Domů » Bleskovky » Qualcomm a Google slibují 4 roky aktualizací pro Android. Je v tom nějaký háček?

Qualcomm a Google slibují 4 roky aktualizací pro Android. Je v tom nějaký háček?

Největší bolístka systému Android jsou bezpochyby aktualizace systému. Majitelé iPhonů a iPadů dostávají aktualizace systému okamžitě po jejím vydání, a to po dobu 4 – 5 let. Majitelé zařízení s Androidem musí na každou novou verzi systému dlouho čekat a nikdy neví, zda se jich bude týkat i ta příští.

Android
Ilustrační obrázek (zdroj: Kaspersky)

Z tohoto důvodu Google před třemi lety odstartoval Project Treble, který odděluje firmware zařízení od základního systémů, díky čemuž je možné tyto části aktualizovat nezávisle na sobě a tedy i rychleji. Tento projekt přinesl své ovoce a je vidět, že každá nová verze Androidu je nasazována rychleji než ta předešlá, byť stále se nejedná o ideální stav.

android adopce

Nové čipsety přinesou příslib až 4 let aktualizací

Google nyní oznámil další vývoj projektu Treble, na kterém spolupracuje se společností Qualcomm. Jedná se o další úpravy, které mají usnadnit výrobcům zařízení budovat vlastní verze Androidu. Dosud bylo nutné upravovat základní framework Androidu pro konkrétní čipové sady, v budoucnu však bude možné použít u čipsetů od Qualcommu jeden framework bez ohledu na konkrétní čip. Tím se má pro výrobce dramaticky snížit počet kombinací, což sníží náklady na vývoj a urychlí nasazování nových verzí systému do mobilních zařízení.

Díky této iniciativě Google a Qualcomm počítají s rozšířenou podporou jednotlivých čipů, která má zahrnovat až 4 nové verze systémů Android a čtyři roky aktualizací zabezpečení. Háček je v tom, že o nasazení nových verzí systému budou i nadále rozhodovat výrobci zařízení, a bude tedy pouze na nich, zda schopností vylepšeného projektu Treble využijí.

První čip se slíbenou 4letou podporou je nedávno představený Snapdragon 888, který je připraven na Android 11, 12, 13 a 14. Jsme zvědaví, zda se bude rozšířená podpora týkat i levnějších čipsetů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. „Tento projekt přinesl své ovoce a je vidět, že každá nová verze Androidu je nasazována rychleji než ta předešlá, byť stále se nejedná o ideální stav.“
    A ani to nebude ideální, dokud se o aktualizace nebude starat sám Google (stejně jako třeba Microsoft a Windows). Nj. co čekat od společnosti které trvá 3,5 roku, než „vymyslí“ to, že by jejich poznámovník mohl umět i kreslené poznámky… jsou to prostě rychlíci 🐌😀👍

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).