Domů » Bleskovky » Apple CarPlay v reálnem provozu: Podívejte se, jak funguje nový systém pro automobily

Apple CarPlay v reálnem provozu: Podívejte se, jak funguje nový systém pro automobily

Na začátku týdne jsme vám přinesli informaci o oficiálním představení Apple CarPlay, prodloužené ruce iPhonu a jeho zjednodušeného prostředí iOS 7 na displejích nejnovějších automobilů. Její prezentace aktuálně probíhá na právě běžícím autosalonu Motor Show v Ženevě, kde je možné se s Apple CarPlay setkat v jednom z vozů značek Ferrari, Honda, Hyundai, Jaguar, Mercedes-Benz nebo Volvo.

Prostředí Apple CarPlay měli možnost vyzkoušet si redaktoři serverů Engadget a TechCrunch a díky nim máme možnost podívat se, jak integrace jablečných služeb do palubního systému v automobilu funguje. Po spárování iPhonu skrze lighting kabel můžete jeho funkce ovládat skrze displej na palubní desce. Ovládání probíhá skrze známé ikony z prostředí iOS 7, jsou zde zástupci funkcí pro volání, hudbu, navigaci, zprávy, podcasty a několik dalších.

 

Většinu funkcí obsloužíte hlasově díky asistentce Siri pro maximální bezpečnost při řízení, například příchozí SMS vám Siri přečte, na místo jejího zobrazení na displeji, stejně tak odpověď si nechá nadiktovat. Kromě dotykového displeje a hlasu lze CarPlay ovládat i tlačítky na volantu nebo palubní desce, jsou-li podporovány.

  

Ovládací prvky jsou maximálně zjednodušené a velké tak, aby jejich ovládání bylo pohodlné. Prostředí je navrženo tak, aby požadované prvky byly přesně na místech, kde by je člověk hledal, stejně tak prostředí je přijemně svižné a funguje bez sebemenšího zadýchávání. Ve voze Ferrari se navíc nachází aplikace výrobce FF, což by mohlo naznačit otevření API pro vývojáře aplikací třetích stran.

Seznam zapojených automobilek je poměrně široký a nezahrnuje pouze prémiové značky jako Ferrari, Volvo nebo Jaguar. I tak ale předpokládáme, že podpora CarPlay bude dostupná pouze v nejvyšších výbavách vozů a výrobce si za ni nechá patřičně zaplatit. Jak se vám prostředí Apple CarPlay líbí?

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments