Domů » Recenze » Recenze Alcatel OneTouch Idol 2 Mini S: Pohledný Číňan s francouzským rodokmenem

Recenze Alcatel OneTouch Idol 2 Mini S: Pohledný Číňan s francouzským rodokmenem

Alcatel OneTouch se chce vrátit na výsluní a stát se značkou pro masy. Má k tomu dobře nakročeno, ale konkurence je početná a tvrdá. Podaří se čínskému produktu s francouzskou minulostí prolomit nedůvěru a zabodovat?

Věděli jste, že Alcatel už není Alcatel? Samozřejmě, že věděli. K zařazení dříve francouzské značky pod čínskou TCL Communication došlo již nějaký ten pátek nazpět. I tak ale málo kdo ví, že Alcatel již není Alcatel, ale správný název značky je Alcatel OneTouch.

Původní francouzské Alcately byly u nás velmi oblíbené, protože šlo o telefony, které za velmi příznivou cenu nabízely mix povedeného vzhledu, nadstandardních funkcí a jednoduchého ovládání. A ačkoli nedosahovaly popularity mnohých Nokií, operátoři je velmi rádi zařazovali do předplacených sad.

Jak čas plynul, značka u nás pomalu ale jistě upadla v zapomnění. Nicméně pod čínskou taktovkou došlo k návratu na scénu a doposud uvedené modely jsme zatím hodnotili vesměs kladně. Dnes testovaná novinka aspiruje svojí výbavou, cenou a v neposlední řadě vzhledem na pozici oblíbeného telefonu mezi běžnou, řekněme laickou veřejností. Konkurence je ale v dané třídě vcelku tvrdá a bude zajímavé sledovat, jestli se tomuto modelu povede uspět.

Padla vám novinka od Alcatelu do oka? Máme pro vás tipy, kde ji seženete nejlevněji…

Klady (+)

 • design a dílenské zpracování
 • nízká hmotnost
 • podpora LTE
 • výdrž baterie
 • dobře optimalizovaný systém
 • probuzení poklepáním na displej
 • příznivá cena
 • NFC

 Zápory (-)

 • nepraktické šuplíčky pro microSIM a microSD
 • nižší rozlišení displeje
 • zbytečně moc předinstalovaných aplikací

Obsah balení

Nový Alcatel One Touch se na českém trhu prodává v balení, které lze považovat za standardní a nijak se neodlišuje od toho, co běžně nabízejí konkurenční výrobci u svých modelů střední třídy. Kromě samotného telefonu dostanete v balení klasickou dvojkombinaci microUSB kabel a adaptér do zásuvky, které dohromady tvoří nabíječku. Dále pak nezbytné návody a další informace v papírové podobě, které ale nejspíš ani neotevřete. No a nakonec špuntová sluchátka.

Ta nepatří k tomu nejlepšímu, co jsme v této třídě zatím viděli, ale zároveň vás ani nezklamou. Na běžný poslech v MHD postačí, ale budete-li si chtít hudební zážitek více vychutnat, doporučuji připojit nějaká kvalitnější, protože tato přibalená postrádají výraznější basy.

  

Design a zpracování

Ačkoli Idol 2 Mini S disponuje 4,5“ displejem, řadí se k těm subtilnějším smartphonům v rámci střední třídy. Tělo je příjemně zaoblené a tenké (jen 8,5 mm). Dobře sedne do ruky a díky úzkým okrajům kolem displeje nebudete mít problém palcem obsáhnout celou jeho plochu. Záda jsou vyvedena z matného plastu (v našem případě bledě modrá varianta Cloudy), který trpí klasickým neduhem, tedy ulpíváním nečistot od zpocených rukou.

   

Jednou za čas ale záda telefonu otřete vlhkým ubrouskem a budou zase jako nová. Kromě nezbytného loga výrobce nabízejí hlasitý reproduktor ve spodní části a čočku fotoaparátu s přisvětlovací diodou v části horní. Musím podotknout, že námi testovaná varianta, tedy kombinace bílé přední části a bleděmodrých zad, slavila úspěch spíše u zástupkyň něžného pohlaví, nicméně našli se i pánové, kteří ocenili svěží a střídmý design testovaného telefonu. Pochválit musím umístění zapínacího tlačítka na boku hned pod tlačítkem ovládání hlasitosti. I když není Idol 2 Mini S žádné „pádlo“, je toto řešení pro každodenní používání přece jen příjemnější.

  

Naopak, šuplíčky pro microSIM a microSD karty umístěné na druhé straně jsou velmi nepraktické. Zatlačením na jednu stranu se šuplíček odklopí a vy můžete vložit a zamáčknout zvolenou kartu. Bohužel, krytky jsou velmi subtilní a křehké – při neopatrném zacházení se dříve či později ulomí.

  

Čelní straně dominuje 4,5“ displej, o kterém si více povíme později. Pod ním se nachází senzorová tlačítka, která jsou podsvícená a mají dobrou citlivost. Na displejem uprostřed najdeme mřížku reproduktoru, čočku předního fotoaparátu a senzory (světelný & proximity). Podle všeho by měl být displej kryt oleofobní vrstvou, která omezuje jeho znečištění. Nicméně jsme během testování nepozorovali žádný nadprůměrný výsledek oproti konkurenčním produktům bez této vrstvy. Horní hrana nese 3,5mm výstup pro připojení sluchátek, ta spodní pak tradičně nabízí microUSB konektor.

  

Celkově jde o velmi pohledný, dobře zpracovaný a lehký smartphone, který padne do ruky. Unibody konstrukce slibuje pevnost celého přístroje, ale nedostanete se k baterii a karty jsou tak ukryty pod ne moc praktickými šuplíčky.

Hardwarová výbava

V útrobách telefonu tepe relativně výkonný čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon s taktem 1,2 GHz, kterému sekunduje 1 GB operační paměti a 8 GB interní paměti. Z té má uživatel k dispozici necelých 5,5 GB, a pokud by to snad nestačilo, vnitřní paměť lze rozšířit za pomoci microSD karty, a to až o 32 GB (aplikace naštěstí lze přesouvat na pam. kartu).

 

Na papíře vypadají parametry vcelku obstojně a opět nijak výrazně nevybočují ze standardu střední třídy, i když pod pět tisíc korun je to to lepší, co za své peníze dostanete. Samotná realita je pak ještě o něco pozitivnější. Telefon je v rámci uživatelského prostředí dostatečně rychlý a plynulý. Pokud mu zadáte více práce naráz, ani tak se nijak výrazně nezadýchá. A náročnější hry jako je Asphalt 8 nebo Real Racing 3 mu nečinily potíže.

Idol 2 Mini S jsme samozřejmě podrobili testům v rámci benchmarků a dopadl následovně:

 • AnTuTu Benchmark: 17 365 bodů
 • 3D Mark: 4 745 bodů

Pozitivní je, že kromě GSM a 3G/HSDPA můžete využívat i rychlý dat v rámci LTE. To jsme testovali v rámci sítě T-Mobile v Praze a vzhledem k stále se rozšiřujícímu pokrytí jsme byli nadmíru spokojeni. Dát tuto technologii do telefonu s cenou pod pět tisíc korun je dle našeho mínění velmi dobrý tah.

Jakmile zmizíte z dohledu LTE, budete se muset spolehnout na dostupnější datová připojení v podobě 3G a staršího EDGE nebo GPRS. Příjem signálu vás ničím nepřekvapí, patří spíše k lepšímu průměru. Stejně tak příjem signálu ze sítí Wi-Fi. Data proudí i při velmi slabém signálu, ale na druhou stranu s některými sítěmi si Idol 2 Mini S nerozuměl a nepovedlo se mu k nim připojit. Bohužel se mi nepovedlo vysledovat důvod.

 

Skoro stejný důraz jako na LTE kladl Alcatel OneTouch při propagaci tohoto modelu na přítomnost NFC. Reálné využití v našich končinách je stále a pořád mírně omezené, ale minimálně díky jednoduššímu párování s příslušenstvím můžeme dát palce nahoru. A snad se nám blýskne na lepší časy i oblasti bezkontaktního placení pomocí mobilních telefonů.

Výčet technologií doplňuje Bluetooth 4.0, GPS a Glonass, digitální kompas a v neposlední řadě druhý mikrofon pro odstranění okolního hluku při hovoru. Výrobce tvrdí, že Idol 2 Mini S disponuje vylepšením zvuku při hovoru, ale ani v této oblasti jsme nezaznamenali nic extra oproti jiným telefonům, které jsme souběžně testovali.

  

Branou do duše smartphonu je jeho displej. V tomto případě se bavíme o 4,5“ velkém IPS panelu s qHD rozlišením. Displej sám o sobě je kvalitní, s velmi věrnými barvami, dostatečně intenzivním jasem v nejvyšším nastavení, automatickou regulací jasu a velmi širokými pozorovacími úhly. Pokud Idol 2 Mini S nevezmete do ruky poté, co jste delší dobu používali cokoli jiného s HD nebo full HD displejem, nepřijde vám, že by měl hrubý rastr. Pokud jste ale zvyklí na vyšší rozlišení, vyšší hrubosti si všimnete. V rámci dané kategorie to ale nevadí, i když za zhruba stejné peníze seženete i jiné telefony, které disponují HD displejem, ale většinou jde o starší modely, jejichž cena postupem času klesla.

Baterie a výdrž

Li-Ion baterie s kapacitou 2 000 mAh je v této třídě pořád zlatým standardem a vzhledem k ne moc náročnému hardwaru podává velmi slušné výsledky. Během testování jsme telefon podrobili testům různé zátěže. Při každodenním vytížení v podobě zhruba půl hodiny hovorů, do 20 SMS, komunikaci skrz WhatsApp Messenger, Facebook Messenger, kontrolu a odepisování na e-maily, kontrolu Twitteru a Facebooku, hledání na webu a lehké využití navigace, Idol 2 Mini S bez problémů vydržel dva dny na jedno nabití.

Následně jsme se vrhli na surfování po webu a hraní her, kdy se telefon vybil po necelých 9 hodinách. Poslech hudby v kombinaci z paměťové karty a prostřednictvím služby Spotify vybil baterii po takřka 24 hodinách. Nakonec sledování videa v plném rozlišení a při maximální hodnotě jasu zvládl telefon necelých 8 hodin. Do těchto extrému se majitelé nejspíš pouštět nebudou a důležitější je tedy fakt, že se můžete na Idol 2 Mini S spolehnout jako na dvoudenního společníka. Víkend pak bez problémů zvládne od pátečního rána do nedělního večera.

Operační systém, prostředí a software

Android 4.3 není už zrovna aktuální verze, ale pořád lepší varianta, než o něco straší 4.2.2, který jsme viděli u jiných testovaných modelů Alcatel OneTouch. Díky této verzi Idol 2 Mini S bylo možné spojit s příslušenstvím jako je například fitness tracker Fitbit Flex. Jak už ale bývá zvykem, k samotnému Androidu se dnes prostě nedostanete, pokud nemáte Nexus přístroj. Takže i Alcatel OneTouch disponuje vlastním uživatelským rozhraním, které řadíme k těm celkově povedenějším. A to jak z pohledu grafického provedení, tak i z pohledu optimalizace.

  

Po dobu testování se nám nestalo, že by se telefon při procházení systémem kdekoli zadrhl nebo zamyslel na dobu delší než nezbytně nutnou. Byli jsme tedy příjemně překvapeni plynulostí a rychlostí, což v této třídě nebývá zvykem.

Co nás ale nepotěšilo, byla obrovská nálož předinstalovaného softwaru. Pomineme aplikace výrobce, které jsou více či méně praktické. Na mysli máme ty aplikace, které jsou běžně a zdarma dostupné v Google Play. Takových položek bylo v testovaném modelu lehce přes 20, což je podle nás naprostý nesmysl. Pokud výrobce volí tuto cestu jako inspiraci pro méně zkušené uživatele, pak to asi lze pochopit, ale vyhledávání, stahování a instalace aplikací z Google Play jsou dnes již tak jednoduché úkony, že opravdu není nutné telefon „zaplácat“ takovým balastem.

 

Naštěstí uvedené aplikace můžete jednoduše smazat a zůstane vám čistý, vzdušný a přehledný systém, ve kterém se velmi snadno zorientujete, hlavně pak v položkách Nastavení. Alcatel OneTouch vám k tomu přidá jím běžně dodávané aplikace pro aktualizaci systému a aplikací, přenos mediálních souborů v rámci domácí sítě, zálohování obsahu telefonu do vlastního cloudu a podobně. Naštěstí softwaru od výrobce není tolik jako ostatního zmiňovaného balastu.

 

Další výrobcem upravené části systému, jako je telefonní aplikace, kalendář, kontakty a podobně se nesou ve velmi vzdušném a světlém designu korespondujícím se zbytkem uživatelského prostředí. Povedla se také notifikační roletka, která na jedné stránce zobrazuje všechny příchozí notifikace a na stránce druhé přepínače různých funkcí, které si můžete přizpůsobit dle vlastního uvážení z předpřipraveného seznamu.

 

Zamykací obrazovka vám kromě odemknutí telefonu nabídne přístup k fotoaparátu, zprávám a telefonní aplikaci. Příjemné je, že Idol 2 Mini S můžete probudit poklepáním na displej. Opačný směr bohužel takto nefunguje, takže telefone poklepem neuspíte. Škoda. Další příjemnou úpravou je možnost vyčištění RAM přímo ze správce běžících aplikací. Pro někoho to možná bude překvapivé, ale uživatelské prostředí Alcatel One Touch Idol 2 Mini S a jeho optimalizace patří beze sporu k tomu nejlepšímu, co můžete v dané kategorii za své peníze dostat.

Fotoaparát a záznam videa

Osmimegapixelový fotoaparát vám rozhodně svými výsledky nevyrazí dech, ale v rámci dané třídy a cenové kategorie stále patří k tomu lepšímu, co za své peníze dostanete. Pokud nemáte v ruce opravdu ultimátní fotosmartphone, stále a dokola platí to samé, a to i pro Idol 2 Mini S. Za dobrého počasí jsou výsledné obrázky pěkné, plné prokreslených detailů ve věrných barvách. Nepostřehnete žádný šum ani výraznou kompresi, natož pak rozostření po okrajích fotografie. Jakmile se podmínky zhorší a dostanete se například do interiéru se špatným osvětlením nebo se venku zatáhne, kvalita fotografií jde dolů a objeví se jak mírný šum, tak lehké rozostření. Na focení za šera nebo za tmy pak Idol 2 Mini S není vhodný ani trochu.

-

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Video dokáže natáčet ve full HD rozlišení se snímkovací frekvencí 30 fps, což je dostatečné i pro přehrání na běžné televizi. Co se týče podmínek, platí zde to samé co při focení a nepomůže tomu ani softwarová stabilizace.

-

- - -

Obrázky a videa lze samozřejmě ukládat na paměťovou kartu, přiřadit jim GPS souřadnice a sdílet je napříč internetem dál. Pokud byste chtěli být o něco více kreativnější, máte k dispozici přednastavené režimy pro noční focení, panoramatické fotky a v poslední době velmi populární HDR. U něj si dejte pozor na scény s velmi světlými a tmavými místy zároveň, typicky obloha a stromy.

V tu chvíli se fotky v HDR ukládají velmi dlouho a u testovaného kusu fotoaparát definitivně zamrzl, nešel znovu spustit a pomohl až restart přístroje. Předpokládám, že jde jen o drobnou softwarovou chybu a ještě v kombinaci určitých podmínek. Ta může být s dalším updatem softwaru telefonu odstraněna.

Konkurence

Velkou výhodou modelu Idol 2 Mini S je jeho cena, která byla stanovena na 4 990 Kč včetně DPH. Díky tomu má tenhle tenký elegán šanci slušně potrápit konkurenci. Mezi jeho největší soupeře řadíme starší modely jako je LG Optimus L9 II, který dává více smyslu než novější LG L90. Novinka v podobě LG G2 Mini (recenze) je dražší a ne moc přesvědčivá, ale určitě si zaslouží pozornost.

-
Optimus L9 II je sice staršího data, ale stále dokáže zaujmout

Dalším protihráčem je Xiaomi Red Rice, který mnohé velmi příjemně překvapil a jiné zase zaskočil, protože nabízí velmi zajímavý poměr cena/výkon. Při výběru telefonu v této kategorii byste neměli opomenout ani nedávno testovaný Huwei Ascend G6, který nabízí podobné hardwarové parametry, taktéž i podporu LTE či svižný systém. Navíc je ještě o několik stokorun levnější než dnes testovaný Alcatel OneTouch.

-

O vaši přízeň se v tomto segmentu bude ucházet i Sony Xperia M2, která rovněž disponuje podobným hardwarovými parametry, dobře odladěným systémem a nízkou cenou. Kromě toho láká na atraktivní design, originální fialovou variantu a povedený fotoaparát.

  

Závěrečné hodnocení

Za necelých pět tisíc korun dostanete vzhledově povedený smartphone s dobrou výdrží a poctivě optimalizovaným systémem. Prostě zařízení, které vás nebude každý den rozčilovat, ale naopak ho budete rádi používat pro jeho vyvážený mix vlastností. V této kategorii smartphonů se nehledí jen na hardwarovou výbavu, ale také design, a ani v tomto případě vás Alcatel OneTouch nezklame. V rukou se drží velmi příjemně a díky nízké hmotnosti o něm při nošení v kapse téměř nebudete vědět.


Padla vám novinka od Alcatelu do oka? Máme pro vás tipy, kde ji seženete nejlevněji…

Pro někoho může být překážkou displej s nižším (qHD) rozlišením, ale nám ve výsledku nejvíce vadily nepraktické šuplíčky pro karty. Je pravda, že SIM kartu zas tak často pravděpodobně měnit nebudete, ale i tak bychom se báli, že záslepku ztratíte. Výrobce by příště rozhodně mohl být o něco méně „kreativní“ při výběru bonusového softwaru, naštěstí jej ale všechen lze snadno odinstalovat.

I když je tedy v rámci střední třídy hodně přeplněno, pokud sáhnete po Alcatelu OneTouch Idol 2 Mini S, chybu rozhodně neuděláte. I tak ale platí, dvakrát měř a jednou řež, a proto se důkladněji podívejte i na jeho blízké konkurenty. Pokud vám ale tento kousek „přiroste k srdci“ (nejen) svým vzhledem, není důvod proč si ho nepořídit.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

15 komentářů

 1. Dominik (neregistrovaný)

  Po téhle recenzi jsem definitivně rozhodnutý si ho pořídít.Jen operátor tu musí ještě vybudovat LTE.

 2. Kolousek001 (neregistrovaný)

  Cože? Alcatel už je taky čínskej? Mě osobně to nějak uniklo, tak super. Nokia, Apple, BlackBarry poslední černý koně a až na Apple je to stejně nahnutý. Achjo.

 3. Desire 500 je porad LEPSI volba…

  • pakac2 (neregistrovaný)

   proc je Desire500 lepsi volba? Zalezi totiz, kdo ma jake priority. Ja hledal mobil s podporou LTE (vcetne 900MHz), a to Desire500 nema (kdo vyuziva mobilni data, mel by se divat uz jen po telefonech s LTE, nebot datova site na 3G se jiz rozvijest nebudou…). Tento Alcatel jsem si koupil a jsem s nim nad miru spokojeny, aspon dle kriterii, kterou jsou mnou preferovana.

  • Dobrý den. Přesně mezi těmito telefony se nemohu rozhodnout. Napište mi prosím na mail [odkaz] proč si to myslíte.

   Předem moc děkuji.

 4. policak (neregistrovaný)

  Nepochopil jsem, proč se píše o bílé verzi a všechny doprovodné fotky jsou s černou. To byl problém vyfotit i testovaný kus?

 5. sikula (neregistrovaný)

  Původní francouzské Alcately byly u nás velmi oblíbené, protože šlo o telefony, které za velmi příznivou cenu nabízely mix povedeného vzhledu, nadstandardních funkcí a jednoduchého ovládání.

  Jsem jediný, který má z té doby zažito, že Alcatel byl jeden z největších shitů té doby v prodeji?

  • Nejsi :) Alcately byly hrozné, proto jsem si nikdy žádného nekoupil.

  • Byly to zajímavé stroje, které „podpořil“ servis, neb to mělo poruchovost v desítkách procent:-)

   Ale skončili stejně jako kvalitnější Nokia, Siemens, Ericsson,… Jen snad japonské fy. z te doby ještě existují. Zajímavé, Evopa zabiják výrobců?:-)

 6. Petr (neregistrovaný)

  Telefon jsem si koupil, i proto, že na několika stránkách je vyzdvihována jeho skvělá výdrž. Bohužel, když jsem se připojil k wifi, procenta šla strašně rychle dolů a jen po patnácti minutách na messengeru jsem měl 7 procent pryč. Tak by mě zajímalo, jestli při testování jste měli zapnutý internet kvůli messengerům celou dobu, nebo jste jen pravidelně kontrolovali zprávy, jelikož se obávám, že telefon se mnou dva dny v pohodě opravdu nevydrží. Děkuji.

 7. honzakr (neregistrovaný)

  Ptvrzuji velký problém s výdrží baterie. Pokud máte zapnuté mobilní data a browsíte, tak telefon vybijete do hodiny (!!!). Naprosto nepoužitelné. Nekupovat!

  • Broswení dává zabrat hodne telefonum vsemoznych znacek, takze vybiti za hodinu není problém na spoustě telefonů.

  • honzakr (neregistrovaný)

   V tom případě to jsou špatné telfony. Pořídil jsem si (v podobné cenové kategorii)po vrácení tohoto telefonu zpět do obchodu Motorola Moto G 4G LTE, s podobnou výdrží baterky (o 70 mah vyšší), a úplně bez problému zvládne browsit 4 hodiny v kuse a ještě kus baterky zbyde. A taky se tak brutálně nezahřívá jako ten Alcatel. Takže asi to udělat dobře jde.

 8. honzakr (neregistrovaný)

  V tom případě to jsou špatné telfony. Pořídil jsem si (v podobné cenové kategorii)po vrácení tohoto telefonu zpět do obchodu Motorola Moto G 4G LTE, s podobnou výdrží baterky (o 70 mah vyšší), a úplně bez problému zvládne browsit 4 hodiny v kuse a ještě kus baterky zbyde. A taky se tak brutálně nezahřívá jako ten Alcatel. Takže asi to udělat dobře jde.

 9. Swoop (neregistrovaný)

  Koupil jsem u T-mobilu a po vikendu jsem ho reklamoval kvůli baterii. O pulnoci vytazen z nabíječky se 100% a rano byl vypnuty s vymlácenou baterkou.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).