Recenze BeoPlay H5: skvělá, ale drahá

Bang & Olufsen je ve světě audiotechniky respektovaným pojmem a za dobu své existence si tento dánský výrobce mezi uživateli zcela po právu získal skvělé renomé. Jeho produkty se vždy vyznačují špičkovým zvukem, skvělým designem a do detailu promyšlenými funkcemi, a po vzoru Applu je zde kladen důraz na co nejntuivnější ovládání.

Redakcí nám už několik produktů tohoto výrobce prošlo, jmenujme například špičková bezdrátová sluchátka BeoPlay H7, či cestovní reproduktor BeoPlay P2. V dnešním testu se podíváme na vůbec první špuntová bezdrátová sluchátka, která Bang & Olufsen nabízí. Jde o model s označením BeoPlay H5, se kterým výrobce cílí nejen na běžné uživatele, ale i na sportovce.

S pěnovými nástavci Comply sluchátka skvěle padnou do všech typů uší.
S pěnovými nástavci Comply sluchátka skvěle padnou do všech typů uší

Jak jsem již nakousl v úvodu, společným jmenovatelem všech produktů této značky není jen špičkový zvuk a atraktivní design, ale také vyšší cena, kvůli které se tato sluchátka pro běžné uživatele mohou stát nedostupná; na našem trhu je seženete za 6 790 Kč včetně DPH, což rozhodně není zanedbatelná částka.

První, co vás při vybalení z krabičky potěší, je lehkost celého setu, která je pouhých 18 gramů. Při používání tak o nich téměř nebudete vědět. Další překvapení se koná u ušních nástavců – kromě čtyřech klasických silikonových (ve velikostech XS, S, M a L) výrobce přidává také tři špičkové nástavce s membránou od americké značky Comply. Ty jsou vyrobeny z paměťové pěny a díky možnosti tvarování vám skvěle padnou do ucha.

Sluchátka mají jednu velmi praktickou funkci: jakmile chcete přestat poslouchat hudbu, stačí je magnety přiložit k sobě, čímž dojde k jejich vypnutí a odpojení od telefonu.
Sluchátka mají jednu velmi praktickou funkci: jakmile chcete přestat poslouchat hudbu, stačí je magnety přiložit k sobě, čímž dojde k jejich vypnutí a odpojení od telefonu.

Jedinou nevýhodou pěnových nástavců je jejich výdrž. Vzhledem k tomu, že je při každém vložení do ucha musíte prstem „vytvarovat“ a pak zhruba 10 vteřin držet v uchu, určitě si rozmyslíte, jak často sluchátka (například při sportovní aktivitě) budete vyndávat z uší. Pokud na mě ve fitku nebo při běhání někdo mluvil a já měl sluchátka s gumovými nástavci, vždy jsem je vyjmul z uší, s Comply si to ale rychle rozmyslíte – já se je vždy snažil mít v uších po celou dobu sportování.

Když se mnou chtěl někdo hovořit, řešil jsem to pozastavením aktuálně přehrávané skladby. Tak jako tak se životnost pěnových Comply nástavců pohybuje maximálně v řádech měsíců; pak buď přejdete na ty klasické, nebo si můžete objednat nové. České e-shopy nabízí sety se třemi páry za zhruba 300 až 650 Kč (cena se liší podle typu).

Déšť ani pot jim nevadí

Sluchátka jsou odolná vůči stříkající vodě, takže se nemusíte bát poškození v případě, že se zpotíte nebo při běhání zmoknete (pozor ale, vodotěsná rozhodně nejsou). Hrubší zacházení by měl snést i samotný kabel, kterých chrání zapletená textilie. Ta je navíc velice příjemná na dotyk, stejně jako plast, ze kterého jsou vyrobeny sluchátka samotná. V každém sluchátku je navíc zabudovaný magnet, díky kterému nemusíte mít obavy, že byste je při nošení na krku ztratili. Jakmile je připnete k sobě, drží, a nepovolí ani při běhání či prudkých pohybech.

blank

Kousek od levého sluchátka najdete na kabelu plastové ovládací centrum se třemi tlačítky (zapnutí + regulace hlasitosti) a mikrofonem pro telefonování. Na umístění i jistý stisk jsem si chvíli zvykal, ale po pár dnech provozu tento problém zmizel. Výtku mám snad jen k pozici mikrofonu vůči vašim ústům, ta totiž není úplně ideální a pokaždé, když mi někdo volal, stěžoval si, že mě velmi špatně slyší.

Špičková kvalita zvuku

Kvalita reprodukce zvuku je u tohoto modelu opět na špičkové úrovni. Sluchátka s telefonem komunikují skrze Bluetooth ve verzi 4.2 a podporují AAC i AptX LL kodek. Právě druhý zmíněný snižuje úroveň komprese při přenosu, díky čemuž jsou „há-pětky“ schopné doručit zvuk v kvalitě hudebního CD. Velikost dynamického měniče je 6,4 mm a frekvenční rozsah se pohybuje od 20 Hz do 20 000 Hz.

Skrze mobilní aplikaci můžete do sluchátek stahovat nový firmware a naleznete zde také propracovaný ekvalizér.
Skrze mobilní aplikaci můžete do sluchátek stahovat nový firmware a naleznete zde také propracovaný ekvalizér.

Potěšily mě velice výrazné basy, ale i skvěle vyvážené středy a výšky. Drobnou výtku mám snad jen k maximální úrovni hlasitosti, která by na můj vkus mohla být ještě o něco vyšší. V některých zahraničních recenzích sluchátkům strhávali záporné body za to, že se prý při tření kabelu o tělo do uší přináší nepříjemný zvuk. Netuším, zda tomu tak nebylo u prvních verzí firmware, nicméně u mnou testovaného kusu s poslední verzí firmware se nic takového neprojevilo.

Beoplay
Cena: zdarma
Beoplay
Beoplay
Autor: B&O PLAY
Cena: zdarma

Výrobce nabízí vlastní aplikaci pro Android a iOS, která funguje jako hudební přehrávač s konfigurovatelným ekvalizérem a několika předdefinovanými nastaveními pro poslech podle vaší aktuální nálady.

Baterie a výdrž: na dva tréninky vydrží

Bang & Olufsen udává výdrž okolo pěti hodin při běžném provozu. Na tuto hodnotu se skutečně dá dostat, ale hlasitost sluchátek musí být nastavena na nižší, než poloviční hodnotu, což bylo na můj vkus hodně tiché. Mně sluchátka většinou vydržela v rozmezí 3,5 až 4 hodin, jelikož jsem měl vždy nastavenou vyšší úroveň hlasitosti a přes ekvalizér jsem ještě trochu posílil basovou složku.

Sluchátka se dobíjí skrze piny v plastovém kvádříku
Sluchátka se dobíjí skrze piny v plastovém kvádříku

V praxi jsem tedy sluchátka dobíjel zhruba po každých dvou trénincích ve fitku. Samotné nabíjení probíhá skrze plastovou krychli s kovovými piny a dvěma výlisky pro vložení sluchátek. Z krychle vede zhruba metrový USB kabel, který připojíte do libovolné telefonní nabíječky. Z nuly na sto sluchátka nabijete zhruba za hodinu. O tom, že už jsou sluchátka nabitá, vás informuje signalizační dioda na dobíjecí stanici.

Recenze BeoPlay H5: závěrečné hodnocení

Jak jsem již nakousl v úvodu, BeoPlay H5 rozhodně nejsou sluchátka pro každého a nejvíce zájemce odradí jejich vysoká cena. Pokud ji ale překousnete, odměnou vám budou špičkově hrající špunty se vší tou parádou, na kterou jsme u tohoto dánského výrobce zvyklí. To, že má jít o sluchátka pro všestranné využití po třech týdnech testování mohu potvrdit; používal jsem je jak při cestování na schůzky, tak i při sportovních aktivitách a vždy jsem s nimi byl maximálně spokojený.

blank

Na základní silikonové nástavce v balení jsem si příliš nezvykl, mnohem více mi vyhovovaly ty z paměťové pěny (Comply). Ty mají ale výrazně kratší životnost, takže počítejte s tím, že bude jednou za čas nutné pěnové nástavce obměnit a zakoupit nové.

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

BeoPlay H5

BeoPlay H5
8.5

Design a zpracování

9.1/10

Kvalita zvuku

8.9/10

Pohodlnost nošení

8.5/10

Výdrž baterie

7.4/10

Klady

  • špičková kvalita zvuku
  • povedený design, výdrž
  • odolnost vůči stříkající vodě
  • elegantně řešená nabíječka
  • špičkové ušní nástavce Comply

Zápory

  • vysoká cena
  • výdrž při maximální hlasitosti
  • kvalita zvuku při telefonování
Autor článku blank
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku