Domů » Recenze » Recenze Honor 3C: Posouvá hranice své třídy

Recenze Honor 3C: Posouvá hranice své třídy

Pětipalcový HD displej, čtyřjádrový procesor, 2GB RAM a 8Mpx fotoaparát – to jsou ve zkratce specifikace modelu Honor 3C, který koupíte za necelé čtyři tisíce korun. Je v tom nějaký háček nebo tu máme další bestseller?

V počátcích působení výrobce Huawei na našem trhu se značka zaměřovala především na levné telefony. Za asi nejdůležitější z nich lze považovat model Ascend G300 (recenze), který svého času přinesl na svou cenovou kategorii dosud nevídané specifikace a posunul tak laťku dané třídy o kus výše. Smartphone se stal prodejním trhákem a ostatní výrobci byli nuceni jej následovat.

O totéž se nyní výrobce pokouší s modelem Honor 3C. Ten byl sice původně představen jako Huawei Honor 3C, na evropský trh nicméně vstupuje bez prvního slova v názvu – značka Honor nejen na českém trhu tedy působí zcela odděleně od Huawei. Čím si zaslouží vaši pozornost? Za necelé čtyři tisíce korun nabídne pětipalcový HD displej, čtyřjádrový procesor, 2GB RAM a dva sloty na SIM kartu. To jsou specifikace typické pro smartphony mnohdy až o několik tisícovek dražší a novinka tak rozhodně má potenciál na trhu uspět.

Klady (+)

Zápory (-)

  • horší dílenské zpracování
  • absence NFC a LTE
  • starší verze Androidu

Obsah balení

Do redakce nám Honor 3C dorazil v modré krabičce, uvnitř které se mimo telefon samotný nachází ještě nabíječka s oddělitelným microUSB kabelem a vícejazyčná brožura s návodem k základním operacím se zařízením. Tím výčet můžeme zakončit a ačkoliv bychom nějakou přidanou hodnotou neopovrhli, vzhledem k ceně je tato podoba balení plně dostačující.

 

Konstrukce a design: Obyčejně obyčejný

V prodeji jsou dvě varianty lišící se barvou zadního krytu. Ten může být buď šedý, nebo bílý. Nám se na testování dostala druhá varianta. Po designové stránce Honor 3C nijak zvlášť nepřekvapí, mezi výraznější prvky na těle telefonu lze zařadit jen stříbrný rámeček okolo čočky fotoaparátu a v téže barvě vyvedené sluchátko a boční tlačítka. Vzhledem velice připomíná Xiaomi Redmi Note (recenze), s nímž mimo tvary sdílí i rozmístění některých prvků.

  

Přední strana je až na okraje zakryta ochranným sklíčkem, boky i zadní kryt jsou poté vyhotoveny z lesklého plastu. Otisky prstu přinejmenším u bílé varianty nicméně neulpívají a světlá zadní strana je spíše náchylnější na jiné nečistoty. Samotná kvalita zpracování je pak bohužel jedním z míst, kde se podepsala nízká cena. Telefon od samotného začátku používání povrzává a jako celek tělo nepůsobí příliš bytelně.

Z hlediska rozměrů se rozhodně nejedná o ten nejkompaktnější z pětipalcových smartphonů, stále jsou ovšem v normě. Konkrétní hodnoty jsou 142,2 x 72,3 x 9,4 mm, ručička na váze se poté zastavila na 140 gramech, což je s přihlédnutím k velikosti naprosto odpovídající hodnota.

 

  

Úchop v ruce je díky zaobleným hranám poměrně jistý, ačkoliv lesklý povrch má drobné tendence vyklouzávat z ruky. Chválíme umístění odemykacího tlačítka a kolébkového ovladače hlasitosti na pravém boku, díky čemuž na ně při držení v pravé ruce bez potíží dosáhnete palcem.

 

Displej: Výborná čitelnost na venkovním světle

Jednou z hlavních zbraní oproti konkurenci je u Honoru 3C obrazovka. Úhlopříčka pět palců se v dané kategorii již stává běžnou záležitostí, to ovšem neplatí pro rozlišení 720 x 1280 px a tedy výslednou jemností 294 ppi, čímž je Honor 3C velký krok napřed oproti podstatné části konkurence.

IPS panel lze pochválit i za dobré barevné podání i velmi slušnou čitelnost na venkovním světle. Krycí sklíčko pochází z vlastní produkce, za více než dva týdny testování ovšem neutrpělo jediný škrábanec a jeho odolnost tak lze označit za obstojnou. Přítomna je automatická regulace jasu, k jejíž funkčnosti nelze mít výhrad.

Hardware a zvuk: Herkules ve své třídě

Uvnitř zařízení se ukrývá procesor MediaTek MT6582, který využívá čtyř jader Cortex-A7 taktovaných na 1,3 GHz. Sekunduje mu grafický akcelerátor Mali-400MP2 a operační paměť o nadprůměrné velikosti 2 GB. Výše uvedená kombinace obstará dostatek výkonu na vcelku plynulý běh operačního systému, přehrávání videa v HD rozlišení i rozličné 3D hry jako třeba Dead Trigger 2. V této oblasti tak nemůžeme výrobci nic vytknout. Výše uvedené podtrhují výsledky z několika benchmarků:

  • AnTuTu benchmark: 18 832 bodů
  • 3DMark Extreme: 2 975 bodů
  • Geekbench 3: 353/1170 bodů

Výrobce neopomněl ani barevnou notifikační diodu, jež nalezla své útočiště nad displejem. Není nejvýraznější, avšak plní svůj účel obstojně a její přítomnost mnohdy oceníte.

 

Reproduktor na zadní straně sice nepodává nejčistší projev, má však poměrně dobré basy a hlasitost je taktéž velmi slušná, pro nouzový poslech tak plně postačí. Zvukový výstup je naprosto standardní, se solidními sluchátky se můžete těšit na poměrně kvalitní poslech a pokud nejste v tomto ohledu vyloženě nároční, pak budete s Honorem 3C spokojeni.

Baterie a výdrž: Dva dny bez nabíječky

Honor 3C dostal do vínku poměrně velkou 2300mAh baterii. To napovídá, že výdrž rozhodně nebude patřit mezi slabé články přístroje a v praxi se to jen potvrzuje. Při neustále zapnuté WiFi i 3G, automatické regulaci jasu displeje, asi hodině brouzdání po internetu a obdobně dlouhém poslouchání hudby, to vše doplněno o několik hovorů a zpráv, vydrží bez nabíječky dva celé dny. Pokud se tak trochu uskromníte, třídenní výdrž je naprosto reálná.

Provedli jsme také standardizovaný test výdrže, kdy jsme ve smyčce přehrávali video v HD rozlišení a to s nastaveným maximálním jasem obrazovky a poloviční hlasitostí zvuku vedeného do sluchátek. Honor 3C se vybil po rovných pěti hodinách, čímž se ve své cenové kategorii zařazuje do solidního průměru.

K dispozici je také úsporný režim se třemi možnostmi. Buď je chování zcela standardní, nebo je výkon lehce omezen, potažmo může být zabrzděn více a spolu s ním i omezena data na pozadí, odměnou vám ovšem bude o několik hodin delší výdrž.

Operační systém, bonusový software

Honor 3C dostal do vínku postarší Android 4.2 (což je způsobeno tím, že v původní podobě jako Huawei Honor 3C byl představen již rok zpátky) doplněný o nadstavbu Emotion UI 2.1. Ta oproti mnoha konkurentům strádá v otázce vzhledu, který je poněkud nejednotný a působí lehce zastarale, na slušné úrovni je ale optimalizace. Ačkoliv občas je nějaká animace pomalejší a náročnější úkony chvíli trvají, jako celek systém běží plynule a nebude vás od práce zdržovat. Pochválit musíme také stabilitu, s pády základních aplikací jsme se prakticky nesetkali.

 

Výrobce se opět drží uspořádání, kdy chybí hlavní nabídka a místo toho jsou všechny aplikace umístěny spolu s widgety a dalšími zástupci na domovských obrazovkách, kde je pro lepší přehlednost můžete také sdružovat do složek.

 

Notifikační lišta obsahuje jednak samotný seznam upozornění, druhak pruh s přepínači, který můžete kliknutím na šipku rozevřít. Uspořádání jednotlivých položek si můžete libovolně měnit v nastavení, do nějž se z lišty dostanete poklepáním na ikonu v pravém horním rohu.

 

Nabídka nastavení je rozdělena na dvě záložky. V té první, nazvané Obecné, jsou k dispozici nejčastěji používané položky, ve druhé poté všechny možnosti roztříděné do několika kategorií.  Za zmínku zde stojí například sekce Ovládání pohybem, v níž můžete aktivovat několik pohybových gest. Překlopením telefonu tak můžete ztlumit právě vyzvánějící telefon, dvojitým poklepáním na zhasnutou obrazovku ji rozsvítit a podobně.

 
Vzhled prostředí lze upravit díky celé řadě dostupných motivů

Praktická je také dvojice správců (pro oznámení a spuštění). V nich lze zvolit, jaké aplikace se mohou automaticky spustit po zapnutí telefonu a jaké budou mít právo zobrazovat notifikace.

 

Výrobce neopomněl přidat několik bonusových aplikací. K dispozici je plnohodnotný kancelářský balík Kingston Office, s nímž můžete dokumenty nejen číst, ale i upravovat nebo vytvářet. Stran textových souborů si poradí také s těmi tabulkovými či prezentacemi. Dále je přítomen praktický Správce souborů. V něm lze provádět základní operace se složkami a samotnými soubory jako kopírování, přesouvání a podobně.

 

Za zmínku stojí také Správce telefonu. Ten obsahuje několik užitečných funkcí, mezi nimiž nechybí čistič úložiště a operační paměti, úsporný režim baterie nebo možnost blokovat vybraná telefonní čísla. Na závěr jmenujme Motivy, kde si můžete vybrat ze široké škály vzhledů a následně proměnit celkovou podobu uživatelského prostředí.

Telefonování, zprávy, organizace

Aplikace pro telefonování je rozdělena na tři záložky. V první naleznete číselník s výpisem hovorů a možností rychlého vyhledávání, druhá poté obsahuje samotný seznam kontaktů a třetí oblíbené položky. Kvalita zvuku je při telefonování na obstojné úrovni, hlasitost by ale mohla být o něco větší, například na rušné ulici již volající nebyl slyšet příliš dobře. Protistrana si nicméně nestěžovala.

 

Pro psaní zpráv, jež jsou rozděleny do konverzací s možností odstraňovat i jednotlivé položky, připravil výrobce klávesnici Swype, jenž umožňuje psát tahem přes písmena, které obsahuje vámi žádané slovo a následně odhaduje, co jste chtěli napsat. Pokud však upřednostňujete tradiční styl psaní, můžete tuto funkci vypnout a nebo sáhnout po standardní Google klávesnici.

Honor 3C se mimo jiné vyznačuje také podporou dvou SIM karet. Primární umožní brouzdat přes sítě třetí generace, ta druhá už si musí vystačit s GPRS/EDGE. V nastavení můžete nastavit, která z nich bude využívána pro datové připojení a roaming, potažmo další podrobnosti. Při telefonování či psaní zpráv pak vždy dostanete mezi dvěma čísly na výběr.

 

Vestavěný kalendář umožní procházet události po letech, měsících, týdnech, dnech či jako agendu. K jednotlivým záznamům lze přidávat různé podrobnosti a nechybí ani možnost přidat více upozornění nebo aktivovat periodické opakování.

Přítomen je samozřejmě budík, jenž se nachází v aplikaci Hodiny obsahující mimo něj také přehled světového času, stopky a časovač. Nastavit u něj lze opakování, délku odložení nebo chování bočních tlačítek. Ta mohou sloužit buď k deaktivaci, nebo odložení.

Multimédia

Hudební přehrávač od Huawei umožní procházet soubory jednak podle ID3 tagů, druhak po složkách. Nechybí zde ani možnost vytvářet playlisty, chybí ovšem grafický ekvalizér. Místo něj je přítomno pouze vylepšení dts, které pročistí basy a zvýší prostorový efekt, což má za následek pro mnoho lidí lépe znějící projev.

 

Galerie třídí snímky standardně podle složek, lze je však procházet také podle místa a času pořízení nebo lidech na fotografiích zachycených. Prostředí je jednoduché, takže se v něm okamžitě zorientujete, žádná podstatná funkce nicméně nechybí.

Základní videopřehrávač nenabídne žádné pokročilé funkce, poradí si však s videem v HD rozlišení, ačkoliv seznam kompatibilních formátů není příliš rozsáhlý. Doporučujeme tak sáhnout po některé z alternativ v Obchodě Play. Full HD video jsme sice rozchodili pouze poněkud trhaně, doplňkové funkce a větší podpora formátů za to nicméně stojí.

Konektivita

Honor 3C samozřejmě podporuje WiFi (802.11 b/g/n). Na velmi slušné úrovni je její citlivost. Tam, kde se jiná zařízení stěží chytají, má to dnes testované stále jednu až dvě čárky signálu. Mimo to je k dispozici Bluetooth 4.0 a připojení přes 3G, na LTE se bohužel nedostalo. Stejně tak zamrzí absence NFC. Na druhou stranu, přihlédneme-li k ceně, můžeme to Honoru odpustit. Nechybí naopak GPS, jejíž citlivost je taktéž skvělá a pro navigování tak přístroj poslouží výborně.

Fotoaparát a video: Průměrných osm megapixelů

Na zadní straně je umístěna čočka osmimegapixelového fotoaparátu, který je doplněn ještě pětimegapixelovým snímačem vpředu (na danou cenovou kategorii jde o velmi nadprůměrný parametr). Snímač je doplněn o LED diodu, jež však situaci za nízkého světla příliš nezachrání a lépe poslouží jako svítilna. 

Fotografie jsou na danou cenovou kategorii obstojné, patrný je sice šum i na snímcích pořízených za dne, jeho intenzita však není nijak závratná. Pochválit musíme solidní ostrost především u makro snímků, detail je nicméně na dobré úrovni. Stejně tak nezklame ani vcelku věrné barevné podání, leč občas jsou fotografie lehce načervenalé. Náchylnost k přepalům je přijatelná a pokud si dáte při snímání pozor, můžete se jim ve většině případů vyhnout.

-

-  - - 

Video nahrávané maximálně ve Full HD rozlišení při 30 fps spadá spíše do podprůměru. Pochvalu zaslouží barevné podání, úroveň detailů však není vysoká a patrný je také šum. Zaznamenávaný zvuk pak také není kdovíjak kvalitní a že je pořízen telefonem poznáte takřka okamžitě. K dispozici je softwarová stabilizace obrazu, ale jak se můžete přesvědčit z přiložené ukázky, ve výsledku je spíše na škodu, jelikož obraz poté působí nepřirozeně rozmazaným dojmem a je tedy lepší ji vůbec nepoužívat. Kromě Full HD lze nahrávat i v HD rozlišení, opět při 30 fps.

- -

Prostředí fotoaparátu možná není nejelegantnější, celková ergonomie a přehlednost však tento drobný nedostatek vyváží. Na jedné straně obrazovky je umístěna spoušť a možnost přepínat mezi natáčením a fotografováním, na druhé poté vstup do nastavení a především nabídka režimů.

Přepnete-li na normální, můžete ručně nastavit ISO a vyvážení bílé, inteligentní to udělá za vás. Mimo to můžete pořizovat panoramata, série snímků, z nichž lze následně snadno vybírat ty nejpovedenější či HDR fotografie. Zajímavou položkou jsou také zvukové poznámky, které k fotografii umožní přidat krátký zvukový záznam. Nechybí ani různé barevné filtry.

Konkurence

Přestože po stránce výbavy patří v dané cenové kategorii Honor 3C k naprosté špičce, několik smysluplných alternativ je k dispozici. Jako první z nich zmiňme Acer Liquid Z500. Ten nabídne shodně pětipalcový displej s HD rozlišení, čtyřjádrový procesor a osmimegapixelový fotoaparát. K dispozici je novější verze Androidu (4.4 KitKat), Honor 3C však vrací úder o 300 mAh větší baterií a dvojnásobnou operační pamětí.


Acer Liquid Z500

Druhým zástupcem je LG L90To sice strádá v oblasti displeje, který je o 0,3 palce menší a má pouze qHD rozlišení, má však o trochu větší baterii a v jeho útrobách se skrývá čtyřjárový procesor od Qualcommu. K dispozici je také NFC, operační paměť je však velká pouze standardní 1 GB. Oproti Honoru si také připlatíte necelých pět set korun.

-

Do třetice ze světa Androidu zmiňme výprodejový Xiaomi Redmi (recenze). I ten dostal do vínku čtyřjádrový procesor od MediaTeku, který doplňuje 1GB operační paměť. Obrazovka má úhlopříčku 4,7 palce a rozlišení 720 x 1280 px, jedná se tak o vskutku solidní podívanou. Potěší také podařená nadstavba MIUI, jež vyniká dobrou vybaveností a optimalizací. Nechybí ani podpora dvou SIM karet. I v tomto případě ovšem budete muset sáhnout oproti Honoru hlouběji do kapsy a to přibližně o 400 Kč.

 

Zájemce o dobře vybavený smartphone za čtyři tisíce by mohlo zaujmout také Prestigio MultiPhone 8500. To se liší především přítomností operačního systému Windows Phone 8.1, jenž je oproti Androidu pojat poněkud odlišně. Jinak má taktéž pětipalcový HD displej doplněný o čtyřjádrový procesor Qualcomm, k dispozici je také 1 GB operační paměti. Fotoaparát má i v tomto případě rozlišení osm megapixelů. O něco menší je baterie a opačným případem je cena, jež je v porovnání s Honorem 3C o několik stokorun vyšší.

Závěrečné hodnocení: Skvělá volba za dostupnou cenu

Honor 3C rozhodně není tím nejpohlednějším a nejexkluzivnějším zařízením na trhu, to od něj ale nikdo ani neočekává. Jeho hlavní síla tkví ve velmi dobré poměru cena/výkon, díky čemuž má novinka šanci opět rozvířit vody v cenové kategorii pod čtyři tisíce korun. Za tuto částku totiž dostanete kvalitní pětipalcový displej, obstojný hardware, který si poradí i s náročnějšími tituly, vcelku plynulý, byť ne úplně aktuální systém a v neposlední řadě také dobrou výdrž baterie.

Z nedostatků tak musíme vyzdvihnout především hůře působící lesklé tělo a celkově ne úplně stoprocentní kvalitu konstrukce, postarší verzi Androidu (konkrétně 4.2) a absenci LTE a NFC, ačkoliv to se stále v dané kategorii vyskytuje poměrně vzácně. Všechno jsou to ovšem věci, které lze u takto levného smartphonu akceptovat a s klidným svědomím tak můžeme říct, že se za dané peníze rozhodně jedná o jednu z nejlepších voleb.

Martin Pavlović

Externí redaktor SMARTmania.cz, student marketingové komunikace, nadšenec do technologií, analogové fotografie a hudby.
Subscribe
Upozornit na
guest
42 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments