Domů » Recenze » Recenze hodinek Kronaby: polochytré a s puncem luxusu

Recenze hodinek Kronaby: polochytré a s puncem luxusu

Švédská společnost Kronaby na začátku letošního roku uvedla na trh polochytré hodinky pro pány i dámy, které nejen že skvěle vypadají, ale můžete je propojit se svým telefonem. Hodinky jsou rozděleny do čtyřech kolekcí (Apex, Carat, Nord a Sekel); celkem je na výběr 24 modelů a další budou postupně přibývat.

Všechny modely mají několik společných rysů: jsou vyrobeny z nerezové oceli (316L), ciferník kryje safírové sklo s antireflexní úpravou a voděodolné jsou až do hloubky 100 metrů. Nechybí ani Bluetooth 4.1 LE pro propojení s vaším telefonem s Androidem či iOS, vibrační motorek pro notifikování a akcelerometr pro měření vaší pohybové aktivity. Napájí je klasická knoflíková baterie CR3032, se kterou výrobce udává výdrž až 2 roky.

kronaby_05

S puncem luxusu

Odlišným jmenovatelem je design, a rozhodně je z čeho vybírat – na své si přijdou pánové i zástupkyně něžného pohlaví. Zatímco pánské modely mají průměr ciferníku 43 mm, dámské jsou o něco menší (38 mm). My jsme na test dostali model Kronaby Apex Black, jehož pořizovací cena je 14 610 Kč. Po stránce vzhledu jsou všechny varianty velice povedené, ale vzhledem k tomu, že má jít o prémiový produkt, je nutné počítat s vyšší cenou.

Vůbec nejlevnější model Kronaby Nord Steel s 38mm ciferníkem pořídíte za 9 250 Kč, nejdražší variantu Apex Black (43 mm) zakoupíte za 15 950 Kč. V žádném případě tedy nejde o nikterak levnou záležitost a právě cena je vůbec největším záporem jinak povedených hodinek.

Abyste je naplno využili, je nutné si stáhnout mobilní aplikaci, skrze kterou provedete nastavení dalších funkcí a notifikací. Právě ty jsou největším lákadlem a také prvkem, který je odlišuje od hodinek klasických.

Propracovaná mobilní aplikace

Námi testovaný model Apex Black disponoval sekundárním ciferníkem, u kterého si v mobilní aplikaci můžete nastavit, aby zobrazoval sekundární čas z jiné lokality nebo počet nachozených kroků. Na hlavním ciferníku můžete po stisknutí korunky na boku zobrazit aktuální datum (rafička se posune na číslo aktuálního dne), případně spustit odpočet, nebo opět zobrazit sekundární čas či kroky.

Jinými slovy, hlavnímu ciferníku lze přiřadit libovolnou ze čtyřech nabízených funkcí, u sekundárního máte na výběr pouze ze dvou. Jakmile vyvoláte některou z těchto funkcí, obousměrné mikro-krokové motorky efektivně roztočí ručičky na ciferníku a zastaví je na výsledné hodnotě.

kronaby_01

Největší síla ale tkví ve filtrování notifikací z vašeho telefonu. Hodinky nabízejí celkem tři typy vibrací (jednou, dvakrát či krátce třikrát), přičemž ke každé z nich vám aplikace dovolí přiřadit požadovanou akci. Vibrace lze přiřadit ke kontaktům, upozorněním na události z kalendáře, ale i samotným aplikacím, i když tady je zatím výběr trochu omezenější.

Mezi podporovanými aplikacemi najdete Facebook, Instagram, Messenger, Skype, Gmail, Snapchat, Viber nebo WhatsApp, ale například Telegram zatím chybí. Stejně tak lze danému typu vibrace přiřadit upozornění na nový hovor, alarm či výzvu k zahájení pohybu.

How to use a Kronaby connected smartwatch

Tím ale výčet možných upozornění končí. Vše je v tomto případě závislé na mobilní aplikaci, do které by postupně měly přibývat nové možnosti a další typy notifikací. Prozatím hodinky nabízejí upozornění na ty nejčastější, jako je příchozí hovor, upomínka z kalendáře nebo e-mail, do budoucna bych ale ocenil rozšíření na další typy notifikací.

Tlačítka s další plejádou funkcí

Kromě korunky hodinky Kronaby disponují dalšími dvěma tlačítky, které si opět můžete nakonfigurovat  na vykonání nějaké akce. Nabízí se spuštění či pozastavení hudebního přehrávače (dvojitým a trojitým stiskem lze přepínat mezi následující a předchozí skladbou), dálkové ovládání spouště fotoaparátu, nalezení telefonu či uložení aktuální GPS pozice, což se může hodit třeba v případě, když si na velkém parkovišti před obchodním domem nemůžete zapamatovat, kde že jste nechali své auto.

Skrze funkční tlačítka máte možnost prozvonit svůj telefon v případě, že nevíte, kde jste jej nechali, a k dispozici je i bezpečnostní funkce, kdy můžete předem nastavenému kontaktu odeslat vaši aktuální polohu a případně i nouzový signál pro případ, že potřebujete pomoc.

Modely ze série Kronaby Apex
Modely ze série Kronaby Apex

Poslední položka Aktivita vám zobrazí aktuální počet kroků, které jste v daný den nachodili, navíc zde nechybí možnost nastavit si denní cíl. Nachozené kroky počítají velice přesně, odchylka po celém dnu používání byla oproti Fitbitu Charge 2 jen zhruba 90 kroků. Hodinky si aktuální čas přebírají přímo z telefonu. Já sám hodně cestuji, proto jsem ocenil, že se mi po přistání v nové destinaci automaticky přeřídily na aktuální čas.

Elegance v kovovém těle

U testovaného kusu byl k hodinkám dodáván 22mm béžový řemínek z kůže, která po několika dnech používání získá vlastní charakteristickou patinu. Díky safírovému sklíčku je hned tak nepoškrábete a tělo z nerezové oceli toho také hodně vydrží. Na ruce hodinky působí reprezentativním a elegantním dojmem a rozhodně jsou zajímavým mezistupněm pro ty uživatele, kteří nevyžadují plně chytré hodinky s displejem, ale raději chtějí zůstat věrní „klasikám“.

kronaby_apex

Já sám patřím mezi uživatele, kteří se bez hodinek obejdou, a to dokonce i bez těch chytrých, nicméně po dvou týdnech s Kronaby na ruce jsem si na ně dokázal zvyknout. Ne vždy mám telefon po ruce a ne vždy se zrovna mohu podívat na displej, proto nejen během schůzek a jednání ocením, když mě hodinky decentně upozorní na filtrované typy notifikací.

Za poskytnutí hodinek na test děkujeme Kronaby.cz, kde naleznete kompletní nabídku všech modelů. Distribuci v České republice zajišťuje společnost 4pm.

Největší překážkou tak zůstává cena, která není zrovna nejnižší. Za kvalitu a originalitu se ale platí, čehož si je švédský výrobce moc dobře vědom a ve světě s těmito modely slaví velký úspěch. A pokud se zaměříme na zpracování, výdrž a propojení s telefonem, nemají tyto hodinky zatím žádného přímého konkurenta.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

5 komentářů

  1. Cibulky to jsou moc hezký, líbily se mi už jak je ofiko představili, ale ta cena je zatím dost vysoká. Rozhodoval jsem se mezi Apple Watch 2. generace a těmito a nakonec jsem nechtěl čekat a koupil AW2 :)

    • No ony Apple Watch v nerezu a se safírem také nejsou zrovna z laciného kraje:)

  2. Strasny nesmysl, koupi pouze blazen, svedsky no name.

  3. Pekne, sveho casu jsem premyslel o Citizen Proximity. Tento styl smartwatch mi prijde jako pekny kompromis mezi funkcnosti a vzhledem…

    • Přesně tak, mě se líbí. Jen čekám, až mi přijde vejplata a objednám si je :-) předpokládám, že jste funkčnost testovali s Androidem, nebo na iPhonu? Je ta appka stabilní a funguje? díky za info

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).