Cena:

První zařízení s Windows 10 a procesory ARM dorazí ještě letos, moc jich ale nebude

Na konci loňského roku oznámily společnosti Microsoft a Qualcomm spolupráci, jejímž cílem je naučit systém Windows 10 nativně pracovat s ARMovými procesory. Toto spojení bude využito v levnějších noteboocích a tabletech, nelze však vyloučit, že se v budoucnu dočkáme i smartphonu s plnohodnotnými Windows 10.Nepřehlédněte

Desktopová Windows pojedou na ARMových procesorech: smartphony si poradí i s Photoshopem

Qualcomm má podle slov svého viceprezidenta Keitha Kressina s Windows 10 na ARMových procesorech velké plány. Výsledky společné práce obou firem mají vrátit důvěryhodnost, kterou naboural neúspěšný systém Windows RT. Windows 10 pro ARM nemají být žádnou podružnou verzí, ale plným systémem bez kompromisů, který bude schopen spouštět desktopové x86 aplikace (byť v emulované formě). Zařízení s ARM procesory mají být energeticky mnohem úspornější a mají být poskytovat neustálé připojení, ať už skrze gigabitové LTE nebo Bluetooth 5.

Qualcomm Snapdragon 835: první ARM čipset podporující Windows10
Qualcomm Snapdragon 835: první ARM čipset podporující Windows10

První zařízení s Windows 10 a procesory ARM mají dorazit ještě v letošním roce, ale jejich nástup bude pomalý; daleko více máme očekávat od let 2018 a 2019. Kressin také doufá, že se některý ze Snapdragonů zabydlí i v příští generaci brýlí Hololens, zatím však údajně na toto téma řeč nepadla.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.