Domů » Bleskovky » První telefon s duální GPS. Fotografie balení Xiaomi Mi 8 odhaluje zajímavé detaily

První telefon s duální GPS. Fotografie balení Xiaomi Mi 8 odhaluje zajímavé detaily

Snapdragon 845, čtečka otisků prstů v displeji, 3D skenování obličeje, podpora rychlého dobíjení Quick Charge 4.0 a nové prostředí MIUI 10. To jsou v kostce zatím známé detaily o smartphonu Xiaomi Mi 8, který bude představen tento čtvrtek. Další drobnosti o chystané novince prozrazuje fotografie zad prodejního balení.

Xiaomi Mi 8 má být podle krabičky první smartphone na světě s duální GPS, takže se patrně můžeme těšit na přesnější lokalizační služby. Potvrzena je také paměťová varianta 6 + 64 GB, zde však můžeme počítat i s dalšími kombinacemi. Přední fotoaparát bude mít rozlišení 20 Mpx a o trojrozměrné snímání obličeje se má postarat infračervený senzor. Fotoaparát na zadní straně bude duální, primární snímač má mít rovněž rozlišení 20 Mpx a při focení snímků mu bude pomáhat umělá inteligence.

Design inspirovaný jablkem

Krabička také potvrzuje přítomnost redukce z USB-C na 3,5mm jack, to znamená, že na těle telefonu tento konektor s jistotou nebude. Přítomen nicméně bude výřez v displeji, zhruba o stejné šířce jako u iPhone X. U jablečné konkurence se zřejmě v Xiaomi inspirovali i při tvorbě designu fotomodulu umístěného v levém horním rohu zad.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

37 komentářů

 1. Co znamena dualni GPS? Dva cipy, dve anteny? Bude pritomen i Glonass? Takovy clanek je mi k nicemu, kdyz nevim co to znamena.

  Mimochodem by me zajimalo, jak dualni GPS muze byt presnejsi nez „GPS jedno“. Soucasne cipy dosahuji presnosti v radech jednotek metru. Zvladly by i vice, ale jelikoz je GPS zejmena vojensky system, vyssi presnost je pouze pro armadu.

  • To znamená, že čím víc GPS, tím víc adidas. Stejně jako s foťáky.

  • lerion: To není tak úplně pravda. I pro civilní použití lze z GNSS dostat mnohem vyšší přesnost, klidně i v řádu milimetrů. Je to jen otázka toho, jak vykompenzovat fyzikální limity použitého radiového přenosu.

   Jinak souhlasím, že samotné sousloví „duální GPS“ je nic neříkající a navíc nepřesné.

  • Vyšší přesnost je dostupná i pro civilní sektor, nicméně pouze za paušální poplatky. Vyšší přesnost využívá například některá moderní zemědělská technika v automatickém režimu pro orbu, setí atd.

 2. Ne GPS, ale GNSS.

  • GNSS je název služby, kterou využívá GPS a GLONASS k určování polohy. Tu fakt žádný smartphone mít nemůže. Nevím co chtěl autor říct slovem „duální“, ale toto konkrétní zařízení využívá k určení polohy GPS, ostatně je to i uvedené na balení.

  • shepii (neregistrovaný): Ze stránek Galilea „Galileo je evropský globální družicový navigační systém (GNSS)“. Takže vlastně ani v samotném Galileu nevědí so jsou zač. Měl by jsi jim zavolat, a nebo jim to dojít osobně vysvětlit. Určitě ti poděkují a možná z tebe udělají i ředitele :-)

  • shepii (neregistrovaný): Jo ještě jsem se chtěl zeptat. Každá služba má svého poskytovatele a když jsi tak moudrý, kdo tu „službu GNSS“ pro GPS a Glonass vlastně poskytuje?

  • Vecny teoretik a neznalek opet nezklamal. GNSS je na zev slizby pro urcovani polohy – Global Navigation Satellite System.

   GNSS sluzeb zname nekolik – GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou

  • No že jsi zase úplně mimo :)

  • shepii: Mimo jsi ty. To cos napsal výš je totální blábol.

   GNSS znamená globální navigační satelitní systém, je to obecné označení pro všechny tyto systémy. GPS je název konkrétního systému americké armády, obdobně jako např. GLONASS je název konkrétního ruského systému.

   Zkratku GPS sice dodnes laická veřejnost používá ve významu GNSS (protože šlo o první veřejně dostupný systém), ovšem fakticky je to špatně a v době, kdy je těch systémů už docela dost je to matoucí.

  • Stanley: Špatně. :) GNSS je služba, kterou poskytují družice. Tuto službu používá konkrétní navigační systém, který na základě dat z družic určuje polohu zařízení používající onen systém. Systémů je potom více, jak píše Jirka výše. Notoricky známý GPS, již zaběhlý GLONASS a v přípravě evropské Galileo a čínský Beidou-2, neboli Compass. Takže „GNSS znamená globální navigační satelitní systém, je to obecné označení pro všechny tyto systémy“ opravdu není pravda. To je jak kdybys napsal, že obecné označení pro všechny automobily je motor. ;)

  • shepii: Jak jsem psal výše, jsi mimo. Družice ti žádnou službu neposkytují. Službu ti poskytuje celý systém. Družice jsou jen jedna část toho systému a bez dalších částí systému by byly k ničemu. Takže zjednodušeně pro tebe GNSS neznamená motor, ale právě automobil. GPS, GLONASS atd. jsou pak jednotlivé značky.

  • Stanley: Jak jsem psal výše, špatně. „Globální družicový polohový systém (anglicky Global Navigation Satellite System, zkratkou GNSS) je služba umožňující za pomoci družic autonomní prostorové určování polohy s celosvětovým pokrytím“, „V roce 2018 je plně funkční systém pouze americký GPS a ruský GLONASS. Vývoj probíhá na evropském Galileo a čínském Beidou-2 (Compass), s jejich uvedením do provozu se počítá v roce 2020“. Všimni si hlavně slov slov „služba“ a „systém“, abys viděl ten rozdíl. GNSS je základní služba poskytující data navigačním systémům, ne obecný název pro navigační systémy. Jak už jsem jednou psal, diskutuji jen když vím, že mám na 100% pravdu ;)

  • Má pravdu předseda, tedy Stanley (neregistrovaný) ????

  • uni: :D Děkujeme za tvé sebevyjádření se, ale asi tě zklamu, protože tvůj názor v téhle diskusi opravdu nemá žádnou váhu, ostatně jako ve většině diskusí. ;)

  • shepii: Global Navigation Satelitte System – kde tam vidíš službu opravdu nevím.

   Ale asi už tuším, co nechápeš. Navigační systém není ta krabička, co držíš v ruce. To je pouze přijímač, jen jedna součást systému. Další jsou družice, jejich vysílací kódy a frekvence, pozemní monitorovací střediska, řídící středisko atd. To cele tvoří satelitní navigační systém. Obecně, protože už jich je víc, GNSS. Čili konkrétně např. GPS znamená cca amerických 30 družic, nějakých 5 pozemních monitorovacích stanic rozesetých po celém světě, řídící středisko a bůh ví co ještě a nakonec taky tvůj přijímač (a spousta dalších). A teprve celý tenhle systém ti může poskytnout službu určením polohy tvého přijímače.

   Btw to, že někdo napíše blábol na českou wikipedii z toho blábolu pravdu neudělá ;-).

  • Stanley: A zase špatně (mimochodem už docela nudíš). Nebudu se opakovat, je to tak jak jsem už psal. Jen ti to vysvětlim trochu primitivněji, protože evidentně nevíš, která bije. :) V názvu GNSS sice neni slovo „služba“, ale to není ani v názvu kadeřnictví a přitom se jedná o službu. V názvu GNSS je slovo „systém“, protože se jedná o systém družic, který je schopný dodat data o poloze zařízení – nic víc nic míň. A pak tu máme navigační systémy, které dokážou tato data zpracovat a interpretovat zařízení, které je s navigačním systémem kompatibilní. Dvě odlišné věci. Jestli tu odlišnost nevidíš je už jen tvůj problém, na faktech to nic nemění. ;)

  • shepii: Hele, tohle asi fakt nemá cenu. Ty víš všechno 100% nejlíp. Já to jenom studoval a je to jenom součást mojí práce. Nevim jestli jsi to opravdu nepochopil nebo si jen musíš něco dokazovat, ale ono je to fuk. Seriózních informací o GNSS je na netu víc než dost, dokonce i v češtině. Až se budeš někdy hodně nudit, můžeš si to vygooglit.

  • shepii: „protože se jedná o systém družic, který je schopný dodat data o poloze zařízení“…ale ono je to presne obracene, zarizeni urci svou polohu na Zemi na zaklade polohy vuci druzicim. Proto te GPS nekokaze spehovat.

  • zipiik: Družice jsou vysílače, zařízení je přijímač. Tak co je na tom naopak? Tady je to síla teda hoši, koukám že v našem školství „něco studovat“ neznamená „něco o tom vědět“.

  • shepii (neregistrovaný): Dostát svému přízvisku se ctí že ???? Naopak není to, kdo co vysílá, ale to, kdo určuje polohu.

  • Shepii, vyjadrurjes se tu opravdu nepresne – „jedná o systém družic, který je schopný dodat data o poloze zařízení – nic víc nic míň“

   Jake zarizeni myslis? Jako treba tvuj telefon? No to prave ne. Druzice vysilaji pouze mnozstvi dat o poloze sve, dalsich druzic, casu a tak dale. O zarizeni, ktere se pomoci nich snazi ziskat polohu nic nevedi a nijsk s nim nekomunikuji (ani nemohou).
   Zatimco zarizeni prijima data z techto druzic, zpracuje je a na zaklade nich zjisti svoji polohu.

   Uni, ty se radsi zas klid, opet tu hazis pojmy, kterym nerozumis a delas si ostudu ;)

  • lerion: Jasně, chápu, nešťastná formulace. Družice dodávají data o své poleze na základě kterých zařízení vyhodnotí svojí polohu. Každopádně pointa byla jinde, o tu šlo. Ale díky, tohle jsme přehlédl.

  • shepii: „Každopádně pointa byla jinde, o tu šlo“
   Pokud byla pointa ze sebe udelat blba dne, gratuluju, titul ti byl pridelen. Jestli bude predvedeny vykon stacit na blba tydne, tezko rict, zalezi, co predvede uni.

  • Pokud se chcete teda hádat o něčem, tak používejte argumenty z třeba anglické wiki, ne české. Pokud vám ani popis GNSS nestačí tak se koukněte na popisy ostatních systémů:

   „Galileo is the global navigation satellite system (GNSS) that is being created by the European Union (EU) through the…“

   „A satellite navigation system with global coverage may be termed a global navigation satellite system (GNSS). As of December 2016, only the United States‘ Global Positioning System (GPS), Russia’s GLONASS, China’s BeiDou Navigation Satellite System (BDS) and the European Union’s Galileo are global operational GNSSs. “

   „GLONASS, or „Global Navigation Satellite System“, is a space-based satellite navigation system operating in…“

   Podle popisů ostatních systémů je jasné, že GNSS je celek, rozhodně to není služba, podle popisů wiki je to buď myšleno přímo jako celý systém (tzn GPS, Glonass, Galileo i Beidou jsou GNSS) nebo jako technologie, která se používá k určení polohy. Prošel jsem spoustu článků a všude je to magické „is/are“

   A překvapuje mě, že i přes nepřesnost české wiki a laxní češtině (ano, spousta anglických názvů nemá přesný překlad viz systém/služba takže se dají shrnout pod jeden pojem ačkoliv v angličtině jsou rozdělené do několika) se na náš jazyk v diskuzi odkazujete (ostatně proto se prakticky ve všech odborných kruzích používá angličtina místo otrockého překládání do našeho rodného jazyka.

   Pokud jde o samotný telefon – duální GPS je blbost, pokud je GPS jedna jediná tak se na základně popisu výrobce telefonu nenaklonuje. Pokud by GNSS byla služba tak by opět nemohla být duální, protože byste pořád měli jen „GNSS“ a bylo by jedno, z kolikati systémů ji přijímáte, prostě byste tuto službu využívali. I z té logiky vyplývá, že GNSS je navigační systém. Můžete přijímat signál ze dvou systémů ale těžko můžete přijímat dvakrát tu a tutéž službu, pokud by byla jako taková nezávislá na systému (tzn bylo by to stejné jako mít doma xDSL a LTE a tvrdit, že máte dva internety, což je opravdu blbost, taktéž se to dá přirovnat k třeba taxi – samotná doprava je službou ale máte mnoho systémů/subjektů, kteří vám tu službu poskytnou ale rozhodně ji nemůžete využívat dvakrát zároveň).

 3. Pro nas je dulezite Galileo ;) presnost na 1m pokud mate smartphone co Galileo podporuje tak dualni gps nas zajimat nemusi ;)

  • Milane opravim te, Galileo ma presnost 1 m pouze v placenem segmentu. U mobilu tak budes mit omezeni na 4 metry ;)

 4. Zde seznam vsech podporovanych zarizeni ;)

  [odkaz]

 5. No 3,5 mm jack, no deal

 6. Skvele, diky hosi za objasneni GNSS, ale porad nevim, co je to ta dualni GPS :) Hm?

  • J, asi je to klasický článek „oni asi mysleli“, poslední dobou je dost produkují.

  • Vamez: Tak asi nejsmysluplnější varianta by byla dvoufrekvenční přijímač. S tím už by nejspíš byla reálná submetrová přesnost a to už by bylo docela zajímavý. Ale taky tam jen můžou plácnout dvě antény a zabalit to do PR keců :).

  • Stanley: Presne to si myslim ze bude – „Mame dve anteny, tak mame 2x lepsi presnost“ a PR je to tam :D

  • lerion: Tak ne že by mě to moc překvapilo, ale na druhou stranu, našel jsem pár článků, který dávají docela naději:

   [odkaz]

   [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).