Cena:

Qualcomm chystá vlastní ARM čipy pro PC, vyvíjí je bývalí zaměstnanci Applu

CPU Jumpstory

Apple v posledním roce zatopil Intelu a jeho čipy postupně vyměňuje za vlastní procesory M1 (nyní i M1 Pro a M1 Max) na architektuře ARM. Teď to vypadá, že do těchto rozbouřených vod vstoupí i populární výrobce mobilních čipů Qualcomm. Na setkání investorů oznámil, že plánuje uvedení nových čipů pro osobní počítače taktéž na architektuře ARM.

CPU Jumpstory
Ilustrační obrázek

První vzorky procesorů bychom měli vidět už v příštím roce, přičemž v roce 2023 by se měly dostat do finálních zařízení. Na jejich vývoji pracuje tým společnosti Nuvia, kterou Qualcomm koupil na začátku letošního roku za neuvěřitelných 1,4 miliardy dolarů. Zajímavostí je, že tato společnost byla založena v roce 2019 trojicí bývalých zaměstnanců Applu, kteří se podíleli na vývoji procesorů série A.

Společnost si od nových procesorů slibuje hodně. Důraz má být kladen na vysoký výkon při nízké energetické náročnosti a snahu o konkurenci pro čipy M1. Vývoj bude pokračovat i u grafických čipů Adreno, které mají zajistit výborný herní výkon.

M1 Pro Max
Nové čipy Apple M1 Pro a M1 Max (Zdroj: Apple)

Ačkoliv Qualcomm do počítačových čipů fušuje už nějakou dobu a k tomuto účelu spojil síly i s Microsoftem (čipy SQ1 a SQ2 pro Surface), žádnou revoluci zatím neudělal. Apple je v tomto odvětví zatím mnohem úspěšnější, třeba se ale během dvou let dočkáme zajímavého obratu.

Autor článku
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.