Domů » Bleskovky » První počítač od Apple jde do aukce. Cena půjde do vysokých milionů

První počítač od Apple jde do aukce. Cena půjde do vysokých milionů

Aukčnímu domu Christie’s se podařilo získat velkou technologickou libůstku – funkční počítač Apple-1 z roku 1976. Jedná se o jeden z 200 původně vyrobených kusů, tento konkrétní model má pořadové číslo 10. Dochovaných je celkem asi 80 kusů, většina se nachází v muzejních sbírkách po celém světě.

apple 1 4

Cena půjde do milionů

Vystavený počítač je zabudovaný do kufru s označením Apple Computer 1 Palo Alto Ca. Copyright 1976, tvoří jej základní deska s osazeným mikroprocesorem MOS Technologies 6502 a 8 kb RAM rozdělených do dvou modulů. Ještě větší raritou je přiložený extrémně vzácný originální manuál, kterých se mnoho nedochovalo. Počítač Apple-1 se původně prodával za 666,66 dolarů, vítězná cena v aukci se očekává mezi 300 – 500 tisíci britských liber (asi 9 – 15 milionů korun).

Vítěz aukce dostane kromě kufříkového počítače a originálního manuálu i spoustu „dárků“ – kresbu originálního loga, funkční kazetový magnetofon Panasonic RQ-309DS, přenosný monitor, vizitky zakladatelů Apple a několik dokumentů týkajících se spoluzakladatele Apple Ronalda Wayna. Ten byl součástí Apple pouze 12 dní, poté si nechal od Steva Jobse a Steva Wozniaka vyplatit svůj podíl ve výši 800 dolarů a odešel. Pokud by tak neučinil, byl by z něj dnes multimiliardář.

Aukce Apple-1 proběhne mezi 16. a 23. květnem.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).