Domů » Bleskovky » Qualcomm Snapdragon 480 přináší podporu 5G prakticky pro každého

Qualcomm Snapdragon 480 přináší podporu 5G prakticky pro každého

Nové technologie se každým rokem stávají dostupnější. Zatímco předloni byla 5G konektivita omezena na ty nejdražší smartphony, loni se dostala do telefonů střední třídy. V letošním roce budou mít 5G telefony ještě nižší ceny, mimo jiné i díky novému čipsetu Qualcomm Snapdragon 480.

snapdragon 480 1

Snapdragon 480: dvojnásobný výkon a podpora 5G

Čerstvá novinka je vůbec prvním čipsetem série Snapdragon 4xx, který je vybaven 5G modemem, konkrétně se jedná o Snapdragon X51, který podporuje jak pásma Sub-6, tak mmWave. Modem zvládne stahovat data teoretickou rychlostí až 2,5 Gbps, odesílání pak přibližně čtvrtinovou rychlostí. Bezdrátovou konektivitu pak dotváří Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.1 s podporou kodeku aptX.

snapdragon 480

Snapdragon 480 se ale nenechá zahanbit ani v dalších veličinách. Pokud budeme brát v potaz, že předchůdcem je Snapdragon 460, můžeme se těšit až na dvojnásobný výpočetní procesorový i grafický výkon. Ten z části připadá na vrub modernější 8nm výrobní technologii, druhou část pak obstarávají modernější komponenty. Procesorovou jednotku tvoří osm jader Kryo 460 (4 × Cortex-A76 s taktem 2,0 Ghz, 4 × Cortex-A55 s taktem až 2 GHz), o grafické operace se stará Adreno 619, který najdeme i v čipsetu Snapdragon 750G. Qualcomm slibuje i o 70% rychlejší operace prováděné umělou inteligencí.

snapdragon 480 2

Snapdragon 480 přichází s podporou Full HD+ displejů s obnovovací frekvencí 120 Hz, a lepších fotoaparátů. Obrazová jednotka Spectra 345 zvládne zpracovat obraz až ze tří 13Mpx snímačů najednou, popř. z jednoho 64megapixelového. Záznam videa ve 4K bohužel chybí, maximem je Full HD+ při 60 fps, nebo zpomalené HD záběry při 120 fps. Novinkou je i podpora rychlého nabíjení Quick Charge 4+.

S čerstvou novinkou bychom se měli poprvé setkat u smartphonů značek Nokia, Oppo a Vivo, a to v cenové kategorii pod 250 USD (asi 5 400 korun bez DPH). První modely by měly dorazit v příštích měsících.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).