklo nebylo a nechal záda pouze kovová.
Čtečka na zadní straně může být překážkou
U zad ještě zůstaneme. Nachází se na nich ještě dvoutónový blesk, dvojice fotoaparátů, o kterých ale až později, výrazné logo G6 a v neposlední řadě také čtečka otisků prstů, která v sobě integruje zapínací a vypínací tlačítko (lze ji mačkat). Subjektivně hodnotím čtečku jako méně zdařilou.
Někdy jsem měl s rozpoznáním mého prstu problémy. Ačkoliv není nutné telefon probouzet z režimu spánku, rozpoznání uživatele jí docela trvá a raději jsem ji v průběhu testování přestal používat. Nevyhovovalo mi ani její umístění na zádech, ale proti gustu žádný dišputát.
Špatný zvuk a horší tlačítka
Na bocích telefonu se v kovovém rámečku nachází zbylá dvě tlačítka na ovládání hlasitosti. Ty jsou bohužel moc zapuštěná v těle a osobně se mi špatně mačkala. Po nějakém čase, kdy se spínače trošku opotřebují, by s jejich stiskem mohly nastat větší problémy.
V neposlední řadě spodní a horní stranu okupují 3,5mm jack, napájecí konektor USB-C a hlasitý reproduktor, jehož zvukový přednes žádnou díru do světa neudělá. Zvuk je plechový a postrádá basovou složku. Na vlajkovou loď je to prostě bída a výrobce si za něj zaslouží palec dolů.
Celková velikost telefonu činí 148,9 x 71,9 x 7,9 mm a díky použitému materiálu se váha zastavila na mírně vyšších 163 gramech. Stále jsou to ale poměrně kompaktní hodnoty a telefon se v ruce drží i kvůli tvarování velice dobře.
To nejlepší s technologií IPS
Dominantou přední strany je 5,7palcový IPS displej s rozlišením 1 440 x 2 880 pixelů, což představuje pěkných 564 bodů na palec. Krycí sklo je v tomto případě „jen“ Gorilla Glass třetí generace. Při pohledu na rozměry telefonu a velikost displeje je asi každému jasné, že výrobce zareagoval na dnešní trend malých rámečků – displej pokrývá necelých 79 % přední strany.

Ovládat takto velký displej jednou rukou je už poměrně obtížné, ale ku prospěchu věci je netradiční poměr displeje 18:9, který přispívá k lepší ovladatelnosti. Bohužel výrobce do systému neintegroval funkci na zmenšení displeje – ovládání jednou rukou.
Celkově je však displej výborný. Pozorovací úhly jsou skvělé, barvy věrné a nepřepálené, černá vypadá jako černá a viditelnost na přímém sluníčku je vynikající. Při srovnání s AMOLED displejem od Samsungu by displej od LG minimálně v oblasti viditelnosti na světle strádal, ale suma sumárum je to to zatím nejlepší, co lze dneska od IPS technologie očekávat.Kladné body si výrobce zaslouží i za funkci rozsvícení displeje poklepáním, která přijde vhod – tlačítko zapnout/vypnout je, jak již bylo zmíněno, integrované v čtečce otisků prstů.
Navíc je celý displej již od výroby pokryt ochrannou fólií. Třešničkou na dortu je pak odolnost vůči vodě a prachu IP68 – telefon vydrží pod vodou do 1 metru po dobu 30 minut. Tu jsme otestovali více než dvouhodinovou koupelí v umyvadle s hloubkou cca 15 cm a telefon vše přežil bez ujmy na zdraví.
Výkonem neurazí, konkurence je ale dále
Vlajková loď si zaslouží jen to nejlepší. To bohužel neplatí pro LG G6. Srdcem přístroje je starší, ale nutno podotknout, že stále velice výkonný, Snapdragon 821. Společnosti Samsung a Xiaomi si nejvýkonnější čipsety Snapdragon 835 zabralo pro sebe a LG tak muselo pracovat s tím, co na trhu zbylo. Přesto není důvod k obavám, Snapdragon 821 je stále velice kvalitní procesor, který zvládne naprosto vše, co mu naservírujete, a to včetně náročných her.
Procesoru je k dispozici také velkorysá porce RAM paměti – rovné 4 GB + a 32GB interní úložiště, ze kterého budete mít k dispozici přibližně 19 GB, zbytek si ukousne systém.
Co se konektivity týče, LG G6 je osazeno Wi-Fi modulem 802.11 s podporou sítí a/b/g/n/ac, Bluetooth verze 4.2, NFC čipem a slotem na paměťové karty, jejíž maximální kapacita může být až 256 GB. Potěší také přítomnost rádia. Zklame naopak absence kvalitního digitálně analogového převodníku (Quad DAC), který je doménou pouze korejského trhu, stejně jako bezdrátové nabíjení.
Nejnovější Android se škraloupy
Operačním systémem LG G6 je Android v jeho 7. verzi. Na pohled má od původní představy Googlu poměrně daleko, ale stále je velice jednoduchá a přehledná. Bohužel mě moc nepotěšila rychlost ani stabilita. V průběhu testování systém zkolaboval natolik, že bylo nutné telefon restartovat. Každá aplikace, kterou jsem chtěl spustit spadla a byla ukončena.
Nadšený jsem nebyl ani z rychlosti uživatelského prostředí. Prostředí reagovalo sice rychle, ale někdy bylo vidět občasné zaváhání a často se mi také stávalo, že si musel použitý launcher načítat všechny ikonky z menu aplikací. Načítání trvalo třeba i 1 sekundu, do té doby bylo menu prázdné (doplnění: s novou aktualizací V10f z 13. května tyto problémy zmizely a launcher začal být velice rychlý).
Aby těch negativ nebylo málo, zmínit musím i špatné reakce v aplikacích. Například v Instagramu byl telefon vůči mému prstu znatelně opožděný a prostředí příspěvků nekopírovalo pohyby mého prstu. Jsem si ale jist, že se těchto nedostatků LG bleskurychle zbaví nějakou z nadcházejících aktualizací. Jedna velká už čeká fotoaparát (více informací).
Vyzdvihnout ale musím funkci Always On, která je sice na IPS displejích trošičku krkolomná a spotřebovává více energie, její přítomnost však majitele velice potěší. Jedná se totiž o výborného pomocníka na notifikace. V pohotovostním režimu vám telefon na obrazovce zobrazí nejnutnější informace v podobě hodin, stavu baterie, notifikací ale i počasí.

V případě, že by nějaká aplikace měla problém s netradičním poměrem stran displeje, můžete ji přepnout do kompatibilního zobrazení, nebo ji naopak vnutit poměr 18:9 na celou obrazovku. U všech aplikací, které jsem používal, nemělo vnucení celoobrazovkového režimu na funkčnost žádný vliv a zobrazení bylo vždy v pořádku.
Duální optika na zádech: fotí nádherně, natáčí výtečně
Stejně jako u loňského a nepříliš úspěšného „modulárního“ LG G5, který fotil opravdu skvěle, jsme se u LG G6 opět dočkali duálního fotoaparátu. Oba dva mají 13megapixelové rozlišení, liší se však záběrem a světelností objektivu. Klasický fotoaparát má světelnost f/1.8 a běžný úhel záběru (71 °), navíc disponuje optickou stabilizací obrazu.
Sekundární má světelnost f/2.4, postrádá OIS, ale zase se pyšní úhlem záběru 125 stupňů, takže se vám do záběru vejde větší scéna, nicméně se také dostaví drobný efekt rybího oka. Mimochodem, loňský LG G5 měl na druhém objektivu záběr 135 °. Kvalitou fotografií se „gé-šestka“ od svého předchůdce až tolik neliší a přiznám se, že jsem čekal o něco výraznější skok.
Při ostření se používá dostatečně rychlý fázový autofocus s vícebodovým ostřením a potěší také možnost zaostřit na sledovaný objekt. Propracovaná je také samotná aplikace, která kromě automatického režimu nachází také plně manuální, a to i pro nahrávání videa. Pokročilí fotografové si tedy rozhodně přijdou na své.
Přiložené fotografie byly pořízeny v režimu automatiky s poměrem stran 4:3 a ve srovnávači si můžete prohlédnout rozdíly mezi klasickou a širokoúhlou fotografií. Všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout nebo stáhnout zde.
Pozor na přesaturované barvy a nevyzpytatelný HDR režim
U automatického režimu doporučuji vypnout „automatické HDR“ a raději jej zapínat jen v případě potřeby. Na můj vkus je HDR režim až moc agresivní a snímky jsou často výrazně saturované a s velmi tmavými místy, což má k realitě hodně daleko – přesvědčit se o tom můžete sami z přiložených snímků. Občas optika neostří zcela ideálně a při detailnějším zkoumání snímků na počítači si lze všimnout lehce rozostřených míst, což by se u vlajkového modelu rozhodně objevovat nemělo.
Za dobrého světla si LG G6 fantasticky poradí s focením makra, a špatné výsledky se nedostavují ani při focení v šeru nebo ve tmě. Zatímco u denních snímků kvůli zbytečně saturovaným barvám nad LG G6 vyhrává Samsung Galaxy S8 (recenze), u nočních snímků jsou síly vyrovnané a v některých případech dokonce novinka od LG poskytuje ostřejší obraz.V šeru už je patrnější vyšší míra šumu, ale díky postprodukci jsou i u částečně osvětlené scény výsledky velice slušné. Přisvětlovací dioda je dostatečně výkonná a při focení blízkých předmětů v horším světle ji rozhodně doporučuji využít. Jen počítejte s tím, že ve tmě je ostření výrazně pomalejší, než za dobrých světelných podmínek.
Nemyslím si, že by problém s výraznějšími barvami byl hardwarového rázu, navíc se nejčastěji projevuje při používání HDR režimu. Půjde tedy jen o softwarovou chybu, kterou by výrobce v některé z dalších softwarových aktualizací mohl napravit. Přece jen, LG G6 je na trhu jen několik dní a výrobce nyní získává výrazný feedback od všech uživatelů, kteří si smartphone pořídili.
Aktualizováno 13. května: LG uvolnilo novou aktualizaci o označením V10f, která konečně opravuje problémy s příliš agresivním HDR režimem.
Přední kamerka neurazí ani nenadchne
Přední selfie kamerka také umí fotit klasicky nebo s širším úhlem (přepínat se můžete skrze dedikované tlačítko v aplikaci). Bez problémů se tak do záběru při pořizování autoportrétu vejde několik osob. Kvalitou snímků ale spadá jen do běžného průměru a na vlajkový model bych čekal lepší výsledky. I za dobrého světla jsou selfie málo ostré a pozadí (mraky…) se často slévá do jedné barvy.
Záznam videa: stejný problém jako u fotoaparátu
U videa je situace stejná jako v případě fotoaparátu. Chválím dobrou ostrost, nicméně barevné podání opět pokulhává. Při některých scénách byly barvy mdlé, jindy zase zbytečně výrazné. Opět jde ale o chybu softwarového rázu, která by v budoucnu měla být vyřešena.
Při nahrávání videa klasickým fotoaparátem využijete optické stabilizace obrazu, při záznamu skrze druhý objektiv nikoliv. Během záznamu lze bez přerušení přepínat mezi hlavním a sekundárním fotoaparátem.
Video natočíte maximálně ve 4k rozlišení (3 840 x 2 160 px) při 30 snímcích za vteřinu, případně lze využít Full HD (1 080 x 1 920 px) při 30 nebo 60 fps. K dispozici je také zpomalený záznam (slow-motion), avšak maximálně v HD rozlišení při 120 snímcích za vteřinu. Galaxy S8 a iPhone 7 Plus umějí dvojnásobnou snímkovací frekvenci.
LG G6 nefotí špatně a například makro snímky jsou velice povedené, nicméně výrobce by měl odstranit problém se zbytečně výraznými barvami, které automatika občas u snímků i videa pořizovaných za dobrého světla nastaví. K realitě totiž mají hodně daleko a občas je tak focení za dobrých světelných podmínek určitou sázkou do loterie. Naopak při focení v šeru a noci je kvalita velice slušná. Všechny testovací snímky v plném rozlišení najdete v této galerii.
Velký displej s malou baterií
LG G6 v sobě skrývá pouze 3 300mAh baterii, což není vzhledem k velikosti displeje moc. Připočtete-li k tomu i výkonný hardware a vysoké rozlišení, dostaví se obavy, a oprávněně. Telefon je jednoduše jednodenní a každý den budete muset vytahovat nabíječku. Při běžném používání budete telefon večer připojovat k nabíječce s přibližně 20 či 30 procenty.
Pokud telefon používáte pouze v nejnutnějších případech, horko těžko se dostanete na dva celé dny výdrže. Telefonu by slušelo minimálně dalších 500 mAh, aby srovnal krok s konkurencí. Škoda.
V případě, že budete využívat funkci Always On, připravte se na ještě o něco horší výdrž. Za jeden den si tato funkce vyžádá přibližně 25 % baterie. Mírnou útěchou může být podpora rychlého nabíjení Quick Charge 3.0, se kterou dobijete telefon z 5 na 100 % za 1 hodinu a 28 minut – z 5 na 40 % se stihne baterie nabít za cca 35 minut. Zamrzí naopak absence bezdrátového nabíjení, tak snad někdy příště.
Závěrečné hodnocení recenze LG G6
Asi se vám zdá, že jsem byl k LG G6 až moc kritický, ale je nutné vzít v potaz fakt, že se jedná o vlajkový model společnosti a konkurence se s nikým nemaže. G6 v mnohých aspektech strádá a ačkoliv se jedná na pohled o pěkné, odolné a luxusně vypadající zařízení, uvnitř něho se skrývá pár defektů, a to jak po stránce softwarové, tak i hardwarové.
Uživatelské prostředí a optimalizace systému by zasloužily ještě nějaký ten pátek péče programátorů a popostrčit by potřebovalo také obchodní oddělení, které neobstaralo dodávku nejnovějšího čipsetu od Qualcommu. Vzhledem k robustnosti celého zařízení by potřebovali poučit i inženýři, kteří do telefonu s obřím 5,7palcovým displejem dali 3300mAh baterii.

Bude pouze na samotných zákaznících, zda „gé šestce“ odpustí některé zásadní nedostatky a spokojí se například s nadprůměrným fotoaparátem a výborným displejem. Zařízení jako takovému nepřispívá ani fakt, že se společnost LG rozhodla vyrábět dvě verze, jednu osekanější, která bude dostupná všude ve světě, a tedy i u nás, a druhou obohacenou o bezdrátové nabíjení, 64GB vnitřní úložiště a kvalitní audio převodník, která bude dostupná pouze na korejském a americkém trhu.
Tip: Kompletní parametry LG G6 včetně srovnávače najdete v našem katalogu smartphonů. LG G6 se aktuálně prodává za 20 490 Kč, z neoficiální distribuce jej můžete sehnat o několik tisícovek levněji.
I přes všechny nedostatky se jedná o výborný telefon, kterému by ale slušela o něco menší cena. Telefon můžete nejlevněji pořídit například u Vodafonu, kde jej při nákupu přes e-shop (bez úvazku) nabízejí za příjemných 16 177 Kč včetně DPH. Ve velkých e-shopech se LG G6 prodává za cenu 19 990 Kč, a to je hodně, z neoficiální distribuce telefon aktuálně můžete pořídit zhruba o 2 000 Kč levněji.
LG G6

Klady
- povedený design
- použité materiály
- vynikající fotoaparáty
- nádherný displej
- odolnost vůči vodě (IP68)
- rychlé nabíjení a USB-C
- Android 7.x
Zápory
- umístění čtečky otisků prstů
- magnet na otisky prstů
- výdrž baterie by mohla být lepší