Domů » Bleskovky » Qualcommu meziročně klesl zisk o 90 %, o jeho koupi se zajímá Broadcom

Qualcommu meziročně klesl zisk o 90 %, o jeho koupi se zajímá Broadcom

Společnost Qualcomm na letošní rok nebude vzpomínat v dobrém – na několika trzích je nařčena ze zneužívání monopolního postavení, Apple ji zase žaluje za zneužívání patentů a neplacení licenčních poplatků a právníci Qualcommu tak chodí od jednoho soudu k druhému. Bohužel všechny tyto případy americkou firmu vyčerpávají, zejména finančně.

Qualcomm v tomto týdnu zveřejnil kvartální výsledky, které odhalily meziroční pokles zisku o 90 % – zatímco loni Qualcomm v třetím čtvrtletí vydělal 1,6 miliard dolarů (asi 35,4 miliard korun), letos to bylo pouze 168 milionů dolarů (asi 3,7 miliard korun). Nutno podotknout, že se ziskem zamávala zejména pokuta od tchajwanské vlády ve výši 774 milionů dolarů (asi 17,1 miliard korun). Qualcomm se potýkal i s poklesem tržeb, naštěstí byl menší, než předpokládali analytici, takže cena akcií společnosti po ohlášení výsledků vzrostla.

Qualcomm má ale před sebou další soudní spory (zejména s Applem), což jej bude nadále oslabovat a může se lehce stát kořistí pro jiné hráče v byznyse. Svůj zájem o akvizici již projevila společnost Broadcom (největší výrobce mobilních Wi-Fi čipů), která by byla ochotna za Qualcomm zaplatit více než 100 miliard dolarů (asi 2,2 biliony korun). Svoji nabídku však ještě oficiálně nepředložila, podle zdrojů serveru Bloomberg tak má učinit v následujících dnech. Pokud by k dohodě došlo, jednalo by se o největší akvizici v této oblasti v historii.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments